کد خبر 644829
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۷

یک روزنامه صهیونیستی از تماس های اخیر بین مسئولان سیاسی رژیم صهیونیستی و آمریکا و ابراز نگرانی شدید دو طرف درباره احتمال فروپاشی دولت عبدالفتاح السیسی در مصر خبر داد.

به گزارش مشرق، روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نوشت: ارزیابی های اسرائیلی و آمریکایی نشان می دهد که خطرات جدی نظام السیسی را تهدید می کند و در صورتیکه در سال 2017 تغییرات اساسی در اقتصاد مصر رخ ندهد، مردم این کشور باز هم به خیابان ها آمده و حکومت ژنرال السیسی را سرنگون خواهند کرد.

به نوشته این روزنامه، رهبران نظام مصر به بحران اقتصادی این کشور به عنوان یک تهدید استراتژیک و مرکزی برای کشورشان نگاه می کنند.

بر اساس این گزارش، بحران اقتصادی در مصر به دنبال تشدید درگیری ها در سینا، لیبی و یمن تشدید شد در حالیکه برخی کشورها اعم از عربستان، امارات و کویت نیز تنها به بخشی از تعهدات مالی خود به مصر عمل کردند.

یدیعوت آحارونوت همچنین نوشت: در سطح جهان این درک وجود دارد که سال 2017 برای مصر سرنوشت ساز خواهد بود و بر این اساس رژیم صهیونیستی سعی دارد از روابط خود با آمریکا و دیگر کشورها به منظور حمایت از اقتصاد مصر استفاده نماید.

بر پایه این گزارش، مسئولان صهیونیست با همتایان مصری خود درباره اجرای تعدادی از طرح های اقتصادی جهت حمایت از نظام مصر بحث و گفت وگو کردند و مسئولان این کشور نیز اخیرا به سرزمین اشغالی سفر کرده و از رژیم صهیونیستی درخواست همکاری در زمینه اقتصادی کردند که به دنبال آن دستگاه امنیت این رژیم فهرستی از طرح های احتمالی را به آنها ارائه کرد که از جمله این طرح ها، طرح مربوط به شیرین کردن آب دریا به خصوص در سایه کاهش سطح آب رود نیل، همکاری در زمینه انرژی خورشیدی، تولید برق، کشاورزی، آبیاری، گاز و گردشگری است به خصوص اینکه درآمد ناشی از توسعه کانال سوئز که نظام السیسی میلیاردها دلار برای آن هزینه کرده، بسیار کمتر از آن چیزی است که انتظار می رفت.

این در حالی است که شماری از فعالان مخالف دولت مصر طی فراخوانی در سایت های اجتماعی با عنوان «انقلاب گرسنگان» ، مردم این کشور را به برگزاری تظاهرات علیه عبدالفتاح السیسی در روز 11 نوامبر (21 آبان) دعوت کردند.

در همین رابطه ائتلاف ملی برای حمایت از مشروعیت و مخالفت با کودتا که حامی محمد مرسی نخستین رئیس جمهور منتخب مصر است، در بیانیه ای از مردم مصر خواست تا در تظاهرات روز 11 نوامبر که زمینه سازی برای خشم مردمی در سالروز انقلاب ژانویه است، مشارکت پر شور داشته باشند.

از سوی دیگر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر پیش بینی کرد که این فراخوان ها و درخواست برای کناره گیری السیسی از قدرت در اعتراض به تورم و اوضاع نابسامان اقتصادی با شکست مواجه شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره فراخوان گروه های مخالف دولت برای برگزاری تظاهرات مردمی در روز 11 نوامبر گفت: مصری ها بیش از حد تصور این افراد از آگاهی برخوردارند و لذا تلاش این عناصر و افراد شرور محکوم به شکست است.

وی افزود: ملت مصر از تلاش های مربوط به وارد کردن مصر به گرداب آگاه است و لذا سعی می کند که از وارد شدن به این گرداب دوری کند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس