بی بی سی فارسی

بحرانی نشان دادن فضای اعتراضات، آموزش حرکت‌های میدانی و آموزش و ترغیب مخاطبان به جمع‌آوری اطلاعات از جمله محورهای رفتاری این شبکه انگلیسی است که به مانند سال 88 بدنبال متوقف نشدن اغتشاشات است.

سرویس جنگ نرم مشرق- چند مورد تجمع اعتراضی و البته مسالمت‌آمیز در چند شهر ایران در یکی‌دو روز اخیر با هدف اعتراض به گرانی و وضعیت اقتصادی، اتفاقی طبیعی است که نمونه‌های بی‌شماری در سراسر دنیا از جمله ایران در سال‌های گذشته دارد. درواقع اعتراضات به حق مردم در مسائل مختلف به شیوه‌های مختلف بیان می‌شود که چند مورد تجمع اعتراضی اخیر نمونه‌ای از آن است. البته اکنون عده‌ای که دغدغه معاش ندارند وارد این اعتراضات شده و آن را منحرف کرده‌اند.

متأسفانه در این میان عناصر معاند نظام همواره به این حرکت‌ها به چشم فرصت نگریسته و به دنبال تأثیرگذاری، موج‌سواری، تحریک، جهت‌دهی و بسیاری مسائل دیگر هستند که قطعاً با خواست تجمع‌کنندگان همسو نبوده، اما کنترل آن نیز چندان در اختیار بانیان تجمع نبوده و نیست. حرکت‌های اعتراضی یک‌دو روز اخیر نیز درواقع با همه مطالبات و خواسته‌های برحق و قابل تأمل مردم، متأسفانه درگیر برخی مسائل و تحریکات عناصر معاند و سوءاستفاده‌گر شده و تحرکات و نقش‌آفرینی فرصت‌طلبانه رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین را نیز به دنبال داشته است.

بی‌بی‌سی فارسی یکی از شبکه‌های فعال و پرکار در قبال اتفاقات این چند روز بوده که دقیقاً مانند اتفاقات سال 88، سعی می‌کند خود را در نقش لیدر حرکت‌ها وارد میدان کرده و ضمن جهت‌دهی به بهره‌برداری از فضای موجود اقدام کند.

بررسی مؤلفه‌های رفتاری این شبکه انگلیسی درواقع به نوعی برآیند حرکت‌های دیگر گروه‌ها و معاندان در مواجهه با اتفاقات چند روز اخیر است که نیاز مبرمی به کنترل و محدودسازی برای جلوگیری از تبعات و هزینه‌های بعدی و احتمالی دارد.

گزینش شعارهای ضد نظام و رادیکال

نگاهی به ویدئوهای پخش شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمعات یکی‌دو روز اخیر به خوبی نشان می‌دهد که تجمعات و اعتراضات صورت گرفته در حالت عادی کاملاً مسالمت‌آمیز و صرفاً به دنبال اعتراض برخی مردم در خصوص وضعیت اقتصادی کشور است. اما همانطور که تجربه سال‌های قبل نیز نشان داده عناصر مرتبط با ضد انقلاب همواره از این تجمعات برای سوءاستفاده و موج سواری استفاده می‌کنند. از این رو در گوشه‌ای از هر یک از تجمعات معمولاً شعارهایی نیز شنیده می‌شود که اصل نظام و مقدسات اسلامی را هدف قرار می‌دهند که البته با استقبال عموم شرکت کنندگان در تجمع روبه‌رو نمی‌شود.

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی در پخش ویدئوها و اخبار به شکلی کاملاً گزینشی از شعارهای معدود ضد انقلاب به عنوان تیتر اصلی خبر استفاده نموده و همچنین به صورت کاملاً گزینشی فیلم بخشی از تجمع را که در آن عده‌ای شعارهای رادیکال و ضد نظام سر می‌دهند را منتشر می‌کند. همانطور که کاملاً مشخص است، هدف بی‌بی‌سی نمایش اهدافی مطابق با خواسته‌های خود از تجمعات چند روز اخیر بوده و از این طریق سعی دارد تجمعات احتمالی روزهای آینده را جهت‌دهی نماید.  

آموزش و ترغیب مخاطبان به جمع‌آوری اطلاعات

بی‌بی‌سی به دلیل عدم حضور میدانی خبرنگارانش در ایران، بخشی از فعالیتش را به آموزش مخاطبان برای جمع‌آوری اطلاعات و اخبار میدانی اختصاص داده است. در این رابطه دستورالعملی در بخش‌های مختلف این شبکه اعم از سایت و شبکه‌های اجتماعی از قبیل تلگرام بی‌بی‌سی منتشر شده که به مخاطبان در مورد زاویه تصویربرداری با موبایل و اعلام زمان و مکان محل تجمع آموزش داده شده است. از بخش‌های مهم این دستورالعمل، آموزش‌های امنیتی برای جمع‌آوری کردن اطلاعات است که ممکن است بابت جمع‌آوری و ارسال اخبار و اطلاعات به بی‌بی‌سی که البته اقدامی مجرمانه محسوب می‌شود، نگرانی داشته باشد. در این دستورالعمل گفته می‌شود که مثلاً اگر نمی‌خواهید صدایتان بر روی ویدئو ضبط شود، مکان و زمان محل فیلم‌برداری را روی کاغذ نوشته و روبه‌روی دوربینتان بگیرید. یا اینکه برای جلوگیری از جلب توجه مأمورین، برای فیلم‌برداری در میان جمعیت قرار بگیرید.

این آموزش‌های بی‌بی‌سی کاملاً از مؤلفه‌های اقدام به جاسوسی استفاده کرده و مخاطبش را برای اینکار ترغیب و آموزش می‌دهد. بی‌بی‌سی برای ایفای نقشش در هدایت و گسترش حرکت‌های اعتراضی نیاز مبرمی به اطلاعات میدانی داشته و البته با توجه به وابستگی‌های روشن و قطعی این شبکه، حتماً بخش اعظمی از این ویدئوها و اطلاعات در اختیار دستگاه اطلاعاتی و امنیتی انگلیس قرار می‌گیرد که به مانند حوادث بعد از انتخابات 88 قطع به یقین برای ایفای نقش در تجمعات اخیر برنامه دارد.

آموزش حرکت‌های میدانی

در لابه‌لای خبرهای بی‌بی‌سی به راحتی می‌توان گراهای این شبکه به ظاهر خبری را در آموزش و هدایت معترضان در مقابله با نیروهای نظامی و انتظامی مشاهده نمود. به عنوان مثال در یکی از خبرهای این شبکه اینطور بیان می‌شود که «در بعضی از ویدئوها صدای معترضان شنیده می‌شود که درباره روشن کردن آتش برای خنثی کردن اثر گاز اشک‌آور حرف می‌زنند»، یا در برخی خبرها به شکلی مبهم از حمله مردم و وارد آوردن خسارت به اماکن عمومی سخن گفته می‌شود که در واقع این اماکن عمومی شامل چند مورد معدود وسائل عمومی شهری از قبیل گاردریل وسط خیابان در چند نقطه شهر بوده است.

همانطور که مشاهده می‌شود، بی‌بی‌سی در ظاهر در حال خبررسانی، اما در واقعیت در حال آموزش شیوه‌های اغتشاشات خیابانی و درگیری با نیروهای برقرار کننده امنیت از جمله نیروی انتظامی است.

اضافه نمودن کانال های جدید پخش برنامه‌ها

مدیران این شبکه انگلیسی به خوبی واقفند که به خاطر نقش فتنه‌انگیزی و اقداماتشان در هدایت و تشدید اغتشاشات به زودی ممکن است با روش‌هایی از طریق پارازیت از پخش برنامه‌هایشان در ایران جلوگیری شود. از این رو به سرعت درگاه‌های متعددی را برای پخش برنامه‌های خود طراحی نموده و به سرعت در حال اطلاع‌رسانی در این رابطه در شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون بی‌بی‌سی و سایت این شبکه می‌باشند.

در یکی از همین نمونه‌ها در کانال تلگرامی شبکه بی‌بی‌سی گفته شده است که اگر برای دریافت برنامه‌های این شبکه با مشکل پارازیت مواجه شدید، می‌توانید برنامه‌های زنده و ضبط شده را از طریق «یوتیوب» دریافت کنید. نکته جالب در این اقدام بی‌بی‌سی این است که درگاه‌های جدید تعبیه شده برای پخش برنامه‌های این شبکه صرفاً به برنامه های مربوط به پوشش اغتشاشات اخیر در ایران اختصاص داشته و بی‌بی‌سی برای دیگر برنامه‌های خود از قبیل برنامه‌های سرگرمی‌محور لزومی برای صرف هزینه به جهت پخش برنامه‌ها از درگاه‌های جدید ندیده است.

سعی در القای گستردگی و عمق بحران

یکی دیگر از خطوط بی‌بی‌سی فارسی را می‌توان در شیوه خبررسانی آن با هدف نمایش فضای بحرانی و امنیتی در شهرهای ایران و همچنین القای گستردگی اعتراضات مشاهده کرد.

به عنوان مثال در خبرهای بی‌بی‌سی به شکل متعدد اسامی شهرهای کوچک و بزرگ ایران به عنوان دامنه گسترش اعتراضات برده می‌شود که البته خود بی‌بی‌سی از حرکت‌های اعتراضی برخی از این شهرها هیچ فیلم یا عکسی ارائه نداده و فقط صرفاً در این رابطه به شایعات دامن می‌زند. استفاده مکرر از الفاظی مانند «نقاط مختلف» یا «چندین شهر دیگر» بعد از نام بردن اسامی شهرها یا کلماتی همچون «چندین کشته و زخمی» سعی دارد، دامنه‌ای گسترده برای اخبار تجمعات یکی‌دو روز اخیر ایران تعریف نماید.

بحرانی نشان دادن فضای اعتراضات چند روز اخیر از سوی بی‌بی‌سی به همراه دیگر خطوط عملیات روانی در جهت‌دهی به ادامه این اقدامات موردی، درواقع تلاشی از سوی این شبکه برای تحریک دیگر مردم برای حضور در خیابان حداقل به قصد تماشای اتفاقات و درنتیجه ایجاد بسترهای جمعیتی به منظور گسترش اقدامات عناصر میدانی در روزهای آتی است.

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 31
 • SE ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  خوب همین مردم به گزینه ها و لیست بی بی سی برای دولت و مجلس رای دادند.
 • محمد IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  94 14
  مرگبر انگلیس امریکا فرانسه سعودی صهیونیسم ومادرشان انگلیس انگلیس انگلیس انگلیس انگلیس روباه پیر روباه پیر
 • سوسان IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  66 12
  این نویسندگان بی بی سی فارسی همون سلطنت طلبهای رژیم پالانی هستند
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  61 9
  مرگ بر انگلیس کثافت .
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  80 11
  فتنه گران از اتش زدن سطل اشغال ها در سال ۸۸ به اتش زدن پرچم ایران در سال ۹۶ رسیدند!!! اصلاح طلبان چرا این حرکات را محکوم نمی کنند؟ چون محکومیت اغتشاشگران ، مصادف است با پایان حمایت بی بی سی و امد نیوز از اصلاح طلبان...
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  75 10
  شما فتنه گران که مشکل معیشتی ندارید.. قر و کنسرت می خواستید که به ان در انتخابات رسیدید.. دیگه چیه...؟ رای نمی اورید ، شورش می کنید.. رای هم که می اورید که باز شورش می کنید..! فاز شما چیه دقیقا؟!!!
 • IT ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  5 34
  تایم 1:02:00 به بعد رو ببینید
 • P IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  49 8
  شعارهایی که میدن از پیش ساخته شده هست ..
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  59 8
  این اعتراضات بنفع کسی نیست فقط اوضاع اقتصادی بدتر میشه ولی مسولین هم تواقتصاد وارزش ایرانی هیچ کاری نکردن وهرچه زودتر برن کنار بهتره
 • AE ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  49 9
  مرگ بر فتنه گر
 • GB ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  36 9
  آتیش بیار هر کی باشه ، همه میدونیم انگلیسیه
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  52 8
  مردم با سیاست ها هم مشکل داشته باشند با بی بی سی دشمن هستند
  • SE ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
   31 6
   این مردم نسل همان ها هستند که پلوی دیگ سفارت را خورده اند. نمک گیر انگلیس شده اند.
 • هاتف IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  41 10
  الآن بایدوزارت خارجه سفیر خبیث روباه مکار را بخواهد و با اردنگی بیرونش کنند.
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  24 4
  تمام ضد انقلاب داخلی (طرفداران آمریکا و قدرت طلبان) به دستور و تحریک استکبار و به تلافی شلوغی های سرزمین های اشغالی فتنه جدید را آغاز نموده اند....
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  15 5
  تمام ضد انقلاب داخلی (طرفداران آمریکا و قدرت طلبان) به دستور و تحریک استکبار و به تلافی شلوغی های سرزمین های اشغالی فتنه جدید را آغاز نموده اند....
 • مرصاد IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  21 4
  روزی که سفارت انگلیس بازگشایی شد میشد این حوادث رو پیشبینی کرد
 • DE ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  24 4
  صدای امریکا که بدتره و زده رو دست بی بی سی . کارکنانش دارند بشکن میزنند . در کل اون کسانیکه باعث شاد شدن دشمنان میشوند پتانسیل مزدوری و وطنفروشی هم دارند و دست من باشه ریشه شون رو میسوزنم که این آفت برای همیشه از بین بره .
 • هادی IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  38 6
  وقتی خبرگزاری های داخلی وصدا وسیما چیزی نمیگن بی بی سی بایدم سواستفاده کنه
 • علی IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  20 4
  باز هم این انگلیس خبیث، فرصت گیر آورده، اومده تا ایران عزیز رو تا حد توان بکوبه
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  23 27
  وقتی خود مشرق طاقت شنیدن حداقل صدای مخالفی رو نداره انتظار دارید صدا و سیما داشته باشه ؟
 • شهرام GB ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  30 5
  مرگ بر انگلیس جنایتکار. چرا ویدو برای بچه کشی عربستان در یمن نداره/ این رسانه بی طرف روباه صفت!
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  11 3
  من نمیدونم چرا حاکمیت این کانال های لجن پراکن مملکته. امد نیوز. صدای مردم(جایگزین امدنیوز). وعالیجناب رو نمیبنده که دعوت به آشوب میکنند. یک گروه 10000نفری برن اینهارو ریپورت کنن
 • حسام IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  4 10
  شما اقایون بشینید خونه همین سایتو بخونید مرسی
 • رها IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  1 0
  خدا لعنتشون کنه ک آبروی کشورو بخاطر آزادی خواهی و کثافت کاریاشون میبرن. نمیدونم چرا برخورد جدی نمیکنن چرا جمعشون نمیکنن
 • حمید RO ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  4 0
  رژیم سلطنتی انگلیس که روزی دنیا را مدیریت می کرد اکنون نوکر آمریکا و اسرائیل است و پست ترین دولت جهان است که به اتحادیه اروپا هم به خاطر منافعش پشت کرد
 • زهره IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  0 0
  اغتشاشات جهت جبران شکست بد خواهان اسلام و انقلاب اسلامی در ایران و سوریه و عراق است زنده باد رهبر انقلاب وسردار سلیمانی و مدافعان حرم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس