کد خبر 923635
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
پنتاگون و سیا علیه ترامپ هستند/ دلایل خروج آمریکا از سوریه

«نجدت انزور» با بیان اینکه محور مقاومت روز به روز قوی تر می شود و دشمن قادر به متوقف کردن آن نیست تاکید کرد نهادهایی مانند پنتاگون و سیا و لابی های حاکم کاملا علیه ترامپ هستند.

به گزارش مشرق، پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که نظامیان آمریکا را از سوریه خارج خواهد کرد، عملیات نظامی ترکیه نیز در شمال سوریه و علیه نیروهای کردی به تعویق افتاد.

در حال حاضر نیز بازیگران اصلی در سوریه در حال ارزیابی موقعیت نیروهای خود برای ادامه مبارزه با نیروهای باقی مانده داعش پس از خروج آمریکا از سوریه هستند.

بیشتر بخوانید:

پشت پرده عقب نشینی عربستان از مواضع ضد سوری

چرا آمریکا از سوریه خارج می‌شود و پس از آنچه رخ می‌دهد؟

در همین رابطه با «نجدت انزور» نایب رئیس پارلمان سوریه گفتگویی انجام شده است که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*به نظر شما دلیل اعلام خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و منطقه توسط ترامپ رئیس جمهور این کشور چیست؟

این موضوع را باید در ۴ سطح بررسی کرد؛ اول در بعد محلی به دلیل مقاومت و پیروزی‌های کشور و مردم سوریه، دوم در بعد منطقه‌ای به سبب تقویتی واقعیتی به نام محور مقاومت و افزایش ایفای نقش دوست ما یعنی ایران در تمامی منطقه، سوم در بعد جهانی به خاطر اعتراف به بازگشت شرق از روسیه تا چین به نقش سیاسی و اقتصادی خود و جایگاه آن در مرکز جهان تا اروپا و آمریکای لاتین و چهارم نیز به دلیل چنددستگی شدید در داخل خود آمریکا و پیامدهای آن بر روی سیاست‌های بین المللی و نقش آمریکا در آینده مسائل بین الملل. بنابراین تغییراتی واقعی در تمام این موارد ایجاد شده است و همه اینها با هم دلیل خروج و عقب نشینی آمریکایی هاست.

*به صورت کلی سیاست‌های ترامپ در قبال منطقه به ویژه سوریه طی مدت روی کارآمدنش را چگونه تحلیل می‌کنید؟ آیا وی فقط از منظر اقتصادی و هزینه‌های موجود برای آمریکا به این مسائل نگاه می‌کند یا اهداف دیگری پشت پرده دارد؟

ترامپ فقط یک شخص یا فرد نیست بلکه او تعبیر و نشانه‌ای از ناامیدی گسترده و جدی در بازگشت و تجدید بحران‌های سرمایه داری جهان با مرکزیت آمریکا است. بر همین اساس نهادهایی مانند پنتاگون و سیا و لابی‌های حاکم کاملاً علیه ترامپ هستند. این مسائل ایجاب می‌کند که به صورت عمیق مورد بررسی و پژوهش قرار گیرند. زیرا خیلی بر روی بازگشت توازن در جهان به ویژه منطقه ما تأثیر خواهد داشت.

 

*پس از اعلام تصمیم خروج آمریکا از سوریه، صهیونیست‌ها و مقامات اسرائیل، ایران را به تشدید حملات در سوریه تهدید کردند. این موضوع تا چقدر امکان تحقق دارد؟

نتانیاهو ترسوتر از آن است که این تهدیدات را عملی کند اما امکان دارد تجاوزات تکرار شود؛ همانند تحولاتی که اخیراً علیه سوریه رخ داد. هر چند در توازن قوا تأثیری ندارد و قابلیت پرداختن در حوزه سیاسی هم ندارد.

از سوی دیگر محور مقاومت نیز روز به روز قوی‌تر می‌شود و دشمن نیز قادر به متوقف کردن توان و قدرت آن نیست. تلاش برای متوقف کردن این قدرت محور مقاومت نیز خطرناک است و احتمال دارد این سحر ساحر هر لحظه به خودش بازگردد.

علیرغم تمام تلاش‌ها برای خویشتن داری محور مقاومت، تاکید می‌کنیم که بزرگترین بازنده قطعاً رژیم اشغالگر است. همچنین بحران‌های داخلی رژیم صهیونیستی نیز رو به افزایش است حتی اگر خودشان اظهار به قدرت کنند اما با این حال قادر به جبران اشتباهاتشان نیستند.
 

*نقش ائتلاف میان روسیه، ایران و ترکیه را در عرصه سیاسی و فشار بر آمریکا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ائتلافی از این نوع وجود ندارد بلکه روسیه و ایران با هم ائتلاف دارند و رابطه با ترکیه فقط در حد تفاهمات سیاسی است که ضرورت‌های جغرافیایی و طبیعت چالش‌های مشترک آن را ایجاب می‌کند.

البته این تفاهم‌ها خوب هستند و اساساً با هدف دور کردن منطقه از جنگ‌های گسترده شکل گرفته است؛ امتحان بزرگ‌تر این تفاهمات نیز متوقف کردن ترکیه از تجاوز به سوریه است و به جای به کارگیری، به صورت عملی وارد مبارزه با تروریسم گردد.

مرکز این امتحان نیز ادلب و شرق فرات است؛ هرچند این امتحان ساده نیست اما بدون آن همه چیز در معرض تهدید و فقط به صورت تئوریک خواهد بود.

 

*توان نظامی ارتش سوریه طی سال‌های اخیر تاچه میزان پیشرفت و افزایش داشته است؟ آیا نیروهای سوری آماده درگیری و نبرد با صهیونیست‌ها برای بازپس گیری جولان هستند؟

ما به جولان به عنوان قطعه‌ای مقدس از سرزمین‌های اشغال شده توسط صهیونیست‌ها نگاه می‌کنیم و آزادسازی آن فقط به توان ارتش سوریه مربوط نیست. هرچند توان و قدرت ارتش سوریه بسیار پیشرفت کرده است اما فراتر از آن به توان کشور سوریه شامل ارتش و اقتصاد و فرهنگ و همچنین سلطه علم و تمام بخش‌های زندگی بستگی دارد.

تمام این امر باید با هم باشند و هدف از همگی آنها نیز اعتلای سوریه است. تمام این موارد به ویژه ارتش قهرمان ما در حالت افزایش توانایی و خبرگی هستند. علم و شناختن نیز محور تمام اینهاست و باوجود تمام بحران‌هایی که ما را احاطه کرده است، ما به آینده و آزادسازی سرزمین اشغالی خود با استفاده از تمامی ابزارها قطعاً امیدواریم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha