خاطرات بازماندگان

یکی از تصاویر جنایت سربازان آمریکایی در «می لای» ویتنام، ثابت می‌کند آمریکایی‌ها پیش از قتل‌عام غیرنظامیان ویتنامی، به دختران و زنان آن‌ها تجاوز کرده‌اند.

سرویس جهان مشرق - بر هیچ‌کس پوشیده نیست که آمریکایی‌ها در ویتنام جنایات بی‌شمار و باورنکردنی‌ای مرتکب شدند. بسیاری از این جنایت‌ها به روش‌های مختلف، از اعترافات سربازان آمریکایی گرفته تا تحقیقات خبرنگاران تا افشاگری‌های دولت ویتنام، برای مردم دنیا نمایان شده‌اند. با این وجود، هنوز هم ابعادی از جنایت‌های ضدحقوق بشری آمریکا در ویتنام وجود دارد که افشا نشده‌اند. یکی از جنایت‌هایی که ارتش آمریکا در ویتنام مرتکب شد و مدت‌هاست که مردم دنیا از آن خبر دارند، «قتل‌عام می لای [۱] » است. اما آیا مردم، همه چیز را درباره قتل‌عام می لای می‌دانند؟

مردان، زنان و کودکان قربانی در قتل‌عام «می لای»؛ برهنگی کودکان در این تصویر به چه معناست؟

در همین‌باره بخوانید:

«کودکان هیولایی» میراث آمریکا در آسیا

حملات شیمیایی آمریکا به کودکان بی‌دفاع

کودکان عراق؛ قربانیان فراموش‌شده

بمب‌های شیمیایی آمریکا هنوز باعث تولد نوزادان ناقص‌الخلقه می‌شود

تجاوز جمعی پیش از کشتار جمعی در می لای

ارتش آمریکا در تاریخ ۱۶ مارس ۱۹۶۸ دست‌کم بین ۳۴۷ تا ۵۰۴ شهروند غیرمسلح ویتنامی را به شکلی غیرانسانی و وحشیانه قتل‌عام کردند که بسیاری از آن‌ها زن، کودک و نوزاد بودند. سربازان آمریکایی پس از این قتل‌عام، اجساد بسیاری از قربانیان را مُثله کردند. این قتل‌عام که بعدها «شوکه‌کننده‌ترین بخش از جنگ ویتنام [۲] » نیز توصیف شد، صرفاً به این خاطر رخ داد که گروهان «چارلی» (که تا آن زمان حتی به اندازه شلیک یک تیر هم با ویتنامی‌ها درگیر نشده بود [۳] ) تصور می‌کرد ساکنان دهکده «می لای» (که در منابع فارسی «مای لی» هم نوشته شده) در روستای «سون می» به سربازان ویتنامی کمک کرده و آن‌ها را پناه داده‌اند. پس از تحقیقات آمریکا درباره این کشتار، تنها «ویلیام کالی» فرمانده یکی از جوخه‌ها، که خودش به تنهایی ۲۲ ویتنامی را کشته بود، به حبس ابد محکوم شد؛ اگرچه پرونده مجازات او هم تنها با سه سال و نیم حبس خانگی بسته شد. قتل‌عام می لای یکی از دو قتل‌عام بزرگ غیرنظامیان به دست ارتش آمریکا در قرن بیستم لقب گرفته است [۴] .

توضیحاتی درباره جنایت آمریکا در «می لای»

در همین‌باره بخوانید:

از تسلیح تروریست‌ها برای مقابله با ایران تا نقشه حمله هم‌زمان به عراق و سوریه

مسابقه کودک‌کشی رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی با سلاح‌های آمریکا

اگرچه توصیفات جزئی درباره نحوه قتل‌عام زنان و کودکان ویتنامی در «سون می» (از شلیک مستقیم و لگد زدن به زنان تا برهنه کردن کودکان) واقعاً منزجرکننده و نشان‌دهنده حیوان‌صفتی سربازان آمریکایی است، اما ماجرای جنایت می لای به همین‌جا ختم نمی‌شود. ۵۰ سال بعد از جنایت می لای، یکی از تصاویری که از این جنایت منتشر شده است، جای تأمل بیش‌تری دارد. پایگاه اینترنتی «مطالعه تصاویر» (Reading the Pictures) در گزارشی، تصویر زیر را بیش‌تر مورد دقت قرار داده است.

این تصویر، یکی از اسناد تجاوز سربازان آمریکایی به قربانیان «می لای» را در خود مخفی کرده است

«والری ویسکمپ» نویسنده این مطلب، در ابتدای گزارش خود می‌نویسد: «وقتی دوباره به جنگ ویتنام و تصاویر مشهوری نگاه می‌کنیم که اتفاقات آن زمان را نشان می‌دهند، [با یک سؤال مواجه می‌شویم:] چگونه می‌شود که مردم آمریکا درباره «دختر ناپالم» می‌دانند، اما کسی از «دختر بلوز مشکی» در می لای، نه خبری دارد و نه صحبتی می‌کند؟» «کیم فوک [۵] » مشهور به دختر ناپالم، یکی از شهروندان روستای «ترانگ بانگ» در ویتنام جنوبی بود. پس از آن‌که این روستا به دست سربازان ویتنام شمالی اشغال شد، هواپیماهای ویتنام جنوبی با بمب‌های ناپالم به این روستا حمله کردند.  فوک همراه با هم‌روستایی‌هایش از روستا فرار کردند و خبرنگاران بین‌المللی در حالی از این فرار تصویربرداری کردند که فوک (که آن زمان دختربچه‌ای ۹ ساله بود) پس از آن‌که لباس‌هایش سوختند، برهنه در حال فرار از روستایش بود. این تصویر شهرت جهانی پیدا کرد و حتی به عنوان تصویر رسانه‌ای سال ۱۹۷۳ نیز انتخاب شد. در ادامه، بخش‌هایی از گزارش ویسکمپ خدمت مخاطبان محترم ارائه می‌شود.بخش‌هایی از این گزارش، ممکن است به نظر مخاطبان محترم مشرق، توهین‌آمیز یا هنجارشکنانه تلقی شود. مشرق ضمن عذرخواهی از مخاطبان عزیز، لازم به ذکر می‌داند که انتشار گزارش زیر (اگرچه بخش‌هایی از آن نیز تعدیل شده است) برای روشنگری درباره ابعاد جنایت‌های سربازان آمریکایی در ویتنام (به عنوان صرفاً یکی از کشورهای تحت حمله و اشغال آمریکا) ضرورت دارد. بسیاری از تصاویر موجود درباره جنایات سربازان آمریکایی در می لای امکان انتشار در این گزارش را ندارند.سربازان آمریکایی نه تنها مردم را قتل‌عام کردند، بلکه خانه و زندگی آن‌ها را نیز به آتش کشیدند

در همین‌باره بخوانید:

باغ‌وحش‌های انسانی در اروپا و آمریکا

سنت نژادپرستانه «لینچ کردن» سیاهان در آمریکا پس از نیم قرن با ترامپ احیا می‌شود

«شاکو باتم»؛ جایی که دولت آمریکا به قبرستان سیاه‌پوستان هم رحم نمی‌کند

ماجرای «دختر بلوز مشکی»

قتل‌عام می لای، به خاطر عکس‌های تأثیرگذاری که سال ۱۹۶۹ توسط «رونالد هابرل» عکاس نظامی، گرفته شد، توجه بسیاری از افراد را به سوی خود جلب کرد. از آن زمان تا کنون، هر کس این عکس [بالا] را می‌بیند، محو احساسات عمیق در چهره زنی می‌شود که در تصویر، جلوتر از بقیه قرار دارد؛ تصویری که همان سال در مجله «لایف» منتشر شد. مجله لایف در توضیح این تصویر، می‌نویسد: این روستائیان «لحظاتی پیش از کشته شدن به دست نیروهای آمریکایی در می لای با ترس و وحشت، دور هم جمع شده‌اند.»

اگرچه مردم آمریکا می‌دانند ارتش کشورشان در می لای اقدام به قتل‌عام ویتنامی‌ها کرده است، اما هنوز نمی‌دانند که سربازان‌شان پیش از این کشتار جمعی، به زنان و دختران ویتنامی تجاوز جمعی هم کرده بودند.اگرچه قتل‌عام می لای به عنوان یک خشونت نظامی و کشتار جمعی شهروندان و مردم عادی، شناخته می‌شود، اما ابعاد واقعی این اتفاق، به‌رغم اسناد مختلف و اطلاعاتی که بلافاصله پس از این کشتار منتشر شد، هرگز در ذهن آمریکایی‌ها به عنوان یک سوءاستفاده و تجاوز جنسی دسته‌جمعی، روشن نشده است. انتشار رسانه‌ای تصویر «دختر بلوز مشکی» به خوبی، این غفلت را نشان می‌دهد. اگر به این تصویر با دقت نگاه کنید، می‌بینید که دختر نوجوانِ سمت راست تصویر، دارد دکمه‌های بلوزش را می‌بندد. سؤالی که پیش می‌آید این است: چرا در حالی که دیگران در وحشت کشته شدن هستند، او دغدغه این را دارد که دکمه‌های لباسش را ببندد؟ اصلاً قبل از این سؤال، یک سؤال دیگر: چرا دکمه‌های بلوزش باز بوده‌اند؟

یک پدر و دو فرزند کوچکش، از قربانیان در «می لای»؛ پارگی لباس کودکِ جلوی تصویر، خبر از چه جنایتی می‌دهد؟

سربازان آمریکایی می‌خواستند ببینند این دختر نوجوان ویتنامی چند مَرده حلاج است، برای همین شروع به برهنه کردن او کردنداسناد ارائه شده در «تحقیق پیرز [۶] » [«ویلیام پیرز» رئیس کمیسیون تحقیقات درباره قتل‌عام می لای و جنایت‌های مشابه طی جنگ ویتنام] طی سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۹ به حل شدن معمای دکمه‌های باز این دختر نوجوان کمک می‌کند: این تصویر، در حقیقت این زنان و کودکان را [نه تنها لحظاتی پیش از قتل‌عام، بلکه] طی چند لحظه‌ای نشان می‌دهد که میان تجاوز جنسی و کشته شدن سپری کرده‌اند. هابرل [عکاس] در شهادتی که طی این تحقیقات داده است، توضیح می‌دهد که گروهی از سربازان [آمریکایی] می‌خواستند ببینند این دختر «چند مَرده حلاج است» و به همین دلیل «شروع به برهنه کردن او کردند و بلوزش را درآوردند [۷] دیگر شهادت‌ها در قالب همین تحقیقات نیز این مطلب را تأیید می‌کنند.

طبق شهادت «جِی رابرتز» (خبرنگار نظامی‌ای که آن روز با هابرل همراه بود) سربازها آن دختر نوجوان را «وی‌سی بوم بوم» (V.C. Boom Boom) صدا می‌کردند [۸] ؛ این عبارت، اصطلاح محاوره‌ای طی جنگ ویتنام برای اشاره به فاحشه‌های «ویت‌کنگ» [نیروهای آزادی‌بخش خلق ویتنام] بود. رابرتز در ادامه فاش می‌کند که آن زنِ پیرتر، از آن‌جایی چنان مضطرب است که [پیش از گرفتن عکس] تلاش کرده تا دختر نوجوان را از تجاوز سربازها نجات دهد. رابرتز عنوان می‌کند که زن پیرتر (که خود رابرتز تصور می‌کند مادر دختر نوجوان بوده)، [پیش از گرفتن عکس] با «گاز گرفتن و لگد زدن و چنگ انداختن و دست و پا زدن» تقلا کرده تا گروه سربازها را متوقف نماید. بنابراین احساساتی که در صورت زنِ جلوی تصویر دیده می‌شود [بر خلاف آن‌چه قبلاً تصور می‌شد] نتیجه یک ترس منفعلانه نیست. سربازها پس از این‌که از حضور خبرنگار و عکاس مطلع شدند، دست از تجاوز [به دختر نوجوان] برداشتند. هابرل بعدها به خاطر می‌آورد که پس از آن‌که از محل دور شدند، «صدای یک [مسلسل] ام-۶۰ را شنیدم که شروع به تیراندازی کرد؛ و وقتی سرمان را برگرداندیم، همه آن [زنان] و کودکان همراهشان، کشته شده بودند.»

روایتی مستند و دردناک از وقایع «می لای» و کشتار کودکان ویتنامی با شلیک مستقیم

تلاش‌ها برای کم‌رنگ کردن تجاوز جنسی به قربانیان قتل‌عام می لای، از یک سال پس از این کشتار جمعی شروع شد.مقاله سال ۱۹۶۹ مجله لایف، شهادت‌های هابرل و رابرز را تأیید می‌کند، اما با اشاره «صرفاً» به قتل در توضیح این عکس در صفحه اول، اهمیت خشونت جنسی روی داده در این اتفاق را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. جزئیات مربوط به تهاجم و تجاوز جنسی، صرفاً در صفحه یکی مانده به آخر گزارش لایف، با شش صفحه فاصله از خود تصویر، ارائه شده‌اند. در این مقاله آمده که هابرل و رابرتز «دیدند که نیروها[ی آمریکایی] چگونه به گروهی از زنان، «که یکی از آن‌ها یک دختر نوجوان بود»، نزدیک شدند. مقاله هم‌چنین می‌نویسد که یکی از سربازها شروع به برهنه کردن دختر، و یکی دیگر از آن‌ها، او را «فاحشه ویت‌کنگ» خطاب کرد. توصیفات لایف هم‌چنین رفتار زن پیرِ جلوی تصویر را هم توضیح می‌دهد و می‌گوید که وی با «ناخن کشیدن و چنگ انداختن به سربازها» قصد کمک به دختر را داشته است.

طی جنگ ویتنام، پوشش خبری درباره قتل‌عام و تصاویر گرفته‌شده توسط هابرل، موضوع خشونت جنسی را نیز مورد اشاره قرار می‌داد. «سیمور هرش» [خبرنگار افسانه‌ای آمریکایی، در کتاب «مخفی‌کاری [۹] »] بر اساس مصاحبه‌هایش با رابرتز، سال ۱۹۷۲ جزئیات این حمله [به می لای] را توصیف و اشاره کرد که سربازان آمریکایی، [از میان زنان،] آن دختر نوجوان را نشان کردند، «شروع به کشیدن بلوزش کردند» و «سعی کردند به او تجاوز کنند.» هرش هم توضیح می‌دهد که مادر احتمالی آن دختر، چگونه «هم‌زمان، مقابل دو یا سه مرد [آمریکایی] مقاومت کرده» تا از آن دختر محافظت نماید.

یکی از قربانیان «می لای»

آیا قتل‌عام می لای فقط یک «قتل‌عام» بود؟

برای این‌که بفهمیم چرا این تصویر سطحی‌سازی [و مفهوم تجاوز جنسی از توضیحات پیرامون آن، حذف] شده است، ابتدا باید دقت کنیم که چگونه مسئله تجاوز و خشونت جنسی در می لای کم‌رنگ شده و صرفاً به شکل سطحی به آن اشاره شده است، و اهمیت این موضوع نیز با گذشت سال‌های سال، از میان رفته است.

آمریکایی‌ها در می لای دست‌کم به بیست دختر و زن ۱۰ تا ۴۵ ساله ویتنامی، از جمله نُه دختر زیر ۱۸ سال، تجاوز کردند.آن‌چه درباره دختر بلوز مشکی رخ داد، تنها مورد خشونت جنسی‌ای نبود که در می لای اتفاق افتاد. «جیمز اولسن» و «رندی رابرتز» در بازبینی تاریخی قتل‌عام می لای، اطلاعات موجود در گزارش‌های تحقیقات پیرز درباره خشونت جنسی را جمع‌آوری و فهرستی از بیست مورد تجاوز جنسی را بر اساس گفته‌های شاهدان عینی ثبت کرده‌اند [۱۰] . قربانیانی که در این فهرست ثبت شده‌اند، بین ۱۰ تا ۴۵ سال سن دارند و از میان این زنان و دختران، نُه نفر زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند. بسیاری از این قربانی‌ها مورد تجاوز گروهی قرار گرفته و بسیاری از آن‌ها هم شکنجه جنسی شده‌اند. با این وجود، در این فهرست، حتی اقدامات [ناموفق] به تجاوز جنسی، مانند مورد دختر بلوز مشکی، هم ثبت نشده‌اند؛ و از آن‌جایی که اکثر شاهدان، طی این قتل‌عام کشته شده‌اند، ما [نمی‌دانیم و] فقط می‌توانیم «حدس بزنیم» که چند نفر از این زنان و دختران در دقایق آخر پیش از مرگ، مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اند.

یک زن ویتنامی در کنار کودکش در «می لای»

چنان‌که «سوزان براون‌میلر» (نویسنده تاریخ تجاوز جنسی و قوانین مربوط به آن در فرهنگ آمریکا) می‌نویسد، به‌رغم شایع بودن خشونت جنسی [در می لای] و وجود اسناد متعدد در این‌باره، باز هم [مرتکبینِ] هیچ‌یک از این تجاوزها تحت پیگرد قانونی قرار نگرفتند [۱۱] . شاید عدم پی‌گیری این موارد نیز یکی از دلایلی باشد که رسانه‌های سنتی با اشاره صرفاً گذرا یا حتی اشاره نکردن به مسئله تهاجم جنسی در می لای، این موضوع را کم‌رنگ یا حذف کرده‌اند.

«مستند»های شبکه پی‌بی‌اس هم اشاره‌ای به تجاوز جنسی سربازان آمریکایی به دختران و زنان ویتنامی در می لای نکرده‌اند.دو مستند مشهور شبکه پی‌بی‌اس درباره این قتل‌عام، یعنی قسمت «یادآوری می لای [۱۲] » (سال ۱۹۸۹) از سری مستندهای «خط مقدم» و هم‌چنین قسمت «می لای [۱۳] » (سال ۲۰۱۰) از سری مستندهای «تجربه آمریکایی»، ارتباط میان خشونت جنسی و قتل‌عام در می لای را به تصویر نمی‌کشند (اگرچه یک زن ویتنامی در مستند «خط مقدم» به تجاوز جنسی اشاره‌ای می‌کند). هر دوی این مستندها، مصاحبه‌های مفصلی با هابرل درباره تصویر مورد اشاره پخش می‌کنند، اما وی هیچ اشاره‌ای به موضوع تهاجم جنسی نمی‌کند [۱۴] . هابرل صرفاً اقدام سربازان آمریکایی به جمع کردن زنان و کودکان در یک‌جا و سپس قتل‌عام آن‌ها را توصیف می‌کند. این مسئله در حالی است که پی‌بی‌اس به یافته‌های نهایی تحقیقات پیرز [۱۵] دست‌رسی داشته است.

یکی از قربانیان در «می لای»

«آلزایمر سیاسی»؛ ارمغان رسانه‌های آمریکایی

ویسکمپ در ادامه گزارش خود اشاره می‌کند که رسانه‌های آمریکایی (به استثنای مجله لایف) هر وقت تصویر مورد بحث را منتشر می‌کنند، در کنار آن اشاره‌ای به موضوع تجاوز جنسی در می لای نمی‌کنند. وی انتشار این تصویر برای اولین بار در روزنامه «پلین دیلر [۱۶] » (سال ۱۹۶۹) و تصاویر منتشره در پایگاه اینترنتی شبکه پی‌بی‌اس پس از نمایش مستند «تجربه آمریکایی» در سال ۲۰۱۰ را به عنوان نمونه‌هایی از این غفلت عامدانه ذکر می‌کند. ویسکمپ هم‌چنین خاطرنشان می‌کند که صفحه ویکی‌پدیای قتل‌عام می لای نیز زیر تصویر مورد بحث، چیزی از تجاوز جنسی نمی‌گوید؛ اگرچه به نظر می‌رسد، از زمان انتشار گزارش ویسکمپ تا کنون، ویکی‌پدیا اشاره به تجاوز پیش از قتل‌عام را نیز به توضیحات تصویر خود اضافه کرده است.

آمریکایی‌ها یکی از قربانیان قتل‌عام «می لای» را در چاه آب انداخته‌اند

به نظر می‌آید حتی خود ویتنامی‌ها هم علاقه‌ای به (یا تحت فشار آمریکا، جرأت) انتساب این تصویر به تجاوز جنسی سربازان آمریکایی به زنان و دختران ویتنامی را ندارند. «موزه می لای» در ویتنام، طبیعتاً این تصویر مشهور از قتل‌عام غیرنظامیان ویتنامی را در خود جای داده است، اما حتی زیر این تصویر هم اشاره‌ای به تجاوز جنسی نشده است [۱۷] . زیر این تصویر در موزه می لای صرفاً نوشته‌اند: «آخرین لحظه از زندگی زنان و کودکان روستایی، زیر یک درخت پنبه-ابریشم، پیش از کشته شدن توسط سربازان آمریکایی». جالب این‌که، حتی مجله لایف هم که اولین بار به مسئله تجاوز جنسی در گزارش خود درباره می لای اشاره کرده بود، سال ۲۰۱۳ در سال‌گرد این اتفاق، وقتی تصویر مورد بحث را بازنشر داد، باز هم زیر آن اشاره‌ای به این موضوع نکرد [۱۸] .

ویسکمپ گزارش خود را این‌گونه به پایان می‌رساند: «اکنون یک بار دیگر سؤال می‌کنیم: از حذف اطلاعات [تجاوز جنسی] از یکی از بازمانده‌های نمادین تاریخ آمریکا چه برداشتی باید بکنیم؟ نمادی که حاکی از خشونت جنسی در روزِ روشن است. و چگونه است که اکثر مردم آمریکا «دختر ناپالم» را به خوبی می‌شناسند، اما «دختر بلوز مشکی» را نه؟

 


[۱] My Lai Massacre Link

[۲] War Without Fronts: The USA in Vietnam Link

[۳] Murder in the name of war - My Lai Link

[۴] U.S. Leadership, History, and Bilateral Relations in Northeast Asia Link

[۵] Phan Thi Kim Phuc Link

[۶] Peers Inquiry: Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident Link

[۷] Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident (U) – Volume II – Book ۱۱ Link

[۸] Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident (U) – Volume II – Book ۱۴ Link

[۹] Cover-up: [the Army's secret investigation of the massacre at My lai ۴ Link

[۱۰] My Lai: A Brief History with Documents Link

[۱۱] Against Our Will: Men, Women and Rape Link

[۱۲] Remember My Lai Link

[۱۳] American Experience - My Lai Link

[۱۴] Sexual Assault and the My Lai Massacre: The Erasure of Sexual Violence from Public Memory of the Vietnam War Link

[۱۵] Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident – Volume I – The Report of the Investigation Link

[۱۶] Plain Dealer exclusive in ۱۹۶۹: My Lai massacre photos by Ronald Haeberle Link

[۱۷] My Lai Museum Link

[۱۸] American Atrocity: Remembering My Lai Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 86
 • در انتظار بررسی: 28
 • غیر قابل انتشار: 27
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  مشرق جان فدات بشم، اینا رو می ذاری یه +18 هم بزار حالم خیلی بد شد
  • حسین DE ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   84 25
   بزرگترین قدرت آمریکا سینما و هالیوود هست. هالیوود اومد بدترین جنایات آمریکا را محدود کرد به چند تا جنرال یا وزیر دفاع و رییس جمهور را کلا مبرا کرد و بدتر از اینها کلا لابی های صهیونیستی و صهیونیستها را که بازیگردان اصلی این جنایات بودند حفاظت کرد با نپرداختن به اونها. ما چه کردیم؟ هیچی ویتنام که هیچ , ملت عراق توسط آمریکاییها بدترین جنایات در حقشون صورت گرفته و رسانه های دنیا یک سانسور سنگین و محدود کردن این جنایات را در صدر کار خود قرار دادند , آیا ما در مقابل یک فیلم در این باره ساختیم که به اونها وقعیات را نشان بدیم ؟ آیا انگلیس و آمریکا و بالاتر از اونها طرحهای اسراییل را که عامل جنایات علیه ملت عراق بودند را به اونها نشان دادیم؟ در مورد افغانستان چه کردیم؟ اگر این کار را کرده بودیم دیگه در عراق و افغانستان فردی که نزدیک به آمریکا و سعودی بود رییس جمهور نمیشد و راهی مجلس این کشورها نمیتوانست بشه.
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   76 19
   قابل توجه نجاست کلام
  • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   19 45
   موافقم، مشرق عقل نداره.
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   20 78
   کتاب فیلترهای خبری چامسکی را بخوانید تا بفهمید رسانه های امریکایی چه میکنند
  • یک اصلاح طلب IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   من چیزی نفهمیدم
  • ڪیان IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   10 0
   خدااای‌من!!! :( :( :( :( :( مممممرگ‌بر‌هرچی‌یانڪی‌بیشرف‌ بی‌وجود‌بیناموس‌حرامیِ.لعنت‌بهتون
 • گانگستر ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  امریکایی که باشی غیر امریکایی در هر صورت باید از خواسته هات تبعیت و تمکین کنند . دختر بلوز مشکی حتما گستاخی کرده و از رفع نیاز بدیهی سرباز امریکایی سر باز زده و خب با برخورد مسلم سرباز مقتدر و جسور امریکایی مواجه شده . این کجاش عجیبه که براش مطلب زدید ؟
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   یعنی خاک عالم بر اون سرت بکنم . فهم وشعورت در حد یک آمریکایی هم نیست . اونها خودشون فهمیدن چه غلطی کردن و بانی اون کار را زندانی کردن و اونوقت تو ....شعور .
  • محمد IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   انشاالله از این برخوردها خانوادت داشته باشن جلو چشمت
  • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   30 28
   گانگستر داره متلک میگه شما چرا منفی دادین؟
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   23 46
   کاش عمه ننه خودت اونجا بودن بعد حالت رو میپرسیدم..کلات رو بزار بالاتر گانگستر...
  • بهزاد AE ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   21 15
   تف به شرف نداشتت بی غیرت. سیصد هزار نفر پرپر شدن که امثال توی عقده آمریکا اینجوری ژست فکری بگیرین؟ انسانیت تو وجود امثال تو نیست
  • عمار یاسر IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   12 42
   مشرق میدونم این جواب بی ادبانه است اما بعضا باید گفت. اقای گانگستر اگر همچین اتفاقی برای ناموس شما افتاد تمکین کنید تا زنده بمانید
  • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   6 17
   شما تبعیت کن.
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   1 17
   ...........................................................................................................................
  • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   35 90
   ایرانی مسلمان شاخ آمریکایی ها را در سوریه شکست. کم کم به این وضع آمریکا را عادت خواهیم داد. شاخ قلدری را خواهیم شکست.
  • IR ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   10 38
   تخم و ترکه امثال تو رو نابود می کنیم بزودی فعلا واسه اربابت :)
  • حمزه IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   19 37
   بابا این دوستمون داره با کنایه موضوع رو به چالش میکشد! منفی دادن ندارن!
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   0 7
   خاک توسرت
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
   2 0
   جای آن داشت که به جای این مزخرفاتی که گفتی خون گریه می کردی اما احتمالا اگر تا آخر عمرت در بیخبری سیر کنی و توبه نکنی و موفق به جبران کارهای خبیثانه و افکار و حرفهای پلیدانه ات نشوی ، روز قیامت با همین اسم که انتخاب کردی صدایت می کنند و از پل صراط رد نخواهی شد و در جهنم سقوط خواهی کرد در حالی که تا عمق جهنم را باید به صورت سقوط جمعی با همان خبیثان که از آنها دفاع کرده ای سپری کنی و به حرفها و اعمالت اگر توانستی فکر کنی !!! ، نمی دانم و نمی خواهم بدانم که بعد از آنکه به موضع عذابت رسیدی چه بر سرت خواهد آمد . لعنة الله علی قوم الظالمین .
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  لعنةالله علی الإستکبار
 • گانگستر ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  این از قوانین ماست برای اداره کشور های جهان . کشور هایی که نفت و منابع طبیعی دارند باید نفت و منابع طبیعی بدهند و در عوض از لطف و مرهمت ما برخوردار بشن . کشور هایی که نیروی کار صنایع یا متخصص دارن به همین ترتیب و این وسط میمونه کشور هایی نظیر تایلند که چیز خاصی برای ارائه به ما ندارند
  • محمد IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   انشالله قسمتت بشه تا اینقدر مزخرف نگی مشرق سانسور نکن
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   10 57
   قشنگ از لحن نوشته هات معلومه یه پادوی عقدهای تحقیر شده ای.. یه امریکایی هیچوقت مثل تو احمق مشت خودش رو باز نمیکنه...گانگستر شکست خورده
  • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   9 9
   گانگستر وحشى خودت دارى اعتراف ميكنى آمريكايى يه انگل واقعيه و هيچى نداره و هيچى نيست و هميشه از ثروت و داشته هاى ديگران تغذيه ميكنه
 • دختر مردم IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  ...خدا همه متجاوزین و فریبکاران رو چه مسلمان چه غیر مسلمان با هر مذهبی لعنت کنه و مشمول هیچ شفاعتی قرار نده و هیچ وقت عذاب از اونها برداشته نشه
 • یاسر IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  امریکایی ما اصلاح طلبان منتظر قدم های شما در خاک ایران هستیم!! ما به متمدن بودن شما و اهل مذاکره بودن شما ایمان داریم! همینجا از داشتن تمامی موشک ها اعلام انزجار میکنیم! دنیا دنیای صلح است!
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   اگر مقام معظم رهبری فرمودند جنگ نخواهد شد به خاطر این است که فردا روزی ایران به ویتنام دیگری تبدیل نشود .
 • آینده نگار IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  17 11
  يه جوري بزار به فيلمو دانلود كرد
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   6 22
   مرگ بر امریکا شیطان بزرگ
 • سید جواد IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  مشرق جان فکر احساسات سینه چاکان امریکا در داخل را نمی کنی؟!
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   29 3
   تجاوز پای ثابت تمام جنگ ها در طول تاریخ بوده و بحث آمریکا و غیر آمریکا نیست ، در جنگ هشت ساله عراقی‌ها در شهر ها بستان و سوسنگرد به کسی رحم نکردند با اینکه مسلمان بودند.
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  48 45
  مواظب باشید تمام کسانی که پاسپورت آمریکا استرالیا و کانادا را دارند سربازان غیر مستقیم این شیاطین هستند.
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  40 70
  جنگ متاسفانه چنین اقداماتی هم در بردارد. جنایات سربازان روس در برلین، عراقی ها در خوزستان خودمان، سنجار عراق به اسم کنیز، فیلیپین به دست ژاپنی ها و حتی مغول ها در سبزوار و نیشایور در طول تاریخ وجود داشته اند. اما اینکه آمریکا خود و سیستم آموزشی خود را ضد قتل و تجاوز می داند بیشتر عذاب دهنده است.
  • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   اما امریکائیها کثیف ترین همه تاریخ هستند.هیچ زندانی جنایات ابوغریب رو نداشته.ادم شرم میکنه حتی بعضیها از اونها رو که تازه منتشر شده بگه.لعنت خدا بر همه ظالمین ودر درجه اول کدخداجون یه عده ..............
  • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
   7 35
   اما امریکائیها کثیف ترین همه تاریخ هستند.هیچ زندانی جنایات ابوغریب رو نداشته.ادم شرم میکنه حتی بعضیها از اونها رو که تازه منتشر شده بگه.لعنت خدا بر همه ظالمین ودر درجه اول کدخداجون یه عده ..............
  • بهروز IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   17 85
   جنگ داريم تا جنگ؛درآزادسازي حلبچه بسياري از زنان ودختران جوان تو دشت وكوه ها اواره شدن ونيروهاي رزمنده جوان ايراني كه عمدتا زير بيست سال سن داشتند حتي به يك نفر هم نگاه جنسي نكردند وبا بزرگواري شرايطي را فراهم كردند تا اين اوارگان به اردوگاه هايي كه داخل ايران بود فرستاده شوند
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  مرگ بر امریکا.ببینید این جانیها ادعای حقوق بشر دارند!!!!لعنت به این انسان نماهای وحشی و مزدوران بی جیره و مواجبشان
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  55 75
  بگم گرگ، بگم شغال، سگ، خوک؛ این حیوانیت اسمش چیه؟ ما داریم با این ها مذاکره می کنیم! با این شیطان صفت ها! کری، مک کین و ...، پدران با افتخار نسل جدید آمریکایی ها.
 • مانی IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  52 64
  لعنت به غرب و غرب پرستان !!! اون احمقهایی رو بگو که دنبال کدخداپرستی هستند !!!
 • محمد IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  56 64
  مشرق این گزارش هارو میزاری میدونی چه فشاری به نوچه های غرب زده افسادی کدخدا میاد انشاالله با سربازان جنایتکار اربابشون محشور بشن
 • آرش فکورو فانی در خدا IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  2 9
  خدایا به حق خودت حضورم ده و از جمال آفتاب آفرینت نورم ده
 • اصلاح طلب و دموکرات IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  9 10
  آدمین مزخرف نگو دروغه
 • مهران IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  13 57
  وقتی که سنگ بنای تشکیل آمریکا کشتار چند صد هزار نفری و حتی شاید میلیونی سرخ پوست ها که ساکنان اصلی آمریکا بوده اند هست دیگه این چیزها عجیب نیست
 • نادر IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  7 35
  تصاویر جنایات آمریکایی ها خصوصاً در جنگ ها و ماموریتهای دهه های اخیر جمع اوری و به شکل گسترده به نمایش جهانیان گذاشته شود حتماً اثر دارد در پیشگیری
 • EXtremist IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  9 45
  دمت گرم مشرق شمر ها و حرمله های زمانه رو خوب رسوا کردی تو ایام محرم ادامه بده از این دست مقالات بیشتر بزار و برگرد به روز های اوجت سراغ عمر سعد ها هم برو و اون حیوانات دور و برش که مثل اجدادشون عاشورا هلهله و جسارت کردند بعد 1300 سال دوباره رو به زوزه کشی آوردند
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  12 35
  قابل توجه اونایی که برای ارتباط با کدخدا غش و ضعف می رن
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  9 53
  اون غربی و آمریکایی بی وجدان این جنایت ها رو انجام می ده اونی که ادعای ایرانی بودن داره چرا کشور رو نابود میکنه
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  7 48
  مرگ بر شیاطین دنیا آمریکا و صهیونیزم و فراماسون ها و نوکران و طرفداران آنها
 • رضا مانی IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  6 46
  تنها نکته امیدوارکننده این داستان اینست که هم اکنون اکثر همان جنایتکاران امریکایی ، از جمله مک کین حیوان صفت یا به درک واصل شده اند و یا اخرین نفسهایشان را میکشند، و بزودی در حالتی خوفناک و دهشتناک باید با قربانیانشان در محضر عدل الهی ملاقات کنند.
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  5 10
  با دیدن وخواتدن وشنیدن این مطالب بیش از بیش به روز جزا و معاد ایمانم بیشتر میشود روز ی در برابر حق باید پاسخگو باشیم شما چطور؟
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  5 55
  آمریکا مهد آزادی و دموکراسی دوستان غربزده ببینن
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  11 52
  مرگ بر آمریکا و آنها که به آمریکا پیام (چه مستقیم ، چه با رفتارشون ) دادند ایران رو تحریم کنید.
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  8 50
  سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ و آنان كه ظلم و ستم كردند به زودی خواهند دانست كه به چه كیفرگاهی باز می گردند.
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  12 36
  لعنت به غرب وغرب پرستي
 • من انقلابیم IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  3 25
  این مطالب و تصاویر حیفه که فقط برای خواندن عوام در سایت منتشر شد به نظرم این مطالب بصورت مکتوب و مصور به دست نامبارک سران کدخدا پرست همچور ظریف و روحانی و سران افسادطلبان بی غیرت برسانید
 • مهدی IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  10 84
  آیا گمان می کنید استخوان های پوسیده ی شما را برنمی گردانیم بلکه حتی خطوط سر انگشتانتان را با زسازی می کنیم سوره ی قیامت ای چند دهه از عمر را به لذت و ظلم مشغول شدند و میلیارد ها سال عذاب خواهند کشید مرگ بر آمریکا مرگ بر ظالم در هر جای دنیا
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  6 42
  جنایات آمریکا رو به ویتنام محدود نکنید اینها همه دنیا از این جنایات کردند از ژاپن گرفته تا عراق
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  5 52
  امیدوارم اونایی که امریکا و امریکایها را مدرن و مدینه فاضله میدونند درس گرفته باشند حالا این قسمت کوچکی از جنایات انها بوده!!!!!خدا میدونه از ما چقدر کینه به دل دارند و تمام ارزوهاشون رو درباره ایران اسلامی به گور خواهند برد
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  4 56
  بسیاری از این زنها هنوز هم زنده اند و کاملا پیر شده اند امام هنوز هم نتونستند خاطره ی این جنایت آمریکایی ها رو فراموش کنند، هنوز هم بعد از این همه سال در کنار هم جمع میشن و با صحبت در مورد جنایتی که در حق اونها شده اشک می ریزند
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  4 17
  این که این تفسیر تاچه حد میتواند درست باشد یک بحث است ، اما آیا کسی در جنایتکار بودن و خباثت آمریکائیها تردیدی دارد؟ قابل توجه کسانی که فکر میکنند راه سعادت از آمریکا می گذرد .
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  4 65
  حقوق بشر آمریکایی....
 • IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  8 42
  تصاویر واقعا دل آدمو به درد میارن
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  5 67
  این یعنی ما(آمریکایی ها)داعش بودیم وقتی داعش هنوز مد نبود!
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  5 5
  مرگ بر آمریکای جنایتکار
 • DE ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  4 11
  خیلی از امریکایی ها به بچه خودشان تجاوز میکنند حالا چه برسه به غریبه . البته میگن امریکایی سالم و محترم هم وجود داره اما من تا حالا ندیدم .
 • FR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  3 15
  نمی خواین یه خبر از حر انقلاب از ترازو حق از باطل امیر حسین مقصودلو برامون بزارین؟
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  10 14
  از اين منفى هاى بيشمار مشخصه كه لشكر سايبرى غربى عبرى عربى بدجورى مشغولند خوبه كه اينجا فضاى مجازيه بدبختها گول منفى و مثبت هاى خودشون رو ميخورن تنها ملتى در دنيا كه با سرافرازى و با غيرت شهدا و جانبازانش نذاشته دست دشمن پست به ايران و ايرانى برسه و يه تنه جلوى آمريكاى غدار ايستاده ايرانه ايران جرأت دارين تو دنياى واقعى سمت ايران چپ نگاه كنين اينجا ويتنام نيست ما پيرو حسينيم چنان توى دهنتون بزنيم و سرتون رو بيخ تا بيخ ببريم كه تقاص همه جنايت هاتون در تاريخ رو يكجا ازتون پس بگيريم گانگسترهاى كله پوك نفهم بيخودى تو فضاى مجازى تقلا نكنين جرأت دارين به ايرانى كمترين تعرضى بكنيد تا ده برابر جوابش رو پس بگيرين يه نمونه آخريش همين كوموله هاى كوتوله بودن نوبت شما هم ميرسه بى ناموس هاى بى شرف بى وجدان
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  15 7
  اینا درست....اما بارها بجز آمریکاییها اعراب و ترکها و.مغولها به سرزمین ما هجوم آورده‌اند و.جنایات بزرگتری را مرتکب شدها ند...مثلا کسی از تجاوزات و ارزوهای پانترکها برای ایرانیان وتاریخش وزنانشان چیزی نمینویسد
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   2 7
   شمام اونجا بودی ؟
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
   1 17
   در حال حاضر هیچ چیزی به اندازه ی تفکرات مغزهای معیوب و هرزه اندیشی مثل تو برای ایران و ایرانی خطرناک نیست. ....
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  11 28
  مرگ بر امریکا
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  7 48
  نوشتن به زبان پارسی کفایت نمیکند، به زبان های پرگوینده ی جهان ترجمه اش کرده منتشر کنید.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  5 45
  عاقبت عدم وحدت داخلی همینه! آمریکا که بیاد اصلاح طلب و اصولگرا نمی شناسه. انقلابی باشیم تا از شر شیاطین در امان بمانیم...............
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  9 4
  مرگ بر امریکا شیطان اکبر
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  5 4
  آشغالتر از آمریکایی جماعت دنیا به خودش ندیده جماعتی حیوان صفت زور گو و وحشی که به کمک دروغهای هالیوود از خودشان تصویری غیر واقعی نشان میدهند
  • رام IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   1 0
   اگه راست میگید.چرا فیلمای هالیود و تو ایران پخش میکنن..اگه ایقد بدشون میاد به امریکایی ها
 • میثم AE ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  3 14
  واقعا خسته نباشید، خدا قوت مشرق، کاش میشد از این اسناد یه کلیپ تهیه کرد غوغا می کرد
 • ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  2 0
  آخی چه ناراحت کننده بود؛ خدا ریشه ظالمان رو برچینه
 • علی IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  2 2
  دیدن چهره های این بی نوایان دل هر انسانی را به درد می اورد انها کشته شدند واز روی زمین حذف شدند جنگ و خونریزی ظلم وستم خاصیت زندگی بر روی زمین است اگر عبرت ما شود وبرای بهتر شدن از خود شروع کنیم خوب است اما اگر مرگ را برای همسایه بدانیم نباید خود را ایمن شماریم .
 • ایرانی IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  5 1
  مرگ بر آمریکا ............
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  4 1
  چه تصاویر تکان دهنده ای خدا لعنتشون کنه آمریکایی ها خودشونو نژاد برتر میدونن به نظر من از نظر وحشی گری حقوق انسان رو زیر پا گذاشتن وظالم بودن برترند
 • مهدی IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
  0 1
  تعامل با دنیا به رهبری کدخدا.....
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
  2 0
  فکر کنم اصلاح طلب های بدبخت گدا سواد ندارن این چیزها را بخوانند که اگر داشتن امید به امریکا نمی بستن
 • بنده خدا IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  0 0
  تاهمه بدونن که که جنگ واقعاخانمان سوز وخیلی بده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس