نیویورک با اشاره به لزوم تاسیس دفتر بوئینگ در ایران و اقامت تکنسین های آمریکا در ایران پس از فروش هواپیما به این کشور نوشت: صدور مجوز فروش بوئینگ به ایران از سوی دولت آمریکا چیزی بیش از لغو تحریم های ۴ دهه گذشته در صنعت هوانوردی است.

به گزارش مشرق به نقل از نیویورک تایمز، مدت ها قبل از اینکه هواپیماهای بوئینگ جدید خریداری شده توسط ایران در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به زمین بنشینند، ایران و آمریکا باید با یک واقعیت جدید کنار بیایند: شهروندان آمریکایی ممکن است بار دیگر اقدام به اقامت در تهران کنند؛ اتفاقی که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و بحران گروگان گیری در سال 1980 رخ نداده است.

زمانی که دولت آمریکا در روز چهارشنبه به دو شرکت هواپیماسازی غربی مجوز داد تا به ایران هواپیما بفروشند، این چراغ سبز چیزی بیش از لغو تحریم های 4 دهه گذشته در صنعت هوانوردی بود. فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران تاثیر مهمی در پایان دادن به دوران انزوای مطلق در روابط دو کشور خواهد داشت.

بوئینگ تقریبا مطمئنا باید یک دفتر تجاری در تهران ایجاد کند و تکنسین هایی باید به آنجا اعزام شوند تا همتایان ایرانی شان را در زمینه مراقبت و تعمیر هواپیماها آموزش دهند. در میان این تکنسین ها تقریبا مطمئنا شهروندان آمریکایی نیز حضور خواهند داشت.

به گفته تحلیلگران ایرانی، این دقیقا همان هدفی است که آمریکا از اعطای مجوز به شرکت های هواپیماساز دنبال می کرده است.

قرارداد فروش هواپیما به ایران نه تنها به دولت حسن روحانی اجازه می دهد تا دستاورد ملموسی از نزدیک شدن به غرب به نمایش بگذارد، بلکه ایران را به سمت هدف نهایی یعنی عادی سازی روابط با آمریکا نزدیک تر می کند.

قربانپور، فعال سیاسی حامی دولت روحانی گفت: «کسی نمی تواند انکار کند که همراه ای هواپیماها، افراد (خارجی) و دانش فنی وارد ایران خواهد شد.»

خرید هواپیما از آمریکا، ایجاد دفتر بوئینگ در ایران یا حضور نمایندگان آمریکایی در یک فرودگاه بین المللی شاید در ظاهر بی اهمیت به نظر برسد، اما این به معنای تغییری اساسی در روابط دو کشور خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • عبرتی ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  حضرت امام خمینی رحمه الله علیه: امریکا شیطان بزرگ است رابطه ما با آمریکا مانند رابطه گرک ومیش است امیدوارم آرزوی رابطه با شیطان بزرگ تحقق بیابد آمین
 • ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  یک گام بسیار بزرگ در جهت ارتقآ زندگی مردم ایران
 • سروش ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  به نظر من باید از این تکنیسینها بهره برد و به فرودگاه دورتر از پایتخت فرستاده بشن مثل فرودگاهی زمین خالی مثل پروژه فرودگاه قم که فقط روی کاغذهای نقشه حضور داره تا هم اونجا رو بسازن و هم از مرکز ایران دور باشن.
 • ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  از استراترژی گرگی به شغالی تغییر حالت داده شیطان
 • ی ایرانی ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  این آموزشها میتونه در یک کشور دیگه باشه . مثلن نمایندگی بوئینگ در ایتالیا یا چین یا هر جایی غیر از آمریکا و ایران
 • afafaf ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  با سلام کاری به امریکا واسرائیل وانگلیس و سیاستاشون که مثل همه کشورهای دنیا از جمله خودمون قطعا اول به فکر منافع خودشون هستن ندارم ولی عزیزان بعنوان کسی که یه عمر تو صنعت هوائی کار میکنه عرض میکنم کهنه بودن صنعت هوائی ما باعث ایجاد عوارض منفی بسیاری است که همون ضررهای جانیش به عنوان مهمترین مولفه ها ضرورت خرید ناوگان جدید رو ضروری نشون میده .حقیر گرچه ادعائی ندارم و پست مهمی هم دارا نیستم ولیکن حاضرم در هر محفلی با هر کسی که مخالف عرایضم باشه بحث کنم.
 • ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  مردم ایران با ساخت هواپیماهای مورد نیاز خودشون به دست خودشون و از منابع طبیعی الله دادی خودشون میتونن ارتقاء بدن خودشونو
 • ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  اگه این تکنسین ها عامل سیا و موساد باشن چی!؟
 • ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  به امید خدا
 • ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  الله اکبر
 • ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  الله اکبر