علیرضا بهشتی

یک فعال اصلاح‌طلب به تازگی در اظهاراتی که می‌توان آنها را تبیین «مانیفست اعتراض ظالمانه» دانست، گفته است: نظام به دلیل تصمیم‌گیری فردی دچار «بحران مشروعیت» است!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

رضایت ما جلب نشود؛ بزرگتر از اغتشاش دیماه رخ می‌دهد!

«عبدالله ناصری»، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان طی یادداشتی در شماره یکشنبه گذشته روزنامه اعتماد نوشته است:

اگرچه از نظر اصلاح طلبان آقای روحانی که کماکان مورد تایید اصلاح‌طلبان است بسیاری از خواسته‌های مدنی اصلاح طلبانه مردم را نتوانسته برآورده کند "با علم به محدودیت هایی که دارد اما در عین حال در حیطه قدرت قانونی خود" اما با درایت و تدبیر نسبی که در دولت و مجلس جدید پیش آمد به نظر می رسد جامعه اطمینان پیدا کرد که نه در حوزه قانونگذاری و نه در حوزه اجرایی کشور، رویه گذشته دیگر تکرار نخواهد شد.
 

او در ادامه می‌افزاید:

«هرچند با ورود نسل جدید به مطالبه‌گری اجتماعی، مطالبات افزون‌تر شده است و اصلاح‌طلبان نیز بر این باورند که اگر رخدادهای بزرگی یا به عبارتی دیگر، رخدادهای نسبی که رضایت بخش جامعه مدنی باشد و در آینده نزدیک صورت نگیرد احتمال کنشگری اجتماعی به مراتب در مقیاس بزرگ‌تر از کنشگری دیماه 96 احتمال دارد اما بدون شک اصلاح‌طلبان با این واقعیت که این مطالبه‌گری حقیقت اجتماعی داشته و باید مورد توجه قرار گیرد و از سوی دیگر خواهان به‌هم ریختگی ساختار سیاسی جمهوری اسلامی نیستند، اقتضای حال جامعه و روابط ملی و بین المللی در انتخابات پیش رو نیز تصمیم عصری خواهد گرفت.»[1]

*این نخستین باری نیست که چهره‌های ستادی اصلاح‌طلب نوید اعتراضی بزرگتر از اغتشاشات دیماه 96 را می‌دهند...

چند روز قبل، علیرضا علوی‌تبار، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز طی اظهاراتی در یک نهاد دولتی با اشاره به تظاهرات سکوت سال 88، از احتمال یک حرکت بزرگتر صحبت کرده و ابراز امیدواری کرده بود که به خشونت کشیده نشود![2]

قبل از او نیز چهره‌هایی مثل حجاریان و تاجیک از پابرجا بودن بنیاد اغتشاش و بازگشتن موج‌های بزرگتر به سمت ساحل! صحبت کرده بودند.

جالب آنکه در تمام این اظهارات نیز از اغتشاش خیابانی تحت عنوان «کنشگری اجتماعی» یاد می‌شود!

اصلاح‌طلبان در تمام موارد اشاره خود به شکل‌گیری حرکت خیابانی علیه نظام اسلامی، همچنین دائما از این می‌گویند که باید به خواسته جامعه مدنی پاسخ داده شود. جامعه‌ای که تجربه حیات سیاسی اصلاح‌طلبان طی 20 سال گذشته نشان می‌دهد هیچ معنایی غیر از منویات ستاد جریان چپ ندارد.

برخی محافل تحلیلی معتقدند اصلاح‌طلبان با بایکوت واقعیت‌های مطلوب کشور درصدد طراحی «اعتراض ظالمانه» علیه نظام اسلامی هستند و اغتشاشات دیماه 96 را نیز (که وقوع آن از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد) طلیعه موفقیت پروژه خود می‌دانند.

گفتنیست، یکی از خبرگزاری‌های اصلاح‌طلب به تازگی در مصاحبه با یک استاد علوم سیاسی در خارج از کشور تصریح کرده است که حاضران در اغتشاشات دیماه 96، فقیر نبوده‌اند بلکه کسانی از قشر متوسط بوده‌اند.[3]

***

مانیفست اعتراض ظالمانه

نظام به دلیل تصمیم‌گیری فردی دچار «بحران مشروعیت» است

«علیرضا بهشتی»، چهره اصلاح‌طلب و از فعالان فتنه سال 88، به تازگی طی اظهاراتی در مجمع سالانه انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه تهران گفته است:‌ وضعیت کنونی را که نظاره کنیم می بینیم که نظام ما از دو بحران بزرگ رنج می برد؛ یکی کارآمدی و یکی مشروعیت!

به گزارش ایسنا، او در ادامه تصریح می‌کند:

«فساد ما را زمین گیر کرده است. اما چه طور ناکارآمدی و فساد این کار را با جامعه می‌کند؟ عوامل زیادی وجود دارد اما نظام تصمیم گیری که باید بر اساس خرد ورزی همگانی شکل گرفته باشد وقتی به تصمیم گیری فردی منجر شود دست کم دچار ناکارآمدی می شود.»

بهشتی همچنین با بیان اینکه خردورزی همگانی یک تصمیم گیری جهانی است، گفته است: این خرد ورزی شکل گرفته و به جامعه مدرن (هم) رسیده است.[4]

*حرف‌های آقای بهشتی در واقع مانیفست طرح «اعتراض ظالمانه» و خیزش خیابانی میلیونی است که امثال علوی‌تبار و ناصری به تازگی صراحتاً درباره آن صحبت کرده‌اند.

بر اساس رصد تحلیلی وبلاگ مشرق، ستاد جریان سیاسی خاص معتقد است با مفسدنمایی و القای ناکارآمدی نظام اسلامی می‌تواند بحران مشروعیت را ایجاد کند و بحران مشروعیت نیز به براندازی نظام منجر خواهد شد.

این در حالیست که اصل صحبت‌های آنها و القائاتی که در ذهن افکار عمومی انجام داده‌اند تماماً ناصحیح است...

این چه ناکارآمدی است که اقتصاد ایران را در رده هجدهم جهانی قرار داده است؟! ضریب جینی یا همان شاخص عدالت را در ایران به بهبودی بیشتر از روسیه و آمریکا و چین رسانده، اتکای حیاتی کشور به درآمدهای نفتی را به گواه بلومبرگ قطع کرده و میزان اثرگذاری تحریم‌های صددرصدی را نیز به حدود 30 درصد و کمتر رسانده است؟![5]

در مسئله فساد نیز آقای بهشتی که چهره‌ای دانشگاهی هستند باید بدانند اولا بحث زیاد بودن فساد در ایران اسلامی یک مسئله بلااثبات و القائی است.

ثانیا گناه اصلی در این مقوله به لحاظ فلسفی و حکومتی، «عدم برخورد حکومت با مفسدین» است نه وقوع فساد که یک مسئله شخصی و نفسانی است.

مقوله‌ای که یقینا بهشتی درباره آن، حتی یک مفسد شناخته شده را هم نمی‌تواند مثال بزند که نظام اسلامی و دستگاه‌های قضایی و امنیتی با او مداهنه و مماشات کرده باشند.

امر دیگری که در حرف‌های آقای بهشتی متبلور شده بحث ضدیت با «ولایت فقیه» است.

در حالت خوشبینانه، این تلقی اشتباه آقای بهشتی از ولایت فقیه است که موجب شده ایشان نقش پررنگ و محوری دولت، رأی و انتخاب مردم و نهادهای نظام در تمام امورات کشور را نادیده بگیرد و ولایت فقیه -که فی‌الواقع نقش «مهندسی نظام» و تعیین راهبردها و چارچوب‌ها را دارد نه دخالت و اجرا- را با کنایه «تصمیم‌گیری فردی» بعنوان مسبب‌الاسباب معرفی کند.

شاهد مثال آنکه شکست برجام و بی‌دستاوردی آن، کم‌کاری اصلاح‌طلبان در شهرداری تهران و یا پرونده‌هایی مثل رشت‌الکتریک و شهرام جزایری و غیره ربطی به تصمیم‌گیری فردی در رأس نظام ندارد و این اصلاح‌طلبان و اعتدالیون هستند که بایستی بابت این رخدادها و رأیی که از مردم ستانده‌اند، پاسخگو باشند نه رهبری نظام.

***

آشنا و ربیعی ناامیدی را «تقبیح» می‌کنند؛ خبرگزاری دولت «تبلیغ»!

«خیانت» به روحانی

در حالیکه «علی ربیعی»، وزیر کار، پیش از این از القای ناامیدی در جامعه با عنوان «بزرگترین خیانت» نام برده بود[6] خبرگزاری دولتی ایرنا به تازگی متن مصاحبه‌ای را با «آذر منصوری» فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت منتشر کرد که در آن بر ناامید بودن مردم ایران تأکید شده است.

منصوری در بخشی از این مصاحبه با اشاره به اقدام وزارت کشور برای فعال کردن خانه احزاب به عنوان محل و کانونی برای گردهمایی جریان‌های سیاسی گفته است:

«اگر این کانون به عنوان کانونی که احزاب مختلف را گردهم آورده است جدی‌تر فعال شود و زمینه این نوع گفت و گوها شکل بگیرد یک قدم بزرگ برای دریافت دقیق صورت مساله و رسیدن به راهکارهایی است که بتوانیم ناامیدی را که در جامعه شکل گرفته به امید و حس ناامیدی را به حس امیدواری تبدیل کنیم.»

او همچنین تصریح می‌کند:

شاید سوال اصلی که در حین گفت وگوها به آن پاسخ دهیم این باشد که با توجه به این که می پذیریم امروز جامعه ما حس ناامیدی و یاس دارد از چه طریق و راهی می توانیم این ناامیدی را به امید تبدیل کنیم!

به گزارش ایرنا، در صحبت‌های منصوری همچنین پیرامون مقولاتی که منجر به ناامیدی جامعه شده‌اند، می‌خوانیم:

حقایق سال های 88 تا 92 هم یکی پس از دیگری در حال روشن شدن است. با روشن شدن حقایق و با کنار رفتن این پرده ها در این شرایط رفع حصر می‌تواند بارقه های امید را به جامعه القا کند...موضوعی به نام پوشش زنان که متاسفانه امروز مساله حکومت و حاکمیت شده ، خود زمینه‌های ناامیدی و اعتراض را در کشور فراهم می کند و ما نمی توانیم صورت مساله را پاک کنیم.[7]

*چهره‌های ستادی اصلاح‌طلبان طی روزهای اخیر و بویژه پس از اغتشاشات قابل پیش‌بینی دیماه 96، تأکید فراوانی بر «ناامید بودن مردم ایران» دارند.

وبلاگ مشرق به تازگی گزارشی مبسوط را پیرامون این قضیه منتشر کرده بود.[8]

برخی محافل تحلیلی می‌گویند این پروژه تا زمان شکل‌گیری «اعتراض ظالمانه» ادامه دارد. شاهد مثال آنکه علیرضا علوی‌تبار، اخیراً طی اظهاراتی که خبرگزاری ایسنا آنرا منتشر کرد، گفته است:

«اگر تلقی ما این است که امید اجتماعی به حداقل میزان خود طی چهار دهه گذشته رسیده است، دلیلش این است که مردم نه توزیع و نه مراوده‌ها را منصفانه نمی‌دانند و این تصویر از انصاف آن ها را به سمت نا امیدی اجتماعی می برد.»[9]

در همین حال، «حسام‌الدین آشنا»، مشاور رئیس‌جمهور روحانی هم به تازگی در یک توییت بحث القای ناامیدی را تقبیح کرد و نوشت: «جعل، تحریف و تقطیع از روشهای جاری برای هتاکی و اتهام پراکنی علیه مسئولان نظام برای نا امید سازی مردم است.»

ما قضاوت درباره دلیل این تقلای بزرگ ستاد جریان چپ برای القای ناامیدی مردم ایران را به مخاطبان محترم واگذار می‌کنیم.

***

1_ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3715401

2_ mshrgh.ir/836280

3_ https://tnews.ir/news/5293106860435.html

4_ https://www.isna.ir/news/96121307034/

5_ http://fna.ir/a397uy

6_ mshrgh.ir/830340

7_ http://www.irna.ir/fa/News/82851232

8_ mshrgh.ir/830340

9_ https://www.isna.ir/news/96120804035/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 30
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  120 8
  تا زمانی که آقاها و آقازاده های فاسد و رانتی دستگیر نشوند و عدالت اجتماعی برقرار نشود از این کنش و واکنش باید در هراس بود...
  • حسین DE ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
   32 3
   اینها چه پوستی ازشون کنده بشه اون دنیا خدا اون روز را نیاره که ما مسئولیتی داشته باشیم و اینطور خودمون را مدیون میلیونها انسان کنیم و حق الناس را در مقیاس میلیونی تضییع کنیم.
  • حسین DE ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
   37 5
   این افرادی که تهدید به اغتشاش کردند و اینطور تهدید علیه امنیت ملی کردند چرا الان آزادند و تحت بازجویی نیسنتد؟
 • US ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  64 2
  خب وقتی آشنا و ربیعی میگن خیانته! چرا خبرگزاری ایرنا اصرار به ناامید بودن مردم داره
 • سعید IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  71 7
  مرگ بر منافقان منفعت طلب که به عنوان جامعه مدنی و حقوق مردم فقط به فکر قدرت و منافع حزبی و گروهی و اختلاس خودشان هستند ....!!! جالب است که همین منافقین خودرا عاقل و دیگران را کم عقل می دانند
 • قریشی IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  74 11
  اصلاح طلبان حاکم چه باکی از اغتشاشات و ناامنی داخلی دارند ! اکثرشان دوتابعیتی هستند، و در صورت لازم تشریف می برند به کشور اولشون یعنی امریکا و کانادا . ضمنا همه سرمایه گذاری اونها هم همونجا صورت گرفته پس نگرانی از بابت از بین رفتن و کاهش ارزش و مصادره ندارند . بدنه دولت باید از افرادی مانند شهید باکری و امثال آن تشکیل میشد نه این افراد که هر روز یا تخلفات امنیتی آنها محرز میشود یا تخلفات و اختلاسهای مالی...
 • سید IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  89 20
  کی باشد که ملت از سخنان سخیف اصلاح طلبان تهوع آور دیگر چیزی نشنود!
 • رهگذر IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  99 15
  سلام .متاسفانه در این 5 سال جز توهین و افترا و دروغ و حاشیه سازی از دولت فخیمه آقای روحانی چیزی ندیدیم . مشکلات ما افزایش بیشتری پیدا کرد که بهتر نشد... و حتی وعده هایی که هیچ کدام عملی نشدند
 • صادق IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  87 16
  به خدا که شما عجیبید. به خاطر وضعیت اقتصادی بد الان شما باید شرمنده باشید نه طلبکار. این بازیها رو درمیارید ذهن مردم رو از بی تدبیریتان منحرف کنید. اما ما مردم دیگه شما اصلاح طلبان را خوب شناختیم
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
   15 3
   متاسفانه مردم ما دنبال کسی هستن که چرب زبون تر و پر حاشیه تر باشه. سرشون درد میکنه واسه حاشیه. حتی اگه به قیمت بی کاری و ماهها حقوق نگرفتنشون تموم بشه
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  60 18
  اصلاح طلبان = بنی امیه
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  62 11
  مشکل اصلاح طلبان اغراق و انحراف می باشد و این همه مشکلات را نادیده می گیرند و فقط حرف از حواشی می زنند... واقعا الان وقت توجه به متون اصلی و اولویت دار مملکت است
 • احدی IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  59 30
  بالاخره دم خروس نمایان شد و معلوم شدن صحنه گردانان آشوبهای 96 همان فتنه گران 88 هستند
  • ناشناس IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
   9 11
   حالت خوب نیست این همه مردم بدبخت و گرسنه را نمی بینی
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  58 29
  ما هم قبول داریم که عفونت اعتراضات ظالمانه... دیماه بیرون نیامده و چپ ها قصد نوشیدن آنرا دارند... وای اگر سیدعلی حکم جهادم دهد. . .
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  45 6
  آقای روحانی حالا شما پیدا کنید کم عقلها را !
 • خلیل قاسمی IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  49 4
  این حقیقت راباید قبول کردکه ناامید کردن مردم در هردوره ای وبوسیله هرکس که باشد خیانت به جامعه میباشدمخصوصا که در زمان فعلی و در قرن 21 قرار داریم واین مسئله در تمام جوامع جهانی مردود شناخته شده ودرهمه جوامع معلوم شده که ایجاد هرج ومرج با گروههای شناخته شده یکی از بهم زنندگان تامین امنیت مردم ان جامعه بشمار میرود...
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  50 6
  اگه این آقای بهشتی فعال فتنه هستش با چه حقی برای دانشجویان سخنرانی میکنه و به چه حقی آزاده !! کسی که فتنه گره باید مجازات بشه نه راست راست حرفاش رو بزنه
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  45 21
  احمق ها این خودتان یعنی اصلاح طلب ها هستین که ناعدالتی اجتماعی و اقتصادی بوجود آوردیدهمش هم به خاطر بی مدیریتی است .فتنه ها همه زیرسرشماهاست .حالا حصری ها راهم به جمع خودتان می خواید اضافه کنید خدا حق تان را کف دستتان بگذاره که این همه دردسر برای مردم درست می کنید اگه می خواید آدم بشید برید به مرزهای کشور برای مملکتتان سینه سپرکنید . تا قدر بدانید .معلومه که این همه خوشی و بی دردی , سرخوشی میاره و هر روز ی گوشه مملکت آشوب می خوایید بکنید تا از آب گل آلود ماهی تازه بگیرید
 • جولیانو IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  44 11
  ما از اول هم گفتیم اغتشاشات کار اصلاح طلبان افراطیست. فشار از پایین ، چانه زنی از بالا. این روش دیگه قدیمی شده. قبلا" هم گفتم الان هم می گویم اینها (ائتلاف اصلاح طلبان، سلطنت طلبان، منافقین، بهایی ها و اراذل و اوباش) مجبورند طبق پروژه آمریکایی- صهیونیستی درگیری مسلحانه راه بیاندازند تا به زعم خودوشون فشار را بر انقلاب اسلامی برای تسلیم در برابر استکبار و تامین منافع جناحشون ایجاد کنند. برای آن سناریو الان باید فکر کنید. اجرای عدالت با انسانهای مومن و انقلابی که جناحی نباشند و رسیدگی واقعی به معیشت سه دهک پایین جامعه و جوانان. پادزهر این متعفنین وطن فروش است.
 • اکری IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  58 6
  این ژست اصلاح طلبها که احساس کرده اند مردم آنها را شناخته اند حالا با خط منحرف کردن افکار عمومی نا کار آمدی خود را تیمار میکند وبجای مردم طلبکارشده...
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  28 7
  تحلیل خوبی بود
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  35 19
  یکی نیست به این کودن بگه آخه نادون اگه تصمیم گیری فردی بود که الان نه تنها شماها سر کار نبودین بلکه فرقه ضاله اصلاحات سالها پیش نابود شده بود
 • اکری IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  39 9
  از آقایان اصلاح طلب می خواهم از آقای دکتر رئیس جمهورشون بخواهند بی عقل و بازیچه رو بخش کنه بعد آنها بیایند اصلاح کنند
 • منتظر IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  18 2
  گویا این فرقه ضاله اصلاح طلبان متوهم شده و سکوت عارفانه امت حزب الله را دلیلی بر کثرت و قدرت خود فرض کرده ...کم کم صبر مومنین دارد سر میاید و منتظر کوچکترین اشاره از ولایت هستند که در این صورت باید هیکل نحس این موجودات کثیف را فقط در زباله دانی ها آنهم در خارج از سرزمین مقدس ایران پیدا کنند....
 • ایمان IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  19 2
  گند اصلاح طلبی در اومده رفتن سراغ نقشه دوم که اون همون قضیه آی دزد آی دزد گفتن خوده آقا دزده هست
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  18 2
  یعنی اصلاح طلبها طوری به گند کشیده شدند که با تیرک هم پاک نمیشن خخخخ
 • گشتاسب GB ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  5 1
  تو ایران هرکسی بلند میشه ازخواب یا زاده میشه میاد نظر میده ،باچاپلوسی و تملق بقدرت میرسه و افراد مدبر وتئوریسین را پس میزنند.خدا بداد این نظام و کشور برسد...
 • ایرانی IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  10 1
  خدا به مسلمانان گفته دشمنان شما را از احمقها آفریدم... پس از اعتراف و تهدید به اغتشاش از سوی اصلاح طلبها، حالا معلوم میشود پشتیبانی صهیونیزم وال سعود وامریکا ازاصلاح طلب ها به چه منظوری سرمایه گذاری میکند وقتشه قوه قضائیه با همکاری سپاه ریشه خائنین داخلی و جاسوسان را برای همیشه قطع کند
 • رضا IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  8 1
  منافق کسیه که مدام سنگ بدبختی و ناامیدی و گرسنگی مردم رو به سینه میزنه ولی در سبک زندگی خودش خوی اشرافی داره. حالا تطبیق مصداق ها با خودتون
 • ب م IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  6 1
  اصلاح طلبان دیگه در کشور ما مهره سوخته هستند
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  9 1
  به خدا به هیچ حزبی وابسته نیستم ولی به گزارید به این اصلاح طلبان بگم روزی میاید به دنبال سوراخ موش می گردین چون من بیسواد هم به عنوان یه ایرانی شماها را شناختم جون جلوی پیشرفت ایران عزیز را شماها گرفته اید دنبال اشوب وقحطی در ایران هستید ...
 • م-د IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  6 1
  اقای اصلاح طلب ما نه احزاب می خواهیم نه نه اصلاح طلب ما کار می خواهیم و رفع گرانی بس است هیچ کدام از شما صادق نبودید برای ملتاگربودید کشور به این روز نمی افتادشما فقط فکر برای خودتان می کنید نه برای کشور
 • مغنیه 2 IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  6 0
  بسم الله النور... استراتژی انحراف سیاسی و نوع تعامل جریان چپ اصلاح طلب بر هیچ تلمیذ سیاسی نیز پوشیده نیست. ما سران خدمتگزار شما به ملت ایران را ؟؟؟؟؟ را در دامن یا انگلیس یافته ایم یا آمریکا . خیانت شما اصلاح طلبان یک و دو تا و صدتا نبوده و نیست . از خیانت در برنامه هسته ای تا دلدادگی و وادادگی به امریکایی ها شرمتان باد از اینکه ننگ این ملتید .
 • مارشال IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  9 0
  اقای بهشتی ما اصلاح طلبان واقعی با خشونت مخالفیم ونباید از جناح راست اقای رفسنجانی که منتج به رییس شدن روحانی شد حمایت میکردیم این دولت همه نیروهایش از جناح رفسنجانی وتز سرمایه داران هستند چرا ما تاوان بدهیم روحانی مهره مورد نظر ما نبود چرا یکی دیگه معرفی نشد ایشون به درد بخور نیست...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس