حق شناس

چگونه ممکن است میزان رضایتمندی تهرانی‌ها در کنار خبرهای پیاپی مبنی بر لزوم پرداخت مالیات‌های مختلف به شهرداری افزایش پیدا کرده باشد؟!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

عبدی: همبستگی با سپاه پایدار نیست

خنجر اول اصلاح‌طلبان به پشت سپاه

«عباس عبدی»، فعال اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های جریان سیاسی خاص به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با سایت اعتمادآنلاین درباره ماجرای تروریستی نامیده شدن سپاه از سوی آمریکا و در ادامه حمایت اصلاح‌طلبان و منتقدان داخلی از سپاه پاسداران، صحبت‌های عجیبی را مطرح کرده است.

او در پاسخ به این سؤال که «همبستگی و وحدتی که در ماجرای حمایت از سپاه بین نیروهای سیاسی کشور و نهادهای ملی ایجاد شده، چه تبعات سیاسی، داخلی و خارجی دارد؟ چگونه می‌توان آن را نگه داشت؟» اظهار می‌کند:

«به نظر من این همبستگی چندان پایدار نخواهد بود، چون ناشی از یک فشار بیرونی و فعلاً نیز یک‌طرفه است. در واقع به دلیل فشارهای ترامپ و سیاست‌هایی که اتخاذ کرده گرایشی در دفاع از سپاه به وجود آمده است، اما این پایدار نمی‌ماند. چرا؟ به این دلیل که اگر این نیروها از قبل هم به سپاه گرایش داشتند و حمایت می‌کردند دیگر موضوعی برای بروز یک همبستگی جدید باقی نمی‌ماند. بنابراین این نیروها درست یا نادرست از پیش نسبت به عملکرد سپاه در سیاست داخلی، سیاست خارجی و اقتصاد و حتی حوزه فرهنگ معترض بودند. چون منتقد بودند. الان فقط به دلیل فشاری که ترامپ وارد کرده است به این نتیجه رسیده‌اند یا به مصلحت دانسته‌اند که از آن در برابر ترامپ حمایت کنند. بنابراین چنین رفتاری یک امر موقتی است و دیر یا زود به همان جایگاه خود باز می‌گردند، مگر در یک صورت؛ آن هم اینکه سپاه نیز نسبت به انتقاداتی که از آن می‌شود، در رفتار خود تجدیدنظر کند و این همبستگی یک زمینه عینی و واقعی پیدا کند که موجب تداوم آن شود»!

او می‌افزاید: اینکه سپاه فکر کند با فشاری که ترامپ آورده و سیاستی که او اتخاذ کرده، می‌تواند از این موضوع استفاده و همه را پشت خود بسیج کند، تصور می‌کنم برداشت نادرستی است و به نتیجه نمی‌رسد. [۱]

*آقای عبدی باید بداند که برخی معتقدند اگر حملات ۳ سال گذشته اصلاح‌طلبان و برخی در دولت علیه سپاه پاسداران نبود و کسانی با کنایه به سپاه از مقولاتی مثل «دولت موازی»، «دولت با تفنگ» و «دولت پنهان» سخن نمی‌گفتند و رزمایش‌های موشکی سپاه را «کم‌عقلی» نمی‌نامیدند؛ بسا که امروز ترامپ هم جرأت تروریستی اعلام کردن سازمان سپاه را پیدا نمی‌کرد.

از طرف دیگر، خوب است مخاطبان و تحلیلگران محترم در جریان صحبت‌های اخیر «احمد زیدآبادی» از فعالان اصلاح‌طلب نیز باشند که به تازگی عنوان کرد تصمیم ترامپ برای تروریستی نامیدن سپاه به منظور «تقویت نیروهای میانه‌رو در داخل ایران» بوده است ![۲]

با عنایت به حقایق پیش‌گفته، برخی معتقدند حمایت این روزهای برخی از عناصر اصلاح‌طلب و اپوزسیون داخلی از سپاه که تا دیروز تندترین حملات را علیه این نهاد انقلابی رواداری می‌کردند؛ یک نمایش روحوضی است که اهدافی را در فرایند «فتنه اقتصادی» دنبال می‌کند...

***

هواشناسی حجاریان درباره «طوفان و سیل و آتش»!

«سعید حجاریان»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که چندی قبل در یادداشتی با کنایه نوشته بود «مردم به مثابه سیل اخیر در خیابان‌های کشور جاری می‌شوند و اعتراض می‌کنند »[۳] به تازگی در مطلبی که در یک وبگاه اصلاح‌طلب منتشر کرد؛ با اشاره به همین رخداد، تأکید کرد:

«به‌لحاظ منطقی و با توجه به پیشینه تاریخی، چنانچه اصلاح‌طلبان [دارای پروژه سیاسی مشخص] و معترضان به وضع معیشت یک‌صدا شوند نخستین گزینه برخورد قهری، اصلاح‌طلبان خواهند بود نه توده مردم حاضر در خیابان. از این رو اصلاح‌طلبان ضمن تمرکز بر عدالت به‌معنی‌الاعم، به‌تعبیری باید سر خود را پایین نگه دارند تا از این طوفان به سلامت گذر کنند. این مدل درباره انتخابات نیز کاراست .»[۴]

*این اظهارات سعید حجاریان که می‌توان آنها را تکمیل پازل آخر «فتنه اقتصادی» به منظور ایجاد حصار امنیتی برای بانیان اغتشاش تلقی کرد؛ از آنرو عجیب و قابل تأمل‌اند که وی نسخه "باید سر خود را پایین نگه دارند" را برای کسانی می‌پیچد که هریک فرماندهی یکی از جناحین فتنه اقتصادی را بر عهده دارند!

این در حالی است که توصیه «سرت را پایین نگه دار» به کسانی تعلق دارد که نقشی در بروز یک حادثه ندارند و برای آن بستر سازی و زمینه‌سازی نکرده‌اند...

«سعید» خوب می‌داند که این مسئله در ذهن مردم و چشمان ناظر نظام پاک نخواهد شد که او چگونه از چند سال قبل بر آتش نارضایتی و سیاه‌نمایی از اوضاع کشور دمیده است و حتی چگونه راه «خیابان» را نیز به مردم نشان داده است .[۵]

گناهی بالاتر از اینکه افرادی طی چند سال اخیر با سیاه‌نمایی از اوضاع کشور، صراحتاً گِرای خیابان را به مردم داده‌اند، از این گفته‌اند که نظام جمهوری اسلامی ایران «آفت» زده است و سال ۹۸ سال بی‌ثباتی است ؟![۶]

این رخدادها را بایستی در کنار این تحلیل مشاهده کرد که برخی معتقدند یکی از راه‌های دفع خطر بروز «فتنه اقتصادی» برخورد با عوامل سیاه‌نمایی و مفتضح کردن کسانی است که آدرس خیابان را به مردم می‌دهند و در عین حال نمی‌گویند که ایران اسلامی بعنوان هجدهمین اقتصاد جهان اگرچه با مشکلاتی مواجه است اما اولاً دچار بحران نیست و ثانیاً همین مشکلات نیز توسط اصلاح‌طلبان و «تَکرار می‌کنم» لیدر آنها بوجود آمده است.

گفتنیست سعید حجاریان پس از اغتشاشات دیماه ۹۶، پافشاری‌ها و اصرارهای عجیبی بر کلماتی مثل موج، آتش، طوفان و سیل در اشاره به حضور مردم در خیابان‌های کشور داشته است.

اصرارهایی که باید قضاوت درباره آنها را بر عهده افکار عمومی گذاشت.

***

شورای شهر تهران و خالی کردن جیب مردم با موزیک!

ایسنا گزارش داد: محمدجواد حق‌شناس، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران در یکصد و سی‌وپنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در صحبت‌هایی در خصوص برگزاری جشن‌های نوروزی در پایتخت گفت: خوشبختانه طی یک سال و نیم گذشته توجه به شادی‌های جمعی در شهر تهران افزایش پیدا کرده است. امیدواریم با افزایش این نشاط جمعی زمینه رضایت شهروندان نیز فراهم شود. [۶]

*اگرچه اصلاح‌طلبان دائماً اصرار دارند که مردم ایران خشن، حسود، استبدادزده، ناامید و ناشاد هستند و ما با آنها مخالفیم… اما در اشاره به اظهارات حق‌شناس بایستی جانب حق را نگه داشت و از این گفت که مردم تهران به خودی خود شاد و سرزنده هستند اگر طرح‌های اصلاح‌طلبان در شهرداری و شورای شهر بگذارد!

جدای از اینکه حق‌شناس بایستی سند ادعای خود را بیان کند؛ اما نکته آنجاست که باید تأکید کرد شادمانی و سرزندگی مردم تهران روال خود را طی می‌کرد تا اینکه خبرهایی مثل «افزایش قیمت بلیط مترو»، «اخذ عوارض عبور از تونل»، «مالیات ۱۵۰ هزار تومانی زباله» و زمزمه‌ها برای اخذ مالیات شهری از لسان دوستان آقای حق‌شناس به گوش رسید.

اکنون نیز بعید به نظر می‌رسد که اثرات سوء این خبرهای بد و تصمیمات ناجوانمردانه (که در ایام انتخابات شورای شهر هیچ خبری از آنها نبود!) با موزیک و جشن‌های مطربانه در سطح شهر، رفع شده باشد!

***

1_ https://etemadonline.com/content/284181

2_ http://www.jahannews.com/news/680930

3_ mshrgh.ir/947227

4_ mshrgh.ir/950647

5_ mshrgh.ir/948569

6_ https://www.isna.ir/news/98012510232/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  62 4
  اگر سیل و طوفان و اتش سوزی یا زلزله ای در راه باشد اینبار مرکز یا جنوب تهران را اسیب نمیرساند بلکه کاخها و ویلاهای طبقه نوکیسه ا ی که از نازی اباد های تهران از نردبان انقلاب بالا رفتند و به خاطر عدم تعلق قلبی به اسلام سیاسی و انقلاب امام خمینی (ره) به مخالف و معارض انقلاب و اسلام انقلابی تبدیل شدند را ویران خواهد کرد .کسانی که حد اقل 30 سال است که با کارشکنی و اشکال تراشی و ارتباط اشکار و پنهان با بنیاد های ماسونری بین المللی در صدد بر اندازی نظام مقتدر و مظلوم جمهوری اسلامی هستند . یقینا حقانیت و اقتدار و معنویت انقلاب این افراد و جریانها را منکوب کرده و از بین خواهد برد همانگونه که امام خمینی عزیز فرمود انقلاب اسلامی موانع داخلی و خارجی را از بین میبرد و سنگر های کلیدی جهان را فتح خواهد کرد . ان شاء الله . اما شاید ان روز که بسیار نزدیک است تئوریسین مفلوج فتح سنگر به سنگر زیر خروارها خاک خفته باشد .
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
   34 0
   برای همیشه در کاخها و ویلا هایشان در بالاشهرها را مردم خواهند کوبید همراه اتش زدن اتومبیلهای میلیاردی. این دفعه حرکت به سمت بالای شهر است نه پایین شهر
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  34 3
  به به رفیق مسعود کشمیری باز افاضه کرده انگار چقدر یک انسان می تونه بی چشم و رو باشه واقعا مراجع شود به مستند پرونده ناتمام
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  34 4
  آتشی که یک عده تئوریسن افلیج احمق در صدد به پا کردن آن هستند، فقط خودشان را خواهند سوزاند کما اینکه با طراحی طرور خود...
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  36 1
  اقای عباس عبدی همیشه صادقانه خیانت می کند نه دستش دست امینی است نه قابل اعتماد است که کسی مسولیتی به او بدهد این همه که حرف می زند اگر یک کمی کار مفیدی برای مملکت انجام می داد هم برای خودش خوب بود هم دیگران به عنوان یک انگل به او نگاه نمی کردند .
 • شایان IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  36 3
  خخخخخخخخخخخخخخخخخ برو جمع کن-ما جان بر کف سپاهیم
  • سید IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
   39 6
   اصلاح طلبان همگی تهوع آورند و حجاریان امّ القیّ ایشان!
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
   7 18
   از اصلاحات عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  1 31
  به به اقای عبدی گل واقعا خوشم میاد اگر سیاسی یک مصداق داشته باشد مصداق کامل و تمامش اقای عبدی گل است. نمی داند این مشرق نیوزها این واژه را بد می دانند فکر نمی کنم در نظر اقای عبدی بد باشد این سخن یک حکیم متاله حضرت ایت الله جوادی املی است که فرمود برخی سیاسی هستند که به نظر این حقیر اقای عبدی بزرگ یک سیاسی کامل است .
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  18 20
  اولین خنجر رو احمقی نژاد به سپاه زد با عبارت برادران
  • سید IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
   22 3
   معلوم می شود در مقابل آینه ایستاده ای و در باره قیافه ای که می بینی نظر داده ای!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  20 0
  چقدر آدم باید .... باشه ، ته تحلیل را درآورد..... چون مردم از سپاه حمایت کردن، نتیجه میگیریم که مخالف سپاه بودن!!!!!!!!!
 • AE ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  14 0
  مطمئن باشند آن خنجریست که به پشت خودشان میکشند.خدا حافظ سپاه .حجاریان هم توصیه میشود که قرصهایش را بخورد و دیوانه وار در امور کشور دخالت نکند.
 • AE ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  16 1
  خنجر اول به پشت اصلاح طلبان.حجاریان خفه شو.
 • یک نویسنده IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  3 21
  سخن آقای عبدی کاملا منطقی و مستدل است.
 • ناشناس IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  7 2
  اصلاح طلبان ......حالا دارند ...... خود رارسوا می کنند
 • ناشناس DE ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  11 0
  بغیر از امام معصوم ،هیچ کس معصوم نیست.همه میتوانند مورد نقد قرار گیرند و اگر خود دین پندار نباشند و انصاف داشته باشند باید اصلاح پذیر هم باشند.اصلاح طلب و اصولگرا هم ندارد. امید که همه صاحب منصبان اصلاح پذیر باشند.
 • حسین IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  3 18
  تحلیلی به غایت سخیف با تیتری مغرضانه که از مشرق نیوز بیش از انتظاری نیست.
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
   10 1
   تو برو تیترهای وزین!!! و وطن فروشانه شرق رو بخون
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  8 1
  آماده ایم که شمال شهر رو مصادره کنیم برای طبقه مستضعف. کی گفته اونها باید در رفاه مفرط باشند و یه عده کثیر دیگه و مومن به انقلاب اسلامی فقیر و محروم. این قانون رو پاره پاره می کنیم. اول فتنه گران را آواره می کنیم و بعدش ضدانقلاب پناه گرفته در ویلاهای مجلل. لحظه شماری می کنیم.
 • حجت IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  7 0
  این یارو حجاریان قرار نیست به خاطر رفیقش مسعود خان کشمیری دادگاهی بشه.
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  5 1
  عملکرد منفعلانه و ذلیلانه و پناه بردن اصلاح طلبانی مانند اقایان عبدی و کرباسچی و تاجزاده و حجاریان واکبر گنجی و محسن کدیور و محسن سازگارا و بهزاد نبوی و فائزه هاشمی و مرعشی و... در مقابل گرگهای بین اللملی مثل امریکا و انگلیس نشان میدهد که اینان مصداق فرمایش عجیب و تکان دهنده ایت الله جوادی مد ظله هستند که فرمود : کسانی که راه تسلط بیگانگان را بر فرهنگ و اقتصاد مملکت باز میکنند روحیه " دیاثت " سیاسی دارند . یعنی دیوث سیاسی میباشند .
 • DE ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  5 0
  تحلیل ها بوی فوت کردن کم نور کردن چراغی است که به نیروی الهی روشن شده و فوت کردنش فایده ای نداره.
 • AE ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  5 0
  اصلاحطلبان بواسطه خسارات مادی و معنوی که به کشور و ملت از طرفی حقوق های نجومی و رانتهای مالی برده اند باید پاسخگو باشند خواسطه عموم ملت از جناب رببسی می باسد کافیست رفراندوم بگذارید...
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  3 0
  خاک تو سر هرچه احمقه! با این تدوریسین های روشنفکر نما
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  6 0
  معلوم شد حمایت شون از سپاه برای چی بود. می خواستند موج همراه سپاه رو به نام خودشون بزنند تا سپاه از حقیقت محبوبیت زیادش با خبر نشه. بعد بگن «اون ها هم مثل ما هستند! مخالف اند! اما به خاطر فشار بیرونی اومدن پای کار.» معلومه سپاه دوستان خیلی زیاد هستند که اون ها مجبور به سرقت طرفدار شدند!
 • همایون IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  5 0
  اینکه چیزی نیست ! خنجر اصلاح طلبان همواره بر پشت این آب و خاک بوده ! مظلوم میهن من که چنین دشمنانی از خود دارد !
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  4 4
  به جای فحش بگین دروغش کجا بود.
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  4 0
  همین پاسداران مواظب اصلاح طلب ها هستند که یه وقت موش نخوردشون.
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 5
  با این حال که از اسهال طلبان خوشم نمی آید اما صحبت های عبدی را تایید می کنم.
 • SE ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  3 0
  مردم فریبی و تخریب نهادهای برآمده از انقلاب و مقابله با انقلاب را اصلاحات نام نهاده اند این منافقان
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  4 0
  خنجر اول آخر توشکم اصلاح طلبان انشاالله خدا جوابشون رو بده .
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  1 0
  ان شاالله منتظر خنجر سپاه باشند رو در رو به امید ظهور یا علی مدد
  • سلام IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
   0 0
   برادر سپاه خنجر ندارد بلکه مهربانی ودلسوزی برای ملت دارد سپاه نیروی مردمی است ودیدید در سیل اخیر چه کمکی کرد چون ارتش وناجا
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  1 0
  این جماعت که کشته مرده آمریکا هستند بفرستید عراق و سوریه در کنار امریکاییها با داعش بجنگند...
 • خدابنده IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  خداییش عکسسه نفره حجاریان و هم پالگیهایش مرا یاد فیلم سسه کله پوک انداخت. نابود باد غرب زدگیو حماقت و خیانت.
 • سید رضا IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  3 0
  این فسیل های افساد طلب ! چی از جون مردم می خوان ؟!!
 • DE ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  اصلاح طلبچی ها همان کاری که امریکا باهاشون کرد را میخواهند با سپاه بکنند ولی کور خواندند و به گور خواهند برد این آرزو را .امریکا به اصلاح طلبان فشار آورد و سپس به آنها کمک کرد تا در انتخابات مهندسی شده خودشان را بالا بیاورند و بعد از آنها خدمت متقابل خواست که وادادند و شدند بلندگو و عمله امریکا .ولی این ول معطل ها اصلا نمیدانند سپاه یعنی چه و چگونه عمل میکند . تحت فشار اجتماعی مجبور شدند چند روزی از تهمت و افترا و لجن پراکنی علیه سپاه دست بکشند حالا ارث پدرشون را میخواهند.
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  حجاریان گفته سیل مردم راه خواهد افتاد البته نه بر علیه حکومت و انقلاب بلکه بر علیه مفت خورها و مفسدین و اصلاح طلبان خیانتکار و مدیران بی لیاقت و این سیل چنان بنانشان را بر میکند که در تاریخ ثبت شود و در کلاسهای درس تاریخ تدریس خواهد شد
 • اسلام IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  حالم ازاین اصلاحات به هم میخورد.
 • اسلام IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  حالم ازاین اصلاحات به هم میخورد.
 • محمد IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  0 0
  عبدی واقعا عبد شیطان است وحرفهای شیطانی میزند
 • ایرانی US ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  4 1
  دیگه تمومه ماجرا...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس