مایک پامپئو نمایه

پامپئو در بیانیه‌ای که بعد از جلسه استماع دیوان بین‌المللی دادگستری درباره شکایت ایران از آمریکا در ارتباط با مصادره ۱.۷۵ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران صادر شده، خواستار مختومه شدن این پرونده شد.

به گزارش مشرق، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خواستار مختومه شدن پرونده شکایت ایران از دولت آمریکا در دادگاه لاهه جهت بازگرداندن 1.75 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران شد. 

پرونده‌ای که وزیر خارجه آمریکا به آن اشاره کرده مربوط به شکایت ایران از آمریکا به حکم سال 2016 دیوان عالی این کشور برای مصادره 1.75 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران جهت پرداخت به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال 1983 در مقر تفنگداران دریایی آمریکا مربوط می‌شود.  آمریکا مدعی است ایران در این بمب گذاری نقش داشته، اما تهران همواره این ادعا را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

درخواست آمریکا از دیوان لاهه درخصوص ایران

روز دوشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری، مستقر در لاهه هلند در یک جلسه استماع، اظهارات «ریچارد ویسک»، مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با این شکایت را شنید. وی خواستار رد شکایت ایران در این پرونده شد.

پامپئو در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه روی وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته خاطرنشان کرده است: «مدیون قهرمانان کشته شده، خانواده‌های آنها و قربانیان فعالیت‌های تروریستی ایران هستیم تا قاطعانه در برابر ادعاهای بی‌اساس ایران در لاهه بایستیم. ما در آنجا نشان خواهیم داد که شکایت ایران باید مختومه اعلام شود.»

جلسه استماع روز دوشنبه در لاهه هلند ارتباطی با دعوی حقوقی دیگری که ایران در آن از دولت آمریکا بابت تحریم‌ها شکایت کرده بود، ندارد.  در آن پرونده، دیوان بین‌المللی دادگستری چهارشنبه هفته گذشته حکم داد که ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند که تحریم‌های یک‌جانبه‌اش علیه جمهوری اسلامی بر کالاهای اساسی یا ایمنی پروازهای مسافری اثر منفی نخواهد داشت.

دارایی‌های ایران که سال 2016 دادگاه آمریکایی حکم توقیف آن را صادر کرد در بانک سیتی‌بانک نیویورک نگهداری می شود. بانک مرکزی ایران در سال 2014 به دادگاه نیویورک برای بازگرداندن دارایی های ایران در این بانک شکایت کرده بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس