صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۰آبان

یکی دیگر از اهداف اصلی طیف اصلاح طلب در قهرمان سازی از ظریف این است که منتقدان سیاست خارجی دولت را مدافع پولشویی جا زده تا نهادهای مسؤول را برای تأیید CFT تحت فشار قرار دهند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** به مراسم پیاده روی اربعین دل خوش نباشید، باید با آل سعود تعامل کنیم

«احمد نقیب زاده» در یادداشتی در روزنامه سازندگی نوشت:

«درگیری دو کشور مهم منطقه-ایران و عربستان- فقط به نفع آمریکا و اسرائیل تمام می‌شود. ترس از تهران، ریاض را به دامان آمریکا و اسرائیل می‌اندازد. هیزم کشی اسرائیل و خشنودی آن از تیره شدن روابط ایران و عربستان از هم اکنون پیداست. دل خوش کردن به زوار اربعین و باورهای نزدیک دو ملت روی میز سیاست تأثیر چندانی ندارد...کجا می‌توان کاری کرد که ترکیه یا عراق یا عربستان یا ایران در آن حضور نداشته باشند. وجود ایران و عراق و سوریه در کنار هم نعمتی است الهی، ولی به شرط آمکه سهم دیگر بازیگران هم لحاظ شود...نمی‌توان در شرایط کنونی زیاده خواهی کرد یا توقعات مالایطاق داشت.»

یکی از کارویژه های اصلی طیف اصلاح طلب، عوض کردن جای نقاط قوت با نقاط ضعف است.

در شرایطی که مراسم باشکوه و عظیم پیاده روی اربعین، اندیشکده های غربی و حامیان نظام سلطه را نگران کرده است، اصلاح طلبان مدعی هستند که نباید به این واقعه عظیم دلخوش باشیم!

اکنون ۴ سال است که رژیم آل سعود در یمن به کشتار زنان و کودکان بی گناه مشغول است. از سوی دیگر دستان سران این رژیم به خون شهدای فاجعه منا آغشته است و این رژیم حمایت از گروهک تکفیری تروریستی داعش را نیز در کارنامه خود دارد. با اینحال اصلاح طلبان با حقارت و استیصال مدعی هستند که باید با آل سعود تعامل کنیم!

** قهرمان سازی از ظریف برای دیده نشدن مرگ برجام

روزنامه‌های اصلاح طلب امروز برای چندمین روز متوالی تیترهای اصلی خود را به تعریف و تمجید از ظریف و قهرمان سازی از وی اختصاص دادند. «جدال ظریف با پول کثیف»، «کاسبان دیروز، دلواپسان امروز علیه ظریف»، «زمینه چینی افراطیون برای استیضاح ظریف»، «استیضاح ظریف کلید خورد!» و...

در همین رابطه روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «جدال ظریف با پول کثیف» نوشت:

«ظریف وارد منطقه‌ای شده که جریمه ورود به آن از نظر مخالفانش کمتر از برکناری نیست...آخرین مهلت چهار ماهه FATF به ایران برای تعلیق از لیست سیاه این کارگروه به سرعت در حال سپری شدن است. در این موقعیت ظریف در مصاحبه‌ای می‌گوید:"... جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند، حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند"...»

ارگان دولت در ادامه نوشت:

«سه ماه دیگر تا پایان مهلت چهار ماهه FATF به کشورمان باقی مانده، مهلتی که شاید دیگر تمدید نشود اگر تکلیف لوایح چهارگانه تا ۲۷ بهمن‌ماه مشخص نشود. یک سال است که مخالفان دولت تلاشی جدی و شبانه‌روزی برای زمین زدن این لوایح و عدم پذیرش شروط FATF توسط ایران را در دستور کار دارند».

روزنامه اعتماد نیز در مطلبی با عنوان «هجمه ناروا علیه ظریف» نوشت:

«با شناختی که از شخصیت وزیر امور خارجه داریم، به طور قطع ایشان مستندات و مدارکی در این زمینه دارد، در غیر این صورت طرح موضوع نمی‌کرد...محمد جواد ظریف یک دیپلمات موفق و یکی از وزرای خوب کابینه دوازدهم است که همیشه در تمام رفتارهایش منافع ملی کشور را در نظر گرفته و می‌گیرد بنابراین این نوع رفتارها شایسته نیست».

فضاسازی رسانه‌های اصلاح طلب در قهرمان سازی از ظریف با چند هدف عمده صورت می‌گیرد.

یکی از مهمترین اهداف قهرمان سازی از ظریف، به حاشیه رفتن وقت کشی اروپا و دیده نشدن مرگ برجام است. برخی مقامات دولتی در روزهای اخیر صراحتاً اعلام کرده‌اند که اروپا در حال وقت کشی و بازی دادن ایران است. کارشناسان نیز معتقدند که هدف اصلی اروپا، خرید زمان برای آمریکا برای اجرای برجام های بعدی است. در هفته‌های گذشته، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه با فرانس ۲۴ گفته بود: «احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تاکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، کنترل فعالیت  موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».

یکی دیگر از اهداف اصلی طیف اصلاح طلب در قهرمان سازی از ظریف این است که منتقدان سیاست خارجی دولت را مدافع پولشویی جا زده و با این ترفند، نهادهای تصمیم گیر را تحت فشار گذاشته تا در نهایت CFT و دیگر ملحقات FATF، تصویب شود.

متاسفانه یک جریان خاص با بی توجهی نسبت به مسائل اقتصادی، با تکرار روند پرخسارت برجام، در موضوع FATF نیز معیشت مردم را گروگان گرفته است. این طیف در پی آن است تا اینگونه القا کند که بهبود معیشت مردم تنها با پذیرش دستورات FATF میسر می‌شود!

** پزشکیان: ما از اروپا انتظار زیادی داریم!

«مسعود پزشکیان» نایب‌رییس مجلس در مصاحبه با روزنامه جهان صنعت گفت:

«وقت‌کشی اروپا را در اجرای تعهداتش به ایران قبول ندارم و معتقدم که اروپا تمام تلاشش را کرده که با ایران همکاری و قوانین‌اش را اصلاح کند اما این موضوع به این سادگی نیست...ما یک انتظار داریم و یک واقعیت. انتظار ما از اروپا خیلی زیاد است و متاسفانه بر اساس بایدها برایشان خط و نشان می‌کشیم«.

پزشکیان در بخش دیگری از این مصاحبه گفت:

«بی‌انصافی است اگر بگوییم برجام کاری نکرده است».

اکنون ۷ ماه از وعده و وعیدهای طرف اروپایی درباره احقاق حقوق برجامی ایران سپری شده است. این وعده و وعیدها تاکنون به هیچ عنوان وارد حوزه اجرایی و عملی نشده است.

اروپا در زمان حضور آمریکا در برجام نیز به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرد. ظریف صراحتاً اعلام کرده بود که در پسابرجام حتی نمی‌توانیم یک حساب در بانک‌های انگلیس باز کنیم. در همان دوره، آلمان در اقدامی توهین آمیز از سوخت رسانی به هواپیمای حامل ظریف امتناع کرد.

اکنون ایران از اروپا طلبکار است اما اصلاح طلبان مدعی هستند که ما باید همیشه نسبت به طرف غربی احساس بدهکاری داشته باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • TERRORIST NATION IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  14 45
  3 سال بعد . . . جمهوری دموکراتیک فدرالیسم خلق ایرانستان . وسعت : 350K کیلومتر مربع . ارتباط با دریا : ندارد . نیرو های مسلح : شبه نظامیان محلی مسلح به کلاشینکف " در حال جنگ داخلی با نیرو های ابوعثمان التونسی " . واحد پول : ریال عربستان .
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   17 0
   خفه شو نقشه ها علیه سوریه را دو هزار نفر ایرانی به هم زدند اینجا 80 میلیون نفر هستند
  • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   19 0
   zepeleshkkkkkk شتر در خواب بیند پنبه دانه
  • IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   7 0
   آش!
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   9 0
   پدرسگ
  • IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   0 0
   این مزدور کثیف رو شناسایی کنید جایزه بگیرید
  • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   0 0
   آرام باش حیوان باز رم کردی
  • امیرحسین IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   0 0
   شاید هم کمی وسعت گرفت مثل همین حالا ،مثلا مقاومت با مدیترانه و دریای احمر از دوطرف همسایه شد و برای زیارت از هر یک از دو قبله مسلمانان ویزا با مهر جدید از یکی از کشورهای مقاومت لازم باشه.تا حالا که به خواست خدا اینطور بوده انشاالله من اشتباه کنم یعنی زودتر کل جهان بدست فرمانده بزرگ و باقیمانده صالحان بر روی زمین آزاد بشه و کلا ویزا نخوایم.
  • ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   3 0
   گهی لپ لپ بخور گه دانه دانه
 • محمد IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  41 3
  مومنان به قدرت اربعین دلبسته اند ومنافقان به نیروی یزیدیان چشم دوخته اند وسنت خدا نابودی فرعونیان ونجات مومنان بوده نابودی صدام ونجان شیعه عراق نابودی شاه ونجانت ملب نابودی ترسوها ونجات مومنان در ایران
  • RO ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   6 0
   هنوز این کارشناسان به اصطلاح آدم ! نفهمیده اند که با یک رژیم کودک کش و جنایتکار مثل سعودی نباید تعامل کرد .. تعامل یعنی شریک جنایت های رژیم آل سعود
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   0 5
   سر مردمو با بدگویی از برجام گرم کردید تا کسی حواسش به پولشوییتون نباشه. هنوز برجامی شکل نگرفته بود با توافق و مذاکره مشکل داشتید چشم غیب داشتید؟ چرا پس ذات محمود رو ندیدید؟
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  6 14
  ظریف با برنامه این حرفها را زده است و تا انتخابات بعدی همین است اوضاع . اینها بازی باخته را با حماقت اصولگرایان دوباره برنده خواهند شد/ نامه تمام
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  21 3
  تف تو شرف نداشته هر چی اصلاح طلبه
 • سید IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  16 3
  با وجود اصلاح طلبان تهوع آور دیگر نیازی به دشمن برای تخریب و تحقیر ایران نیست!
 • US ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  5 24
  ظریف خدا خیرش بده ما که ازش راضی هستیم
  • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
   0 0
   این یانکی از ظریف راضیه
  • IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   2 1
   ما از اول راضی نبودیم
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  16 2
  جانوران اسلاحتلب نفس های آخرتون رو هم بکشید عیب نداره
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  11 3
  کور شه هر کس چشم دیدن قدرت نمایی شیعه رو تو منطقه نداره چهل ساله داریم مرحله به مرحله پیشرفت میکنیم اما بعضی ها کورن نمیبینن
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  7 1
  حماقت تا کجا؟ آخر کار عربستان شویم؟ حیف هوا و آب و نان!
 • محمد IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  21 3
  فقط این جملش منو کشته که امضای جان کری تضمین است
 • مهماندار هواپیما IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  19 9
  اصلاح طلبان با بحران سازی از طرفدارانشان سواری می گیرن
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  1 0
  تقلاهای آخرتون رو هم بکنین. خداروشکر که تو منجلابی که خودتون درست کردین دارین غرق میشین.
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  1 0
  اگر تمام دنیا پشت اصلاح طلبان بی دین باشد ، مانع از نابودی این فرقه ضاله نخواهد شد.
 • DE ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  0 0
  اصلاح طلبچی ها:به مراسم پیاده روی اربعین دل خوش نباشید، باید با آل سعود تعامل کنیم/امت حزب الله: به گاوهای شیرده دربار آل سقوط دل خوش نباشید، باید با اربعینیان تعامل کنید/ امریکا گاوهای شیرده آل سقوط را پیش خرید کرده فقط گاوهای نر شیرنده مانده اند برای تعامل با اصلاحاتچی ها.
 • جوادی IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  2 0
  فقط چند سئوال از همه مسئولین و رسانه ها : وظیفه امور خارجه یک کشور چیست ؟ آیا در شرح وظایف یک وزیر امور خارجه پرداختن به امور اقتصادی هم جای دارد ؟ آیا وزیر اقتصاد یا رئیس بانک مرکزی هم می توانند در مسائل مربوط به وزارت خارجه ورود پیدا کند ؟ در این صورت وزیر کشاورزی می تواند در امور مربوط به وزارت اطلاعات و وزیر آموزش و پرورش هم می تواند در امور مربوط به وزارت نفت اظهار نظر کند . کجای دنیا قائل به این تداخل ها و موازی کاری ها هستند ؟ حالا بحث زمان و مکان حرف بماند برای وقت دیگر . آیا کشور های دیگر هم در مورد نقاط ضعفشان ( پولشویی یک نقطه ضعف فرا ملیتی است ) حاضر به خود زنی هستند ؟ قانون پولشویی سال 1386 چرا انجام نمی شود ؟ چرا کسی متخلفین را به قوه قضائیه معرفی نمی کند ؟و بلاخره آیا رای خریدن برای نمایندگی ، برای جلوگیری از استیضاح ها ، برای تقسیم پست ها ، هزینه کردن برای خرید مدرک علمی ، توزیع انحصاری مجوز صادرات و واردات وبرای توزیع ناعادلانه یارانه مطبوعات وووووو هم پولشویی است ؟ در این صورت باید فقط به خدا پناه برد راستی فروش جیسون ها و نازنین ها و فروش انحصار شکار به اجانب چطور .....؟
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  2 0
  خنده زیاد عقل را ضایع میکند امام علی ع س این ظریف بی عقل ترین فرد روی زمین است که به دشمن اعتماد کرد وهمه دستاوردهای هسته ای فضایی را وحتی این احمقهاچگونگی راه های دور زدن تحریمها راومشخصات پانصد صرافی که تحریمهارا دور میزدند دودستی وباحماقت محض تقدیم دشمن کردند تا دقیقتر تحریم مان بکننددریغ ازداشتن یک جوعقل
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   0 0
   حرف حق
 • t NZ ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  1 0
  اکر خونی ریخته شد بعد از دستور کری به ظریف که گشتی امداد ایران را به جیپوتی بردند همه این خونها به گردن ظریف است این شخص بوی از انسانیت نبرده چرا که حتی به مردم خود دروغ مکوید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس