ماهواره

قرار بود برجام مشکل تحریمش را حل کند، آزادش کند تا ماهواره هایمان دوباره به آسمان برود. حالا اما مشکل حل شده، «مصباح» به موزه می رود تا یادمان نرود اعتماد و چشم داشتن به خارجی ها، چه عاقبتی دارد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، مثل همه آنها که میراث ملموس و غیرملموس زحمات، ایستادگی ها و ایثارهای اهالی انقلاب را در «موزه عبرت» دیده اند و شنیده اند، خوب می دانیم که آنجا، فقط محل ملاقات با چهره ها و اسامی مردان غیور و مومن نیست، که آثار شکنجه است، مرارت است، ابزار درد است و همه آنچه "عبرت" می دهد. حال، دوباره حرف موزه شده و قرار است ثمره دیگری از اعتماد به غرب و سپردن دو دستی فرمان پیشرفت به آنها، تقدیم موزه شود. این بار، پای یک خاطره خوب ایرانی مطرح شده: ماهواره مصباح.

شاید بسیاری اگرچه نام این ماهواره را نشیده باشند، اما ندادند که ماهواره مصباح اولین پروژه ایران برای ساخت ماهواره پس از انقلاب بود. این پروژه پس از توقفی ۱۸ساله در برنامه فضایی ایران که در سال ۱۳۵۶ با ماهواره زهره آغاز و پس از انقلاب متوقف شده بود، در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران (وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) آغاز شد و در عین حال، وزارت ارتباطات و یک شرکت ایتالیایی در ۱۳۷۷ در این پروژه مشارکت کردند. موافقت‌ نامه ساخت ماهواره مصباح در سال ۱۳۷۶ میان وزارتخانه‌ های علوم و ارتباطات به امضا رسید و ساخت نمونه آزمایشگاهی این ماهواره در سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات انجام شد.

ساخت مدل مهندسی و فضایی ماهواره مصباح نیز با همکاری یک شرکت ایتالیایی توسط نیروهای متخصص داخلی انجام شده ‌است. در نهایت ماهواره مصباح در مرداد ۱۳۸۴ در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات وقت، رونمایی و اعلام شد در تابستان به فضا فرستاده خواهد شد.

ویژگی های ماهواره مصباح

این ماهواره دارای حدود ۷۰ کیلوگرم وزن است و بر خلاف ماهواره های کوچک ایرانی مانند "امید" که در مدار ۲۰۰ کیلومتر قرار گرفت، در مدار ۶۰۰ کیلومتر قرار می گرفت. مصباح کاربری هایی چون مخابراتی داشته و می‌تواند برای انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر به کار رود. ابعاد آن ۵۰ در ۵۰ در ۷۰ سانتیمتر مکعب است، عمر مفید این ماهواره سه سال بوده و پیش‌ بینی می‌ شد که تا پنج سال قابل استفاده باشد. ماهواره مصباح پس از استقرار در مدار ۱۴ بار در شبانه روز دور زمین می‌چرخید و سه تا چهار بار از طریق ایستگاه‌های زمین قابل مشاهده بود.

مأموریت این ماهواره برای انتقال دیتا میان ایستگاه‌های زمینی به صورت ذخیره و ارسال غیر همزمان ( Store and Forward ) مانند پیام‌های کوتاه و فکس، اطلاعات مربوط به شبکه‌های آب و برق و گاز، قرائت از راه دور کنتور، دریافت و ارسال اطلاعات ایستگاه‌های مختلف مانند هواشناسی و زلزله شناسی و همچنین دریافت اطلاعات مربوط به اموال و اجناس در هنگام نقل و انتقال کاربرد تعیین شده بود. ماهواره مصباح به لحاظ کلاس ماهواره‌ای در کلاس C ماهواره ها قرار دارد و ماهواره ای میان ماهواره های مینی و میکرو، محسوب می شود.

کلاهی که اروپایی ها سر ایران گذاشتند

اما ماهواره مصباح نیز مانند ماهواره زهره به فضا پرتاب نشد و سرنوشت مبهمی داشته و دارد و با آنکه بیش از یک دهه از طراحی و ساخت مدل زمینی آن می‌گذرد، هنوز مشخص نیست چه بلایی بر سر آن آمده است. در آن زمان هزینه راه‌اندازی ماهواره مصباح ۱۰ میلیارد تومان اعلام شد.

مسئولان دولتی، تا مدتها حرفی از سرنوشت این ماهواره نمی زدند تا اینکه بالاخره اعلام شد که "به علت تحریم‌ها، ماهواره ایرانی مصباح تاکنون در مصادره ایتالیا قرار داشته و مدیران دولتی در حال مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره هستند". هر زمان که خبرنگاران طی سالهای اخیر از واعظی وزیر ارتباطات درباره باز پس گرفتن این ماهواره سوال کرده اند، وی پاسخ داده است که "با برداشته شدن تحریم‌ها به طور قطع این ماهواره را پس خواهیم گرفت."

جالب اینجاست که مقامات دولتی در سالهای قبل، از وجود مشکلاتی بر سر راه بازپس گرفتن این ماهواره سخن می‌ گفتند اما مشخص نیست، این مشکلات و ربط تحریم ها به باز پس گرفتن آن چیست و اگر این ماهواره به دلیل تحریم‌ ها در زندان کشور ایتالیا قرار دارد، چرا برجام این مشکل را حل نکرده و آیا منظور از «تمرکز بر ماهواره‌ های دیگر» به معنی پایان عملی و برنامه ای این ماهواره بوده یا از قبل به فکر موزه فرستادن آن افتاده اند؟!

نه شرقی و نه غربی؛ پرتاب ماهواره ایرانی

 نه تنها ماهواره «مصباح» بلکه ماهواره «سینا» هم که توسط روسیه در مدار زمین قرار گرفت دچار سرنوشتی مبهم شده و اختیار این ماهواره دیگر در دست ایران نیست. ماهواره «سینا» نخستین ماهواره کاوشگر ایرانی بود که در سال ۸۴، تقریبا همزمان با رونمایی از ماهواره «مصباح»،  به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار اختصاصی ایران قرار گرفت اما در کمال شگفتی پس از مدتی اعلام شد ایران از سرنوشت این ماهواره خبر ندارد!

دکتر نژاد نوری مشاور وزیر دفاع سابق کشورمان، البته کدهایی را در این خصوص، پس از مدتها بیان کرد و درباره سرنوشت این ماهواره گفت: برای پرتاب این ماهواره از کشورهای مختلف درخواست کردیم ماهواره ما را در مسیر پرواز بگذارند اما آنان نپذیرفتند... در ‌نهایت روس‌ ها این ماهواره را به فضا پرتاب کردند

آنچه از سخنان وی می توان برداشت کرد آن است که سرنوشت ماهواره مذکور، تابعی از یک «تحریم نانوشته علیه ایران» است.

انتقاد یک مدیر دولتی از نحوه برخورد با ماهواره مصباح

رفتار مسئولان سازمان فضایی آنقدر غیر حرفه ای بود که مجری پروژه ماهواره مصباح به اعلام رئیس این سازمان مبنی بر فرستادن این ماهواره به موزه، واکنش نشان داد و گفت: به موزه بردن ماهواره مصباح تاکنون در مذاکرات ما با سازمان فضایی مطرح نشده و حتی طرح این موضوع هم، غلط و غیرتخصصی است. هزینه پرتاب ماهواره مصباح و آزمایشات آن برای تطابق با هر موشکی هم کاملا عادی است.

وی افزود: پرتاب و بهره‌برداری از ماهواره مصباح در هیئت امنای سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مطرح و مورد حمایت جدی این سازمان است. حتی به دلیل اقتصادی بودن این طرح و با توجه به اینکه سرویس‌های تجاری آن کاملا اقتصادی است، یک شرکت خصوصی داخلی پیشنهاد بهره‌برداری آن را به سازمان پژوهش‌ها ارائه داده است. طبق ارزیابی‌هایی هم که از این شرکت خصوصی داشتیم، مشخص شده که طرح تجاری این شرکت برای ماهواره مصباح قابل اجراست.

مجری پروژه ماهواره مصباح تصریح کرد: مجری پروژه ماهواره مصباح با بیان اینکه واگذاری امتیاز ماهواره مصباح به یک شرکت خصوصی داخلی، کاملا اقتصادی است، اظهار داشت: این کار باعث می‌شود که هم تکنولوژی داخلی ارتقا یابد و هم عزت ملی افزایش پیدا کند.

محمد حسین انتظاری ادامه داد: ضمن احترامی که به رئیس محترم سازمان فضایی و تلاش‌های وی قائل هستیم باید تاکید کنیم که بهتر بود تلاش سازمان فضایی ایران به عنوان متولی توسعه فناوری فضایی کشور، در راستای حل مسئله تحریم فناوری ماهواره باشد. وی در پایان اظهار داشت: از نظر تیم تحقیقاتی ماهواره مصباح به عنوان بزرگترین تیم تحقیقاتی فناوری ماهواره که هم‌اکنون در حال طراحی ماهواره زلزله شناسی آیات است، طرح مباحثی از قبیل به موزه فرستادن یا هزینه‌ دار بودن پرتاب ماهواره مصباح مباحثی انحرافی و غیرتخصصی بوده و در راستای توسعه فناوری‌ها راهبردی و توانمند سازی کشور نیست.

تَکرار گاف های دولت هشتم در دولت یازدهم

شاید بسیاری ندادند که مسئولان دولت فعلی، در تکرار اعتماد به غرب در خصوص همکاری در حوزه های خاص و اصطلاحا های تک، برخی اقدامات دولت اصلاحات را تکرار می کنند. ماجرا از ین قرار است که پروژه تهیه نقشه‌های دقیق از شهرهای کشور ، از سال ۱۳۸۲ و با عقد قرارداد خرید  تصاویر ماهواره‌ آمریکایی آیکونوس (IKONOS) ( متعلق به شرکت دیجیتال گلوب آمریکا) سرعت گرفت و با استفاده از این تصاویر یک متری، اقدام به رسم دقیق نقشه های شهرها شد.

ولی این پروژه به بهانه تحریم های غرب علیه کشورمان متوقف شد.چرا که این تصاویر از ماهواره‌ ای آمریکایی تهیه می‌شد که پس از اعمال تحریم ها، از فروش آن به ایران جلوگیری شد!

پس از این اتفاق، شرکت واسطه‌ تهیه کننده تصاویر، دیگر امکان و اجازه ارسال تصاویر به سازمان نقشه برداری را نداد و تنها نقشه‌ حدود ۴۰۰ شهر و شهرستان تهیه و روند تهیه‌ی نقشه‌ دیگر شهر ها با مشکل روبرو شد. جالب تر اینکه، به مسئولان کشورمان اعلام شده که در حال حاضر امکان تهیه تصاویر از این ماهواره  آمریکایی وجود دارد اما اطلاع از اینکه ماهواره آیکونوس در سال ۲۰۱۵ به کار خود خاتمه داده و هم‌ اکنون تنها تصاویر آرشیوی ماهواره برای ایران قابل تهیه هستند، تاسف آور و البته خنده دار است. 

مذاکره با خارجی ها برای داشتن ماهواره ملی!

اما به نظر می رسد مسئولان دولت فعلی از چنین اتفاقات تلخی، عبرت و درس نگرفته اند چراکه همین چند وقت پیش بود که محمود واعظی پس از سفر به مسکو در راس کمیسیون اقتصادی ایران، از مذاکره با یک شرکت روسی برای ساخت و پرتاب ماهواره ملی سنجش از راه دور خبر داد و گفت که در حال مذاکره با طرف مقابل بر سر قیمت این قرارداد هستیم!

پیش از این نیز محسن بهرامی رییس سازمان فضایی در مصاحبه سال ۱۳۹۴ خود که در روزنامه شرق منتشر شده، اعلام کرده بود که بیش از ۳۰۰ ساعت جلسه با فرانسوی ها در زمینه "ماهواره ملی" ایران صورت گرفته و افزوده است: از زمان عقد قرارداد برای طراحی و ساخت ماهواره بیش از دو سال طول می‌کشد که ماهواره آماده پرتاب شود

هزینه مادی و معنوی موزه رفتن مصباح را چه کسی می‌دهد؟

باید توجه داشت که قیمت دلار در سال ۱۳۷۶ کمتر از ۵۰۰ تومان بوده و با یک حساب ساده هزینه پروژه ماهواره مصباح بیش از ۲۰ میلیون دلار و معادل حدودا هشتاد میلیارد تومان به نرخ امروز دلار است. یعنی دستاورد ۸۰ میلیارد تومانی بیش از یک دهه تلاش و زحمت شبانه‌ روزی خیل کارشناسان فضایی وزارت ارتباطات، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و ... بدون هیچگونه بهره‌برداری باید مستقیم به موزه برود. در این برآورد هزینه‌ های سفرها، نمایشگاه‌ ها، ماموریت‌ های خارجی، رونمایی‌ ها، مصاحبه‌ها، افتتاح‌ ها و مذاکرات چندصد ساعته مدیران و کارشناسان فضایی جهت تحویل ماهواره و ایضا پرتاب آن لحاظ نشده است و صد البته، امید و خوشحالی مردم کشورمان به رشد علمی کشور.

حال، این سوال مطرح است که وقتی در کمتر از دو سال گذشته، به طور مداوم صحبت از بازپس ‌‎گیری ماهواره و احتمال پرتاب آن بود. آیا این حقایق در دوسال گذشته روشن نبود و آیا سطح فناوری فضایی در داخل کشور طی دو سال اخیر آنقدر جهش داشته که دیگر  استفاده از ماهواره مصباح مقرون به صرفه و توجیه‌ پذیر نیست؟
آنچه مشخص است رخوت، بی‌برنامگی و بی‌هدفی کنونی حاکم بر حوزه فضایی کشور در کنار مصاحبه‌ های بزرگ‌ نمایانه، افتتاح‌ های نمایشی، ادعاهای بی‌اساس و وعده‌ های غیرواقع‌بینانه که بذر آن توسط برخی مسئولان دولت قبل کاشته شد و در این دولت به درختی بزرگ مبدل گشت، کاری کرده که جمهوری اسلامی ایران که توانسته بود در سال‌ های گذشته در صنعت هوا و فضا پیشرفت‌ هایی بزرگ به دست بیاورد و جزو ۱۰ کشور صاحب فناوری کامل فضایی قرار بگیرد، اکنون در وضعیت تصمیم گیری برای به موزه فرستادن ماهواره مهم خود است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 84
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 26
 • شاهین IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  قاجار ارزوست
  • IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   66 2
   ,واقعا
  • ا IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   76 15
   اونایی که چشم بسته به این دولت رای دادن باید از خجالت برن تو خودشون
  • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   19 2
   امیدوار بودیم
 • احسان IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  66 2
  مشرق جان به داد پلتفرم خودروی ملی هم برس لطفا
 • یه دانشجو IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  62 1
  اوایل اردیبهشت رئیس سازمان فضایی به دانشکده هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر دعوت شدن تا درباره وضغیت سازمان فضایی و وضعیت ماهواره ها توضیح بفرمایند.... کلی منتظر بودیم استاد تشریف فرما نشدن
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  87 16
  چرا دیر این مقاله رو گذاشتید چرا روحانی، خاک تو سر این ملت و مملکت میکنه و کسی هم صداش در نمیاد
  • احمد IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   45 6
   وقتی اقشار ضعیف جامعه روی خوشی به انتخابات نشون نمی دن و روحانی با 25 میلیون رأی دوباره رئیس دولت میشه، دیگه جایی برای اعتراض میمونه؟ از ماست که بر ماست!
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   27 7
   داداش اقشار ضعیف خواستار تف کردن دولت فعلی بودند، منتهی کسی رایشون رو نپرسید!
 • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  80 42
  احمدی نزاد کجایی بیا به داد این مملکت برس
  • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   13 3
   مدرک و علم
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  85 14
  امیدی به این دولت نیست.
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  19 82
  مشرق بی خود حرف مفت میزند و گزارش می کند، خودتان ناخواسته اعتراف کردید که : قرار بود تحریم اش حل شود تا پرتاب شود. این نشان میدهد با تحریم ها نمی شد پرتاب کرد که اگر می شد پرتاب میشد.
  • IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   37 3
   جناب کشور ثالث میتونست پرتاب کنه و هیچ ربطی به بحث هسته ای نداشت اما خودشون نمیخواستم باعث ناراحتی اتحادیه اروپا و امریکا بشن..... حالا آقایون رفتن و امتیاز دادند و فتح الفتوح کردن چرا پرتاب نمیشه؟ چرا آقای روحانی در سازمان فضایی رو تخته کرده و حتی اجازه پروژه های مشترک دانشگاهی در حوزه هواپیمای مسافربری رو هم نمیده و این پروژه های رو نیمه کاره گذاشته و بودجه اختصاص نمیده؟؟ مشکل آقایون اینه که عاشق گرفتن کاسه به سمت غرب هستن و مثل تقی زاده زمان رضا شاه فکر میکنن باید از فرق سر تا نوک پا غربی بشیم ..... حالا هم که اقای روحانی تز جدیدشون تحت عنوان منطقه قوی به جای کشور قوی رو سر میدن ا!! گر شما ذره ای انصاف میداشتین میفهمیدین تفکر این جماعت هم امنیت ما رو به خطر میندازه هم استقلال ما رو از ما میگیره
  • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   15 5
   شما اول حواست رو از مسائلِ عقل ضایع کن به متن بده بعد اظهار فضل کن پرتاب، تحریم نیست عزیزم خود ماهواره مصادره است
  • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   28 3
   مگه خودمون مردیم وقت میبره ولی متوانیم
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   44 3
   آن کس که نداند که نداند که نداند ... خلایق هرچه لایق، شما ها حقتونه یکی مثل روحانی بشه رییس جمهورتون
  • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   16 2
   طرف رفته بود کنار دریا با قاشق از تو سطل، ماست میریخت تو دریا. یکی رسید بهش گفت چکار میکنی؟ گفت دارم دوغ درست می کنم. طرف خندید و گفت نمیشه که. گفت آره میدونم ولی اگه بشه چی مییییشه!!
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   27 1
   همیشه یک عامل قدرت کثیف وجود داشته و اون جهالت خلایق هست. چرا خودت رو گول میزنی؟! چطور دولت قبل تونست این کار رو بکنه، بعد آقای روحانی با این همه ادعا (!) نمیتونه همین یک کار بکنه؟!
  • ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   21 1
   مگه پرتاب گر ماهواره نداشتیم که آن را به کشورهای دیگر دادیم که پرتاب کنند؟
 • علی IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  63 7
  این دولت کابوسی برای علم و فناوری شده متاسفانه کسی هم برایش مهم نیست اگر کسی هم حرف بزنه سریع دهانش رو میبندند از این مثال های مصباح زیاده
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  20 29
  دولت مقتدر قطعنامه کاغذ دان چرا سرنوشت ماهواره سینا را مشخص نکرد?
  • مسعود IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   17 4
   هر چی می گیم می گن یه عده احمدی نژاد اقا احمدی نژاد رفتتتتتتتت
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   14 0
   پیشرفت در صنایع هوافضا و هسته ای را مدیون دولت نهم و دهم هستیم و در دولت یازدهم دوباره به عقب بازگشتیم .
 • IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  12 36
  احمدی نژادتون چرا پرتاب نکرد؟ اصلا آیا این ماهواره های کوچک کاربردی دارند؟ آیا صرفه اقتصادی دارند؟ اگر ایرانی بود چرا ایتالیا اجازه بده؟ آیا این ماهواره ها و پرتابشون صرفا تبلیغاتی نیست؟ و خریدی هنگفت از خارجی ها؟
  • ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   16 1
   برادر یا خواهر باید ماهواره ساخته شود. بعد از ساخته شدن تست هایش جواب بدهد و در انتها پرتاب شود. درک این مراحل نیاز به هوش چندانی ندارد
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   23 1
   دولت دکتر احمدی نژاد 4 تا ماهواره به فضا پرتاب کرد اینها چیکار کردند ؟!
 • محمد IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  25 3
  ماهواره‌ بر سیمرغ که روی سکوی پرتاب پایگاه سمنان آماده پرتاب بود با تشر کدخدا جمعش کردن کجای کارید
  • نصیر IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   15 1
   ماهواره بر سفیر بود خود سردار حاجی زاده گفت سفیر بود
 • مغزمتفكرجعلي IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  8 16
  آواكس!!!آواكس اوجب واجبات است!ماهواره هم من جمله واجبات است!كه نبايد ترك شود اگر ترك شد واجبات است كه ترك شده است!!!
 • کارشناس ارشد بیکار IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  22 2
  حالا که 4 سال دولت روحانی تموم شد تقریبا دیگه دوسال برجام اجرایی شده پس چرا هنوز پرتاب نشده ؟؟؟؟؟؟؟؟/ نکنه واسه تبلیغات انتخابات بعذی خودشون گذاشتن:-) چقدر خوب بلدن وعده بدن اما از عمل خبری نیست
 • علی IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  16 3
  ماهواره رو خودتون پرتاب کنید چرا وابسته به کشورهای دیگه باشیم
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
   2 0
   دوست عزیز تو برجام توافق کردند موشک های باستیک که برای پرتاب ماهواره است به موزه بره
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  9 40
  مشرق توهم زدی دو تا پیت حلبی فرستادن فضا حالا فکر میکنی صنعت فضایی داریم .....
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   25 0
   دو تا کامنت گذاشتی فکر کردی خبریه و جز آدم حساب میشی که نظرت مهم باشه،،، پادو جان
  • نصیر IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   24 1
   10 تا کشور بیشتر همین بیت ها رو پرتاب نکردن خود باخته بی هویت به بن بست برجام رسیده
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   18 2
   شما هم اگه میتونی ازون پیتها هوا کن فکر نکنم حتی با دستت بتونی بیشتر از چند متر هواش کنی بعدشم که مستقیم میخوره به کله ات .. البته از آنجایی که کله ات پوکه شاید اینطوری کمی به خودت بیایی و دستاوردهای دانشمندان را مسخره نکنی بدبخته بی عقل
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   18 1
   داداش تو میتونی یک کیت چشمک زن که توی بازار ریخته رو سر هم کنی؟! :)))) خودت مفلوکی فکر نکن همه مثل خودت هستند.
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   17 2
   کلا اون کسی به دستاوردهای دیگران گیر میده که خودش ناتوانه!
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  6 32
  مشرق حان ببخش باید میگفتم دوتا پیت حلبی رو هوا کردن انشاءالله که میبخشی
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   24 3
   مثلا الان شما سواد داری که به خودت اجازه میدی به ماهواره های ساخت متخصص و تحصیل کرده هموطنت بگی پیت حلبی؟؟؟!!!
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   20 1
   آره اتفاقا تجربه ثابت کرده اونی که کنار نشسته و زر میزنه (مثل تبل تو خالی) از همه ناتوانتر و بدبختره.
  • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   16 0
   اگر پیت حلبی باشد که این همه سروصدا ندارد. پس چیزی هست که درموردش این همه حساس شدند و اون دو سال به گروگان گرفتند.
 • اکبر IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  30 4
  این دولت،دولت حرفه،دیپلماسیش هم خنده و التماسه.منافع دیگران راهم بر منافع ایران مقدم می دارن
 • adel IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  17 2
  کلا ذات این جماعت زر زدنه. . .دو فردای دیگه گند قرارداد دو سه روز پیش در میاد.میگن چرا فلان نهاد جلوشو نگرفت؟!؟!؟ خدایا اینا که هدایت نمیشن. . .ما رو برهان از دستشان
 • بی نام IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  23 4
  .... در خوش بینانه ترین حالت، "ابوموسی اشعری" است. کجاست مالک اشتری که به یاری علی (ع) برخیزد؟!
 • محسن IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  4 13
  ضمن اعلام حمایت قطعی از توسعه فناوری فضایی و ماهواره ، توجه داشته باشیم فناوری ماهواره مصباح متعلق به دوازده سال پیش است و لذا باید فراموشش کرد و یکی جدید ساخت و پرتاب کرد.
  • دانشجو IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   13 0
   آخه چرا خودتونو گول می زنیدیعنی وقعا فکر کردید اینا اینو می فرستن موزه که کار روی جدید تر شو شروع کنن ....................اجاز پرتاب همینو نداشتن.......تاکی ........................داداش اشتباه می زنی .................... یکم بیشتر فکر کنید دولتی که وزرا هزار میلیاردی توش هست واقعا توقع کار داردید ...... یک عده ای می گفتن روحانی و وزراش خیلی پول دارد دیگه سیرن برا ملت کار می کنن ..... امید وارم ملت دیر متوجه نشن
 • کارمند سابق سازمان فضایی IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  18 0
  متاسفانه امریکا و اسراییل و تاحدی فرانسه و انگلیس به شدت تلاش می کنن ایران در فضا نباشه چه ماهواره اش چه پرتابگرش چون از کاربردهای دوگانه ماهواره چه در بخش تجاری و چه بخصوص نظامی آگاه هستن!مثل افزایش دقت هدایت کنترل رهگیری و هدف گیری موشک بمب هواپیما پهپاد حتی قایق!.در نهایت اصرار دارن ایران یه ماهواره رو اجاره کنه یا بخره ولی با کنترل در دست خودشون و نه ایران که تصاویر سانسور شده ارسال کنه و در بخش مخابراتی هر وقت اراده بکنن سیگنال ها قطع بشه و نیز تصاویر پایگاه های نظامی و حساس اقتصادی و امنیتی اونها رو فیلتر کنه بحرحال اونها در منطقه خیلی نیرو جابجا می کنن چه خودشون چه متحدینشون
 • اصلاح طلب IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  22 3
  تا 2024 ترکیه و 2030 امارات برامون پرتاب می کنن غصه چی رو می خورید!؟
  • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   18 0
   احسنت!!!! البته اون موقع ما برگشتیم به دوره قاجار و باید نفت رو با چاهش ببخشیم به انگلیسی‌ها تا شاید مهندسان مهاجرت کرده ما به انگلیس، یک ماهواره الکی برای ما بسازن!!!
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   16 0
   متاسفانه در 4 سال گذشته دانشمندان فضایی ایران به امارات پناهنده شدند .
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   11 0
   متاسفانه در 4 سال گذشته دانشمندان فضایی ایران به امارات پناهنده شدند .
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   8 0
   متاسفانه در 4 سال گذشته دانشمندان فضایی ایران به امارات پناهنده شدند .
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  21 2
  انهایی که به روحانی رای دادن بایدالان چوبشوهمه ملت ایران بخورند
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  15 4
  سپاه باید موشک ماهواره کوب بسازه .
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  2 19
  خب یکی از عوامل تحریم اینا هستن بعد تحریم شدیم زبونتون 6 متر درازه
 • محمد GB ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  7 25
  ماهواره واسه من جوون نه کار میشه نه نون.مهمترین قدرت یکی کش.ر قدرت اقتصادیش هست از شوروری درس یگیریم قدرت نظامی عظیم اقتصاد ضعیف نتیجه سقوط
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   16 3
   عمرت را پای تحلیل های چرند bbc و manoto و voa حرام نکن جوان !
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   9 10
   شوروی مثل آمریکا بازوی شیطان بود . جمهوری اسلامی از شوروی درس بگیره ؟!
  • میثم IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   9 2
   پسر خوب تو این دنیا گرگ صفت که همه برای آدم چنگ و دندون نشان می دهند. اگه از نظر علمی حرفی برای گفتن نداشته باشیم هیچ چی از این مملکت باقی نمیمونه تا تو بخوای کارم گیر بیاری.
  • نصیر IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   11 5
   همین شوری الان اسمش روسیه هست دومین ابرقدرت دنیا که فضانوردان امریکایی با سایوز اونها به ایستگاه فضایی می رن! محض اطلاع امثال بی خبر شما حتی ژاپن و آلمان هم برنامه های سنگین فضایی هوایی و هسته ای دارن نیمی از صنایع نظامی اروپا در آلمان هست..شما منبع افکارت چند سایت خاص یک جناح مشخص هست وابسته به اسراییل انگلیس و امریکا
  • مهندس یاور IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   14 1
   امریکا قدرت اقتصادی نیست که برنامه فضایی داره؟ فرانسه نیست که داره؟ ژاپن نیست که داره؟ چین نیست که داره؟ هند نیست که داره؟ روسیه نیست؟ اسراییل نیست که داره؟ کره جنوبی نیست؟ انگلیس نیست؟ برزیل نیست؟ ترکیه و اماراتی که در منطقه دارن فضایی میشن نیستن؟ آلمان نیست که نصف ایرباس در آلمان ساخته میشه؟ شما مثل طوطی فقط اخبار یه دوره کوتاه شکست شوروی رو تکرار می کنید؟؟ درد شما چیز دیگری هست وگرنه تمام کشورهای صنعتی داخل صنایع هوا-فضا قدرتی هست
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   12 1
   اقتصاد دقیقا چه طور متحول میشه؟ با فروش مملکت؟!!!! همون کاری که یه عده شدیدا پیگیرشن. الان روسیه از صدقه سر همون قدرت نظامی سابقش سرپاست و حق وتو داره
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   12 0
   شما که عشق انگلیسی از غرب درس بگیر که چطور با فن آوری های انحصاری اقتصادشون رو متحول کردن فقط که نباید از بی بندوباریشون الگو بگیری عزیزم
  • دولت قبل مقصره IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   10 1
   بعد از برجام این حرف ها خریدار نداره عمو برو خودتو سیاه کن
  • سینا IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   3 8
   اقای مهندس یاور این بنده خدا هم همینو میگه قدرت اقتصادی باش و ماهوارره هم بفرست
  • امیر IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   16 2
   سینا جان کجا محمدهمینو میگه؟!!!!! طرف با صراحت میگه ماهواره برای من نه کار میشه و نون!!!!!!!! در کمال تعجب شوروی را مثال میزنه، انگار ماهواره فرستادن شوروی باعث تجزیش شده!!!!!!!!!!!!! حرف واضح و صریح که نیاز به شرح و تفسیر نداره عزیزم.
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   9 0
   خوب از امریکا و فرانسه و انگلیس یاد بگیر که هم قدرت نظامی دارن و هم اقتصادی
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  11 1
  کلا از زمان تیلیغات انتخابات روحانی و دور وبری هاش دنبال تضعیف نظام و امنیت هستند حال چرا نمی دانم..... چه شده که بالام جان از این حرفها می زند--- وجای تعجب است که چرا کسی جوابش را نمی دهد.... شاید ایشان منتظر آن سیلی سخت هستند..... وشاید هم حمله به نظام وامنیت کشور داره خودش را نشون می ده.... شاید هم نمی فهمد چه کار می کند.....در هر صورت خدا عاقبتش را بخیر کند که در ........ غرق نشود..
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  5 1
  عبرت از این نظر
 • محمد IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  18 17
  هر کی ندونه انگار ماهواره جاسوسی میفرستن بابا دوتا پیک نیک گازی این حرفهارو نداره
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   14 5
   میخوای برای اینکه دهن پرکن تر باشه تو رو بفرستیم که اینقدر عاطل و باطل نگردی
  • مریم خانم IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   11 5
   آی کیو! ماهواره نظامی رو که نمیشه به اسم ماهواره نظامی پرتاب کرد!!
 • ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  13 0
  ماباید به فکر کشور خودمون باشیم به ما چه مربوط منطقه قوی باشه یا نه . ماباید قوی شویم که بتونیم حرفی تو دنیا برای زدن داشته باشیم وبه راحتی نتونن تحریممون کنند
 • کریم آقا IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  18 1
  انهایی که به روحانی رای دادن هدفشان آزاد شدن رقاصی مختلط درمعابر عمومی و برگزاری کنسرتهای مستهجن است ، این بندگان خدا تصورشان از ماهواره ، همون شبکه های ماهواره ای هست !!!
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  8 17
  دانشمندان در صنعت خودرو سازی کجا هستن اونوقت ؟ نکنه این موشک هم مثل پراید ساختنشون بوده
  • امین IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   11 2
   چه ربطی به صنعت خودروسازی داره پرفسور؟!!!! حتی کودکان هم به دلایل مشکلات صنعت خودروسازی پی برده اند، شما هنوز برات سواله؟!!!! دوست و دشمن به پیشرفته بودن صنعت موشکی ما اذعان دارند، بعد عده ای بی هوطن با قلبی مریض، موشک سازی را با ساخت پراید مقایسه می کنند!!!!!!!، اللهم اشف کل مریض.
  • برادر IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   9 2
   خودرو سازی ایران 40 ساله مشغول مونتاژه خودروهای فرانسوی کره ای و ژاپنی هست اصلا مگه خودرو سازی داریم!؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  7 9
  صنعت فضایی با اون افتضاح پرتاب موجود زنده
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
  0 3
  فرستادن مصباح با توجه به زمانی که از ساختش گذشته منطقی نیست. الان دو تا ماهواره به روز تر تو نوبت ارسالن. کلا ماهواره بادبادک نیست بفرسیمش اسمون خوشحال شیم. مصباح وظیفه شو انجام داد و اونم انتقال تکنولوژی بود
  • گاوچرون IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۵
   2 0
   این ماهواره اصلا وارد ایران نشده انتقال تکنولوژی پیش کش!!
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   1 0
   موضوع نفس عمله نه چیز دیگه چرانمیگیری
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  2 0
  اول یه موزه غیرت دولت مردان ایرانی بسازید وبعد بفرستید اونجا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس