آذربایجان و کشورهای اسلامی

آذربایجان از این میزبانی فرصت‌طلبی‌های بین‌المللی عجیبی داشته و تاکنون به اهداف خود به خوبی رسیده است. برگزاری غرفه‌های فرهنگی قطر، امارات، عربستان یا عمان در حاشیه این مراسم چه معنایی می‌تواند داشته

سرویس ورزش مشرق - رقابت‌های همبستگی کشورهای اسلامی به میزبانی آذربایجان در جریان است و کاروان ورزشی کشورهای اسلامی در رشته‌های مختلف قوی‌تر و کامل‌تر نسبت به دوره‌های گذشته حضور پیدا کردند.

بر روی کاغذ اتفاق مبارکی برای ورزش‌ کشورهای اسلامی در حال رخ دادن است. به عنوان مثال بسیاری از قهرمانان ورزشی کشورهای اسلامی از جمله ایران این رقابت‌ها را میدان بسیار مناسبی برای آمادگی جهت حضور بهتر در رقابت‌های آسیایی و حتی المپیک توصیف می‌کنند.

در حاشیه این رقابت‌ها نیز اتفاقات مثبت و امیدوارکننده‌ای رخ می‌دهد. نمایشگاه‌های بین‌المللی محصولات ورزشی و غیرورزشی با محوریت پیشرفت کشورهای اسلامی برگزار می‌شود و حتی در عرصه‌هایی کاملا نامرتبط با ورزش مثل مذاکرات امور خارجه، جلسات و هم اندیشی‌های هدفمند و خوبی بین کشورهای مختلف برگزار می‌شود

در این میان بدیهی است که همه کشورها توان استفاده از این پتانسیل ارزشمند را نداشته و کشوری که حرفه‌ای عمل کند می‌تواند از این میدان بین‌المللی بهره‌برداری داشته باشد. فارغ از این اتفاقات مثبت و سودمند و با توجه به ویژگی کشور میزبان و سابقه منفی آن در شیطنت‌های سیاسی و فرهنگی همچنان شاهد برخی اقدامات تحریک‌آمیز و غیراخلاقی از سوی مقامات برگزار کننده این رقابت‌ها هستیم

این افراد البته بدون هماهنگی با مقامات حکومتی آذربایجان دست به چنین تحرکات تحریک آمیز نمی‌زنند اما بعید است با توجه به سابقه این مقامات انتظار عذرخواهی یا پیگیری موضوعاتی از این دست داشته باشیم

مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها البته بسیار زیبا و جذاب بود و تم اسلامی (مذهبی) آن به دل سایر شرکت کننده‌ها از جمله ایرانی‌ها نشست اما شاید نبودند افراد تیزبینی که در همان مراسم افتتاحیه برخی شیطنت‌های زیرپوستی و به ظاهر کم اهمیت را رصد کنند.

یکی از پیام‌های مهم این مراسم افتتاحیه حضور درخشان و غیرقابل انکار کشور آذربایجان در مسیر پیشرفت اسلام بود و البته این سؤال پیش می‌آید که کشوری با سابقه‌ای کمتر از یک قرن در حالی که قرارداد مشروط جدایی از خاک ایران چند سالی است به تاریخ انقضای خود رسیده چه لطف بزرگی در مسیر پیشرفت اسلام داشته است. البته که تاریخ همواره نشانگر و تایید کننده رشادت‌های آذربایجانی‌های مسلمان در نبرد با کفار و دشمنان کوچک و بزرگ اسلام بوده و هست اما تاکید نویسنده بر تلاش کشوری به نام آذربایجان برای القای این موضوع جعلی است که تنها این کشور چنین ویژگی‌هایی در منطقه داشته و سایرین از آن بی بهره بوده‌اند.

مقامات برگزارکننده چنان از نماد آتش و اساطیر و افسانه‌های این سرزمین سخن می‌گویند که گویا در حداقل 14 قرن گذشته این اسطوره‌ها در خلا زندگی کرده و نه از اسلام وام گرفته‌اند و نه از ایران باستان. شیطنت اخیر مقامات برگزارکننده این مراسم در وب سایت رسمی این رقابت‌ها نیز قابل تأمل بود که البته در روزهای شلوغ سیاسی امروز کشورمان توقع پیگیری این مسائل شاید چندان منطقی به نظر نرسد.

مقابل پرچم و نام هر کشور در وب سایت رسمی این رقابت‌ها به زبان رسمی کشورها نیز اشاره شده است و به عنوان مثال زبان رسمی ترکیه به عنوان یک کشور اسلامی زبان ترکی محسوب شده و البته زبان رسمی بسیاری از کشورهای دیگر زبان عربی است اما مقابل نام جمهوری اسلامی ایران در بخش زبان رسمی به زبان پارسی تا میزان 51 درصد اشاره شده و پس از آن گویش‌ها و زبان های دیگر اقوام متمدن و بزرگ ایران زمین رویت می‌شود.

این یک شیطنت واضح است چرا که طبق قوانین بین المللی زبان رسمی هر کشور کاملا مشخص است و نیازی به بررسی و تحقیق ندارد.

صرف نظر از نوشته نشدن زبان رسمی ایران به عنوان زبان پارسی نکته درجه دوم این شیطنت ذکر زبانی به نام زبان ترکی است. نویسنده اصراری به اسناد تاریخی و ذکر دلایلی از جنس تاریخ سیاسی و تاریخ ادبی ایران باستان ندارد اما در حالی که زبان رسمی کشور آذربایجان، آذری است، در بخش زبان‌ رسمی جمهوری اسلامی ایران و در دل شیطنت مذکور به زبانی به نام ترکی اشاره شده است نه آذری، بماند آنکه متاسفانه بسیاری از آذری زبانان غیور و گرامی ایران به چنین اشتباهی ناخواسته تن داده‌اند و حتی آنها نیز زبان خود را ترکی محسوب می‌کنند و زبان باستانی ارزشمند و غنی آذری را تقریبا نابود شده می‌دانند.

آذربایجان از این میزبانی فرصت‌طلبی‌های بین‌المللی عجیبی داشته و تاکنون به اهداف خود به خوبی رسیده است. برگزاری غرفه‌های فرهنگی قطر، امارات، عربستان یا عمان در حاشیه این مراسم چه معنایی می‌تواند داشته باشد و علی‌اف به چه منظوری با هزینه‌های نجومی تن به چنین خوش خدمتی‌هایی داده است؟

پس از اصلاح در وب سایت رسمی بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی

شاید به کنایه باید گفت پس از سرقت تار ایرانی، نوروز ایرانی، چوگان ایرانی و چهارشنبه سوری ایرانی اکنون به دنبال ثبت جهانی اسلام به نام خود باشند.

بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ چهارمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی به میزبانی شهر باکو، جمهوری آذربایجان است. در اکتبر ۲۰۱۲ کمیته ملی المپیک آذربایجان برای برگزاری مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۷ در آن کشور اعلام آمادگی کرد و توانست در جلسه فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۳ که در جده عربستان برگزار می‌شد این میزبانی را کسب کند. همه ۵۶ عضو فدراسیون همبستگی ورزشی کشورهای اسلامی در این مسابقات حضور دارند. به جز کشور کویت که به علت تعلیق بودن کمیته المپیک آن کشور٬ ورزشکاران آن به صورت مستقل و تحت پرچم فدراسیون همبستگی ورزشی کشورهای اسلامی در این مسابقات حضور دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 61
 • تبریزلی IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  پانترکیسم وحرکات خزنده وخاعنانه وباج طلبانه انها بزرگترین چالش کشور ما در اینده هست ولا غیر....بنده بوضوح شستشوی مغزی جوانانمان وایرانیت ستیزی انها را بعنوان یک تبریزی میبینم ..ومسعولان سیاسی ونخبگان فرهنگی ما هنوز خواب برادری با اینها را میبینند.
  • ا IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   62 45
   اینها کف روی آب است و هیچ غلطی نمیتونن بکنن
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   40 31
   دلبندم خائنانه صحیح است شما چطور فاس زبانی هستی
 • محسن IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  مشرق نیوز مثل همیشه .... فاشیست و نژاد پرست
  • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   16 15
   لعنت بر پانترکیسم و نژاد پرستان فاشیستش
  • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   10 4
   دوست عزیز چه ربطی به نژاد پرستی داره.اتفاقاً اونها دارن به نژادپرستی دامن میزنن.راستش من زیاد دل خوشی از سایت مشرق بدلیل موضوعاتی که خودش بهتر میدونه ندارم ولی جاییکه منافع ملی کشورمان درمیان باشه در کنار هر ایرانی که از نظر تفکر سیاسی حتی 180 درجه با من در تضاد باشه خواهم ایستاد و دستاهاشو در دستانم در مقابل هر بیگانه ای که قصد دشمنی با میهنم داره, خواهم فشرد.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  84 36
  اینا رو میگی. متاسفانه در دل مسابقات کشورهای اسلامی زنان با پوشش نامناسب حضور دارند . این است بازیهای کشورهای اسلامی؟ اینجا بیشتر رژه اسلام امریکایی رو شاهدیم
 • سرمدی IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  63 56
  مشرق من که متوجه منظورت نشدم ؟ خب نوشته 51درصد زبان فارسی 24درصدترکی و 25درصد هم عربی مازنی گیلکی ترکمنی و... داره ایران دیگه !!
  • IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   7 2
   با افتخار این زبان ها و گویش ها جزو جدا نشدنی ایرانیان هستند
  • IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   4 3
   اینجوری باشه برای بقیه کشورها هم این امر صدق میکنه آقای متوجه
 • DE ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  49 33
  marg bar doshmanae Iran
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  70 40
  تا اونجا که من میدونم 25 درصد جمعیت ترکیه به زبانهای ایرانی (کردی و زازا) صحبت میکنند .
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  46 27
  فعلا در حال مماشات و برادری و لبخندهای عاشقانه از سوی ایران هستیم و متاسفانه از ارمنستان هم فاصله گرفتیم، نتیجه هر روزش هم بهمین صورت هست که می‌بینیم.
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  51 75
  مشرق سرت رو بزار زمین بمیر مرسی
  • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   10 8
   وقتی علیف و عردوغان و نوچه هاش رو به درک فرستادیم بعضیا حالیشون میشه چی به چیه.....
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  62 43
  نوبت ما هم خواهد رسید باید در دوره بعدی که مسابقات در ایران برگزار شود جمهوری جعلی باکو را به عنوان تکه جدا شده به واسطه جنگ و به مدت صد سال به شوروی واگذار شد معرفی کنند تا تمام دنیا این سارقین فرهنگ و تاریخ را بشناسند
 • رحمن IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  55 58
  شهر قره باغ که الآن به آذربایجان اتصال ندارد را بایران ملحق کنید تا دیگر از این غلط ها نکند
  • IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
   7 8
   ورزش را سیاسی نکن در دنیا هیچ ملتی مثل ایران سیاست زده نیست سیاست زدگی یک بیماری بدی است که باعث میشود به همه چیز با شک و گمان و وهم بنگری برادر
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  27 39
  بزار بکنن وقتی نفت و گازشون ته کشید خودشون ول میکنن
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  5 2
  زمانی که ایران بازی های المپیک آسیایی برگزار میکرد شما کجا بودی؟
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  7 7
  مشکل بزرگ اینه ما غیرتمون ته کشیده وگرنه با یک حمله چند ساعته باکو رو به تلی از خاکستر تبدیل می کردیم
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  12 10
  زبان کردی در ترکیه و زبان تالشی در جمهوری جعلی آذربایجان لحاظ نشده
 • ترک ساوه ای IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  11 10
  تا موقعی که کوتاه بیایی همین اش است و همین کاسه .الهام الیف چون دیکتاتور است وابسته و نوکر اسرائیل است برای همین این اتفاقات می افته .تو جمهوری جعلی اذربایجان ایرانیان تات زبان و تالشی وجود دارند ایران باید از اینها حمایت کنه و ان قسمت خاکی که انها در ان زندگی می کنند به ایران محلق کنه و همچنین نخجوان و قره باغ را باید به ایران ملحق کنیم . در ضمن هرکشوری که ادعا می کنه مسلمان دلیل بر خوب بودنش نیست نمونه اش عربستان و قطر و اردن و اذربایجان جز شر چیز دیگری ندارند
 • تبریزی IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  11 15
  خوب ایران آذری داره .ترک معنا ندارد
 • حق جو IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
  16 4
  ایران متعلق به تمام اقوام چه مازنی چه ترک چه فارس چه گیلکی چه لر چه عرب بلوچ لک کرد و... هست زنده باد ایران وایرانی ! ایران تنها کشوری که همه اقوام باهم دوست وبرادر هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس