یمن

در تجاوز ائتلاف امارات و سعودی به بندر الحدیده و تلاش برای محاصره دریایی ملت یمن، مجموعا سه کشور خارجی و ۴ جناح داخلی مزدور یمنی حضور دارند و از ۴ محور می‌خواهند استان الحدیده را به اشغال خود درآورند.

سرویس جهان مشرق -  چهارده روز قبل، عملیات گسترده ائتلاف کشورهای متجاوز امارات و عربستان و مزدوران آن‌ها در یمن برای محاصره دریایی جنبش انصار الله عملیات «الرعد الاحمر» را به هدف اشغال بندر الحدیده آغاز کردند.

ترکیب نیروهای حاضر در این عملیات نشان می‌دهد فرمانده واقعی آن امارات می‌باشد که بعد از شکست موقت در پروژه اشغال جزیره سقطری، در این عملیات قصد دارد سیطره خود بر مرزهای دریایی یمن را تکمیل و تثبیت دارد.

از نکات جالب توجه این است که در این عملیات، نیروهای مزدور وابسته به منصور هادی رئیس مخلوع یمن حضور ندارند! منصور هادی که تحت تکفل آل سعود در جده زندگی می‌کند، با طرح‌های تجزیه‌طلبانه امارات مخالف است و این مخالفت در جریان عملیات جزیره سقطری به بالاترین سطح رسید! در مقابل امارات نیز اجازه حضور مزدوران وابسته به منصور هادی را در این عملیات نداد.

دومین غائب بزرگ این عملیات، مجموعه گروه‌های شبه نظامی (تروریستی) سلفی به ویژه نیروهای نزدیک به «جماعت اصلاح» (اخوان المسلمین) و گروه‌های «کتائب حسم» و «کتائب ابو العباس» هستند که به نظر می‌رسد غیبت آنان به دو عامل مهم یعنی بدبینی امارات و نگرانی‌های بازماندگان جناح علی عبدالله صالح بازمی‌گردد.

در میان گروه‌های سلفی مسلح فعال در جبهه تعز، تنها گروه تروریستی «کتائب ابی العباس» با امارات دارای روابط حسنه بوده و بقیه گروه‌ها – به ویژه بعد از بحران اخیر حوزه خلیج فارس و تشدید اختلاف میان ابوظبی و دوحه – در تعز با نیروهای جنوبی و مزدوران امارات دارای اختلافات شدید می‌باشند؛ به طوری که یکی از اولویت‌های جدی عربستان، مهار دامنه اختلاف میان نیروهای نزدیک به امارات و مسلحین سلفی از طریق تطمیع و تهدید است. در مورد کتائب ابی العباس نیز به نظر می‌رسد امارات ترجیح می‌دهد همزمان جبهه نبرد در شرق تعز با جدیت دنبال شود و به همین جهت، به این گروه تروریستی دستور داده تا بر جبهه تعز تمرکز کند.

در تجاوز ائتلاف امارات و سعودی به بندر الحدیده و تلاش برای محاصره دریایی ملت انقلابی یمن، مجموعا سه کشور خارجی و ۴ جناح داخلی مزدور یمنی حضور دارند و از ۴ محور می‌خواهند استان الحدیده را به اشغال خود درآورند.

موقعیت جغرافیایی بندر الحدیده

در ادامه، اهمیت این عملیات، نیروهای حاضر در علمیات و محورهای آن را بیان می‌کنیم.

** اهداف عملیات

مهم‌ترین هدف این عملیات، محاصره دریایی انصار الله و ملت انقلابی یمن است. با گذشت بیش از ۱۱۰۰ روز از محاصره شدید یمن و ابراز نگرانی‌های گسترده در مورد وقوع یک فاجعه بزرگ نسل‌کشی در مقیاس میلیون‌ها نفر، عربستان سعودی و امارات قصد دارند آخرین شریان‌های ارتباطی مناطق تحت سیطره انصار الله و دولت انقلابی یمن با جهان خارج را ببندند تا به زعم خود، فشار بر انصار الله به بالاترین سطح ممکن برسد.

در همین راستا، برآوردهای امارات نشان می‌دهد اصلی‌ترین راه ارتباطی و تأمین لجستیکی انصار الله از طریق بندر الحدیده است و با اشغال این بندر و همزمان فعالسازی چند جبهه عملیاتی، می‌توان انصار الله را به شکست و تسلیم وادار ساخت!

دومین هدف این عملیات، تلاش‌های امارات برای اشغال کامل بنادر و احاطه بر تمام اسکله‌ها، جزائر و دریاهای یمن است. امارات برنامه گسترده‌ای برای تقویت نیروی دریایی و نیروی هوایی ارتش خود در دستور کار دارد و در این راستا می‌خواهد خود را به عنوان قدرت اول دریایی منطقه خلیج فارس تثبیت کند. در همین راستا نیز اسکله‌های بزرگ جنوب یمن به ویژه بندر عدن را اشغال کرده و همزمان قصد دارد جزائر یمن را نیز تصرف کند.  

اوج این استراتژی (احاطه بر سواحل و جزایر یمن) اشغال جزیره میون در وسط تنگه باب المندب بود که امارات به ساکنان این جزیره تابعیت امارات داده و آن‌ها را به بندرگاه ذباب منتقل کرده و در این جزیره یک پادگان بزرگ شامل فرودگاه نظامی و لنگرگاه و ایستگاه‌های سوخت‌گیری نفت‌کش و... تأسیس کرد. تلاش امارات برای اشغال مجمع الجزایر سقطری – که حتی مخالفت منصور هادی و ریاض را نیز برانگیخت – در همین راستا قابل تحلیل است.

سومین هدف امارات از این عملیات، پیشبرد پروژه «تجزیه» یمن است. در چهارچوب برنامه کلان امارات برای تجزیه یمن، غرب این کشور به مرکزیت الحدیده باید به قلمرو قبیله بزرگ «تهامی» ها تبدیل شود که متحدین قابل اعتمادی برای امارات محسوب می‌شوند. بخش عمده‌ای از ابر قبیله تهامی در غرب عربستان سعودی به ویژه استان جده زندگی می‌کنند و بخشی از یمنی‌های تهامی نیز از سال‌ها قبل در جنوب امارات زندگی کرده و حتی تابعیت اماراتی دارند.

امارات بعد از تقویت متحدین خود در جنوب یمن به مرکزیت عدن، آنان را به غرب استان تعز فرستاد و به کمک تجزیه‌طلبان جنوبی موفق شد بندر استراتژیک «المخا» را نیز اشغال کند. بعد از اشغال المخا، تجزیه‌طلبان جنوب به مرحله‌ای رسیده‌اند که حتی در بخشی از جنوب یمن می‌توانند مواضع خود را به دولت وابسته به منصور هادی و رژیم آل سعود نیز تحمیل کنند.

همزمان امارات عربی متحده سرمایه‌گذاری گسترده‌ای بر شرق یمن به ویژه قبائل استان حضرموت کرده است تا بتواند آن‌ها را به تجزیه یمن و تشکیل یک کشور یا دست کم یک اقلیم خودمختار در شرق یمن ترغیب کند.

اکنون امارات با عملیات الحدیده، بخشی از قبیله تهامی‌ها را سازماندهی و تسلیح کرده و قصد دارد با اشغال این استان، نیروهای تهامی را به نیابت از خود در این منطقه مستقر کرده تا اقلیم خودمختار یا کشور مستقل تشکیل دهند. در این راستا تهامی‌ها نیز واحدهای نظامی خود را تشکیل داده و از پرچم مخصوص به خود استفاده می‌کنند.

چهارمین هدف این عملیات، «اشغال جزائر یمن» است. در حومه الحدیده، جزائر متعددی قرار دارند که سیطره بر آن‌ها به معنای سیطره بر بخش جنوبی دریایی سرخ می‌باشد. کشورهای متجاوز به یمن به خوبی می‌دانند که برای اشغال بلندمدت جزائر یمن، باید در فضای فعلی و به بهانه عملیات زمینی ائتلاف، جزائر را اشغال کرده و پادگان‌های نظامی در آن دایر کنند. در همین راستا، رژیم آل سعود در خلال عملیات اشغال بندر الحدیده، دو جزیره «بکلان» و «الدویلمه» را اشغال کرد.

** نیروهای مشارکت کننده در عملیات اشغال الحدیده

همان طور که در بخش نخست این گزارش ذکر شد در این عملیات، سه کشور متجاوز خارجی در کنار ۴ جریان مزدور داخل یمن حضور دارند. کشورهای خارجی حاضر در این عملیات به ترتیب «امارات»، «عربستان سعودی» و «سودان» می‌باشند.

مهم‌ترین پشتیبانی دریایی این عملیات با امارات است که از طریق احاطه خود بر تنگه باب المندب و بندر المخا، نیروی دریایی مراقب به عملیات ارسال کرده و به موازات پیشروی متحدین خود در روی زمین، در سطح دریا پیشروی می‌کند. علاوه بر نیروی دریایی امارات که از محور جنوبی به سمت الحدیده حرکت می‌کند، نیروی دریایی آل سعود نیز از شمال به ویژه جزیره فرسان به سمت جنوب حرکت کرده و به موازات پیشروی نیروی زمینی، قرار است از طریق دریا به بندر الحدیده حمله کند.

پشتیبانی هوایی این عملیات نیز با کشورهای متجاوز عربستان سعودی و امارات است. طی روزهای گذشته هواپیماهای بدون سرنشین آل سعود و آل نهیان برای رصد و جاسوسی در ارتفاع پایین مکررا در حال پرواز بوده و همزمان هلی کوپترهای آل سعود، کاروان‌های نظامی انصار الله و گروه‌های مقاومت مردمی و ارتش یمن را هدف قرار می‌دهند.

علاوه بر عربستان و امارات، ارتش «سودان» نیز در این عملیات حضور دارد. نیروی زمینی ارتش سودان در این عملیات از محور شمالی (حرض) قرار است به سمت الحدیده حرکت کند. ارتش سودان ابتدا برای حفاظت از مرزهای آل سعود در عملیات حمله به یمن حاضر شد؛ اما مدتی بعد به درخواست ائتلاف سعودی در جریان عملیات اشغال «باقم» به خاک یمن تجاوز کرد. با موفقیت ائتلاف در عملیات مذکور، نیروهای مزدور ارتش سودان در عملیات‌های اشغال شهرهای «حرض» و «میدی» نیز حضور داشتند و حالا قرار است در عملیات الحدیده نیز مشارکت کنند. بی‌تردید سودان بابت این خوش‌خدمتی، کمک‌های قابل توجهی از ابوظبی و ریاض دریافت خواهد کرد.

علاوه بر سه کشور خارجی، چهار گروه داخلی در این عملیات حضور دارند. این ۴ گروه عبارتند از:

۱- تجزیه‌طلبان جنوبی:

تجزیه طلبان جنوبی که خود را «مقاومت مردمی جنوب» می‌خوانند در این عملیات به دستور امارات حضور بسیار پررنگی دارند.  

۲- الویة العمالقة:

امارات برای نخستین بار از این گروه در جریان عملیات اشغال بندر المخا و در ادامه اشغال پادگان خالد استفاده کرد.

۳- تجزیه طلبان تهامی:

در مورد تجزیه طلبان تهامی در بخش مربوط به اهداف عملیات به تفصیل صحبت شد. اماراتی‌ها قصد دارند با سازماندهی شاخه‌های مختلف قبیله بزرگ تهامی و تحریک آن‌ها برای تشکیل یک دولت مستقل یا حکومت

خودمختار در الحدیده، آنان را به مشارکت در این عملیات ترغیب کنند. گزارش‌های منتشره از تحولات میدانی دو هفته اخیر نیز نشان می‌دهد العمالقه و تعامی‌ها نقش اصلی را در این عملیات ایفا می‌کنند.

۴- نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح:

به درخواست امارات، احمد علی عبدالله صالح دستور داده تا بقایای گارد ریاست جمهوری به فرماندهی طارق در این عملیات مشارکت کنند. گارد ریاست جمهوری (حامیان صالح) در این عملیات حضور تبلیغاتی پررنگ و پرسر و صدایی دارند؛ اما تصاویر منتشره از پیشروی‌های ائتلاف نشان می‌دهد عمده بار پیشروی بر عهده تهامی‌ها و عمالقه بوده است.!

وضعیت میدانی تحولات یمن

** محورهای عملیات

در عملیات اشغال الحدیده، نیروهای متجاوز از ۵ محور به سمت بندر الحدیده حرکت می‌کنند. محور نخست از جنوب می‌باشد که تهامی‌ها در کنار العمالقه و ارتش امارات به سمت شهرستان التحیتا حرکت می‌کنند. این محور تا کنون جدی‌ترین محور عملیاتی بوده و اشغالگران اماراتی توانستند سلطه خود بر «الفاره» را تثبیت کرده و بخشی از شهرستان التحیتا را نیز اشغال کنند.

محور دوم، از جیس می‌باشد که تجزیه‌طلبان جنوبی در کنار نیروهای گارد ریاست جمهوری و تهامی‌ها قرار است در این محور به سمت الحدیده حرکت کنند. مهم‌ترین مانع متجاوزین برای پیشروی در این محور، مقاومت ارتش و نیروهای انصار الله در شهرستان الجراحی است که باعث شده تمام پیشروی‌های متجاوزین متوقف شود.

محور سوم از شمال و شهر حرض می‌باشد که قرار است در این محور، متجاوزین سودانی در کنار متجاوزان اماراتی و سعودی پیشروی کنند. در این جبهه عملیاتی، فرزندان استان صعده در قالب گردان‌های مقاومت مردمی حضور بسیار پررنگی دارند و مانع پیشروی کشورهای متجاوز شده‌اند. رژیم آل سعود نیز در این محور عملیاتی قوی‌ترین پشتیبانی هوایی را دارد.

محورهای چهارم و پنجم هنوز فعال نشده‌اند؛ اما نقشه‌های منتشره نشان می‌دهد متجاوزین انتظار دارند به موازات پیشروی در سه محور ابتدایی، این دو محور نیز فعال شوند. محور چهارم از طریق دریاست و کشورهای امارات و عربستان از این طریق به بندر الحدیده حمله خواهند کرد. محور پنجم نیز کوه‌های «شعیب» می‌باشد که رژیم آل سعود قصد دارد در علمیات هلی برن چتربازهای خود را در آن‌جا مستقر کرده تا جاده ارتباطی میان صنعا و الحدیده را قطع کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 63
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  امارات گوشمالی میخواهد بدهیدش
  • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   اگه چندتا عملیات خرابکارانه توی امارات انجام بشه به شدت به اقتصاد مبتنی بر گردشگریشون ضربه وارد میشه . پیشنهاد من آتش زدن چندین هتل به صورت همزمانه تا آتش نشانیشون نتنه کاری بکنه
  • AE ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   11 25
   داعشی
  • نام IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   25 27
   باید بیمارستان هاشونو منفجر کنیم .
  • محمود IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   8 2
   اینا نفسهای اخرشونه. دکترهای آمریکایی که محرمانه برای مداوای بن سلمان به عربستان رفتن قطع امید کردن. الان تو کماست که با دستگاه نفس میکشه و تاچند روز دیگه خبرمرگش هم اعلام میشه. مشرق شیرینی چی بهم میدی ???
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  خوب استراتژی انصارالله چیست کسی از آن سخن نمی گوید فقط بمباران بیابانهای ریاض و زدن خبر با این تیتر که ریاض را هدف قرار دادیم
  • US ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   19 12
   یعنی فکر میکنی نمیتونه بازار و مراکز تجاری و توریستی و مناطق پرجمعیتی مردم امارات و عربستان رو بزنه؟ ولی چرا نمیزنه؟
  • مانی IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   7 2
   بین یمنی های مظلوم و سعودی های وحشی تفاوت هست و اون هم انسانیته !!!
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   2 3
   حاج آقا استراتژی را که اعلام نمیکنند
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  18 33
  اگر انصارالله برای آزادی یک کشته بدهد فردا جلوی کشته شدن 10 نفر را خواهد گرفت و باید شهر مخا آزاد شود و از پدافند هوایی در این زمینه باید بهره برد
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  61 36
  ایرادی ندارد انصار باز برای فریب مردم یمن بعد اشغال حدیده چند کاتیوشا و موک به شهر مفلوک نجران و جیزان شلیک می کند یا به بیابانهایش
  • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   25 39
   عربستان بعد چند سال با این همه سلاح و هزینه چکار تونسته بکنه؟ آل سقوط نابودیش نزدیکه اونم نه به دست یمنی ها بلکه با حماقت خودشون
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  92 72
  یکسال است تمام کارشناسان نظامی نسبت به اشغال طولانی مدت شهر مخا هشدار میدهند اما انصار از موک باران شهر جیزان که فاقد ارزش نظامی است دست بر نمی دارد معلوم هم نیست کی مسئولان نظامی احمق ایران از موشک باران عربستان دست بردارند و مشاوره درست به انصارالله بدهند
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   71 95
   اگر مسئولان نظامی ایران احمق بودند الان تو بغل یک امریکایی داشتی از موهای خوشگل ترامپ تعریف میکردی گلم!
  • علی IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   27 51
   این وسط داره یه جای شما میسوزه. خدا با مظلوم هست. انصار الله پیروز است. این وسط یه عده ای دارن میسوزن. می دونم اینها داعش داخلن.
  • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   2 1
   مسلمان نفر فوق از اشغال شهر مخا و حدیده ناراحت است و می گوید از یمنی ها حمایت کنید اما شما به مسئولان احمق ما دارید فقط تسکین می دهید
 • محمد IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  63 18
  لعنت بر عربستان کثیف و امارات پلید
 • محمد IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  49 11
  لعنت بر عربستان کثیف و امارات پلید
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  41 17
  فقط باید بنادر و مراکز تجاری و نفتی رو زد
 • روزبه IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  50 17
  اب شیرین کن های عربستان رو بایستی مورد هدف قرارداد
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  10 8
  خخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  65 47
  خاک بر سرت مشرق تن لعش نفهم خپل
  • US ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   18 21
   کی باز قلاده اینو بازکرده ؟
  • IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   5 1
   لعش؟ فارسی را پاس بدار البته اگه ایرانی هستی که بعید میدونم تو یه نونخور گدا گشنه عربستانی هستی
  • قاسم IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   6 1
   تو دوباره سنتی و صنعتی با هم زدی؟
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  24 2
  دو یا سه ماه قبل بنده عرض کردم کشورهای ائتلاف عربستان میخواهند سواحل یمن را اشغال و از هر طرف در محاصره کامل قرار دهند با توجه به نقشه ولی انگار شنیده نشد
  • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   14 11
   چشم سردار حتما فرمان شما منتقل می کنیم !!!
  • GB ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   4 1
   برای روشنگری و همفکری نیازی به سردار و سرهنگ بودن نیست اگر انسانیت داشته باشیم و وجدان بیدار صرف خبر رسانی و جذب مخاطب اطلاع رسانی هم میکنیم همراه با نمک ریختن
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  71 14
  اگر حدیده سقوط کند انصاراله محاصره کامل میشود و شکستش قطعی خواهد بود
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
   0 0
   ان شالله
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  24 40
  اینا هم گول استراتژیست های ما رو خوردند.
 • US ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  9 8
  انصارالله موشکهاش رو میزنه تو بیابانهای جیزان ونجران..باید بزنه به پایتخت ها یا اون جزایر اشغال شده.
 • علی IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  8 19
  قبل از سقوط حدیده خبر قتل بن سلمان اعلام میشه و بدین ترتیب عملیات متوقف میشه
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  15 25
  باید نیرو قدس و وهوافضای سپاه زوتر کاری کنن وگرنه حلقه محاصره کامل میشه کار خیلی خیلی سخت میشه مردم مظلوم یمن نابود میشن به نظر میرسه برج خلیفه بندر جبل علی اهداف خیلی خوبی باشن تا امارات دمشو بذاره رو کولش بره
 • مصطفی IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  47 11
  پس سپاه ایران داره چیکار میکنه چرا کاری نمیکنه سکوت تا کی؟؟؟ سردار سلیمانی کجایی؟؟؟؟
  • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   4 3
   اونها عزیزم جایی اند که قبلا با آمریکا معامله شده کشته نشن و عکس یادگاری بگیرن
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  12 13
  باید یک فرمانده کار کشته به یمن اعزام شود
 • عباس IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  6 17
  انصار الله باید چندتایی موشک به سودان شلیک کند تا حساب کار دستش بیاید و بعد به سرعت به سمت ریاض حرکت کند
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  44 7
  پس ایران کی میخواد کاری بکنه
  • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   3 3
   راهنمایی های غلط ایران و تمرکز بر بمباران نجران و جیزان بجای آزادی شهر راهبردی مخا و دروازه یمن بیچاره یمنی ها را به این روز انداخت اگر اقدامات نمایشی سردراان ما نبود و خود یمنی ها جنگ را اداره می کردند مطمئنا شهر حدیده در آستانه سقوط نبود
 • US ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  57 25
  داستان منطقه داره به سمت نهایی میره و بعد از معامله قرن که اسراییل و اعراب دوست شدن ایران سهم چین و روسیه میشه همانطور که اعراب برای امریکا شدن.البته امریکا و غربی ها نمیذارن ایران سالم به دست این دوکشور برسه و تجزیه ایران شروع میشه.خدا کنه ما سهم امریکا باشیم در این بازی بزرگ چون سگش به روسیه وچین شرافت داره
  • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   4 3
   استراتژیست خوبی هستی موافقم باهات
  • مهدی IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   4 4
   به یاری خدا (نه توسل به بعضی مسوولان خاله زنک) نه غربی نه شرقی میمونیم.
 • مهدی IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  16 18
  برای کمک اگر نیروی انسانی میخواهند من حاضرم اعزام شوم
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   4 2
   خوب برو
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   3 7
   به درک
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  57 26
  حوثی ها به تاریخ پیوستند
  • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   2 3
   باعش یادداشت میکنم منگل
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  18 15
  چقدر تو دنیا ظلمه. امارات خودش حمله میکنه بعد ایرانو تحت فشار میزارن که.شاید کمک کرده باشه و چرا از یمن حمایت میکنه
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  42 7
  ایران چه کمکی کرده؟
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  20 21
  نباید بگذارید یمن بدست مزدوران سعودی اماراتی بیفتد .با تجهیز انصارلله به سلاحهای جدید متجاوزان را نابود سازید
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  0 2
  جبهه عبری غربی و ارتجاع عرب و سلفی تکفیری ها تمام برگ های خود را رو کردند ولی انصارالله کلی برگ آس و قدرتمند در اختیار داره که هنوز استفاده نکرده برای همین جای نگرانی نیست مثل : 1. استفاده از ظرفیت های یمنی های مقیم عربستان و امارات 2. ارتباط با شیعیان شرق عربستان و در ادامه بحرین که کل نفت عربستان زیر پای این هاست 3. نفوذ به عمق خاک عربستان و امارات و زدن اهداف سیاسی نظامی اقتصادی 4. ارتباط با شاهزاده های ناراضی 5. رو کردن سلاح های تعیین کننده که تاحالا رونشده یکیش چند روز دیگه رو می شه که جبهه مقابل را سورپرایز خواهد کرد و ... از آنطرف یمنی ها به پیروی از فلسفه ایران دنبال موشکی رفته اند که خیلی انحصاری نیست و قابل دسترسه درحال پیشرفت بومی هستند طی 5 تا 10 سال آتی به قدرت موشکی بازدارنده خواهند رسید جبهه عربی عبری غربی برا همین عجله داره تا راه بندر ایلات اسرائیل ، اردن ، غرب عربستان ، سودان و مصر را باز نگه دارد .
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  6 0
  خدایا ولی مظلومین عالم را برسان
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  5 0
  اخر شهر حدیده نیز سقوط می کند ایرانی ها فکر می کنند یمن غزه می شود در حالی که فلسطینی ها با مصر که حامی پنهان فلسطین است و اخوانی ها در آن قدرت زیادی داشتند هم مرز بود و از طریق تونلها حتی می توانست موشک نیز وارد کند اما یمن با سقوط حدیده در میان دشمنان وضعیتی شبیه فوعه و کفریا پیدا می کند یعنی تسلیم
 • اصغر US ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
  2 1
  بیچاره سید یمانی حوثی..
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  0 3
  انشاالله بعد سامان دادن به سوریه نوبت فلسطین که خیلی زود پسش میگیریم و بعدی یمن چشم حسودم بترکه
 • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  3 0
  با تسلط امارات بر تنگه باب المندب و یمن تنگه هرمز خصوصیت استراتژیک خودش را از دست میده دارند تنگه هرمز را دور میزنند خاک بر سر سیاسون ما
 • IR ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  54 1
  از اعتصاب کامیون دارها چه خبر!!!!!خخخخخخخخخ
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  3 10
  ما نباید بزاریم . باید بیشترین کمکها را به یمنیهای مبارز و شجاع بکنیم که شروع کنن به پیروزیهای جدید و قسمتهایی که دست دشمن است را پس بگیرن
 • IR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  1 2
  این موشک های ضد کشتی چی شدن بس کابوس سعودی امارات بود
 • IR ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  0 2
  دوسلاح جلوی پیشروی را میگیرد کورنت وضدکشتی همان دوروز اول حمله به حدیده متوقف میشود
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  4 1
  علت اینکه مردم یمن را اینگونه مظلومانه دارند نابود میکنند اینست که دولت ووزارت خارجه ما با برخورد منفعلانه نوعی چراغ سبز به غربیها ووهابیهای مزدور دادندوخیال آنها را ازاین بابت راحت کردهاند اگر عکس االعمل و هشدار وارد شدن درجنگ با آن مزدوران را میدادند آنها جرات چپ نگاه کردن به یمن را نداشتند انها فهمیدند که این دولت عرضه مقابله وتهدید انها را ندارد دارند ملت مظلوم یمن را ازبین میبرند دولت مادرپیشگاه خدا مقصر میباشد
 • زیبا احمدپور از تبریز US ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  2 2
  عربستان احمق

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس