کد خبر 621109
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۹

آیت ‏اللَّه شیخ محمدحسین کاشف ‏الغطاء پس از چند روز بیماری در 28 تیرماه 1334 ش در منطقه‏ کرند کرمانشاه در 79 سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش مشرق، علامه محمدحسین بن علی کاشف‏الغطاء نجفی، در سال 1294 قمری از خاندانی اهل علم و معروف به دانش و فضیلت در نجف اشرف متولد شد.
 
ایشان مقدمات علوم را در زادگاه خویش خواند و آن‏گاه در حلقه‏ درس دانشمندان بزرگ زمان خویش درآمد. آخوند ملامحمد کاظم خراسانی، حاج آقارضا همدانی، سید محمدکاظم یزدی، میرزا حسین نوری، میرزامحمدباقر اصطهباناتی و شیخ محمدرضا نجف ‏آبادی از جمله اساتید وی بودند.
 
کاشف الغطاء دارای استعدادی سرشار و ذکاوتی بسیار بود و در مدت کوتاهی توانست به مدارج عالی دست یابد و محل اعتماد مخصوص علمای حوزه‏ نجف قرار گیرد.
 
وی علاوه بر مقام علمی، در فن خطابه و سخنرانی نیز مقامی بس بلند داشت و سفرهای متعددی به کشورهای مختلف کرده و به هدایت مسلمین پرداخته است.
 
آیت اللَّه کاشف الغطاء حتی به کلیسا می‏‌رفت و ضمن سخنرانی، اشتباهات مبشّرین مسیحی را روشن می‏‌ساخت. ایشان یک بار، پس از اقامه‏ نماز جماعت در مسجدالاقصی در حضور 150 نماینده از کشورهای اسلامی و 20/000 نمازگزار، سخنرانی مهمی ایراد کرد و مسلمانان را برای مبارزه با رژیم صهیونیستی تهییج کرد. بر اساس همین اندیشه‌‏های سیاسی بود که ایشان درغالب جنبش‏‌های آزادی‏بخش و ضداستعماری شرکت می‌‏جست.
 
از این عالم بزرگوار بیش از 40 جلد تألیف و ترجمه به جای مانده است. که: تحریرالمجله (5 جلد)، وجیزة المسائل، المراجعات الریحانیه (2 جلد) از آن جمله‌‏اند. معظم ‏له پس از چند روز بیماری در 28 تیرماه 1334 ش در منطقه‏ کرند کرمانشاه در 79 سالگی دارفانی را وداع گفت.
 
پیکر مطهرش پس از تشییع به بغداد حمل و در وادی‏السلام نجف اشرف مدفون شد. این جمله از ایشان است: "آمریکا برای ما، فقر، جهل و عقب ‏افتادگیِ در ترقی و آبادی، زراعت و صنعت را می‌‏خواهد تا در برابرشان ذلیل و خاشع باشیم و به غارت منابع ثروتمان به وسیله‏ آن‏ها راضی شویم". او در دیدار با سفیر آمریکا درباره‏ اشغال فلسطین گفت: "قلب‏های ما از دست شما آمریکایی‏‌ها مجروح است. شما ضربه‏ ناجوانمردانه‏‌ای به ما زدید که هرگز در برابر آن سکوت نخواهیم کرد".
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس