سکه

فروش بیش از ۷.۶ میلیون قطعه سکه در طرح پیش فروش، باعث کاهش ۶۲ تنی ذخایر طلای بانک مرکزی در مدت کوتاهی شد.

 سرویس اقتصاد مشرق -  سال گذشته و پس از روند افزایشی قیمت سکه در بازار، مسئولان بانک مرکزی، با این استدلال که پیش فروش سکه می‌تواند باعث تعادل بخشی به بازار شده و حباب قیمت سکه را بترکاند، طرح پیش فروش سکه را استارت زدند.

جعفر مهدی زاده مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی در خصوص اجرای این طرح گفته بود: هدف بانک مرکزی، متعادل سازی بازار است و با توجه به این موضوع، طرح پیش فروش سکه انجام می شود.

بیشتر بخوانید

کمک ۷ هزار و ۶۰۰ میلیاردی بانک مرکزی به ثروتمندان

مسعود رحیمی، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی نیز دیگر مسئول بانکی بود که از تاثیر پیش فروش بر تعادل بازار سخن گفته بود. طبق گفته وی، بانک مرکزی با هدف تعادل بخشی به بازار، گسترش عرضه و سهولت دسترسی عموم مردم، اقدام به پیش فروش سکه می کند.

طرح مسئله تعادل بخشی به بازار در زمان آغاز اجرای این طرح (۱۷ بهمن سال ۱۳۹۶) در حالی بود که قیمت هر قطعه سکه در بازار اندکی بیش از ۱.۵ میلیون تومان بود که طبق برخی گفته‌ها، قریب به ۲۵۰ هزار تومان آن را حباب تشکیل می‌داد.

حال با این مقدمه به بررسی میزان موفقیت طرح بانک مرکزی برای مدیریت بازار سکه در قریب به ۶ ماه اخیر می‌پردازیم.

۱- قیمت‌هایی که نجومی شدند

یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای اجرای این طرح مطرح میشد، از بین بردن حباب قیمت‌ها و به تبع کاهش قیمت بود. اما مشاهده روند بازار سکه در این مدت نشان از واقعیت دیگری دارد. به عبارت دیگر قیمت هر قطعه سکه که در بهمن‌ماه سال گذشته یک میلیون و پانصد هزار تومان بود در مردادماه امسال و با گذشت تقریبا شش ماه به قیمت بیش از ۴.۵ میلیون تومان هم رسید که نشان از رشد ۳۰۰ درصدی دارد.

به عبارت دیگر در مدتی که گذشت، علاوه بر اینکه مقدار بسیاری زیادی سکه در بازار توزیع شد، با این حال قیمت هم کاهش پیدا نکرد. کارشناسان علت این مسئله را ضعف بانک مرکزی در نحوه توزیع سکه می‌دانند چرا که عمده خریداران این قطعات، اقدام به نگهداری و انبار این کالا کرده‌اند و چون در بازار عرضه نشده قیمت بالا رفته است. در واقع عمده خریداران صرفا برای تبدیل نقدینگی به این بازار بی دردسر رجوع کردند.

روند افزایشی قیمت سکه بخصوص در مدت اخیر که سکه های پیش فروش شده وارد بازار شد، علی‌رغم وعده‌های مسئولان بود. رحیمی مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی در این خصوص گفته بود: انتظار می‌رود با ورود تدریجی و متناسب سکه‌های پیش‌فروش شده به بازار ضمن تامین سکه‌های مورد نیاز مردم، از طریق ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا، قیمت‌ها نیز کنترل و متعادل شود.

۲- حباب بزرگتر شد

طی چند ماه اخیر "حباب" به پای ثابت توجیهات مسئولان برای افزایش قیمت‌ها تبدیل شده است. بازاری نیست که نسبت به روند بی ثبات قیمت‌های آن انتقاد نشود و مسئولین حباب را مقصر ندانند.

بیشتر بخوانید

لیست بلندبالای بهانه‌های مسؤولان برای افزایش قیمت‌ها

سکه هم از این رویه مستثنی نبود و افزایش قیمتش بارها و بارها به گردن حباب افتاد و حتی اجرای طرح پیش فروش و حراج سکه نیز برای مقابله با همین حباب عنوان شده بود.

در این زمینه مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با اشاره به افزایش نرخ سکه بهار آزادی از ابتدای نیمه دوم سال جاری و تصمیم بانک مرکزی برای ورود به این بازار، گفته بود: بانک مرکزی در آن مقطع از طریق حراج در بانک کارگشایی به صورت محدود به بازار سکه ورود کرد و در مدت کوتاهی از آذرماه سال جاری تاکنون تعداد ۱۰۷ هزار قطعه نیم سکه و ۱۲۰ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی به صورت نقدی به خریداران فروخته شد و با این ورود، حباب ۲۵۰ هزار تومانی سکه به طور کامل تخلیه شد.

بیشتر بخوانید

نقش مسئولان در افزایش حباب قیمت‌ها

اما در طرف مقابل مشاهده قیمت‌های جدید در بازار که حوالی ۴ میلیون تومان رقم میخورد، نشان داد نه تنها با پیش فروش و حراج، حباب قیمت سکه کاهش پیدا نکرد بلکه بیشتر هم شد.

طبق بررسی های انجام شده اگر قیمت دلار در بازار آزاد را هم اکنون ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر بگیریم، باز هم سکه رقمی نزدیک به ۳ برابر قبل و بیش از ۶۰۰ هزار تومان حباب دارد. بنابراین بانک مرکزی در سیاست کاهش حباب قیمت ها نیز شکست خورد.

۳- کاهش ذخایر  طلای بانکی

دیگر اشتباه بانک مرکزی در طرح پیش فروش سکه که می‌توان از آن به تاراج ذخایر کشور نیز نام برد، فروش بدون محدودیت سکه بود. مسئولان بانک مرکزی از همان روز اول اعلام کرده بودند با توجه به اینکه ذخایر شمش و سکه بانک مرکزی در حد کافی و قابل قبول است محدودیتی در فروش و عرضه سکه نداریم و به مقدار تقاضای مردم پیش فروش انجام خواهد شد.

 بنابراین عده ای مردم پول های کلانی را وارد این بازار کردند و  سکه های زیادی خریداری کردند. برای نمونه یک جوان متولد سال ۶۵ در این طرح بیش از ۳۸ هزار سکه خریداری کرده است.

بیشتر بخوانید

۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند +اسامی

طبق اعلام مسئولان، در طرح پیش فروش سکه ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار قطعه سکه پیش فروش شده است و با توجه به اینکه هر قطعه اندکی بیش از ۸.۱ گرم طلا وزن دارد، بنابراین می‌توان گفت طی این طرح قریب به ۶۲ تن از ذخایر طلای کشور در اختیار ۱۱۴ هزارنفر که سکه پیش خرید کرده بودند قرار گرفت.

۴- رانت میلیاردی برای خریداران

سود حداقلی اجرای طرح پیش فروش برای هرکدام از خریداران به ازای هر قطعه سکه، بیش از ۱ میلیون تومان بوده است. در واقع طی کمتر از ۶ ماه، عده‌ای توانستند از این رانت به وجود آمده استفاده و سودهای کلان ببرند. طبق برخی اخبار بیش از ۳۸۰ هزار قطعه سکه پیش فروش شده در اختیار ۵۰ نفر قرار دارد که به این معنی است این افراد در این مدت حداقل ۴۰۰ میلیارد تومان سود کسب کردند.

بیشتر بخوانید

رانت‌های کلانی که سیاست‌های دولت ایجاد کرد

از سوی دیگر وقتی برخی افراد پول های کلان خود را وارد این بازار کرده و بنابر اخبار موجود این حجم سکه وارد بازار نشده و به نوعی احتکار شده‌اند، برای برخی از خریداران بخصوص خریداران کلان، کاهش قیمت به معنای ضرر است. بنابراین این گروه که هم پول کلانی دارند و هم ذخیره سکه فراوان، هر اقدامی انجام میدهند که نه تنها قیمت ها پایین نیاید بلکه از همه ابزارها استفاده کنند تا با دلالی و... قیمت ها را بالاتر ببرند.

لزوم معرفی و محاکمه عاملان

رهبرانقلاب اخیرا در بخشی از دیداری که با اقشار مختلف مردم داشتند به مسئله نحوه توزیع سکه اشاره کردند و فرمودند:  ارز را یا سکّه را وقتی که به‌صورت غلط تقسیم میکنند، این دو طرف دارد: یکی آن که می‌آید این را میگیرد و مثلاً فرض کنید قاچاقچی است یا به قاچاقچی میفروشد؛ یکی آن که این را میدهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی که «میگیرد» میگردیم -مفسد اقتصادی، قاچاقچی- درحالی‌که تقصیر عمده متوجّه آن کسی است که «داد»؛ او را باید دنبال کرد... بالاخره یک تخلّفی انجام گرفته، یک خطای بزرگ انجام گرفته. نمیگوییم هم «خیانت»؛ زبان بنده این‌جور نمیگردد که راحت بگوییم فلانی یا فلان‌کَس‌ها خیانت میکنند؛ نه، امّا بالاخره خطا کردند و خطای مهمّی کردند که ضررش به مردم برگشت.

بیشتر بخوانید

اقدامات ویژه رهبرانقلاب برای شرایط اقتصادی کشور

ایشان پیش از این نیز چه در دیدار با هیئت دولت که به دعوت ایشان انجام شده بود ضمن توصیه به برخورد قاطع با اخلالگران نسبت به برخورد با متخلفان فرموده بودند: باید با متخلفان در هر سطحی که هستند برخورد شود.

حال به نظر می‌رسد پس از چندین بار تاکید ایشان و دستور به رئیس جمهور برای ارائه گزارش، لازم باشد به طور صریح و شفاف برای مردم مشخص شود چه کسی یا کسانی پشت پرده این تصمیم بانک مرکزی که هدردهنده منابع کشور بود، قرار داشتند و در طرف مقابل دستگاه قضایی نیز همانگونه که معاون ارزی سابق بانک مرکزی را بازداشت نمود، مسئولان و تصمیم‌سازان این طرح که موجب هدر رفت منابع کشور شد را نیز به طور علنی محاکمه نمایند.

همچنین مجلس نیز با توجه به شرایط خاص فعلی، برنامه‌ای برای مدیریت نقدینگی کشور و همچنین نحوه ورود این سکه‌های فروخته شده به بازار ارائه نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  25 5
  کدام دولت را در دنیا سراغ دارید که به مردمش بگوید پول ما بی ارزش است بیایید آنرا به طلا و دلار تبدیل کنید واقعا مایه تاسف است
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  22 5
  تاریخ این خیانت بزرگ را فراموش نخواهد کرد
 • مهماندار هواپیما IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  14 10
  احمدی نژاد دهها تن طلا برای پشتوانه اقتصاد ایران خرید تا اقایان بتوانند کشور را اداره کنند انوقت برای لجبازی با دکتر چوب حراج به ذخایر طلای ایران زدن این یعنی خیانت چون از خارج دستور گرفتن
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
   5 0
   احمدی نژاد هم پیش فروش کرد ولی به دلیلی اینکه امکان توافق هسته ای زیاد بود قیمت سکه گران نشد. بیشتر مردم به جای سکه پولهایشان را گرفتند.
 • سید IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  16 1
  پراید شده 42 میلیون تومان دیگه خودتون حساب کنید.کار نداریم همه چی بهم ریخته.
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  10 2
  خدا آخر و عاقبتمون رو به خیر کنه..
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  8 1
  امروز حتی عوام از یکسری از مدیران بهتر می فهمند واسشون سواله چرا فلان کار شده و چرا فلان کار نمی شود یعنی گند نسبت بازی و رانت دراومده گند مدیرانی که اتوبوسی می آن اتوبوسی می رن وقتی ملاک رفاقت و نسبت ها و توصیه ها باشد بجای رزومه و سطح تحصیلات و ... همین طوری شدن طبیعیه همین آقای وزیر اقتصاد یک هماهنگ کننده بودند اینکه چطور به عنوان وزیر معرفی شد و چطور مجلس به ایشان رای اعتماد داد هنوز برای مردم جای سواله و البته مدیر این شکلی کم هم نداریم ، کی قراره به سمت شایسته سالاری بریم ؟؟؟
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  13 4
  خداوند لعنت کند کسانی که ثوت ملی را حراجمی کنند
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  28 4
  متاسفانه اصل را رها کردید به فرع چسبیدید کل ۶۲ تن طلآ به ۱ میلیارد دلار هم نمیرسه که تازه عمده آن در داخل کشور می مونه همین امروز اعلام شد در سال ۹۶ حدود ۳۰ میلیارد دلار آرز از کشور خارج شده حالا سال ۹۷ بماند و همچنین چند میلیارد ماشین خارجی که آرز کشور رو برده و صاحبانش چند برابر سود کردند آمار های دیگری هم هست که بماند کاش ما از اقتصاد سر در می آوردیم که ریشه مشکلات خشکیده شود
 • حسین PL ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  9 3
  خطا ؟ این جرم امنیتی بوده. قضیه کاملا عمدی بوده و باید بگردید ببینید کی این نظر را اولین بار مطرح کرده و چه کسانی پشت این قضیه بودند. سال 82 قضیه بانکهای خصوصی مطرح شد و اصلا صداش را در نیاوردند کی پشت این قضیه بوده و تصمیم گیرنده ها و کسانی که این فکر را در ذهن مسئولین گذاشتند و بانکهای خصوصی شدند شبکه بسیار خطرناک سوداگری و فساد اقتصادی و نابودی اقتصاد و تخریب ساختار اقتصادی کشور. تقریبا 10 سال بعد مشخص شد این یکی از تصمیمات بانکدارهای اصلی دنیا در اجلاس صهیونیستی بیلدربرگ بوده و توسط نفوذیهاشون در ایران اجرا شد , خوب چرا این نفوذیها شناسایی دستگیر نشدند؟! قضیه فروش طلا و تخلیه ذخایر طلای کشور در این حد هم صد در صد هدایت شده و عمدی و امنیتی هست مثل سال 82 هیچ کاری نکنید و نتیجه اون را ببینید.
 • م IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  21 4
  سلام . چرا به این نکته اشاره نمکنید که در زمان پیش فروش قیمت طلای جهانی اونس از 1300 دلار به 1200 کاهش یافته است. دولت میتواند به مقدار زیادتر طلا وارد کند. بیش از 90 درصد خریداران سکه مردم عادی هستند. حق آنها را نخورید.
 • پ IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  10 1
  خوب دستگاه قضا دولت مجلس مال خودتونه بگیرید اگر شریک دزد نیستید فقط دله دزدا رو اعدام نکنید همه چی رو به گردن بدبختا بندازید اصل کاری ها رو معرفی کنید و محاکمه عادلانه کنید
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  11 4
  مشرق جان درست است که این کار دولت اشتباه بوده ! اما شمارو به خدا به خاطر اشتباه و یا حتی خدای ناکرده خیانت دولت نظام رو تضعیف نکنید ! ما برای برپائی نظام مقدس جمهوری اسلامی اینهمه شهید و جانباز تقدیم کرده ایم !
 • رضا ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  30 0
  پیش خرید کنندگان سکه طی فرایندی کاملا قانونی وشفاف نسبت به خرید اقدام نموده اند و عملا سودی نبرده اند و صرفا قدرت خرید سرمایه شان حفظ شده، چه بسا کسانی که در بازاهای کلان قانونی مثل مسکن و خودرو و بازار غیر قانونی ارز هم سرمایه گذاری کرده اند با همین به اصطلاح سود مواجه شده اند، و حمله و تهدیدبه حق قانونی قشری از جامعه که به اعتبار قانون و دولتمردان در این طرح مشارکت داشته اند منصفانه نیست، ای کاش برای زیان دیدگان سایر عرصه های اقتصادی هم به همین میزان حساسیت باشد
 • SA ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  3 1
  حالا یه نفر یه کار درست از این دولت بگه .. از برجامی گرفته تا دوروغهای تورم و وضعیت ارزی اصلا مملکت شذه سر تا پا دوروغ و کلاهبرداری و رانت و چپاول تا قوه قضاعیه اصلاح نشه هیچی اصلاح نمی شود تا بازآرایی اصلاح نشود هم همینطور تا کار و سمتها رانتی باشه همینه تا دانه دورشتها ازاد باسند و تخم مرجع دزدها زندان همینه بی عدالتی بیداد میکنه
 • م IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  17 2
  باسلام شما این رو تصور کنید کارمند یا افراد عام با هراز زحمت پولی پس انداز کردند و فقط برای اینکه ارزش پولشون پائین نیاد اقدام به پیش خرید سکه کردند حالا به این قیمت رسیده که هیچکسی باور نمی کرد چون قطعا هر کسی این فکر رو می کرد حتما اقدام می کرد خوب فرض اینکه اگر دولت اشتباه کرده با پیش فروش سکه درست نبود هر کسی که از بازار آزاد هم اقدام می کرد بدون هیچ استرس و هیچ بگیر و ببندی همین استفاده می کرد چون زمانی که پیش فروش رو شروع کردن سکه 1700000 تومان تا 1900000 توامن بود فرقش بین 200000 تومان تا 400000 تومان بوده و چون بانک این پیشنهاد رو کرده نرفته از بازار بگیره و اطمینان به بانک کرده و از بانک خریده تو رو خدا با افکار احساسی توی تصمیم مسئولان اثر گذار نباشید چون افراد عادی که برای حفظ ارزش پولشان اقدام کرده اند صدمه بزرگی می بینند.
 • سید رضا IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  1 14
  این خیانت بزرگی بود که دولت تدبیر انجام داد و حدود 60 تن طلا را مفت! به دست قاچاقچی ها سپرد ! علی برکت الله !!
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  15 0
  خطای بزرگ بود یا نبود به مردم ربطی ندارد. سکه هاشون را باید بدهید. شما زمان پیش فروش این مقاله را می نوشتی. نمی گذاشتید پیش فروش شود مردم هم جای دیگری سرمایه گذاری میکردند. اگر دبه کنید با ترامپ فرقی ندارید.
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  14 2
  زمان پیش فروش سکه قیمت سکه با احتساب خواب پول تقریبا به قیمت بازار بود. می توانستیم از صرافی ها بخریم. ولی حماقت کردیم اعتماد کردیم و از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خریداری کردیم.
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  7 0
  اگر 6 ماه پیش پفک هم می خریدیم همین قدر گران شده بود. سودی در کار نیست ارزش پول سقوط کرده است. زمانی سود می شد که قیمت سایر اجناس گران نشده بود.
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  6 0
  انگار فقط و فقط و فقط و فقط و فقط در این مملکت سکه گرون شده و دیگه هیچی گرون نشده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس