کرکوک

گرچه افق تحولات مربوط به مناقشه امنیتی بین کردستان عراق و دولت مرکزی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما در فضای غبار آلود نیز می‌توان رد پای برنامه‌های خارجی برای تنش‌آفرینی در را مشاهده کرد.

سرویس جهان مشرق - تنش بین بغداد و اربیل از زمان اعلام شورای امنیت کردستان که چهارشنبه هفته قبل صورت گرفت وارد فاز تازه‌ای شد، بغداد در واکنش به این اقدام نیروهای نظامی خود را به سمت کرکوک گسیل کرد تا بتواند بر چاه های نفت منطقه مسلط شود. البته دولت عراق اعلام کرده است که به دنبال عملیات نظامی درمنطقه نیست.

کرکوک از مهمترین مناطق مورد اختلاف میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است که تحت کنترل مستقیم دولت مرکزی قرار دارد، اما اقلیم کردستان به علت منابع نفتی غنی در این منطقه به دنبال تسلط بر این مناطق است. نیروهای پیشمرگه کرد در همین راستا تعدادی از نیروهای خود را در خارج از منطقه رسمی ترسیم شده برای کردستان عراق جلوتر بردند که این موضوع با واکنش و همه نیروهای ارتش عراق و بسیج مردمی این کشور به ویژه در اطراف کرکوک مواجه شد. کردستان عراق نقاط مرزی خود را از سه کیلومتری کرکوک تا ۱۰ کیلومتری این منطقه پیشروی داده بودند، آنها مدعی بودند اقدام مذکور را برای جلوگیری از احتمال وقوع درگیری میان خود و نیروهای عراقی انجام داده اند.

با این وجود سیاست‌مداران اقلیم کردستان در بیانیه رسمی که در این خصوص منتشر کردند ، تلاش کردند این اقدامات را به تهدیدات و مواضع مسئولان نظامی و سیاسی عراق ضد مردم کردستان مرتبط کنند و موضوع استقرار نیروهای نظامی خود در مناطق تحت حاکمیت دولت مرکزی را نادیده بگیرند.

با این وجود به نظر می‌رسد که کردها شرایط مناسبی برای ادامه این روند ندارند، آنها در بیانیه خود اعلام کردند که با ادامه خونریزی مخالف هستند و آمادگی خود را برای حل مشکلات سیاسی از طریق گفت‌وگو اعلام کردند. با این وجود، بیانیه مذکور تاکید کرد که آنها هزاران نفر از نیروهای جدید خود را به منطقه کرکوک اعزام کرده‌اند. این موضوعات نشان دهنده سیاست عوام فریبانه اقلیم کردستان برای جلب نظر افکار عمومی در عین تجاوز به تمامیت و حاکمیت ارضی عراق خبر می دهد و نشان می دهد آنها پس از موفقیت در اجرای طرح همه پرسی تلاش دارند امتیازات بیشتری را در این شرایط حساس منطقه ای، از دولت مرکزی عراق بگیرند.

در طرف مقابل، مناقشه کردها  در شرایطی به سطح نگران‌کننده خود رسیده است که دولت عراق هنوز به طور کامل این کشور را از دست تروریست‌های داعش پاک‌سازی نکرده است.

این مناقشه بویژه با اقدام تحریک آمیز جدید اقلیم کردستان نشان داد که برنامه‌ریزی‌های خارجی وجود دارد تا اوضاع عراق را بیش از پیش با بحران مواجه کرده و روند مبارزه با تروریسم در این کشور را فلج کند، این در حالی است که طی ارزیابی‌های موجود تنها چند ماه دیگر تا پایان کار داعش در عراق و منطقه زمان باقی است.

نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان که این روزها زمزمه‌های زیادی در رابطه با اختلافات عمیق وی با مسعود بارزانی عمویش و مسرور بارزانی فرزند وی منتشر شده است، در پیامی از آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان عراق خواسته تا برای توقف این بحران وارد عمل شود. این اقدام حتی در شدیدترین شرایط بحران میان بغداد و اربیل پیش از این سابقه نداشت.  

نچیروان در بیانیه خود اعلام کرده که از آیت‌الله سیستانی و تمامی طرف‌های عراقی و سازمان‌های مدنی و سازمان ملل و آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهای حاضر در جنگ‌ ضد داعش به علاوه کشورهای عضو شورای امنیت و دولت‌های همسایه خواسته است در این رابطه وارد عمل شده و نقش مثبت خود را برای دور کردن منطقه از جنگ جدید ایفا کنند.

گفته می شود دولت مرکزی عراق به مرجعیت نجف اطمینان داده که تلاش‌های آنها در راستای افزایش جنگ در منطقه نیست و آنها به دنبال درگیری مسلحانه و هدف قرار دادن کردها نیستند، بلکه می خواهند تسلط خود را بر تمامیت ارضی خود در چاه های نفت و موسسات دولتی خود اعمال کنند.

افزایش شروط دو طرف برای مذاکره سیاسی

در این رابطه روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از یک منبع دولتی به صورت غیر رسمی اعلام کرد که دولت عراق شرط های لغو نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق و بازگشت نیروهای پیشمرگه به خط سبز ترسیم‌ شده از سوی سازمان ملل درباره حاکمیت مدنی «پل برمر» را خواستار شده است تا مذاکرات خود با اقلیم کردستان را آغاز کند. این در حالی است که پیش از این تنها شرط مربوط به لغو نتایج همه پرسی مطرح بود.  

العربیه نوشت: فرمانده نیروهای پیشمرگه کردستان عراق از عقب نشینی نیروهای تحت امر خود در بخش‌هایی از استان کرکوک خبر داد.

سیروان بارزانی، عصر جمعه گفت که عقب‌نشینی این نیروها از خطوط دفاعی خود در کرکوک با هماهنگی بغداد صورت می‌گیرد. با این حال وی گفت که نیروهای پیشمرگه از شهر کرکوک عقب نشینی نخواهند کرد.

شبکه خبری العهد وابسته به جریان‌های اهل الحق یکی از گروه های حاضر در میان نیروهای حشد الشعبی نیز گزارش داده است که بارزانی از طریق یک میانجی ویژه خواستار فرصت ۴۸ ساعت برای تحویل دادن چاه‌های نفت کرکوک به نیروهای دولت مرکزی شده است.  

همچنین دیروز اقلیم کردستان عراق طرحی متشکل از ۵ بند برای حل مشکلات مالی و نفتی خود را ارائه داده که مهم‌ترین بند آن اختصاص ۱۷% از نفت عراق و اقلیم کردستان بود. وزارت ثروت‌های طبیعی در حکومت اقلیم کردستان در بیانیه خود تأکید کرد که دولت عراق باید حقوق کارگران و کارمندان اقلیم کردستان در نیروهای پیشمرگ و پلیس و بازنشستگان را بپردازد که ماهیانه بالغ بر ۹۱۵ میلیارد دینار عراقی (حدود ۷۸۲ میلیون دلار ) می شود. این وزارتخانه همچنین خواستار اختصاص ۱۷% از بودجه اشتغال و بودجه‌های اختصاص داده شده برای حقوق‌ها به این اقلیم شد و تاکید کرد که دولت باید تضمین هایی برای تامین هزینه های مالی شرکت‌های بین‌المللی سرمایه‌گذاری فعال در بخش نفت اقلیم کردستان را بر اساس توافق‌نامه‌های امضا شده ارائه دهد.

وزارت موسوم به «منابع طبیعی» اقلیم کردستان عراق، ۵ شرط را برای حل بحران اربیل-بغداد تعیین کرد. شروطی که بی‌تردید از سوی مسعود بارزانی، رهبر اقلیم تعیین شده است.

بر پایه بیانیه‌ای که این وزارتخانه منتشر کرده، شروط پنجگانه بارزانی برای بغداد عبارتند از:

۱- حکومت بغداد باید حقوق تمامی پرسنل حکومت اقلیم اعم از کارمندان و کارگزاران اداره‌های خدمات عمومی، اقتصادی و… ، پیشمرگه‌ها، پلیس، اداره امنیتی (آسایش) بازنشستگان را بپردازد. حقوق این افراد ماهانه ۹۱۵ میلیارد دینار عراق تعیین شده است!!

۲- دومین شرط اربیل، تخصیص ۱۷ درصد از درآمد نفتی عراق به اقلیم کردستان است! نسبت ۱۷ درصد برپایه نسبت جمعیت اقلیم کردستان به کشور عراق است.

۳- سومین شرط اربیل، اختصاص ۱۷ درصد طرح‌های توسعه‌ای و اشتغالزایی بغداد به اقلیم کردستان است.

۴- چهارمین شرط که به تعبیری خروج از دایره حاکمیت بغداد است، استقلال حقوقی اقلیم کردستان برای قراردادهای تجاری، مالی و اقتصادی با خارج است! به این ترتیب اقلیم بدون تأییدیه بغداد می‌تواند هر قرارداد تجاری و مالی با دنیا امضا کند. این بهترین امتیازی است که اربیل می‌تواند به تل‌آویو دهد تا در پوشش فعالیت اقتصادی، در قلب کشورهای اسلامی برای خود پایگاه دائمی بسازد.

۵- پنجمین شرط اقلیم، تخصیص ۱۷ درصد از محصولات پالایشگاه‌ها، بنزین و پتروشیمی عراق به اقلیم کردستان است.

این در حالیست که شبکه الاتجاه به نقل از منابع آگاه نوشت: نیروهای پیشمرگه نیز توان موشکی و دفاعی خود را در این شهر تقویت کرده اند.

منابع رسمی عراقی تاکنون در باره ورود بالگردهای نظامی این کشور به کرکوک اظهار نظر نکرده اند.

منابع محلی می‌گویند نیروهای پیشمرگه روز شنبه با هشدار بغداد برای عقب‌نشینی از میادین نفتی در جنوب «کرکوک» مخالفت کرده و حضور خود در آن مناطق را افزایش داده‌اند.

فرمانده نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق روز شنبه از عدم عقب نشینی از کرکوک و آماده باش این نیروها برای جنگ خبر داد.

پسر بارزانی: آماده جنگ با ارتش عراق هستیم

سیروان بارزانی در گفتگو با شبکه الحدث وابسته به آل سعود اعلام کرد: فرمانده نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق از آمادباش این نیروها در داخل کرکوک و عدم عقب نشینی از این استان خبر داد.

وی گفت: نیروهای عراقی در جنوب کرکوک اردو زده اند و تحرکات آنها غیرقابل انتظار است. نیروهای پیشمرگه در حال آماده باش هستند و از آن عقب نشینی نخواهند کرد. شواهدی درباره تحرکات نیروهای عراقی در جنوب کرکوک وجود دارد. عقب نشینی پیشمرگان از مناطق خود با هماهنگی بغداد صورت گرفت و ما هر گونه اتهامی ضد ما درباره تغییر بافت جمعیتی را رد می کنیم.

گرچه افق تحولات مربوط به مناقشه امنیتی بین کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور با وجود افزایش سخت گیری دوجانبه همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد ، اما در فضای غبار آلود نیز می تواند رد پای برنامه‌های خارجی برای تنش‌آفرینی در این مناقشه را مشاهده کرد. یکی از این شاخص‌ها را می‌توان در مواضع دوپهلو و دوگانه دولت آمریکا در ادعای حمایت همزمان از دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان و مطالبات آنها مشاهده کرد.

دولت مرکزی و گروه های سیاسی عراق بویژه در شرایط حساس کنونی باید مراقب باشند و فریب اقدامات تحریک آمیز و سیاست های غرب در این کشور که عمدتا برای دادن تنفس به گروه های تروریستی صورت می گیرد را نخورند. جریان های داخلی بویژه اقلیم کردستان عراق یک بار برای همیشه باید این واقعیت را بپذیرند که قبل از ریشه کن شدن داعش در عراق و برقراری امنیت کامل در این کشور، فرصت خوبی برای طرح مطالبات قدیمی آن ها نیست و طرح این موضوعات در دوره آینده باعث پیشبرد مسالمت آمیز این مسأله بر اساس منافع دو جانبه بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان خواهد شد و دنبال کردن هر راهی غیر از این، هیچ برنده‌ای دست کم در عرصه داخلی عراق نخواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 64
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 35
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  چیزی تا فتح کرکوک باقی نمانده
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   66 38
   9:27 شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ گه دانه دانه
  • حمه IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   59 41
   اره دیدیم ساعت صفرتون گذشت و اکثر شبه نظامیاتون از ترس فرار کردن بغداد ناراحت نباش شاید یه روز دیگه
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   34 11
   بیچاره ها همین الان هم قحطی اومده اقلیم کردستان ، خدا به داد روزی که جنگم بشه
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   36 23
   اونایی که فرار می کردن بارزانی و عمله بارزانی بودن که از ترس سولاخ موش می خریدن!
  • زانیار بوکانی IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   38 25
   امیدوارم نسل شورشی های کرد جدایی طلب بخاطر این اشتباه رفراندوم برای همیشه از روی زمین برداشته بشه . ملتی که برای تشکیل شدن وابسته صهیونیست و شیطان باشند نجسند
  • پدرام GB ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   7 3
   پنبه دانه رو به خوردت میدیم. جدایی طلب صهیونیست.
  • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   1 0
   نباید حتی یک بشکه نفت یا یک دلار پول به این عمله های اسراییل بدبد چون پرچم اسراییل را فقط بزرگتر خواهند کرد نه پرچم فقرا و دهقانان کرد را
 • رضا IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  65 44
  جلو بارزانی خائن کوتاه نیایید. شرط هم تعیین می کند. داره زمان میخره.
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   35 37
   خائن اونایی هستن که ددر این بحبوحه نبرد با داعش به سمت کردستان لشکر می کشند و هیچی هم از دستشان برنمی آید
  • محمد GB ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   7 2
   خاین شما و حامیان شما که آمریکا و صهیونیست ها هستند. در زمانی که داعش به عراق حمله کرده شما دارین از آب گل آلود ماهی میگیرین. حتی بین خودتون هم درگیر ی دارین تاریخ بخوان. تاریخ!
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  29 32
  خوبه! دولت عراق همه جوره اونها رو مثل یک استان خودش تأمین مالی کنه اما منافع و اختیارات و نیروهای نظامی اش رو در اختیار نداشته باشه و مال اونها باشه؟!
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  53 37
  هنوز جزئی از خاک و نقشه عراق اند اینجور گستاخ و یاغی هستند وای به روزی که به فرض محال مستقل بشن.این جریانات ثابت میکند کمترین رحمی نسبت به آنها نباید کرد و کوچکترین امتیازی هم به آنها نداد.تنها راه حل این مشکل محو سیستم فدرالی و اعدام بارزانی و سایر خیانتکاران باید باشد
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   27 2
   بابا بارزانی با تعدادی از پ ک ک و مانند آن توی منطقه کردستان عراق معرکه گیری کرده و برچسب کردی هم بهش زده ، ...
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   7 5
   زنهار مسئولان عراقی بجای التیماتوم به بارزانی ، کار داعش رو تموم کنند ، چند جبهه درگیری برای خودشون فعلا درست نکنند ، دشمن عقبه اصلی صحنه همین میخاد تا دولت عراق ...
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  48 42
  پول نفت و اقلیم بگیره بعد پول کارمندای اقلیمو دولت عراق پرداخت کنه.این بارزانی جدن توهم داره
  • محمد GB ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   3 0
   این نوع فکر کردن و برنامه ریزی از آمریکا و صهیون ها سرچشمه میگیره نه خود بارزانی خاین.
  • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   4 0
   اقوام بارزانی جهت قدرت طلبی خود ، کردها را درگیر نیت شوم خانواده خودش کرده ، مردم کرد با احساسات تان بازی نشه . یک کشور قدرتمند را تکه تکه نکنید ، این نقشه دشمنان خاورمیانه برای این است که همیشه این کشورها را بپوشند و خودشان قدرت بلامنازع شوند ، یک مشت احمق هم دنباله رو بی چون و چرا هستند .
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  28 48
  صدام آدم باهوشی بود که اعراب را به منطقه نفت خیز و کردنشین کرکوک کوچ داد
  • FR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   33 12
   نظرتون در مرود کشتار صدها هزار ایرانی توسط صدام چیه؟!
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   20 53
   تورکمن نشین
  • زانیار بوکانی IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   14 24
   یکی از بهترین کارهای عمرانی و امنیتی صدام پاکسازی انفال بود که در این رویداد مبارک تعداد زیادی از شورشیان و اشرار به هلاکت رسیدند
  • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   6 2
   کارهای عمرانی زیادی هم در جنوب ایران انجام داد.
  • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   7 7
   مردم کرد ایرانی هستند و نباید فریب دشمنان را بخورند به امیدی ان روزی که همه کرد ها به اغوش وطن اصلی خود یعنی ایران برگردند و ما شاهد کردستان ایران بعنوان بزرگترین استان ایران باشیم کردستان بدون هویت ایرانی خود زنده نیست
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  50 35
  ایران باید به حمایت از عراق ادامه دهد وگرنه در آینده ای نه چندان دور موج تجزیه طلبی در ایران هم به راه می افتد
  • احسن IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   44 33
   موج تجزیه طلبی نه موج ازادی خواهی و حق تعیین سرنوشت ایران رو فرا می گیره که شما از ترسش خواب به چشتون نیومده این یه ماه
  • پاسخ به احسن IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   24 4
   وابستگی به اسرائیل آزادی خواهی هست ؟! به به ! احسنت ! ...
  • محسن GB ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   7 0
   جناب احسن من کرد خراسان شمالی هستم و آزادی رو برعکس شما در اتحاد با همه قومیت های ایرنی میبینم نه تجزیه.
 • تبریز IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  58 35
  کردها عامل اسرائیل در منطقه هستند. داعش موفق به تجزیه منطقه نشد الان کردها را وارد عمل کرده اند.
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   19 2
   عوامل موساد چنبره زدند بر مردم کرد ، نباید ...
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  61 38
  رحم نکنید.بارزانی را هم اعدام کنید.
  • FR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   20 27
   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   22 26
   دوغتو بنوش.
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   16 6
   تنها
  • احمدی US ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   31 7
   سلام موافقم: به این بارزانی هر چه قدر وقت میدی سوء استفاده میکنه مگه ندیدی پرچم اسرائیل را تو شهرشون بالا گرفته بودند .....بارزانی باید سر خم کنه از سردار سلیمانی سپاسگزار باشه چون اگر سردار به داد اینها نمیرسید معلوم نبود چه اتفاقی رخ میداد یادمه چه التماسی میکردند به کشور ها آهای بیاید اربیل را دارن میگیرن واقعا متاسفام برات بارزانی
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  56 31
  اگر درگیری شروع بشه تا خود کاخ بارزانی باید برن.جلو کاخ هم بارزانی را اعدام و جسد متعفنشو برای چند روز آویزان کنند تا عبرت همه بشه
  • FR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   39 22
   خخخخخخخخ شماها غیر از ساندیس دیگه چی می زنید؟ :)
  • US ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   13 8
   جسد اینو سگ نمیخوره
  • DK ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   7 11
   ساقیتو عوض کن
  • محسن GB ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   5 3
   جز ساندیس شغال هم شکار میکنیم!
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  47 43
  پسر نادان اگر افراد سلحشوری مانند سلیمانی های ایران نبودند تو و پدرجدت حالا تو گور بودین
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  26 36
  هنوز جنگ شروع نشده حشدی ها فرار کردن.
  • سهراب IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   22 2
   صبر کن کودک جان، هنوز جنگ شروع نشده. قمپز در کردن رو بذارید برای اون موقع. بارزانی که پشتیبان داعش باشه (سقوط موصل) از نوچه هایش برمی آید که آدمکشی رو شروع کنند. دیگه اینقدر دم از تعصب قوم کرد و مستقل بودن نزنید، تا خرخره زیر آمریکا و صهیونیستها رفته اید. یه سلفی بگیر مشخص میشه تا کجا غرق شده اید.
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   1 12
   عراق مراقب باشه اول داعش ؛ نیروش رو پخش نکنه
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   2 10
   اگه بارزانی همکار داعشه، ترکیه و نوری المالکی و صدر هم هستن. به خاطر سقوط موصل و تکریت و رمادی و فلوجه و ...
  • پدرام GB ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   4 1
   منظورت تسلیم کردن مناطق به حد الشعبی یا اینکه مهلت 48 ساعته خواستن.
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  5 9
  جالبه نظرات منفی و مثبت برابرند
 • محمد میرزا IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  22 4
  سلام متاسفانه بارزانی بخاطر شهوت قدرت بازیچه صهیونیستها شده و بدون در نظر گرفتن عاقبت امر منطقه را درگیر فتنه جدیدی میکند. در ضمن آنها پس از نزدیک شدن داعش به اربیل در حال فرار بودند که سردار سلیمانی به داد آنها رسید.
 • کرد فیلی NL ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  13 2
  مرگ بر تفکری که کشتار انفال را تایید میکند مرگ بر کسی که یادی از یک خوبی صدام کند صدام نماد یک نوع انسان لجوج ,شر,خائن,قاتل , بی وفا,حسود,دروغگو,وبی رحم بود مرگ بر او تا ابد ودرود بر ملت ایران درود برکسی که صدام را لو داد درود بر کسی که اورا زنده گرفت ودرود بر کسی که صدام را اعدام کرد
  • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   3 1
   کردها شیمیایی حلبچه را از یاد نبردند ، این امثال بارزانی ها و احمق های جاه طلب دورو برش هستند که از کردها و احساسات آنها سوی استفاده میکنند ، کردها باهوش تر هستند و نمیخواهند تکه تکه و قوم قوم شوند و از قدرت کشورشان کاسته شود .
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  24 5
  دست غرب اینبار از آستین کردهای جدایی طلب بیرون آمده
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   4 0
   مومن خوابی پرچم اسراییل بالای استانداری اربیل تو فضای مجازی بیداد می کند
 • عدنان IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  25 5
  شما بارزانی ها که با طرح اسقلال کردستان که نقشه ی اسراییل بود .به اینده ی ملت کرد عراق از پشت خنجر زدید به زودی توسط حشد الشعبی به خاک و خون کشیده میشوید . مانند داعشی ها کثیف با شما رفتار خواهد شد.ملت کرد به زودی عمق خیانت شما را درک خواهند کرد
 • هادی IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  10 0
  اگه دولت محلی کاتالانیایی بخواهد حتی یک هکتار از مناطق تحت سلطه اسپانیا را اشغال کند با پاسخ سخت و خشن دولت اسپانیا مواجه میشود ولی توی عراق با چراغ سبز و تشویق آشکار و یا نهان قدرت های جهانی رو به رو میشود.
  • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   1 0
   اخه عزیزم مزد مزدوری برای اسراییل باید همین باشد ان هم موقعی که شخص امتیاز دهی مثل عبادی نخست وزیر باشد
 • US ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  13 2
  چیزی تا فتح کرکوک باقی نمانده
 • DE ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  7 2
  بارزانی صدها نفر از پ ک که را به کرکوک آورد ه
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   2 1
   همین پ ک ک در آینده بلای جان خود ما هم خواهد شد
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  1 0
  از هشتاد کامنت 35 تاش غیر قابل انتشار بوده!!!!!!
 • IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  1 0
  مشرق حالا چرا این همه علامت تعجب گذاشتی. یعنی این همه متعجب و متحیر شدی؟
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  4 0
  به مرده رو بدی کفن هم می خواهد عراق و سوریه باید متحد و یکپارجه باشد
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  1 1
  هرانسانی حق خوب زندگی کردن داره استقلال پیدا کنن به قدرت منطقه تبدیل میشن
 • داوود IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  0 0
  داوود باسلام خدمت تمام هموطنان عزیزم پارس و ترک و کرد و لر و بلوچ وترکمن دوستان به نظر من که پارسی هستم و از نسل کوروش باید با عقلانیت و انسانیت ودوری از تعصب و عصبانیت حساب یک سری افراد را که دچار اشتباه شده اند مثل اقای بارزانی از حساب مردم با فرهنگ و ریشه دار کرد که تاریخی کهن دارند و از اقوام اصیل ایران عزیز هستند جداکرد بی شک کر دهای عزیزم کشور من جدا از ایران بزرگ و مقتدر مثل کودکی یتیم و بی پناه خواهند بود به امید روزی که عقلانیت و انسانیت بر تعصب که نتیجه ان توحش است پیروز شود
  • AE ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
   0 0
   کوروش فارس نبوده. پدرش لر و مادرش کرد بوده! نمی دونی کجای این معادله نهایتش به فارس کشیده می شه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس