هشدارهای روحانی به امارات و عربستان/بقای خود را مدیون ایران هستید

رئیس جمهور خطاب به عربستان و امارات، گفت: خوبی را با بدی پاسخ می‌دهید؟ یادتان رفته بقای شما در برابر توسعه طلبی صدام، مدیون تصمیم خردمندانه ایران است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت، با بیان اینکه آمریکایی‌ها از روز دوشنبه تبلیغات جدیدی را برای فشار بر ملت ایران آغاز کردند، گفت: البته آمریکایی‌ها اقدامات جدی خود را از اردیبهشت پارسال و مقدمات آن را از دی ماه ۹۶ شروع کرده بودند و هر روز هم یک اقدام خلاف قانون در عرصه‌های بین‌المللی، سیاسی، تبلیغاتی و بویژه اقتصادی برای فشار علیه ملت ایران انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

مردم درباره روحانی چگونه قضاوت می‌کنند؟

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه آمریکا تا به امروز در صحنه بین‌المللی، منطقه‌ای، سیاسی و تبلیغاتی در اقدامات خود ناموفق بوده، اظهار داشت: آمریکایی ها در صحنه اقتصادی نیز به اهداف مورد نظر موردشان نرسیده و نخواهند رسید، البته طبیعی است که با فشارهای خود مشکلاتی برای زندگی روزمره مردم ایجاد کنند، اما ملت ایران به خوبی می‌دانند که در مقابل اقدامات غیرقانونی متجاوزین، راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما همواره مرد مذاکره و دیپلماسی بوده همانطوری که مرد جنگ و دفاع هستیم مذاکره در صورتی میسر است که همه فشارها برداشته شده، از اقدامات غیرقانونی خود عذرخواهی کنند و احترام متقابل وجود داشته باشد. بدون تردید قبول خواسته فرد چاقوکشی که به زور و به دروغ به دنبال مذاکره است، مطمئناً به جایی نخواهد رسید و ما با فرد چاقوکش و فرمول چاقوکشی مذاکره نمی‌کنیم و قبول چنین مذاکره‌ای به معنای ذلت و تسلیم است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم به خوبی آگاه باشند که آمریکا به هیچ عنوان آمادگی برای مذاکره ندارد، تأکید کرد: اصلاً چنین نیست که برخی تبلیغ می‌کنند طرف آمریکایی، برای مذاکره آمادگی دارد، آمریکا اصلاً برای مذاکره آمادگی ندارد و اعمالی که انجام می‌دهد برای شکست ملت ایران است و قصد دارد، دومرتبه به ایران بازگردد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در اولین اقدام باید آمریکا را از اقدامات غیرقانونی و ظالمانه خود پشیمان کنیم، گفت: باید در مقام عمل ثابت کنیم که آمریکایی‌ها اشتباه کرده و محاسبات‌شان غلط است و هر زمان که به اشتباه محاسباتی خود پی بردند و حاضر شدند از طریق منطق و استدلال مشکلات را حل کنند ما برای این کار آمادگی داریم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد، خاطر نشان کرد: به متجاوزی که می‌خواهد قدم به قدم ملت ایران را تحت فشار قرار دهد، باید بفهمانیم که مسیر غلط و نادرستی را انتخاب کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به واقعه طبس در پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹، گفت: در این روز بزرگ خداوند متعال به آمریکایی‌ها نشان داد که ملت ایران تنها نیست. خداوند در قرآن کریم و در سوره احزاب می‌فرماید: «در آن هنگام که دشمنان به سراغ شما آمدند ما باد و طوفان سختی بر آنان فرستادیم و لشکریان و فرشتگانی که آنها را نمی‌دیدید و به این وسیله آنها را در هم شکستیم.» و دقیقاً در بیابان تفتیده طبس شاهد تحقق این آیه شریفه بودیم و باید خداوند را شاکر باشیم.

دکتر روحانی اضافه کرد: حادثه طبس واقعاً معجزه بزرگ الهی بود که در آن طراحی بسیار پیچیده نظامی آمریکایی‌ها در هم شکست و این از شکست‌های کم‌نظیر آمریکا در دنیا بود و به واسطه آن آمریکا در سطح تاریخ و دنیا بی‌آبرو گردید.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها از حادثه طبس درس عبرت نیاموخته و پس از آن به کودتا و تحریک صدام علیه ایران اسلامی اقدام کردند و در همه آنها با شکست مواجه شدند و در ۴۰ سال گذشته نیز هر روز به توطئه جدیدی علیه ملت ایران دست زده‌اند و همواره با شکست مواجه شده و باز هم در توطئه‌های خود شکست خواهند خورد.

دکتر روحانی تصریح کرد: در همه این توطئه‌ها ملت ایران ایستادگی، مقاومت و فداکاری کردند و همواره نیز شاهد رحمت، عنایت و نصرت الهی بودیم و امروز نیز قطعاً چنین خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا با همه توان خود قادر نیست بازار نفت جهان را در مشت خود قرار دهد، تأکید کرد: آمریکایی‌ها در این زمینه تصور غلطی دارند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز از روابط بسیار خوبی با اکثر همسایگان خود برخوردار هستیم، اظهار داشت: تنها یکی دو کشور وجود دارند که آنها نیز باید متوجه اعمال و رفتار خود باشند. عربستان و امارات باید بدانند که وجود و بقایشان در سایه تصمیم خردمندانه حکومت جمهوری اسلامی ایران است. چنانچه سران نظام اسلامی و بزرگان کشورمان و مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله هاشمی تصمیمات دقیقی را در مقطعی که صدام به کویت حمله کرد، نگرفته بودند امروز اثری از این کشورها وجود نداشت.

دکتر روحانی افزود: زمانی که صدام قصد داشت به کویت حمله کند از ما خواست یا کمک کرده و یا سکوت کنیم و تصمیم صدام صرفاً گرفتن کویت نبود و در نامه‌ای که به مرحوم هاشمی نوشته صراحتاً اعلام کرده که در خلیج فارس ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک خواهیم داشت و این نشان می‌دهد که صدام علاوه بر کویت به دنبال اشغال عربستان، عمان، امارات و قطر هم بود.

رئیس جمهور خطاب به عربستان و امارات افزود: صدام در آن مقطع مدام پیام‌ها و درخواست‌های متعددی ارسال می‌کرد که کشورهای حاشیه خلیج فارس را اشغال خواهد کرد و شما نیز بیایید شریک شوید. لذا کار بزرگی را که حاکمیت خردمندانه جمهوری اسلامی ایران در آن شرایط کرد، نباید فراموش کنید.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: این جمهوری اسلامی ایران بود که عربستان را نجات داد و اگر تصمیم دیگری در آن مقطع گرفته بودیم، چه بسا امروز اثری از عربستان و امارات وجود نداشت.

رئیس جمهور اضافه کرد: اولین کشوری بودیم که حمله صدام را به کویت حتی قبل از عربستان و امارات و شورای همکاری خلیج فارس محکوم و بیانیه صریح و قاطعانه‌ای در این زمینه منتشر کردیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز هم ما بودیم که تروریست‌ها را در منطقه شکست دادیم اگر چه ملت‌های منطقه مقاومت و ایستادگی کردند اما اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران نبود چه بسا شکست تروریست‌ها امکان‌پذیر نبود، لذا ما چنین خدماتی به منطقه کرده‌ایم و کشورهای منطقه باید ممنون ایران باشند.

رئیس جمهور گفت: شما که وجودتان در سایه جمهوری اسلامی ایران است، چطور به ترامپ می‌گویید که اگر صادرات نفت ایران را به صفر برسانید ما آن را جبران خواهیم کرد؟ آیا از تبعات این حرف خود آگاه هستید و می‌دانید که این به معنای دشمنی صریح با ملت ایران است؟ آیا نمی‌دانید که دوران ترامپ به پایان خواهد رسید و ما ماندگار هستیم و به عنوان همسایه در طول سالیان طولانی در کنار هم خواهیم بود؟ بهتر است به فکر دوستی دائمی در منطقه باشیم.

دکتر روحانی خطاب به عربستان و امارات، افزود: جمهوری اسلامی ایران حق حیات بر گردن شما دارد و این دروغ نیست و یک تعارف و یا شعار نیست. ما بودیم که نگذاشتیم کشور شما از بین برود و بر شما مسلط شوند، چطور امروز با دشمنان ما همکاری می‌کنید؟

رئیس جمهوربا اشاره به تصور ترامپ در به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تصریح کرد: این کار امکان‌پذیر نیست و ما به روش‌های مختلف نفت خود را به فروش خواهیم رساند و آمریکا با اینگونه اقدامات خود به تمام ملت‌های جهان و همه شرکت‌های نفتی دنیا و حتی به ملت خودش ظلم می‌کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اگر در آمریکا با مشکل داخلی مواجه هستید و گزارش بازرسی برایتان مشکل ایجاد کرده و از طرف کنگره تحت فشار بوده و در مسیر استیضاح قرار دارید، نباید با فشار به ملت‌های منطقه و ملت بزرگ ایران به دنبال حل مشکلات داخلی خود باشید و این راهی که انتخاب کرده‌اید، غلط است و روز به روز منزوی‌تر خواهید شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ملت ایران در کنار مقام معظم رهبری دولتمردان و نیروهای مسلح و همراه با همه کشورهای منطقه و کشورهای دوست از این مشکل عبور خواهد کرد اما بدانید راهی که انتخاب کرده‌اید نادرست و غلط است.

دکتر روحانی گفت: برخی از کشورهای همسایه نیز بدانند که حرف‌ها و اقداماتی که مرتکب می‌شوند در تاریخ ثبت خواهد شد و در آینده ملت‌های خودتان آنها را محکوم خواهند کرد. ملت ایران در طول تاریخ به شما خوبی کرده و شما خوبی را با بدی پاسخ می‌دهید و این با منطق برادری و همسایگی سازگار نیست.

رئیس جمهور تصریح کرد: شما می‌دانید که جمهوری اسلامی ایران قدرت اصلی منطقه است و اگر اراده دیگری داشته باشد از آن استفاده می‌کند، لذا راهی را انتخاب کنید که به نفع ملت‌های منطقه و جهان و به نفع بازار باشد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نهایت اقدامات غیرقانونی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند، ایجاد آشوب در خیابان است، اما با اینگونه اقداماتی که مرتکب می‌شوید اگر هم کسی معترض باشد وقتی ببیند دشمن شمشیر به رخ ملت ایران کشیده است، معلوم است که با آن همراهی نخواهد کرد و اختلاف خانوادگی را کنار می‌گذارد.

رئیس جمهور گفت: ملت ایران در بلیّه طبیعی از جمله سیل با یکدیگر متحد شدند و در بلیّه‌ای که شما به دنبال ایجاد آن هستید نیز متحدتر خواهند بود و ما در تحریم و فشار متحدتر و همدل خواهیم بود.

دکتر روحانی گفت: امروز بانک مرکزی، سازمان برنامه بودجه و همه وزرای اقتصادی باید تلاش کنند فشار دشمن را به خودشان بازگردانند و از بار فشار بر دوش مردم بکاهند و این کار کاملاً امکان‌پذیر است.

رئیس جمهور گفت: امروز روزی است که مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید بیشتر از گذشته به دولت کمک کند و دولت نیز باید بیش از همیشه در کنار مردم بوده و به آنها خدمت کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: باید در برابر تحریم آمریکا، تسهیل اقتصادی، تولیدی و صادراتی را در پیش بگیریم و با این کار می‌توانیم تحریم را بشکنیم، امروز بایستی شرایط را برای تولید و اشتغال تسهیل سازیم و این کار امکان‌پذیر است به شرط اینکه همه در کنار هم قرار بگیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز می‌توانیم همه شرایط موجود را به فرصت خوبی برای توسعه کشور و رفع مشکلات تبدیل کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی وزرا و مسئولین نظارتی و تعزیراتی برای رفاه مردم و رساندن کالا به دست مردم با قیمت عادلانه مسئولیت سنگینی بر عهده دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم اطمینان داشته باشند که از شرایط کنونی به خوبی عبور خواهیم کرد و هیچگونه نگرانی برای آینده نداشته باشند؛ از اینگونه تهدیدات زیاد بوده اما به فضل الهی از آن عبور کرده و به اهداف بلند ملت ایران دست خواهیم یافت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود نیز با قدردانی از صبوری و بینش بالای مردم کشورمان در حادثه اخیر سیل، گفت: گر چه مردم در این حادثه خسارت‌های سنگینی متحمل شده و خانه و اثاثیه زندگی و مراکز تولیدی خود را از دست دادند، اما کاملاً با متانت و بردباری مطالبات به حق خود را مطرح می‌کنند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مطمئن هستم که با ترتیبات جدیدی که وزارت کشور به عنوان فرماندهی قرارگاه بازسازی و نوسازی در کنار سایر دستگاه‌ها اتخاذ کرده، می‌توانیم زندگی مردم سیل‌زده را به شرایط مطلوبی برسانیم و نه تنها خانه‌هایشان بازسازی شود بلکه شرایط به مراتب بهتری از لحاظ محل سکونت و فضای شهری داشته باشند.

رئیس جمهور با قدردانی از همه دستگاه‌های دولتی، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیردولتی و مردمی که در حادثه اخیر تلاش دارند تا زندگی مردم به روال عادی برگردد، گفت: باید سیل و بازسازی خسارت ناشی از آن را به بازار بزرگ تحرک و اشتغال تبدیل کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  41 7
  اقای روحانی چه عجب
  • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
   10 7
   حسن فریدون به پشتوانه ی اصلاح طلبا داره تهدیدمیکنه یابه پشتوانه سپاه مقدس پاسداران انقلاب اسلامی؟؟؟؟
 • واقع بین GB ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  51 10
  سران این دو کشور شکمشان از مال حرام پر شده و دستشان به خون مسلمین آلوده است, بنابراین نصیحت پذیر نیستند و مصداق این آیه از قرآن هستند. وجعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا فاغشیناهم فهم لایبصرون ( یس 9)
  • قریشی IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
   2 29
   معنی آیه و شان نزول آن هیچ ربطی به چرندیاتی که تو گفتی نداشت اسلام انگلیسی . مرگ بر امریکا، اسرائیل و انگلیس و جانم فدای رهبر
  • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   0 2
   اتمام حجت که باید کرد...
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  45 5
  آقای روحانی حرف زدن بی فایده است خودی نشان ده
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  61 6
  تو خیانت نکنی آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
  • IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
   12 9
   قربون دهنت
  • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   2 6
   آفرین
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  22 8
  امروز مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید بیشتر از گذشته به دولت کمک کند و دولت نیز باید دست از اختلاف بردارد و به آنها کمک کند و همه متحد شویم
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  9 3
  حادثه طبس ؟
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  5 2
  به كدام روش ?
 • جواد IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  1 10
  سنداتو بردار رو برو مستقیم به ترامپ وملک سلمان.و......... بگو برای همین بهت رای دادیم چقدر ... برو امریکا مستقیم به ترامپ بگو نمیری بگو من برم این چه دانایی که ادم رو انقدر ترسو میکنه
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  15 3
  بدبخت کسی و قومی است که از یک سوراخ همیشه گزیده شده باشد.
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  9 4
  علی برکت الله..
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  5 16
  از ترامپ بد تر داریم مگر؟ از ترامپ فاسد تر داریم؟
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  25 10
  یعنی عربستان و امارات وجود خود را مدیون ایران هستند !!!!وطن دوستی خوبه ولی دیگه رسما رد دادی
 • ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  9 7
  لطفا خط خياباني كردن مردم را به دشمن ندهيد
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  26 7
  اقای رئیس جمهور محبود خیلی دیر به فکر افتادی چرا وقتی مقام معظم رهبری فریاد می زد که امریکا قابل اعتمادنیست اصرار داشتی کد خدا را ببینی
 • محمد IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  5 5
  آقای روحانی گندم مارا توسط عراقی های اجیر شده ازسوی عربستان سلف خری می کنند به قیمت 2500 تومن این جاسوسها را چه کسی به داخل کشور راه می دهد چگونه این گندمهارا از کشور خارج می کنند وزارت اطلاعات ما چه کار می کند ؟ آیا همه خودشان را بخواب زده اند تا هر چه بلا هست سر مردم بیاید ؟؟؟
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  5 2
  به نظرم الان وقتشه که دلار بشکنه تا همه مجبور بشن دلارهاشونو بریزن به بازار . اینطوری خط تحریم شکسته میشه و ورود کالا به ایران شدت میگیره و از طرفی میتونیم به جای کالاهاشون بگیم خودتون بیایین نفت ببرین بجای پولتون
 • ناشناس آذری IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  7 5
  همین که به مردم ایران و صبر و همراهی و همدلی و فداکاری و .... آنها نیاز دارید چه خوب زجه و ناله می کنید؟ اما همین که آبها از آسیاب افتاد شروع می کنید به رانت خواری و اختلاس و باندبازی و .....؟!!!!
 • هادی IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  4 5
  دراینکه عراق میتونست تمام کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس رو فتح کنه شکی نیست..حالا اگه ایرانم کمکش میکرد دیگه مث خوردن باقلوا میشد..ولی خوبی رو باید درحق کسی کرد که قدر خوبیو بدونه..اگه یه ماه نذاریم از طریق کشتی براشون بار بیاد وبره وتو کشورشون قحطی بیاد ومث قدیما به ملخ ومارمولک خوری بیفتن اونوقت قدرمونو میدونن
  • IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   3 0
   فعلا که ما به ملخ خوری افتادیم داداش
 • SE ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  8 2
  دو صد گفته چو نیم کردار نیست
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  2 6
  تا بشه عبرت که غیر از ملت ایران کسی به دردتان نمیخوره تا بفهمید غیر از جوانانی که عمرشون رو به فنا دادید هیچ خارجی ای به درد نمیخوره برای یکبار هم شده بیایید خوبی های این چهل سال اصلاح طلب و اصولگرا را کنار هم بگذارید با بودجه صادقانه و فکر مسئولانه به جوانها بها بدید کارهای بزرگ بکنیم
 • DE ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  3 1
  عربستان و امارات مدیون شما هستند . ؟؟؟ جل الخالق از اینهمه قوه تخیل در دروغ پردازی !!
 • حسین IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0 2
  عادلانه باید گفت ،تقریبا در همه موارد ضعیف عمل کردی و متاسفانه اصرار به ادامه با همان روش ها داری. یک جمله ساده رو همه دنیا میدونن آمریکا هیچوقت در هیچ شریطی به قوانین بین المللی احترام نمیزاره و نخواهد گذاشت...شما از یک دزد و خونخوار انتظار رعایت قوانین داری!
 • US ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  0 5
  جناب مشرق چرا همیشه شما در خط تفرقه ودر زمین دشمن بازی می کنید در شرایطی که داخل کشور احتیاج به ارامش روحی وروانی برای مردم نیاز است متاسفانه شما دقیقا در خط دشمن ‌همراه جنگ روانی دشمنان کشور البته با مارک انقلابی دو آتشه شده اید در حالی که همه ملت ومسعولین باید متحد باشند واین شرایط سخت را بگذرانند متاسفانه علنا خیانت شما به مردم وهمراهی بادشمنان قسم خورده مردم وکشور رو شده باشد که از این مسیری که دارید می رود دست بردارید وبه راه ملت ومسعولین بر گردید
 • IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  3 2
  آقاي رييس جمهور مقاومت تنها راه بود ديديد خواسته هاي اينها تمامي ندارد اي كاش به حرف رهبر گوش كنيد
 • CA ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  1 5
  مرحوم هاشمی او طبس به آمریکایی ها پوست پسته پرت میکرد من خودم دیدم!
 • 1880717611 IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  0 4
  سلام بنده واقع بین هستم میخواستم بدونم این پرچم انگلیس خبیث چرا همرا ه کامنت من نمایش داده شده ؟ لطفا پاک شود
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  0 4
  اسمی از سپاه بطورخاص وارتش نبرده.فقط نیوهای مسلح ؟؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس