بهزاد نبوی

«بهزاد نبوی» که پیش از این ادعا کرده بود اصلاح‌طلبان ائتلاف و توافقی با روحانی نداشته‌اند؛ به تازگی از طرح عبور از روحانی انتقاد کرد!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

موسوی‌لاری: دیگر «تَکرار» نمی‌کنیم

«عبدالواحد موسوی‌لاری»، فعال اصلاح‌طلب و از چهره‌های ستادی جریان سیاسی خاص به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با سایت جماران و در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر اینکه «برداشت من از صحبت های شما این است که ما در انتخابات سال بعد دیگر "تَکرار" را در سطح وسیع و ملی نخواهیم داشت؛ ولی در هر حوزه ای بر حسب شرایط اصلاح‌طلبان محلی خودشان عمل می کنند و تمام سرمایه سیاسی خود را در بحث انتخابات نمی گذارند.» می‌گوید:

«قطعاً همین طور است. یعنی ما ممکن است در یک حوزه انتخابیه کاندیدا نداشته باشیم و بگوییم نداریم. اما در جایی که کاندیدای حداقلی ما وجود دارد و از او دفاع می کنیم.»

او همچنین تصریح می‌کند:

همه حرف ما این است که این کشور متعلق به همه است و همه ایرانیان باید بتوانند در سرنوشتشان شریک باشند. در هر جایی که می توانیم باید حضور داشته باشیم و هرجایی هم که نتوانستیم، نتوانسته ایم؛ ما به خاطر اینکه نتوانسته ایم خودکشی نمی کنیم. خداوند نیاورد روزی را که اصلاح طلبان، که به اعتقاد من ۶۰ تا ۶۵ درصد جامعه هستند، احساس کنند دیگر نمی توانند در هیچ انتخاباتی شرکت کنند. آن وقت این مسأله برای نظام بسیار سنگین و برای آینده کشور خطرناک است .[۱]

*موسوی‌لاری عقلانیتی را که می‌بایست در هنگام تبلیغ «تَکرار می‌کنم» خاتمی به خرج می‌داد؛ هم‌اکنون به خرج داده است زیرا طبیعی است جریانی که با تابلوی تَکرار می‌کنم در انتخابات دولت، مجلس و شورای شهر از مردم رأی ۱۰۰ درصدی ستاند و هم‌اکنون گرانی و کم‌کاری و تورم و رکود و جنازه برجام را روی دست مردم گذاشته؛ حتی تا چند انتخابات آینده قادر نیست مجدداً تَکرار کند زیرا موجب مضحکه خواهد شد.

در بحث عدم حضور در انتخابات نیز متأسفانه باید گفت آقای موسوی‌لاری در سنین سالخوردگی به هیچ وجه نمایش دلچسبی را اجرا نمی‌کنند زیرا اصلاح‌طلبان پیش از این هم انتخابات «مجلس نهم» را تحریم کردند و در آن حاضر نشدند اما نه تنها هیچ خطری برای نظام، مردم و کشور حادث نشد بلکه در یک انتخابات پرشکوه، مجلسی عقلانی و بدون از هیاهو یعنی مجلس نهم شکل گرفت که هیچکس کنایه‌های مجلس فعلی را درباره آن مطرح نمی‌کرد.

گفتنیست، اصلاح‌طلبان در اعتراض به برخوردهای صورت گرفته در نتیجه فتنه سال ۸۸، انتخابات مجلس نهم که در سال ۹۰ برگزار شد را تحریم کردند.

در این زمینه خوانش مجدد صحبت‌های عباس عبدی خالی از لطف نیست که زمانی در یک یادداشت در روزنامه اعتماد و در اشاره به همین تحریم (که گویا موسوی لاری از آن بی‌اطلاع است!) نوشته بود:

«چهار سال پیش در این روزها و ماه‌های پیش از آن چالشی اساسی میان اصلاح‌طلبان درگرفت و یک گروه طرفدار مشارکت در انتخابات مجلس نهم بودند. آنان طرفدار معرفی نامزد و رای دادن به آنان بودند. یک گروه دیگر با ادعای اینکه این بر خلاف هویت اصلاح طلبی است و با ادعای اینکه نامزدهای ما را تایید نمی‌کنند، شرکت نکردند. این چالش کمتر به عرصه عمومی کشیده شد و بیشتر در سطح جلسات خصوصی بود. کسانی که صدای بلندتری داشتند، طرفدار عدم مشارکت بودند…اکنون وقت حساب‌کشی از آن رفتار است. آن سرمایه‌ای را که خرج نکردند و رایی را که نداند، اکنون کجا رفته است؟ چه نفعی از آن حاصل شده است؟ هیچ .»[۲]

***

چریک پشیمان دوباره پشیمان شد

«بهزاد نبوی»، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ به تازگی طی اظهاراتی که روزنامه دولتی ایران آنها را منتشر کرد، گفته است:

«آدرس غلط به مردم ندهید، مشکل کشور زیر سر دولت روحانی نیست. چرا می‌خواهید خرج خود را از دولت جدا کنید؟ مردم متوجه می‌شوند برخی برای انتخابات و کسب اقبال رأی دهندگان قصد عبور از دولت را دارند.»

وی تصریح می‌کند: متأسفانه انتقاد از دولت آسان است و جایزه دارد …[۳]

*این اظهارات بهزاد نبوی و رسوبات معاشقه اصلاح‌طلبان با روحانی در ایام دولت قبلی در حالی است که شخص آقای نبوی چند ماه قبل طی اظهاراتی اینطور گفته بود که ما اصلاح‌طلبان نه توافقی با روحانی داشته‌ایم و نه ائتلافی .[۴]

اظهاراتی که نبوی به هر دلیلی در ۴ سال اول روحانی بیان نکرد و در واقع این خود او بود که سررشته انتقاد از روحانی و عبور از رئیس‌جمهور را به دست اصلاح‌طلبان داد اما امروز به هر دلیلی ژست دیگری می‌گیرد.

در بحث بی‌تقصیری رئیس‌جمهور روحانی در مشکلات کشور نیز اگرچه بهزاد نبوی یکی از تئوریسین‌های این مسئله است و هم در دولت اصلاحات و هم در دولت اعتدال بیان می‌کرد که نقش دولت ناچیز است اما جالب آنکه همین افراد درباره کارنامه ۸ ساله احمدی‌نژاد مدعی و معتقدند که تمام رخدادهای عالم و حتی نباریدن باران هم تقصیر احمدی‌نژاد است!

این در حالیست که کارشناسان معتقدند بیش از ۹۵ درصد اجرائیات و بودجه کشور در دست دولت است و مثلاً حساسیت زایدالوصف دولت روحانی به تقسیم بودجه و کنایه‌زنی مشاور روحانی به بودجه نهادهای دفاعی و دینی [۵] خود به تنهایی گواه این مسئله هست که نقش دولت در مشکلات کشور ناچیز است یا حداکثری؟!

پیش از این برخی دیگر از اصلاح‌طلبان نیز عنوان کرده‌اند نقش دولت در مشکلات کشورف حدود ۱۰ یا ۱۵ درصد بیشتر نیست ![۶]

***

وقتی حسن روحانی غیرتی شد

«عیسی کلانتری»، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در اشاره به موضوع انتقال آب از دریاهای ایران به مرکز کشور گفته است:

«من در ابتدا که موضوع انتقال آب مطرح شد به رییس‌جمهور معترض شدم، چراکه ما برای انتقال آب از دریای خزر باید رضایت ۴ کشور دیگر را نیز داشته باشیم، اما رییس‌جمهور گفتند که ۴ کشور دیگر وقتی دریا را برخلاف مصوبات لوله‌کشی کردند و لوله‌های انتقال نفت و گاز از داخل دریا عبور دارند از ما سوال کردند؟ من هم پاسخی در این زمینه نداشتم در حال حاضر نیز کشورهای حاشیه دریای خزر به جز ایران دریای مازندران را با نفت آلوده کرده‌اند.»

او همچنین می‌افزاید:

موضوع انتقال آب یک موضوع کاملاً کارشناسی است و جنجال‌های مطبوعاتی را باید کنار گذاشت و برای همه مردم ایران آب سالم و بهداشتی فراهم کرد، ما در جنوب نیز همین کار را می‌کنیم و مجوز دادیم از دریاهای جنوب یعنی خلیج‌فارس و دریای عمان تا جایی که می‌خواهند آب را شیرین کرده و در همان منطقه مصرف کنند و در صورتی که صرفه اقتصادی داشته باشد به مناطق دیگر نیز منتقل کنند، چگونه است که کشورهای عربی و همسایه ما در سال میلیاردها مترمکعب آب از دریای عمان و خلیج فارس برداشت و شیرین می‌کنند و نمک‌های آن را در خلیج فارس می‌ریزند و رسانه‌های ما ساکت هستند و نوبت ما که می‌شود، فقط سالیانه یک میلیارد مترمکعب آب شیرین می‌کنیم تا نیازمان را تامین کنیم همه سر و صدا می‌کنند. رسانه‌های ما نباید ضدّ وطن باشند.

*بدیهیست که اگر رئیس‌جمهور روحانی کمی از همین رفتار را در مواجهه با آمریکا نیز می‌داشت امروز اوضاع رابطه ایران و آمریکا به‌گونه دیگری بود و خبری هم از شکست‌های دیپلماتیک دولت نبود!

در بحث انتقال آب نیز پر واضح است که باید به این مسئله با نگاه علمی نگریست و ایضاً رفتار کسانی که در دولت رئیس‌جمهور احمدی نژاد؛ این طرح را مغایر عقل می‌نامیدند و آنرا نشانه مختل‌العقلی دولت می‌دانستند نیز به یاد آورد...

گفتنیست، عباس آخوندی، فعال اصلاح‌طلب و از وزرای مستعفی دولت به تازگی طی اظهاراتی در کنایه به طرح تأمین آب از دریا گفته است:

«ما حتی نتوانستیم از اغواگری تکنولوژی فهم دقیقی پیدا کنیم. همین چند روز پیش آقای رئیس‌جمهور در سخنرانی‌اش عنوان کرد که ما آب دریا را شیرین و سپس به کویر منتقل می‌کنیم. یعنی به درگیری با اغواگری بزرگ‌تر از گذشته مواجه شدیم. در گذشته در تخصیص آب به زاینده‌رود فریب خوردیم و اکنون در تامین آب برای زاینده‌رود دچار فریب‌خوردگی هستیم. داستان به همین سادگی است که آقایان می‌گویند: آب را در دریای مازندران شیرین می‌کنیم و به سمنان می‌آوریم یا از دریای عمان شیرین می‌کنیم و به کرمان و زاهدان می‌آوریم! اقلیم، چیزی بسیار فراتر از آب است. کسی هم در ایران عبرت نمی‌گیرد. وقتی که رئیس‌جمهور در مجلس چنین چیزی را مطرح می‌کند، هیچ صدای مخالفی برنمی‌خیزد! و اینگونه می‌شود که دولتی که شعار همگرایی با محیط زیست می‌دهد، به اقدامات ضد محیط زیست روی می‌آورد .»[۷]

***

۱_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1069916

2_ mshrgh.ir/854339

3_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/496232

4_ mshrgh.ir/790499

5_ mshrgh.ir/925598

6_ mshrgh.ir/900419

7_ mshrgh.ir/924223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  درود بر منتخب ملت
  • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   38 4
   هر چه بدبختی داریم از عصاره انتخاب ملت است. وقتی تحت تاثیر جوی که دشمن میسازد انتخاب میکنیم باید هم بدبختی و فلاکت ناشی از انتخاب را هم تحمل کنیم. در این روزگار دیگر ملتها جلو میروند و ما شوربختانه به یک دولت فشل و متزلزل و وارفته و پیر و باندباز و فروشنده مایملک ملت نگاه میکنیم. ارزش های انقلابی و اسلامی این ملت بسیار فراتر از این گروه اشراف گری هست که بر او دولت شده اند.
  • دیدگا IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   37 2
   آخوندی، محیط زیست فقط مال شماست که تو بهترین و بکرترین نقاطش ویلاهای لوکس و گرون بسازید و حالشو ببرید!
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   22 2
   بهتره بگی "منتخب سادگی ملت و رذالت م.خ. تکرارچی"
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  59 3
  حسن روحانی خیلی دیر غیرتی شده دوسال اخر غیرتی شده
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   2 2
   شوی گرفته و الا ا
  • US ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   2 2
   مگه تا به حال بی غیرت بوده
 • محمدجواد IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  21 3
  مواضع آقای کلانتری بیشتر جناحی و سیاسی است، همین سال قبل بود که موضع ایشان در حمایت از محصولات تراریخته، حتی واکنش خانم ابتکار را در پی داشت. در صورتی روحانی و کلانتری حرف از انتقال آب از دریای خزر می دهند و آن را با آب شیرین کن های عربی مقایسه می کنند که تفاوت آب در یک محیط بسته(دریاچه خزر) و آب در یک دریای آزاد را در نظر نمی گیرند. با این انتقال آب از خزر، آنچه با دریاچه ارومیه کردیم بر سر خزر می آوریم.
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  50 1
  شمارو به خدا اسم عباس آخوندی رو نیارین. تن و روان آدم با شنیدن اسم این آدم با اون همه تکبر و تبخترش کهیر می زنه. نمی شه این دانشمند همه چیز دان رو صادرش کنیم؟
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  7 2
  تنها راه نجات ایران احیا جاده ابریشم هوایی با کامل کردن طرح فرودگاه اما که هنوز همان یک باندی را دارد که زمان شاه ساخته شده بود و تولید برق خورشیدی از طریق سامانه های حرارتی خورشیدی (نه سلولهای فتوولتائیک که باعث خشک سالی خواهند شد و انگلیسی ها اصرار دارند به آن) و در کنار تولید برق حرارتی 24 ساعته (آینه ها مخازن زیرزمینی روغن با ظرفیت گرمایی خاص را به دمای بالا می رسانند و در طول شب هم برق تولید می شود بر خلاف سلولهای فتوولتائیک) شیرین کردن آب به میزان دست کم 30 میلیارد متر مکعب و رساندن دمای آن به 4 درجه سانتیگراد (آب در این دما کمترین حجم را دارد و انتقال آن اقتصادی است) و فرستادن آن به استانهایی مثل اصفهان و خوزستان و کرمان و خراسان و سمنان و بلوچستان و همچنین کویرهای غربی و جنوبی عراق است. 40 سال است که هیچ کاری نکردید. ترا به خدا پخش کنید شاید یک شیر پاک خورده ای دید و انجام داد
  • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
   0 0
   مشکل آب دروغ بزرگی بودکه اهداف اسراییل دوستان داخلی را توجیه می کرد اماخدا رسوایشان کرد.فقط کافی است به میزان بارندگی امسال نگاه کنید.خدایا کسانی را که مشکلات را ایجاد می کنند و یا بزرگنمایی می کنند تا بعدا به مردم خواسته هایشان را تحمیل کنند رسوا کن.
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  3 6
  چقدر//// خوب اونا یه غلطی کردن و نفتی کردن دریا رو حالا تو هم اب رو بفرست تو منطقه ای که از اول تا الان خشک بوده اب دریا رو هم تموم کنین برا نسل بعدی یه کویر به اسم ایران بذارین
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  19 3
  زمان دکتر احمدی نژاد که میخواستن آب رو انتقال بدن، همین حزب چپ میگفتند به دور از عقلانیته
 • پیروز IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  15 2
  امثال بهزاد نبوی هنوز توی پرونده امثال کشمیری ، هنوز رفع ابهام نکرده اند در بسیاری از پرونده ها ایشون و خویینی همیشه در سایه بودند ولی اصل ماجرا دست خودشون بوده و مشخص نیست چرا هردولتی اومده دستگیر شدند ولی براشون حکم قاطعی گرفته نشده
 • عبادالله IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  49 12
  سلام درود بر امام خمینی ودرورد بر رهبر خامنه ای شما راستی ها همیشه راست می گویید شما فقط غیرتی هستید شما فقط جنگ را اداره کردید ملت ایران هیچ نقشی نداشته فقط شما عزیزان کردانند این سایت محترم این کشور را دوست دارید بقیه چه می فهمند غیرت چیه دین چیه درود بر شما اما عزیزان محترم مکر امام عزیز نگفتند میزان رای ملت اکر دین دارید اکر مسلمانید اکر خدا را می پرستید پس چرا به منتخب ملت انگ بی غیرتی می زنید مرک بر کسانی که تلاش می کنند مردم را از این انقلاب زده بکنند از خدا بترسید یا حسین شهید
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   14 6
   بی خود تیپ غیرت نگیر. همه عالم و آدم و ملت باغیرت ایران، اصلاح طلبها رو می شناسند که چیزی به نام غیرت در وجودشان نیست. پس الکی خودتو غیرتی نشون نده برو با اسحاق تخم لق و ممد تکرار چی ات خوش باش.
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   3 1
   همون امامی که سنگش رو به سینه میزنی گفته باید کشور از این مغز های پوسیده ای که عاشق آمریکا هستند تصفیه شوند جلد ۱۰ صفحه۳۹۲
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  4 5
  ای عصاره غیرت و شجاعت ای بالا برنده نرخ ارزو تورم ای فرافکن بزرگ تاریخ غرش کن مثل شیر وخودی نشان بده به بشقاب پرنده هایت که در کودکیت دیده ای دستور بده تا نامت را در کهکشانها پر آوازه کنند
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  5 2
  غیرت!!!!!!
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  9 1
  کسانی که رای به روحانی دادند باید جواب گو باشند
 • AE ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  5 1
  به خدا غلط کردیم به روحانی رای دادیم یک خواهشی از مسیولین نظام دارم در این شرایط که مملکت و انقلاب به امریکا فروخته میشود دور از عقلانیت نیست که رفراندم برگزار کنید تا ببینید چند نفر به اقای روحانی اعتماد دارند ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است این اقا با این همه ضعف و نادانی و شاید هم خیانت از رو نمی ره استعفا بده ما مرد غیرت می خواهیم نه ذلت
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  خب نمکها را به دریا بریزن دریای جنوب که دریاچه نیست نمک دریا بهترین نوع نمک خوراکیها جز در ایران کاری که سالها برای مردم جنوب انجام ندادیم واز آبی که حق شون بوده محرومان کردیم آقای کلانتری به مردم بگویند با چه کسایی مشورت میکنن که نظرشان در مورد آب شیرین کن اینه
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 2
  اصلاح طلبان ۶۵ جامعه هستند !!!!واقعا نمیدونید تاریخ مصرف این حرفها گذشته پس اونا کی بودن به محمود رای دادن
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   1 0
   ای جان. عزیزم بد فهمیدی اون 65 نیست یه عدد دیگه است.
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  کاسبی سنگین کرده اند بار خودشون رو بستن حالا روضه رو عوض کردن دارن یه روضه دیگه میخوانند چون میدانند با پول سنگین هر وقت بخوان افکار عمومی رو تحت تاثیر میگذارند
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 1
  رای دادن معنا نداره....
  • حامد NL ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   0 0
   دیگه دنبال آهو دویدن معنا نداره!...
 • DE ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  مگه داره اصلا ؟؟؟؟
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  4 0
  اصلاح طلبها از خود ابلیس هم برای این مملکت خطرناکترند. البته این معنا را فقط عقلا میفهمند و بقیه به این حرف میخندند...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس