نتانیاهو - نمایه

از نظر ترامپ، سوریه ثروتی ندارد که آمریکایی‌ها بخواهند به طمع آن در این کشور باقی بمانند، اما دیدگاه صهیونیست‌ها چیست: آن‌ها اکنون از ترس یک تهدید موجودیتی به خود می‌لرزند.

سرویس جهان مشرق - دونالد ترامپ در اولین نشست کابینه‌اش در سال جدید میلادی بار دیگر دنیا را شوکه کرد. رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه، ۱۹ دی ۹۷، گفت ایرانی‌ها «می‌توانند هر کاری که دلشان می‌خواهد» در سوریه انجام بدهند [۱] . وی با خلاصه کردن کشور سوریه به «ماسه و مرگ»، مدعی شد که «ثروت هنگفتی» در این کشور وجود ندارد که آمریکایی بخواهند برای دست‌یابی به آن در سوریه باقی بمانند و ظاهراً به همین خاطر هم هست که ترامپ می‌گوید: «نمی‌خواهم تا ابد در سوریه بمانم [۲] .» (مشرق به زودی گزارشی را درباره نقش احتمالی نفت در تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از سوریه منتشر خواهد کرد.)

ترامپ: سوریه فقط ماسه و مرگ است؛ بگذارید ایران و روسیه در آن بجنگند [دانلود]

اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه موجب شد تا «جیمز متیس» دیگر تاب نیاورد و از وزارت دفاع استعفا دهد؛ اکنون بعید نیست موضع جدید ترامپ چند نفر دیگر از زیردستان او را هم به فکر کناره‌گیری بیندازد. به عنوان نمونه، همین چند ماه پیش، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ که احتمالاً تندروترین عضو کابینه او در مقابل ایران هم هست، قسم خورده بود که آمریکا «تا وقتی نیروهای ایرانی خارج از مرزهای این کشور هستند» از سوریه خارج نخواهد شد [۳] .

نمونه‌ای از رویکرد تجاری ترامپ به مسئله سوریه [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› ترامپ در سوریه تسلیم جمهوری اسلامی شد

›› «جیم» هم جیم زد/ در کابینه ترامپ «سگ دیوانه» عقل کُل بود

اگرچه میان قول بولتون مبنی بر ادامه حضور آمریکا در سوریه و اظهارات ترامپ مبنی بر تعلق سوریه به ایران، فاصله از زمین تا آسمان است، اما واقعیت این است که ترامپ از همان ابتدا هم با برنامه‌های بولتون و مایک پمپئو، وزیر خارجه‌اش، برای جا خوش کردن در سوریه موافق نبود و مهم‌تر این‌که سیاستمداران آمریکایی اذعان دارند رئیس‌جمهور این کشور در این مدت هیچ‌گاه زیر بار حضور گسترده نیروهای تحت امرش در سوریه با هدف مقابله با ایران نرفته بود. به هر حال، هیچ‌یک از توجیه‌هایی که ترامپ برای خروج از سوریه می‌آورد موجب رفع نگرانی رسانه‌ها و مقامات رژیم صهیونیستی نمی‌شود، و اتفاقاً همین‌ها هم هستند که بیش از هر کس دیگری از اظهارات رئیس‌جمهور درباره تقدیم دودستی سوریه به ایران شوکه و وحشت‌زده شده‌اند.

بخشی از اظهارات ترامپ درباره کُردها و ایران [دانلود]

بر خلاف آمریکا، موضوع جنگ سوریه و سرنوشت حضور نظامی ایران در این کشور برای صهیونیست‌ها کاملاً موجودیتی است و کابینه بحران‌زده نتانیاهو، اکنون علاوه بر حوزه داخلی، خود را در عرصه سیاست خارجی هم مواجه با خطر صددرصدی می‌بیند. صهیونیست‌ها پس از اعلام خبر عقب‌نشینی آمریکا از سوریه موجی از انتقاد و نگرانی را در این‌باره به راه انداختند و این موج اکنون با اظهارات ترامپ بسیار شدیدتر از گذشته شده است. برخی رسانه‌های صهیونیستی مانند روزنامه‌های «جروزالم‌پست [۴] » و «یدیعوت آحارونوت [۵] » صحبت‌های ترامپ درباره واگذار کردن سوریه به ایران را در قالب «خبر فوری» مخابره کردند، اما این تمام ماجرا نبود. در گزارش پیش رو، به بازتاب اظهارات ترامپ درباره سرنوشت سوریه و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در رسانه‌های رژیم صهیونیستی خواهیم پرداخت.

صحبت‌های ترامپ درباره لزوم خروج سربازان آمریکا از سوریه [دانلود]

یتیم شدن رژیم صهیونیستی در سوریه

روزنامه هاآرتص در گزارشی که ابتدا با عنوان «ترامپ در سوریه به ایران اختیار تام داد. اسرائیل باید نگران باشد [۶] » منتشر شده بود (و بعداً عنوان آن تغییر کرد)، پس از ترسیم سناریوهایی مفصل درباره سرنوشت سوریه پس از خروج آمریکا، از جمله درباره نقش ایران، روسیه و ترکیه و کشمکش‌های احتمالی این سه کشور بر سر نفوذ در آینده سوریه، در اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا می‌نویسد:

ترامپ با اعطای اختیار تام به ایران، دخالت آمریکا در سوریه را پایان داد. این مسئله اسرائیل را به طور ویژه‌ای نگران می‌کند، زیرا آن‌چه از بیانیه ترامپ می‌توان فهمید آن است که تل‌آویو در عملیات‌های نظامی خود در سوریه تحت هیچ حمایتی از جانب آمریکا قرار ندارد. اسرائیل هم‌چنین دیگر قادر نخواهد بود تا برای میانجیگری میان تل‌آویو و مسکو [مثلاً در صورت بروز حوادثی مانند سرنگونی جنگنده روس به دست اسرائیلی‌ها]، یا برای تحت فشار گذاشتن روسیه به منظور متقاعد کردن ایران به خارج کردن نیروهایش از سوریه، یا دست‌کم عقب‌نشینی این نیروها از نزدیکی مرزهای اسرائیل، روی آمریکا حسابی باز کند. به عبارت دیگر، هر کس دارد در سوریه می‌جنگد، این کار را با مسئولیت خودش انجام می‌دهد [و نمی‌تواند روی حمایت یک قدرت دیگر حساب کند]؛ آمریکا هم صرفاً بیرون نشسته و دارد تماشا می‌کند [۷] .

توضیحاتی درباره خروج آمریکا از سوریه [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› تلاش اندیشکده آمریکایی برای تخریب آینده ائتلاف تهران-مسکو

›› بازنویسی قواعد بازی در خاورمیانه توسط ائتلاف ایران-روسیه مقابل چشم آمریکا

پایگاه اینترنتی شبکه ۷ رژیم صهیونیستی موسوم به «آروتز شوا» در همین‌باره می‌نویسد: «مقامات اسرائیلی نگران هستند که در نتیجه عقب‌نشینی آمریکا، ایران دیگر هیچ مانعی را برای دست‌یابی به پُل زمینی مدنظرش تا مدیترانه پیش پای خود نبیند و ارسال تسلیحات توسط تهران برای سازمان تروریستی حزب‌الله ساده‌تر از قبل شود [۸] .» روزنامه جروزالم‌پست نیز اظهارات ترامپ را دلیلی بر «اذعان رئیس‌جمهور آمریکا به تقویت نیروهای ایرانی در سوریه» می‌داند و مانند آروتز شوا خاطرنشان می‌کند که اسرائیل نگران ایجاد یک کوریدور به دست ایران با هدف ارسال «منابع و نیروهای نظامی از تهران تا دریای مدیترانه از طریق عراق، سوریه و لبنان» است [۹] .

واکنش‌ها به خبر خروج آمریکا از سوریه [دانلود]

شوک ترامپ به صهیونیست‌ها

روزنامه «تایمز اسرائیل» نیز با یادآوری نگرانی‌های رژیم صهیونیستی در این خصوص، تأکید می‌کند:

بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا درباره عقب‌نشینی از سوریه، اولین نقطه اختلاف جدی میان واشینگتن و تل‌آویو از آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ بود و این نظریه را تقویت کرد که دیدگاه ترامپ درباره روابط آمریکا و اسرائیل، یک دیدگاه تراکنشی [و مبتنی بر داد و ستد] است؛ گزارش‌ها حاکی از آن است که بنیامین نتانیاهو از ترامپ درخواست کرده تا درباره تصمیم خود تجدیدنظر کند [۱۰] .

توضیحاتی درباره دلایل آمریکا برای دخالت نظامی در سوریه [دانلود]

در حالی که تایمز اسرائیل می‌نویسد ترامپ معتقد است خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، رژیم صهیونیستی را به خطر نخواهد انداخت، یدیعوت آحارونوت به نقل از یک منبع صهیونیست، واقعیت‌های دیگری را بیان می‌کند. این روزنامه از قول یک «منبع ارشد اسرائیلی» (که نامی از او برده نمی‌شود) می‌نویسد: «تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر این‌که واشینگتن بعد از خروج قریب‌الوقوع نیروهایش، به ایران اجازه خواهد داد تا در سوریه هر کاری که دوست دارد انجام بدهد، بر خلاف توصیه‌های سرویس‌های اطلاعاتی اتخاذ شده و نشان می‌دهد که ترامپ وضعیت میدانی [در سوریه] را درک نمی‌کند. جای تأسف دارد که وی به شواهد ارائه شده توسط سرویس‌های اطلاعاتی توجهی نمی‌کند [۱۱]

جزئیات و پیامدهای خروج آمریکا از سوریه [دانلود]

این منبع صهیونیست به یدیعوت آحارونوت می‌گوید:

ما [از اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا] دچار یک شوک شده‌ایم. ترامپ اصلاً درکی از گستره حضور نظامی ایران در منطقه ندارد. [تنها] چیزی که موجب التیام خاطر است این است که وی دست‌کم مخالف عملیات‌های اسرائیل در سوریه نیست. تا جایی که به ما [اسرائیلی‌ها] مربوط می‌شود، اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا هیچ تغییری در وضعیت [جنگ سوریه] ایجاد نمی‌کند. ما به اقدامات خود علیه سنگربندی [و نفوذ] ایران با جدیت ادامه خواهیم داد.

نتانیاهو: «می‌خواهید سه تهدید بزرگ علیه اسرائیل را بشناسید؟ ایران، ایران، ایران» (انگلیسی) [دانلود]

مقابله با ایران در سوریه؛ پمپئو پیش می‌کشد، ترامپ پس می‌زند

یدیعوت آحارونوت خاطرنشان می‌کند که اظهارات جنجالی ترامپ، یک روز پس از دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در شهر برازیلیا، پایتخت برزیل، بیان شدند. این روزنامه صهیونیستی در بیان جزئیات این دیدار می‌نویسد نتانیاهو و پمپئو درباره همکاری‌ها میان اسرائیل و آمریکا و هم‌چنین مسائل به وجود آمده پس از تصمیم ترامپ درباره خروج از سوریه پرداخته‌اند. نتانیاهو شخصاً پیش از این نشست به رسانه‌ها گفته بود که اصلی‌ترین موضوعات گفت‌وگویش با پمپئو، عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه و تلاش‌های ایران برای محکم کردن جای پایش در این کشور خواهد بود [۱۲] .

گزارش سال ۲۰۱۵ «یورونیوز» درباره اقدام دولت اوباما به واگذاری عملیات ضدداعش به ایران [دانلود]

یدیعوت آحارونوت می‌نویسد بعد از برگزاری این نشست، نتانیاهو به این نتیجه رسیده بود که «اسرائیل توانایی تأثیرگذاری روی بخش‌هایی از سیاست‌های آمریکا را دارد و دو طرف اکنون دارند تلاش می‌کنند تا خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، کم‌ترین اختلال ممکن را در امنیت اسرائیل ایجاد نماید.» برخی منابع حتی به روزنامه یدیعوت آحارونوت گفته بودند نتانیاهو تقریباً هر آن‌چه که می‌خواست، از نشست با پمپئو به دست‌آورد و از میان هشت تقاضایی که داشت، هفت تقاضایش با پاسخ مثبت وزیر خارجه آمریکا مواجه شد [۱۳] . اگر اظهارات ترامپ ناقض مواضع وزیر خارجه‌اش نباشد، یعنی خواسته هشتم نتانیاهو، مقابله با نفوذ ایران در سوریه بوده که مورد موافقت قرار نگرفته است. این مسئله چنان‌که پایگاه خبری «آی ۲۴» رژیم صهیونیستی گزارش می‌دهد، با اظهارات شخص پمپئو مبنی بر تعهد آمریکا به حمایت از رژیم صهیونیستی مقابل ایران سازگار نیست [۱۴] ، اما با اظهارات مقامات آمریکایی درباره بی‌میلی ترامپ به مقابله با ایران در سوریه هم‌خوانی دارد.

پمپئو تقریباً به تمامی خواسته‌های نتانیاهو پاسخ مثبت داد، اما احتمالاً صحبت‌های روز بعد ترامپ را پیش‌بینی نکرده بود

جذب افکار عمومی آمریکا یا باج‌گیری از نتانیاهو؛ ترامپ به دنبال چیست؟

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌پست می‌نویسد اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره واگذاری سرنوشت سوریه به ایران «خنجری بود که ترامپ در طرح گسترده مدنظر تیم سیاست خارجی‌اش فرو کرد [۱۵] .» با این وجود، از آن‌جا که این اظهارات تنها یک روز پس از دیدار «مثبت» و «موفق» نتانیاهو با پمپئو مطرح شد، به نظر می‌رسد ترامپ در واقع خنجر بزرگ‌تر را از پشت در کمر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی فرو کرده است. از طرف دیگر، اگر ادعای تایمز اسرائیل درباره رویکرد داد و ستدی ترامپ درباره رژیم صهیونیستی صحت داشته باشد، باید دید ترامپ به دنبال چه معامله‌ای با مقامات این رژیم است. اگرچه دور از تصور است که آمریکایی‌ها تحت هر شرایطی، حتی با انگیزه باج‌گیری از رژیم صهیونیستی، بخواهند پشت این رژیم را در سوریه یا هر جای دیگری خالی کنند، اما مشخص نیست آیا ترامپ سیاست خود در قبال دمشق را که ظاهراً در جهت جذب افکار عمومی در آمریکا و بالا بردن شانس موفقیت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ با خروج از یک جنگ منفور صورت می‌گیرد، به روابط با رژیم صهیونیستی ترجیح خواهد داد یا خیر.

توضیحاتی درباره مواضع ضد و نقیض ترامپ در خصوص خروج از سوریه [دانلود]

ترامپ در نشست با کابینه‌اش چارچوب زمانی چهارماهه را تکذیب و خود را از محدودیت زمانی برای اجرای برنامه‌اش در خروج از سوریه، رها کرد. حتی اگر اجرای سیاست عقب‌نشینی ترامپ از سوریه، محدود به همان بازه چهارماهه هم باشد، باز هم در مدت چهار ماه (آن هم در دولت ترامپ) هزاران اتفاق ممکن است بیفتد که لغو کلی سیاست ترک سوریه تنها یکی از آن‌هاست. با این حال، اگر این عقب‌نشینی صورت بگیرد، فرصت خوبی برای ایران و محور مقاومت به وجود خواهد آمد که باید از آن برای بازسازی سوریه و عاری‌سازی این کشور از تروریست‌های وابسته به آمریکا و رژیم سعودی نهایت استفاده را برد.

اظهارات «لیندزی گراهام» درباره خروج آمریکا از سوریه پس از جلسه با ترامپ در کاخ سفید [دانلود]

یک نکته دیگر هم در این‌جا ارزش یادآوری دارد: اسرائیلی‌ها که هم‌زمان با نزدیک شدن مذاکرات هسته‌ای به انتها، درباره حمله یک‌جانبه علیه تأسیسات هسته‌ای ایران (در صورت به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها و امضای توافق هسته‌ای مورد انتقاد آن‌ها) صحبت می‌کردند، اکنون بدون حمایت نیروهای آمریکایی، موقعیت خود در سوریه را هم در خطر می‌بینند. سؤال این‌جاست که چگونه رژیمی که می‌خواست مستقیماً و با چشم‌پوشی از حمایت آمریکا [در دوران ریاست‌جمهوری اوباما] به ایران حمله کند، اکنون در یک کشور ثالث و در یک جنگ نیابتی به تقلا افتاده تا مانع از عقب‌نشینی حامیانش شود؟ همه این‌ها نشان می‌دهد تهدیدهای نظامی رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی از همان روز اول هم صرفاً ادعایی پوچ و نمایشی تبلیغاتی بوده است.

رهبری: رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› اندیشکده اسرائیلی: فراتر از اسرائیل هم در تیررس موشک‌های ایران است

›› جاسوسی وزیر اسبق رژیم صهیونیستی برای ایران آبروی سرویس‌های اطلاعاتی این رژیم را برد

›› آیا بزرگ‌ترین جاسوس تاریخ رژیم صهیونیستی به ایران اطلاعات می‌داد؟


[۱] ‘They can do what they want’: Trump’s Iran comments defy the position of his top aides Link

[۲] Trump: 'Iran can do what they want in Syria' Link

[۳] Bolton: U.S. forces will stay in Syria until Iran and its proxies depart Link

[۴] Trump: Iran Can Do in Syria Whatever It Wants Link

[۵] Trump: Iran can do whatever it wants in Syria Link

[۶] Trump Gave Iran Carte Blanche in Syria. Israel Should Be Worried Link

[۷] With U.S. Pullout, Erdogan in Pole Position to Shape Syria to His Liking Link

[۸] Trump: Iran can do what it wants in Syria Link

[۹] Trump Cedes Syria to Iran: 'They Can Do What They Want There, Frankly' Link

[۱۰] Israeli official ‘in shock’ as Trump says Iran ‘can do what they want’ in Syria Link

[۱۱] Israeli source: Trump not listening to intel, doesn't get Iran moves in Syria Link

[۱۲] Trump: Iran can do whatever it wants in Syria Link

[۱۳] 'Netanyahu got almost everything he wanted from Trump administration' Link

[۱۴] Israeli official ‘in shock’ after Trump says Iran can ‘do what it wants’ in Syria Link

[۱۵] منبع شماره ۱

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  اسراییل کثافت اینقدر تو کابوس ایران با وحشت بسر ببر تا آخر کابوست به واقعیت بپیونده و با بارانی از موشک از صفحه گیتی محوت کنیم
  • F35 IL ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   آروم باش و بیا یه مذاکره برد - برد انجام بدیم . موشک در برابر دلار .
  • بصیرت IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   37 97
   به خروج سفیانی نزدیک میشویم! کمربندهاتونو محکم کنید
  • IR ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   55 81
   سلام - خیلی خوبه که از اسرائیل بازدید کننده داری مشرق /
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   مرگ بر رژیم کودک کش غاصب ظالم ناقص حقوق بشر و انسانیت
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  ترامپ داره باج دهی امریکا رو تموم میکنه غیر مسقیم منظور ترامپ اینه چرا بخاطر حفظ اسرائیل امریکا در سوریه هزینه بکنه
 • IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  امیدوارم عمق استراتژیک کشور به جای سواحل مدیترانه در داخل پیگیری شود
  • احمد IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   امثال شما بودن که عمق استراتژیک کشور رو دادن دست کاسه لیس های کدخدا. الان هم طلبکار شدید. مثلا چه انتظاری دارید؟ بریم کودتا کنیم، دولتی که بهش رای دادید رو بریزیم بیرون؟ اونوقت دهن شما مگه بسته می مونه؟!
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  ایران مقتدر افرین ای ول باریک الله
 • DE ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  اگر ترامپ مخالف اسرائیل عمل کنه ، مولتی میلیاردرهای صهیونیست ترامپ رو برکنار میکنند . خیلی راحته . اکثریت مجلس دست دمکراتهاست و همگی دستبوس صهیونیستها و حقوق بگیر آنها هستند و میتوانند ترامپ رو استیضاح کنند و به بهانه های مختلف ترامپ رو بندازن بیرون و همون بلایی که برسر ریچارد نیکسون آوردند برسر ترامپ هم میارند . نیکسون هم بخاطر اینکه مخالف ادامه جنگ در ویتنام بود برکنارشد و ماجرای واترگیت فقط بهانه بود .
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  ترامپ یک تاجره می تونه تو نیم ساعت 3 بار حرفشو عوض کنه نکته اول روی حرفاش حساب نکنید نکته بعدی ترامپ این حرفارو می زنه تا خود اسرائیل را هم بدوشه یا امکانی ازشون بگیره اسرائیل چربش کنه ارتش آمریکا تو سوریه می مونه ترامپ یه تاجره
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  ترامپ یکی به نعل میزنه یکی به میخ ... میخواد اعراب رو بترسونه تا سرکیسه را شل کنند.
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  مشرق اون پرچم نحس را مات کن
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   26 88
   بگذار بیایند، ما خوزستان را گورستانشان میکنیم
 • US ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  ایران یک موشک به سمت اسرائیل شلیک کنه بعد اینکه موشک در هوا رهگیری و منهدم شد ایران به پنج قسمت نامساوی تقسیم میشه غیر از این بود تا حالا ده بار به اسرائیل حمله می کرد ایران
  • NL ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   یعنی میخوای بگی اربابت شب و روز داره تکرار میکنه ایران کابوس ماست بخاطر یه دونه موشک؟ شما با چندتا راکت (نه موشک) فلسطینی ها دو روزه همه تو پناهگاه بودید و تا یه هفته فقط واسه اکسیژن و آب خوردن بیرون میومدید داری واسه کی رجز میخونی دوزاری
  • IR ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   22 4
   ایران آغازگر تشکیل امپراطوری اسلامی است . اعراب بزودی درسیایتهای خود بازنگری خواهندکرد درحالیکه دشمن ناخواسته آنهارا صاحب پیشرفته ترین سلاحهاکرد !!!
  • IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   24 60
   ارواح ننت خواب دیدی خیر باشه عوضی صهیونیست
  • IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   7 25
   خخخخخخخخخخخخخخخ
  • محمد ک IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   19 72
   فارسی رو هم که خوب بلد نیستی گوگولی، نکنه تو اسرائیل فارسی یاد گرفتی کلک اسم ایران خودش سالهاست لرزه به اندام شما انداخته. میتونید برید از تاریخ نویساتون بپرسید . شایدم از اونایی بپرسید که از سرنوشت اسرائیل از سالهای خیلی دور وعده نابودیش رو دادن. فعلا که داریم روز به روز نزدیک تر و نزدیک تر میشیم به قدس الله اکبر
 • ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  27 46
  دقت کردین: ترامپ هم گاو خوبیه ها؟! یه خورده علف بریزی جلوش می شه باهاش یه کارایی کرد!
 • IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  22 69
  یک تفاوت بین دکترو روحانی وترامپ دراین است که وقتی ترامپ میگویدپول نداریم درخاورمیانه هزینه کنیم واقعاهمینطوراست اماوقتی روحانی گفت خزانه خالی است خزانه خالی نبود !
 • IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  6 49
  چه خوب یواشکی از حرفتون می گذرید ! تا دیروز که امریکا و به ویژه ترامپ حرف گوش کن صد درصدی اسراییل بودند به ویژه که دامادش( کوشنر) یهودی بود ! یه بار شده بگید اینجا رو اشتباه تحلیل می کردید ؟
 • محمود IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  دقت کردید به منفی ها... منافقین کثیف و دار و دسته اش میان منفی میدن به هر پست منطقی و درست و حسابی مرگ بر منافقین
  • ایرانی IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   24 55
   بابا رباته ای پی تغییر میده منفی میده
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  5 4
  میخواد پول دیوارش را بگیره تهدید میکنه پول ندید از سوریه میریم
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  4 4
  میخواد پول دیوارش را بگیره تهدید میکنه پول ندید از سوریه میریم
  • IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   4 3
   کاش میومد با بلوک دیوارش رو درست کنه، بلوکش را هم از کارگاه من میخرید و پولش رو قسط قسط ازشون میگرفتم،
 • IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  14 81
  می گذاریم ایران هر کاری میخواهد در سوریه بکند...!!؟ ایران برای انجام کاراش لازم به اجازه گرفتن از هیچکسی ندارد چه بخواهید یا نخواهید تازه هدف ایران حمایت از همپیمانانش در سوریه ، عراق ، لبنان در برابر محور شرارت به سرکردگی عربستان ، اسرائیل ، آمریکا بوده که آنهم به کمک و یاری خدا محقق شد و شکست تلخی و سنگینی به بارشون تحمیل کرد...
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  9 64
  امریکا هیچ وقت اسراییل را تنها نمی گذارد این حربه می تواند یک عملیات فریب برا محور مقاومت باشد از سوی ائتلاف امریکا سعودی اسراییل
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  11 68
  این حرف ترامپ سراپا دروغ است چون اون تمام سعی خود را جهت مقابله با ایران در سوریه انجام داده است و باز هم انجام می دهد. اگر اکنون کاری نمیکند به خاطر این است که کار دیگری از دستش بر نمی آید. او به دنبال اهرمهای فشار دیگری هم از داخل و هم از خارج بر علیه ایران است. او در حال تقویت اردن برای جنگ احتمالی نزدیک و ورود به خاک عراق از آن طریق است و یمن را نیز فعلا در خاک و خون میخواهد تا هم عربستان و هم ایران به نوعی درگیر یک جنگ فرسایشی باشند.
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  6 3
  مشرق نیوز خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • nazi germany DE ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  ما نازی ها به زودی خواهیم برگشت و تا ریشه کنی یهود خواهیم جنگید
 • nazi germany DE ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  10 5
  ما نازی ها به زودی خواهیم برگشت
 • هادی IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  33 9
  تحش باعث تضعیف کشور های منطقه شدن. هشت سال جنگ عراق ایران هشت سال سوریه هشت سال....
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  9 54
  درود بر محور مقاومت. اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود.
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  4 7
  چقدر ساده ای مشرق
 • ناشناس IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  4 11
  این امریکایی ها فکر کردندکه با تحریم میتوانندایران را بزانو در بیاورند که بسیار غلط فکر کردندایران روز بروز قدرتمندتر میشود.تاجایی که همطراز این ابر قدرت ها میشود.
 • احمد از بروجرد IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  6 8
  مرگ بر اسراييل روز شماري مي كنيم برا جنگ با غربيها با صهيونيستها مرگ بر امريكا اسراييل انگليس عربهاي سعودي مرگ بر منافقين داخلي . نمي گذاريم تاريخ دوباره تكرار بشه اول منافقين داخلي رو نابود مي كنيم بعد صهيونيستها رو بعدش سعوديهاي سگ صفت رو نابود مي كنيم مرگ بر امريكا مرگ بر اسراييل كثيف مرگ بر آل سعود گثيف و نجس مرگ بر انگليس .
 • حسین IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
  1 0
  بهتره شنا کردن رو سریع یاد بگیری که داریم میایم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس