کد خبر 863805
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
دیدار ترامپ با اون

مدت زمان دیدار سران آمریکا و کره شمالی، دستور کار نشست آن‌ها و آمادگی قبلی‌شان در چه وضعیتی قرار دارد و احتمالا چه اسنادی را امضا می‌کنند؟

به گزارش مشرق، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، فردا ساعت 9 صبح به وقت محلی در سنگاپور با یکدیگر می‌کنند. دیداری تاریخی که کنجکاوی‌های زیادی را درباره جنبه‌های مختلف آن بین اهالی رسانه و مخاطبان آن‌ها در نقاط مختلف جهان برانگیخته است.

یکی از نکات جالب درباره این دیدار، مدت زمان آن است. طبق گزارش نشریه پولیتیکو، مشخص نیست که این دیدار دقیقا چقدر به طول بیانجامد. با این حال به نظر می‌رسد که نشستی طولانی باشد.

بیشتر بخوانید:

توئیت ترامپ قبل از دیدار با اون

اوایل ماه جاری میلادی بود که ترامپ با کیم یونگ کول، نزدیک‌ترین فرد به رهبر کره شمالی و نفر دوم این کشور در کاخ سفید دیدار کرد. قرار بود که این مقام کره شمالی نامه رهبر این کشور را به ترامپ تحویل دهد، اما نشست وی با رئیس جمهوری آمریکا 80 دقیقه به درازا کشید.

ترامپ همچنین در خصوص آمادگی برای حضور در این نشست گفته بود که احساس نمی‌کند نیازی باشد برای این دیدار از پیش آمادگی کسب کند، زیرا به گفته وی، مذاکرات حساس هسته‌ای بیش از آنکه به کار حقوقی گسترده پیشینی نیاز داشته باشد، مبتنی بر «رویکرد» طرفین است.

با این حال مقامات کاخ سفید می‌گویند که ترامپ برای ماه‌ها است که خود را برای این مذاکرات آماده کرده است. پاپمئو، وزیر خارجه آمریکا هم به خبرنگاران گفته است وقتی رئیس سازمان سیا بوده است،‌ ترامپ تقریبا این مسئله را به صورت همیشیگی در جلسات روزانه بررسی تحولات امنیت ملی مورد بحث و بررسی قرار می‌داد.

درباره دستور کار نشست سران آمریکا و کره شمالی هم هنوز چیز دقیقی منتشر نشده است. کاخ سفید تاکنون فهرستی رسمی از مسائل مورد بحث در این نشست ارائه نکرده است. اما دولت ترامپ به تلاش‌ها برای غیرهسته‌ای کردن شبه‌جزیره کره به عنوان مهمترین موضوع دستور کار اشاره کرده بود، مسئله‌ای که شامل زمانبندی و جزئیات فنی برچیدن زرادخانه موجود هسته‌ای و قابلیت‌های تولید سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی است.

ترامپ همچنین در دیدار اخیر خود با نفر دوم نظام کره شمالی به این نکته اشاره کرده بود که دو سری تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه پیونگ‌یانگ نیز احتمالا در نشست فردا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند. با این حال تقریبا مشخص است که گفتگوهای فردا به مسائل مرتبط با حقوق بشر نخواهد پرداخت.

در خصوص احتمال امضای یادداشت‌تفاهم، توافق، پیمان یا هرچیز دیگری هم باید به سخن ترامپ در دیدار با نفر دوم نظام کره شمالی ارجاع داد که در آنجا گفت «قرار نیست در روز 12 ژوئن چیزی را امضا کنیم و هرگز چنین کاری نخواهیم کرد. ما به دنبال آغاز یک فرآیند هستیم.»

با این حال، ترامپ مدتی بعد از تمایلش برای امضای توافقی برای پایان بخشیدن رسمی به وضعیت جنگ کره خبر داد، جنگی که پس از آتش‌بس سال 1953، روز کاغذ همچنان برقرار است.

درباره دیگر افراد حاضر در این نشست نیز گزارش‌ها نشان می‌دهد مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ، جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و معاون او، متئو پاتینگر مدیر بخش آسیای شورای امنیت ملی آمریکا، در نشست سران دو کشور حاضر خواهند شد. علاوه بر مقامات رسمی، دنیس رادمن، بسکتبالیست مشهور آمریکایی که از دوستان قدیمی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است نیز در این نشست حاضر شود، هرچند انتظار می‌رود که رادمن نقشی رسمی در گفتگوهای این نشست نداشته باشد. اما به طور مشخص، دختر و داماد ترامپ، یعنی ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر، رئیس جمهوری آمریکا را در این سفر و دیدار همراهی نخواهند کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha