کد خبر 873704
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۴
لاریجانی نمایه

رئیس مجلس شورای اسلامی از دولت برای بی‌توجهی به واگذاری طرح‌های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی انتقاد کرد.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (چهارشنبه ۲۰ تیر) در مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی کشور در سخنانی نسبت به وضعیت مهندسان انتقاد کرد و گفت: امروز شرایط مهندسان طوری است که کار در سطح خودشان ندارند و باید این موضوع حل شود.

وی با اشاره به مشکل طرح‌های عمرانی نیمه تمام در کشور اظهار داشت: پولی برای اتمام طرح‌های نیمه تمام عمرانی وجود ندارد و متاسفانه در دولت واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی را که ما در مجلس به آنها اختیار داده بودیم را جدی نگرفته است.

بیشتر بخوانید:

لاریجانی: بازاریان آگاهانه و با تدبیر عمل کردند

رئیس مجلس شورای اسلامی ما به دولت برای واگذاری‌ها طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی اختیار دادیم اما نشد، امسال تمهدیدات دیگری اندیشیده‌اند که آن هم مشکلات دارد.

لاریجانی میزان طرح‌های نیمه تمام عمرانی را ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: دولت به طور قطع این میزان پول کافی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی ندارد.

وی پیشنهاد کرد که با توجه به شرایط فعلی کشور و نوسانات در بازار ارز، اعضای سازمان نظام مهندسی طرح‌های خود را برای سوق دادن نقدینگی به سمت تولید ارائه کنند تا آن را در جلسات قوا و نیز مجلس مطرح کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسانات موجود در بازار ارز و سکه، این مشکلات را ناشی از وضعیت تحریم‌ها و موارد مربوط به خارج ندانست و گفت: بیشتر این مسائل خیلی ربطی به وضعیت خارج ندارد بلکه مشکل مربوط به رشد نقدینگی است، اصل ماجرا این است که رشد نقدینگی زیاد است و شرایط برای سوق نقدینگی به سمت تولید فراهم نشده است.

لاریجانی اضافه کرد: واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه تمام را ما در مجلس دنبال می‌کنیم و به دنبال این هستیم شرایطی فراهم شود که شوقی برای بخش خصوصی جهت مشارکت طرح‌های نیمه تمام عمرانی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: ما آمادگی داریم شرایط را برای واگذاری‌ها سهل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی فلسفه قانونگذار از تصویب سازمان نظام مهندسی را جدا کردن کارهای حرفه‌ای از امور دیوانی دانست و تصریح کرد: امور دیوانی ما ظرفیت این حجم از کارهای تخصصی را ندارد و بهتر است که کارها را  افراد متخصص و مردم بسپاریم، این کار درستی است و سابقه کار دیوانی هم نشان می‌دهد که اگر این مسیر را درست طی کنیم، به نفع کشور و مردم است.

لاریجانی با اشاره به این که گفته می‌شود که در تهران شهر فروشی وجود دارد، گفت: بعید می‌دانم این مشکل مربوط به سازمان نظام مهندسی باشد، همه ما در کشور سال‌هاست که کار اجرایی می‌کنیم.

وی ادامه داد: موضوع شهر فروشی در کشور از یک زمانی شروع که این اشکال در شهرسازی‌های ما به وجود آمد و شهرداری‌ها و شوراهای شهر ضوابط شهرسازی را خوب اجرا نکردند و به آن نیز نظارت نداشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید منابع پایدار برای شهرداری‌ها ایجاد کنیم، اظهار داشت: شاید این که امور شهرداری‌ها به وزارت کشور وصل شد، تدبیر درستی نبود، باید این امور به وزارت راه متصل شود و این اشکال در ساختار دولت وجود دارد که باید آن را حل کرد.

لاریجانی تاکید کرد: تصمیمی که شوراهای شهر در شهرداری‌ها در حوزه شهرسازی گرفتند، تبدیل به خلق عمومی شد.

وی ضمن این که درخواست کرد امور سازمان نظام مهندسی برای مردم سهل شود، گفت: حکومت نیامده که کار را سخت کند، اکثریت مردم کارهای معمولی دارند، آن را در نظام مهندسی برایشان سهل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: واگذاری‌ها به بخش خصوصی به این دلیل است که می‌خواهیم روند امور کوچک و چابک شود، البته اینگونه نیست و می‌خواهیم به این سمت پیش برویم.

لاریجانی با بیان این که سازمان نظام مهندسی، سازمانی دولتی نیست گفت: اگر در قانون آمده است که رئیس این سازمان را رئیس جمهور انتخاب می‌کند، به خاطر این است که بتوانند به نحوی به حاکمیت پلی بزنند، فقط مسئله پول نیست. وجهه و ماهیت یک جریان مردمی فقط به پول و منابع نیست.

وی تاکید کرد: یک نهاد خصوصی و مردمی باید اعتماد مردم را برانگیزد و برای این که این اعتماد جلب شود، حتماً باید نظاماتی را در درون خودش تعریف کرده و اصلاحاتی را انجام دهد؛ ما به اندازه کافی در کشور مناقشه داریم، شما در سازمان نظام مهندسی مناقشات خود را حل کنید. 

رئیس مجلس شورای اسلامی وضع مهندسان در کشور را خوب ندانست و افزود: غیر از یک تعدادی از مهندسان، اکثریت وضع خوبی ندارند که این تلف کردن یک پتانسیل مهم است.

لاریجانی با بیان این که بخش مسکن باید رونق یابد اظهار داشت: نو سازی بافت‌های فرسوده حتما باید انجام شود که این نیاز به طرح‌هایی دارد  اعضای نظام مهندسی می‌توانند پیشنهادات خود را برای رونق  بخش تولید ساختمان و جذب نقدینگی، به خصوص در حوزه بافت‌های فرسوده ارائه دهند تا این پیشنهادات را در شورای قوای سه‌گانه بررسی کنیم تا اگر نیاز به قانون هم داشته باشد آن را به مجلس می‌بریم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ۵ سال است که بودجه می‌آوریم تا دولت طرح‌های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کند، طبق اصل ۴۴ بسیاری از این طرح‌ها که کلنگ خورده بعد از تکمیل شدن باید واگذار شود که آن را ما در مجلس دنبال می‌کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
    7 0
    عجب!!!! تصویب کننده ۲۰ دقیقه ای برجام دیگه چرا از دولت برجام گله میکنه راستی چه خبر از برجام که قرار بود مشکلات ملت و گرانی و رکود را رفع کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس