مدنی

بعد از انتشار عکس‌ رقص کاوه مدنی، در حرکتی هماهنگ میان ضدانقلاب خارجی و برخی جریان‌های داخلی، تلاش شد که طی یک عملیات فریب، کل اتهامات مدنی به همین حضور فروکاسته شود و اصل ماجرا لوث گردد.

سرویس سیاست مشرق - بعد از بازداشت شماری از متهمان به جاسوسی از مراکز نظامی (در پوشش فعالیت‌های محیط زیستی) در اواسط زمستان ۹۶، کاوه مدنی لاریجانی معاون عیسی کلانتری در سازمان حفاظت از محیط زیست نیز برای مدتی کوتاه بازداشت شد.

عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، در ۲۱ بهمن ۹۶، در توضیح این بازداشت‌ها گفت:

"متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد مأموریت‌های سه گانه ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می کرده اند» و «برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین‌های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان کرده‌اند".
به گفته دادستان تهران، "دو نفر از افسران سازمان اطلاعات آمریکا با هویت معلوم در پوشش‌های مختلف به ایران و برخی از استان‌های کشور سفر کرده‌اند که از جمله اهداف آن‌ها، ایجاد مؤسسه‌ای در قالب فعالیت‌های زیست محیطی بوده و طبق اسناد موجود، این مؤسسه در حدود یک دهه قبل در ایران با طراحی آمریکایی‌ها برای تحقق اهداف مدنظر سرویس‌های اطلاعاتی سازمان سیا و موساد و جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه‌های دفاعی و موشکی کشور ایجاد شده است."

طبق توضیحات جعفری دولت‌آبادی، اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت‌های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می‌کرده‌اند. [۱]

در ۲۷ فرودین ۹۷، اخباری منتشر شد که معاون سابق بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی-اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست، کاوه مدنی کشور را ترک کرده است. این در حالی بود که او در روند تحقیقات قضائی درباره پرونده جاسوسی محیط زیست قرار داشت و خروج او از کشور، یک اتفاق ساده نبود.

بعدتر، در ۹ اردیبهشت، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضاء، در نشست خبری خود گفت که به صورت قانونی از کشور خارج شده و تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی وی توسط معاونت ذیربطی در وزارت اطلاعات صورت گرفته است. [۲]

بیشتر بخوانید:

سناتورزاده فعال در اسرائیل که مشاور ارشد سازمان محیط زیست شد +تصاویر و اسناد

«جامعه شناس» میلیاردری که «جاسوس» بود / آشنایی با پیشینه‌ی «کاووس سیدامامی» +تصاویر

متهمان امنیتی در پارک ملی توران به دنبال چه بودند؟ +تصاویر

رابطه‌ی جاسوسان محیط زیست با تحریم‌های ضدایرانی چیست؟ / صهیونیست ضدایرانی، همکار سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی ایران! +عکس

جالب این بود که در ایام تعطیلات نوروزی سال ۹۷، یکی از کانال‌های تلگرامی وابسته به ضدانقلاب، عکسی مربوط به دوران قبل از انتصاب کاوه مدنی به معاونت محیط زیست را منتشر کرد که او را در حالت رقص و پایکوبی مختلط در مالزی نشان می‌داد. چندی بعد به طرز هماهنگ و سازمان‌یافته این خط تبلیغی در رسانه‌های ضدانقلاب و حامیان داخلی مدنی پیگیری شد که حضور مدنی در چنین مراسمی موجب فشار بر او و استعفای تحت فشار مدنی بوده است.

این عملیات فریب، قطعاً برای پوشاندن اتهامات اصلی مدنی و پیوند او با پرونده جاسوسی محیط زیست بوده است.

در اواخر فروردین، همزمان با انتشار خبر ترک کشور توسط مدنی، دادستان تهران در مصاحبه‌ای انگشت بر نکته مهمی گذاشت:

" اگر عده‌ای فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند، ناشی از اهمیت تحقیقات مقدماتی در پرونده است و اگر امروز در برخی از سایت‌ها می‌خوانیم که فلان آقا از کشور خارج شده است، به پیش رفتن تحقیقات برمی‌گردد؛ چرا که برخی متهمان فهمیده‌اند که در حال نزدیک شدن به آن‌ها هستیم، حال اگر کسی از کشور خارج شده است، بالاخره روزی برمی‌گردد و به‌قول معروف، دیر و زود دارد اما سوخت‌وسوز ندارد." [۳]

جالب این‌جا بود که مقارن با دستگیری متهمان پرونده جاسوسی محیط زیست، در ۲۳ بهمن‌ماه، کاوه مدنی که هنوز معاون عیسی کلانتری بود، در حالی که ابعاد این پرونده هنوز روشن نبود و یک مقام مسؤول حق ندارد درباره پرونده مفتوح جاسوسی که تازه متهمان آن دستگیر شده‌اند و ابعاد آن روشن نیست، اظهارنظر کند، در دفاع از بازداشتی‌ها توئیتی زد که بازداشت آن‌ها را به «تنگ نظری» نظام فرو بکاهد:

نکته قابل‌تامل این است که رئیس سابق او در سازمان حفاظت محیط زیست ایران، عیسی کلانتری، کسی است که از روز اول بازداشت متهمان جاسوسی، تا خود امروز سفت و سخت از آن‌ها دفاع می‌کند و نهاد امنیتی و قوه قضائیه را بابت این قضیه تخطئه می‌کند. البته همین عیسی کلانتری که عملکرد به شدت بد و فاجعه‌بار او در دوران وزارت کشاورزی در دولت سازندگی، نقش مهمی در بحران امروز آب کشور دارد و امروز هم در رأس سازمان حفاظت محیط زیست، هیچ برنامه جدی و ملموسی را در جهت بهبود اوضاع محیط زیست کشور به سرانجام نرسانده، اصلی‌ترین عامل برکشیدن کاوه مدنی در سطح دستیار معاون رئیس جمهور و معاونت سازمان حفاظت محیط زیست بود، بدون اینکه مدنی ابتدایی‌ترین فیلترهای تأییدی برای قرار گرفتن در این جایگاه حاکمیتی را در نظام جمهوری اسلامی گذرانده باشد. در واقع سنگ‌تمام کلانتری برای مدنی آن‌قدر عجیب و غیرمعمول بود که حتی صدای ضدانقلاب را هم درآورد! مثلاً «نیک‌اهنگ کوثر»، روزنامه‌نگار و کارتونیست ضدانقلاب، در ۳ مهر ۹۶، در سایت بی بی سی فارسی چنین نوشته بود:

" حضور مستدام مدنی در گفت‌وگوهای تلویزیونی در داخل و خارج ایران و سفرهای پی‌درپی به این کشور در دو سال گذشته و نقشش در برگزاری جلسات و کنفرانس‌های مرتبط با اقلیم و آب و ریزگردها، او را به چهره‌ای شناخته شده در عرصه مهم‌ترین چالش امروز و فردای کشور، یعنی آب تبدیل کرده است. این مسئله حتی باعث شد نام او از سوی بعضی از اهالی رسانه و ساکنان اتاق‌های مجازی به عنوان یکی از گزینه‌های وزارت نیرو بعد از عدم اعتماد مجلس شورای اسلامی به حبیب‌الله بیطرف مطرح شود، اما او این خبر را تکذیب کرد.

بعد از آن‌که عیسی کلانتری، رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست، بزرگ‌ترین مسئله کشور را وضعیت ورشکسته آبی دانست، پیش‌بینی می‌شد که او در یکی از معاونت‌های سازمان، مدیر و یا کارشناسی را به کار بگمارد که در بحث آب هم‌نظرش باشد. انتصاب مدنی نشان داد که کلانتری حاضر است حتی یک معاونت جدید را بر اساس مباحث تئوریک طرح شده از سوی استاد امپریال کالج ایجاد کند. این اقدام کلانتری، برخی از منتقدان را به یاد ضرب‌المثل دوختن کت و شلوار برای دکمه انداخته است." [۴]

به هر حال، کاوه مدنی بعد از فرار (یا فراری داده شدن) از ایران، و استعفا از راه دور، به فعالیت‌های «پژوهشی» و «تحقیقاتی» گذشته خود در دانشگاه برگشت. اما جالب است که نگاهی به فعالیت‌های کنونی او داشته باشیم.

او عضو برنامه «هنری هارت رایس» در زیرمجموعه برنامه مطالعات ایران در مرکز مک‌میلان دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ییل است. هنری هارت رایس، یک یهودی صهیونیست، غول حوزه املاک و مسکن در نیویورک و از حامیان مالی بزرگ اسرائیل، غول حوزه املاک بود که با سرمایه خود، این برنامه را در مرکز مطالعات ایران دانشگاه ییل راه اندازی کرد. او در راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز «خیریه» یهودیان آمریکا را با عنوان «UJA-Federation» نقش عمده داشت. [۵]

رزومه کاوه مدنی در دانشگاه ایمپریال کالج لندن

برنامه هنری هارت رایس در دانشگاه ییل
هنری هارت رایس از بانیان بزرگ‌ترین مؤسسه «خیریه» یهودیان در امریکا

مرکز مک‌میلان را چند تن از یهودیان صهیونیست از قبیل «دیوید بریون دیویس»، «ریچارد گیلدر» و «لوئیس لرمن» راه‌اندازی کردند [۶] که هر سه از متنفذین جریان جمهوری‌خواهان صهیونیست آمریکا هستند و بخش عمده بورس‌ها و گرنت‌های این مرکز هم به اتباع رژیم صهیونیستی تعلق می‌گیرد. از این رو، مسؤولان و دست‌اندرکاران و هیأت علمی این مرکز را عمدتاً یهودیان تشکیل می‌دهند و این در صفحه معرفی «افراد» این مرکز قابل مشاهده است. [۷] در برنامه «مطالعات ایران» مرکز مک‌میلان، یکی از چهره‌های محوری، «عباس امانت»، استاد بهایی دانشگاه یِیل است.

پروفایل کاوه مدنی در مرکز مک‌میلان
عباس امانت در مرکز مک میلان

کمیته اجرایی مرکز مک‌میلان که عمدتاً یهودی هستند

دانشگاه «ییل» در کنار دانشگاه «هاروارد»، از مراکز اصلی همکار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در پروژه‌های دانشگاهی حوزه اطلاعات و امنیت ملی آمریکا است و یکی از مراکز اصلی تأمین نیروهای متخصص و کارشناسان آکادمیک سیا، دانشگاه ییل است. در زیر چند نمونه از مقالات نشریات آمریکایی درباره این پیوند قدیمی میان سیا و ییل را ملاحظه می‌کنید:

«مدرک ییل، یک دارایی برای سیا»
نیویورک تایمز: ییل، یک مهدکودک بزرگ برای پرورش جاسوس
«پیوند تاریخی دانشگاه ییل با سیا»

به علاوه، انجمن مخفی و ماسونی «جمجمه و استخوان‌ها» (Skull and Bones)، یکی از متنفذترین و قدرتمندترین محافل مخفی آمریکا که در واقع یکی از باراندازهای «الیت» سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایالات متحده است و چندین رئیس جمهور آمریکا از قبیل ویلیام هوارد تافت، جرج بوش پدر و جرج بوش پسر در آن عضو بوده‌اند [۸]، در واقع انجمن سری فارغ‌التحصیلان نخبه لیسانس دانشگاه ییل است. [۹]

کاوه مدنی همچنین در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، با «برنامه حمید و کریستینا مقدم برای مطالعات ایران» در دانشگاه استفورد همکاری داشت. این برنامه، ذیل بخش مطالعات ایران استفورد، تحت مدیریت «عباس میلانی»، از چهره‌های ضدانقلاب و از کارشناسان ثابت بی بی سی فارس و تلویزیون صدای آمریکا اداره می‌شود که رادیکال‌ترین مواضع را علیه جمهوری اسلامی ایران می‌گیرد.

این پروژه، یک برنامه تحقیقاتی برای ارزیابی منابع استراتژیک ایران در حوزه‌های مختلف از قبیل کشاورزی، آب و انرژی است و قطعاً سفارش‌دهنده این تحقیقات نمی‌تواند یک فرد عادی باشد، بلکه قطعاً پای نهادهای حکومتی آمریکا و به طور خاص نهادهای اطلاعاتی این کشور در میان است. مدیر «پروژه ایران ۲۰۴۰»، «پویا آزادی» است که تخصص او حوزه «آب» است. آزادی به همراه حسن دهقان‌پور، مهران سهرابی و «کاوه مدنی»، پژوهشی را برای پروژه ایران ۲۰۴۰ در حوزه «نفت» و ذخایر نفتی ایران انجام داده‌اند!

همکاری با پروژه «ایران ۲۰۴۰» دانشگاه استنفورد با مدیریت عباس میلانی
عباس میلانی، مدیر برنامه مطالعات ایران حمید و کریستینا مقدم در دانشگاه استنفورد
معرفی پروژه ایران ۲۰۴۰ در سایت دانشگاه استنفورد / ‏همکاری‬ مدنی با پویا آزادی

حال، اینکه کاوه مدنی، بعد از مفتوح شدن پرونده قضائی او در پیوند با جاسوسی از مراکز نظامی و فرار از ایران، مستقیماً به این مرکز رفته و در آن‌جا استقرار یافته، خود می‌تواند یک سرخط مهم در ریشه یابی پیوندهای پنهان او با کانون‌های خاصی در غرب باشد.

در این چشم‌انداز، حضور و ارتقا کم‌سابقه او را در درون حاکمیت و در سطح معاونت سازمانی با مأموریت‌های استراتژیک در حوزه آب و اقلیم و محیط زیست، می‌توان در همین پازل در نظر گرفت. همگان به یاد دارند که در اواخر خرداد ۹۷، کلیپی ضبط شده از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی خطاب به مردم ایران منتشر شد که او با ادعای دلسوزی برای کم‌آبی و بحران آب در ایران، مدعی شد که این رژیم حاضر است به شرط محقق شدن خواسته‌های این رژیم، فناوری شیرین‌سازی آب به ایران بدهد! [۱۰]

قطعاً پشت‌پرده این جنگ روانی-تبلیغاتی نتانیاهو، اطلاعاتی وجود داشت که بی‌ارتباط با پرونده جاسوسان محیط زیستی نیست. در این میان باید در نظر داشت که جزو موارد اتهامی کاوه مدنی و هم فردی مثل کاووس سیدامامی و مراد (موشه) طاهباز، جاسوسی از منابع استراتژیک آبی کشور بود.

در این میان باید به یک چهره که به نوعی نقش حلقه واسط را میان سازمان محیط زیست و کاوه مدنی و «فعالان» محیط زیستی بازداشتی اشاره کنیم. «گری لوئیس»، هماهنگ‌کننده سابق سازمان ملل در ایران که تقریباً مقارن با دستگیری متهمان این پرونده به مأموریت او در ایران پایان داده شد و ایران را ترک کرد، ارتباطات بسیار نزدیکی با کاوه مدنی، معاون پیشین سازمان محیط زیست داشت. گری لوئیس که به طرز عجیبی روی بحث محیط زیست و بحران آب در ایران متمرکز بود، متأسفانه از نفوذ و دسترسی بالایی در سازمان حفاظت از محیط زیست برخوردار بود. گزارش‌هایی درباره پرونده امنیتی این چهره وجود دارد.

کاوه مدنی در کنار گری لوئیس
عیسی کلانتری و گری لوئیس
گری لوئیس و معصومه ابتکار

از راست: هومن جوکار (متهم)، اسماعیل کهرم، مراد طاهباز (متهم)، جرج شالر (رابط)، کاووس سیدامامی (متهم خودکشی‌کرده)، گری لوئیس

کاوه مدنی (راست، ردیف جلو)، گری لوئیس (وسط، ردیف جلو)، مراد طاهباز (چپ، ردیف عقب) در سمپوزیوم محیط زیست ایران در لندن، سال ۹۲

در ادامه، درباره این شبکه کارآزموده و پیچیده نفوذ در حوزه جاسوسی از مراکز نظامی، بیشتر خواهیم گفت...


[۱] http://www.irinn.ir/fa/news/564777

[2] https://www.isna.ir/news/97020905388

[3] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/01/30/1704387

[4] http://www.bbc.com/persian/iran-features-41386203

[5] https://www.nytimes.com/1992/03/01/nyregion/henry-h-rice-real-estate-broker-known-for-innovation-dies-at-80.html

[6] https://en.wikipedia.org/wiki/MacMillan_Center_for_International_and_Area_Studies

[7] https://macmillan.yale.edu/people

[8] https://www.businessinsider.com/skull-and-bones-alumni-2011-2#the-best-of-the-rest-16

[9] https://en.wikipedia.org/wiki/Skull_and_Bones

[10] https://www.farsnews.com/news/13970321001156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  11 78
  حالا این کاوه مدنی کی هست؟ مهمه؟
  • جعفر IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
   45 91
   نه منتها مشرق فقط مونده به خشتك ما مشكوك بشه .
  • پويا IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   46 23
   اولاً خر خودتي ، خودتو به نفهمي نزن ، علت نفوذ افرادي نظير كاووس سيد امامي و كاوه مدني در مراكز حساسي چون محيط زيست را بايد در بي سوادي افرادي امثال عيسي كلانتري و ساير افراد دولت دانست كه بدليل بي سوادي محسور افرادي خائن و وطن فروشان و بهايي هايي مثل همين آشغالها ميشوند، دستگاههاي اطلاعاتي و امنيتي بايد به صورت جدي دنبال پاكسازي كشور از بهاييان باشند كه بيشتر ضربه را به مملكت وارد كرده اند و ستون پنجم غرب علي الخصوص اسرائيل در ايران هستند...
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   3 20
   پويا IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱ راستش می ترسم نفوذی اسرائیل باشی
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   7 3
   دیگه اوضاع و احوال مملکت را ببین ایا طبیعی به نظر میرسه این همه نابسامانی ؟ پس حتما مهمه او و چند ده یا چند صد تا مثل او
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   3 4
   سال ها خشکسالی به دلیل فعالیت اینها بوده و دستگاههایی که در زمین کار گذاشتن
  • IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
   0 0
   مرگها و نفرینها بر دولتهای غربگدا...
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  33 93
  به تو چه که چه ارتباطی دارد ؟ بیا وضع معیشتی مردمت رو درست کن با فقری که داره تمام جامعه ات رو در بر میگیره
  • خدایا خسته شدیم بسه دیگه NL ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   15 10
   چشم شورا و مجلس و دولت رو از دست مشرق اول در بیارید چون مشرق نشسته اصن کار نمیکنه پس ما برای چی به مشرق رای دادیم
  • IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   21 18
   حرف مفت نزن وضع معیشتی و اقتصادی مردم خیلی هم به محیط زیست ربط داره
  • IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   17 22
   موضوع اینه بسیاری از مشکلات کشور از جمله مشکلات اقتصادی زیر سر نفوذی هایی مثل این یاروست...باید اینها پاکسازی بشن
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  43 78
  سندسازی مضحک واقعا نمیفهمم جمهوری اسلامی دقیقا داشته چه کثافت کاری میکرده که تا این حد از این محیط زیستیا ترسیده
  • IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   33 24
   کلا آخور اسراییل به امثالتون میسازه به نون خیانت عادت کردین
  • IR ۰۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   15 4
   آخه توی بی وجود بگو این اسناد ارتباط یه شخص با خونی ترین دشمن یک ملت، مضحکتر از دستگیری مرضیه هاشمیه؟؟؟
  • MD ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
   1 3
   والا وقتی منم شنیدم وزارت اطلاعات گفته اینا جاسوس نیستن جریان برام عجیبه.کشور بی در و پیکر شده.یه عده بدبختم...
 • مرتضیsk IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  27 6
  پای معصومه ابتکار که به سازمان محیط زیست باز شد علاوه خسارات فاجعه بار مدیریت محیط زیست ، این جاسوس بازیا خیانت هم اضافه شد
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  59 7
  خود حاجی کلانتری رو فشار بدند ، همه رو لو میده
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  48 8
  احسنت لطفا در مورد خط دهندگان بهچهره های مشهور برای پست های جنجالی هم بررسی های انجام دهید
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  22 0
  عیسی کلانتری و معصومه ابتکار بسیار افراد مشکوکی هستند ابتکار با شیرین کردن اب خلیج فارس مخالفت شدیدی دارد در صورتی که همه کشورهای خلیج فارس به صورت گسترده در حال شیرین کردن اب خلیج فارس هستند و همچنین باعث اذیت و ازار جمشید ارین مخترع ماشین الکترونیکی شد و....
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  59 11
  بعضی از اصلاح طلب ها در واقع بهایی و یهودی انوسی هستند که به ظاهر مسلمان هستند ولی در باطن پیرو دین دیگری هستند صدها سال دیگه درباره این ها کتاب هایی نوشته می شود و از نقش مخرب این ها یاد می شود و ایندگان این ها را لعنت می کنند
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  54 0
  برای جلوگیری از ورود جاسوس سازمان محیط زیست را از دست دولت خارج کنید و ببرید زیر نظر ارتش یا نیروی انتظامی . مطمئن باشید جاسوسان دیگری در سازمان محیط زیست هستند که هنوز لو نرفتند
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  12 59
  هیچی دیگه هر چی وصله هست بچسبونید به این بدبخت شانس اورد برنگشت...
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  4 0
  بالاخره در خصوص یه عوضی خوشتیپ مطلب گذاشتی مشرق دمت گرم.
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  13 1
  بدبختی اینکه تو خود مبحث آب هم واقعا متخصص نبود.....لیست اسامی دانشمندان مطرح آب و هوا را منتشر کن ....این جقله بچه چی حالیش است .....میخواهید واقعا کار کنید باید با آدم اینکاره کار کرد.....
 • میلاد IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  25 52
  همه ی نخبه های این مملکت را با همین اتهامات فراری دادید. ببینید چه کردید که بالای ده درصد جمعیت کشور از کشور مهاجرت کردن و کشور های دیگه هستن. جمعیتی که اکثرشون یا مدارج بالای علمی دارن، یا سرمایه دار و یا نخبه های علمی هستن. تقریبا همه ی فارغ التحصیل های بهترین دانشگاه های کشور ایران نیستن الان، این نتیجه ی همین انگ زدن هاست
  • محمد IR ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   16 5
   جاسوس یعنی نفوذی می فهمی یعنی برای دشمن کار می کند وقتی تصویر اورا معرفی می کنند یا احمقی یا دیگران را احمق می دانی یا شماهم جاسوسی که می خواهی خواننده ها را از مرحله پرت کنی نگذارید انقلاب به دست نا اهلان بیفتد که ایران به دست دشمن می افتند
  • IR ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   13 2
   اولا آمار مهاجرت ربگو از کجا آوردی؟ ثانیا هر جاسوس و نفوذی نیاز به پوشش داره که پوشش این افراد فعالیت محیط زیستی هست ثالثا شما باید اثبات کنید این افراد جاسوس نیستند نه اینکه با هوچی گری مسئله رو منحرف کنی
  • IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   13 7
   نه عزیز جان اکثر کسایی که میرن نخبه ها نیستن اکثرا اهل حالن، البته بینشون نخبه هم پیدا میشه، ضمنا وقتی یکی باد ایران بهش خورده باشه توی آمریکا بازجویی میشه چرا ما باید دست رو دست بذاریم کسی که با صهیونیستها دم خوره رو وارد شغلهای حساس کنیم
  • پويا IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   8 4
   مشكل مملكت گوسفنداني امثال تو هستند
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  47 4
  مراد موشه طاهباز اسم کامل ایشونه
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   0 9
   طاقباز عزیزم طاقباز طاقباز درستش است....
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  45 3
  سازمان محیط زیست یا سازمان تامین ایمنی جاسوسان دشمن؟
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  12 0
  اگر یک پایش اساسی تو محیط زیست صورت بگیره عین لانه عقرب جاسوس میریزه بیرون . اصلاح لجنهای بیشرف وطن فروش
 • AU ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  18 1
  کلانتری اگه برادرش شهید نمی شد الان واقعا چه کاره بود؟بد نیست مشرق نحوه ورود عیسی کلانتری به جامعه مدیریت پیدا کنی ببینی اصلا طرف چه کاره بوده توسط که امده بالا، یکم تحقیق ساده شاید کارمندهای قبلی وزارت خونه های متبوعش بدونن، بی لیاقت ها باید بروند
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  13 0
  ایران پر از جاسوس شده مراکز امنیتی چه می کنند؟
 • CA ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  11 1
  درود بر قوه قضاییه که این انگل رو سر وقت شناسایی کرد.
 • پويا IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  13 0
  مشكل اصلي افراد پشت پرده هستند ، به جاي دستگيري ايران افراد دون پايه ، وزارت اطلاعات بايد افرادي كه اين جاسوسان را سفارش كرده و به اين مناصب رسانده اند از سوراخ موش بيرون بكشد
 • ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  13 10
  دولت جاسوس پرور کنونی دیگر چه چیز هایی را می خواهد به باد دهد .کسی که نمی داند امثال کاوه امامی که به اسراییل سفر داشته است و در جلسات افسران موساد بر علیه ایران شرکت داشته و الان هم در بدنه دولت هستند همان موضوع هشدار رهبر انقلاب در سالهای گذشته است .ساده لوحان وخائنان به مملکت هر دو در ایجاد وضع موجود نقش دارند .اسرار موشکی مملکت را که چندین شهید برای آن دادهایم تا بتوانیم بدست آوریم را به دشمن می دادند تازه برخی ساده لوحان وخیانت کاران می گویند مگر مهم است .ب
 • بی نام IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  3 15
  مدنی یه نخبه بود که امثال شما فراریش دادید. چقدر شما تنگ نظرید.
  • پويا IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
   10 6
   البته نخبه هستند ولي از نظر جاسوسي نخبه هستند از نظر وطن فروشان و بهاييان امثال شما نخبه هستند
 • US ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  14 0
  معصومه ابتکارسازمان جاسوسی راه انداخته یک تنه ،کسی هم بهش کارنداره خوبه والا این همه جاسوس زیرنظرایشون نیروکمکی نمیخان
 • کیومرث IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  2 0
  احسنت به وزارت اطلاعات
 • آشنا IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  9 0
  حالا که مرغ از قفس پریده هی بگو فلان بود و بهمان بود باید همون موقع حواستون جمع بود نمیگزاشتید فراریش بدن/ الان هم تا دیر نشده رئیسش عیسی کلانتری که فراریش داده را بگیرید . چرا سراغ ابتکار نمیرید اون هم یک طرف ماجراست و پی در پی با لجن پراکنی و اتهام به نظام و حمایت از جاسوس ها حتی تا همین الان هم از اونها دفاع میکنه/ حتما گذاشتین تا اون ها هم بپرن اون موقع بگین اینها هم داشتن جاسوسی میکردند
 • سرباز بینام IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  6 0
  یه بنده خدایی می گفت بعد از 3 سال تونستیم یه تخلف از یه مسئول گیربیاریم از دفتر وزیر.... زنگ زدن گفتن کاری باهاش نداشته باشید الان همون فرد داره خودش رو برای انتخابات مجلس سال بعد آماده می کنه خدا رحم کنه
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  7 0
  وقتی یه کچل برای یه آرایشگاه تبلیغ کنه هر چقدر هم آرایشگاه خوبی باشه مردم نمیرن این وضعیت کشور ماست وگرنه نه جمهوری چیز بدیه نه اسلام نه شهدا نه جانبازان
 • DE ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  2 0
  ولی خودکشی اون یارو خیلی عجیب بود، هرچی دلتون بخواد بگید ولی عجیب بود
 • محمد IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  3 0
  سازمان اطلاعات سپاه و کشور کلاتون رو بالاتر بزارین
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  2 0
  چرا شاخ و برگ این درخت خبیثه جاسوسی را میزنید و ساقه و ریشه های ان رها شده است.همه این خیانتها در دولت روحانی صورت میگیرد و خود ایشان و معاونین و وزرایش هم مصون از هر اتهامی از جواسیس پشتیبانی میکنند.چرا اصلیهای این برنامه های خائننانه بدون بازخواست و محاکمه و....
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  4 0
  موقع رقصیدن با اون زنیکه مثل خر داره کیف میکنه.
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
  0 0
  مسلمانان در سطح ملی عمدتا درگیری برای ریس جمهور شدن و فعالیت اقتصادی و زندگی بهتر در ملل اروپا و امریکا دارند و درشتدانه و فرزندان انها هم در انگلیس تحصیل میکنند که خطرناک است
 • IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
  2 6
  مرگها و نفرینها بر دولتهای غربگدا...
 • IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
  3 0
  اون نفوذی توی وزارت اطلاعات که باعث فرار مدنی شد را باید دستگیر کنند.
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۶
  0 0
  پروژه یوز و گورخر و بقیه خزندگان عمدتا در مناطق کویری اجرا میشود چون زیستگاه این موجودات است و ممکنه به مناطق ازمایش موشکی و اتمی و حساس هم نزدیک باشند. ولی بهتر بود یک محدوده ممنوعه اطراف این سایتها درست میشد که داخل ان نروند مثل ناحیه 51 در امریکا که حق ورود کسی ندارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس