کتاب خطر سقوط بهمن - کراپ‌شده

در سومین مقاله، با رویکردی انتقادی و آسیب‌شناسانه مسأله‌ی استمرار حیات شهدای جنگ در قالب خاطرات‌شان و پدیده‌ی «زندگی فانتزی با شهدا» بررسی شده ‌است.

گروه جهاد و مقاومت مشرق - کتاب‌های خاطرات جنگ، پرشمارترین آثاری‌اند که تاکنون در موضوع جنگ ایران و عراق نوشته و منتشر شده‌اند. هر ساله، شمار بالایی از کتاب‌های خاطرات جدید در قالب‌های مختلف (خودنوشت، دیگرنوشت، تاریخ شفاهی و...) تولید می‌شوند. به این فهرست باید تعداد فراوان زندگی‌نامه‌های داستانی شهدا که براساس خاطرات‌ دیگران از آن‌ها نوشته می‌شوند را هم افزود.

کتاب خطر سقوط بهمن

پرسش مهم این است که تولید و نشر این حجم فراوانِ خاطرات، چه آثار و پیامدهایی داشته و دارد؟ علاوه بر کارکردهای سیاسی (نظیر تقویت روایت رسمی از جنگ و کمک به تثبیت مشروعیت سیاسی نظام مستقر) و کارکردهای فرهنگی ـ ادبی (نظیر ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس و غنای ادبیات مقاومت)، آیا می‌توان ارزش تاریخ‌شناختی و اسنادی هم برای این خاطرات قائل شد؟ و آیا آن‌ها می‌توانند به افزایش دانش تاریخی ما از دوره‌ی جنگ هم کمکی کنند؟

در مقاله‌ی نخست این کتاب کوشش شده تا به این پرسش پاسخ داده شود. در مقاله‌ی دوم، به فرایند فربه‌شدن کتاب‌های خاطرات جنگ پرداخته شده و در سومین مقاله، با رویکردی انتقادی و آسیب‌شناسانه مسأله‌ی استمرار حیات شهدای جنگ در قالب خاطرات‌شان و پدیده‌ی «زندگی فانتزی با شهدا» بررسی شده ‌است.
خطر سقوط بهمن (بعد از «شخم در مزرعه»، «رنگ، رنگ، جنگ» و «اسطوره‌ی همت») چهارمین کتاب مظاهری در موضوع جنگ است.

خطرِ سقوطِ بهمن (سه مقاله‌ درباره‌ی خاطرات جنگ) توسط محسن حسام مظاهری نوشته شده و به چاپ اول رسیده و با 198 صفحه، 10 هزارتومان قیمت دارد.

برای تهیه این کتاب می توانید با شماره تلفن ۳۲۳۵۱۷۰۹-۰۳۱  تماس حاصل نمایید و یا به صورت آنلاین از سایت چهارسوق به آدرس http://4soooq.ir  تهیه نمایید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس