ادعای مضحک وکیل نجفی درباره فیلم منتشر شده از پلیس آگاهی

روزنامه شرق تصریح کرد ادعای نجفی درباره مهدورالدّمی میترا استاد ‌دلیل بر تبرئه او از قتل و قصاص نمی‌شود.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

این روزنامه که خبرنگارش جزو اولین توجیه‌کنندگان جنایت انجام گرفته بود و مدعی شد مقتول مهدورالدّم بوده، می‌نویسد: از زمان قتل میترا استاد بارها واژه مهدورالدم درباره مقتول به عناوین مختلفی مانند گرایش دینی مقتول یا تهدید به برقراری رابطه با افرادی خارج از ازدواج مطرح شده است.

بیشتر بخوانید:

مطبوعات ایرانی همچنان در شوک؛ حمایت به هر قیمت؟

انتقاد فعال سیاسی اصلاح طلب از نجفی

حال این پرسش مطرح است که آیا باور نجفی در مهدورالدّم بودن میترا استاد حجتی بر دادگاه است تا قصاص را از نجفی بردارد یا باید شواهد و مدارک مطابق قانون بررسی شوند تا این موضوع رد یا اثبات شود. آنچه مسلم است، این است که مهدورالدم بودن در پرونده‌های بسیاری دلیل قتل عنوان می‌شود و قاتل مدعی است که بر اثر شواهد و مدارکی به این باور رسیده است که مقتول مهدورالدّم بوده و باید مانع ادامه حیات او می‌شده است. بنا بر اعلام نماینده دادستان «متهم در آخر دست‌نوشته خود چنین گفته است که این مسائل او را به این نتیجه رساند که مقتوله مهدورالدّم است و برای همین کار را یکسره کرده‌ام و از همه ملت ایران عذرخواهی می‌کنم». آیا این جملات مصداق مهدورالدم‌شدن مقتول است؟ یکی از فواید اثبات مهدورالدم‌بودن مقتول این است که قاتل به قصاص و پرداخت دیه محکوم نخواهد شد؛ ازاین‌رو بسیاری از افراد بعد از ارتکاب قتل تصمیم می‌گیرند دلیل قتل را مهدورالدم‌بودن مقتول عنوان کنند.


شرق در ادامه می‌نویسد: اثبات اعتقاد به مهدورالدّم بودن به سادگی بیان آن نیست و صرف ادعا قاضی را مجاب نخواهد کرد تا حکم به سقوط قصاص قاتل دهد؛ ازاین‌رو کم نیستند افرادی که چه با ادعای دفاع مشروع یا ادعای تشخیص مهدورالدّم بودن مقتول مرتکب قتل شده‌اند و در همه مراحل تحقیق و بازپرسی بر ادعای خود پافشاری کرده‌اند؛ اما در دادگاه ادعای آنها رد و آنها به قصاص محکوم شده‌اند. برای مثال دفاع مشروع جز با تحقق شرایط قانونی آن پذیرفتنی نیست یا صرف یک شک و تردید درباره وجود رابطه همسر با یک فرد دیگر نیز دلیلی بر مهدورالدم بودن نبوده و نیست؛ بنابراین چنین ادعایی اگر اثبات نشود، مجازات قصاص را به دنبال خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • رضابانکی IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  0 73
  باید سخص زنده باسد تااثبات شود وگرنه ساختگیست ۰نجفیها قصد صدورحکم ندارند که مرتکب قتل شوند دادگاه برای شکایت هست تا اثبات کنید وانوقت دادگاه دستور قتل بدهد مگر نجفی وووقضاوت واجراکننده حکمند ۰مضحک هست این ازنوع منطق وحرافیها واراجیف ترامپیست وبولتونیست۰۰سماباید برجام رااجراکنید ومن مبتوانم انرانقض وتحریم کنم چون برجام قرارداد بی ارزش وبدردنخوریست وشماازمزایای ان برخوردارنشوید واما حق خروج ازبرجام هم ندارید ۰۰بایدبه ان اندیشمندان جهان سازمان ملل اروپاییان موگرینی وووشاشید بااین بی منطقیشان۰۰۰این اسغالها با ابن استدلاشان جهان رااداره میکنند بدبختی ابنه۰۰ قلدری زروگویی بی متطقی بی قانونی عربده کشی وووبیش ازاین درتاریخ جهان نداشتیم که درعصر تکنولوژی ارابه میسود
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  4 45
  شما فقط بلدین بی سند تهمت بزنین، این کارها هم فایده نداره
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  0 51
  اساسا شوهر چنین حقی ندارد که زنش را مهدورالدم اعلام کند. حتی اگر شوهری شاهد زنای زنش باشد و شاهد دیگری نداشته باشد فقط می تواند با قسم خوردن از او جدا شود. طبق آیات سوره نور:" و آنان که به زنان خود نسبت زنا دهند و جز خود بر آن شاهد و گواهی ندارند (چون حد لازم آید، برای رفع حد) باید از آن زن و مرد نخست مرد چهار مرتبه شهادت و قسم به نام خدا یاد کند که البته او (در این دعوی زنا) از راستگویان است. (6) و بار پنجم قسم یاد کند که لعن خدا بر او باد اگر از دروغگویان باشد. (7) و (چون بعد از این پنج قسم شوهر، بر زن حد لازم آید) برای رفع عذاب حد، آن زن نیز نخست چهار مرتبه شهادت و قسم به نام خدا یاد کند که البته شوهرش دروغ می‏گوید. (8) و بار پنجم قسم یاد کند که غضب خدا بر او اگر این مرد (در این دعوی) از راستگویان باشد. (9)" و بعد از هم جدا می شوند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس