یک فعال اصلاح‌طلب در واکنش به سخنان وزیر صنعت گفت:‌ کسی نیست به این آقای وزیر بفرماید که اگر می‌خواستی فیش حقوقی خود را افشا کنی، چرا ازدوستان دیگر اجازه گرفتی؟ که به تو اجازه ندهند و حتی ماجرا را مسخره کنند؟

سرویس سیاست مشرق - عباس عبدی تئوریسین جریان اصلاحات در واکنش به عملکرد دولت و مجلس در خصوص برخورد با بحران فیش‌های حقوقی در مطلبی انتقادی از مسئولان دولتی خواسته است که «‌از این بازی‌ها دست بردارند.»

وی در این یادداشت که در نشریه صدا منتشر شده،‌ در نقد مواجهه مجموعه نهادهای حکومتی از جمله دولت و مجلس در ماجرای فیش‌های حقوقی نوشته است:‌ قانون نویسی با تداوم ساختار دولتی موجود فقط اتلاف وقت است.

عباس عبدی با طرح این سئوال که راه محل مسئله برخورد با فیش‌های حقوقی چیست؟ نوشت: مشکل فیش‌های حقوقی، فقدان شفاقیت و عدم دسترسی مردم به اطلاعات بود. این ارقام یک شبه به‌وجود نیامده است. بلکه به مرور زمان شکل گرفته و از انجا که مردم از دسترسی به این اطلاعات محروم بوده‌اند، به طور طبیعی کسی هم از آن مبالغ مطلع نشده است، حتی مدیران فوقانی نظام نیز درک دقیقی از ماجرا نداشته‌اند، بنابراین مباره واقعی پایدار با این پدیده یا هر پدیده مشابه دیگر وقتی مثمر ثمر خواهد بود که همراه با شفافیت و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات شود.

این تئوریسین جریان اصلاحات با طرح این موضوع که هیچ اراده اصیلی برای مبارزه با مشکل فیش‌های نجومی وجود ندارد، اظهار داشت: اراده‌های موجود آگاهانه یا ناآگاهانه درصدد پیدا کردن مفری هستند که تا حد ممکن کارها دور زده شود، یا به تاخیر بیفتد و در نهایت حل ماجرا در دایره مورد نظر خودشان باشد.

وی در واکنش انتقادی به سخنان محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت دولت یازدهم در مورد عادی بودن فیش‌های نجومی مدیران در دنیا نوشت: یکی از آقایان وزراء خیلی صریح برداشت خود را گفت. او اعلام نمود که «‌ به نظر ما نیازی به این همه سرو صدا نبود و وجود چنین فیش‌هایی هم مرسوم است(!) به دوستان در هیئت دولت عرض کردم، بگذارید فیش‌های حقوقی‌ام را منتشر کنم تا مردم بدانند ما به عنوان وزیر حقوق‌مان چند است.»

عبدی درباره سخنان وزیرکابینه روحانی می‌گوید: کسی نیست به این آقای وزیر بفرماید که اگر می‌خواستی فیش حقوقی خود را افشا کنی، چرا ازدوستان دیگر اجازه گرفتی؟ که به تو اجازه ندهند و حتی ماجرا را مسخره کنند؟ به علاوه اگر نگرانی از افشای این اطلاعات وجود ندارد چرا به صورت اصولی پذیرفته نمی‌شود که جامعه حق دسترسی به اطلاعات را دارد؟ خداوکیلی اگر رقم‌ فیش‌های حقوقی قابل دفاع بود، آن را هر روز تیتر روزنامه‌ها نمی‌کردند؟

وی با بیان اینکه « باید دست از این بازی‌ها برداشت»، نوشت:‌ شجاعانه بگوییم که من این قدر حقوق می‌گیرم تا این وظیفه را انجام دهم، نمی‌خواهید هم نمی‌آیم. نه! اینکه بگوییم برای خدمت آمده‌ایم، و از زندگی خود می‌گذریم، ولی حاضر به انتشار دریافت‌های خود نباشیم.

این فعال اصلاح‌طلب ادامه داد: مشکل اینجاست که پوست و گوشت و استخوان تمامی این مدیران از حضور بخش دولتی بوده، به صورت مجانی اینجا تجربه کسب کرده‌اند تا احتمالا کاری یاد گرفته‌اند، حتی تحصیلات بیشتر آنان هم از این طریق است، حالا ادعای دریافت حقوق نجومی می‌کنند و آن را در همه دنیا نیز طبیعی می‌دانند!

عبدی می‌افزاید:‌ رزومه این آقای وزیر را لیست کنید تا معلوم شود که پیش از حضور دایمی در دولت‌های بعد از انقلاب، کدام سابقه روشن مدیریتی را دارد؟ آیا در عمرش یک مسئولیت همراه با ریسک پذیرفته است؟ و این مهم‌ترین مساله در نظام مدیریتی است. همیشه دولتی‌ها بیشترین دریافت را داشته‌اند و هیچ‌گاه هم خطرات ناشی از تصمیمات نادرست خود را تقبل نکرده‌اند و این برخلاف بخش خصوصی است که 40 سال کار و فعالیت چند بار ورشکست و بدهکار می‌شود.

وی در پایان یادداشت انتقادی خود می‌نویسد: صادقانه باید گفت که نه بیانیه دولت و نه طرح قانونی مجلس و نه هیچ اقدام مشابه دیگری این مشکلات را حل نمی‌کند، هرچند ممکن است تا حدی تعدیل کند. بدون شفافیت و آزادی دسترسی به اطلاعات هیچ مشکلی برطرف نخواهد شد. دسترسی به قراردادها، مزایده‌ها، حقوق‌ها، مصوبات و امتیازات و ... باید آزاد باشد، منع قانونی هم وجود ندارد ولی در عمل کسی نمی‌تواند یا نمی‌خواهد آن را اجرا کند.

 سخنان عبدی درحالی است که اصلاح‌طلبان که حامی دولت هستند همواره با فرافکنی موضوع فیش‌های حقوقی را مربوط به دولت گذشته قلمداد کرده و به جای مقابله با فساد مالی صورت گرفته آنرا جنجالی دانسته‌اند که دولت را هدف قرار داده اما با افشاگری‌های برخی رسانه‌ها و افزایش دامنه مدیرانی که حقوق‌های نجومی دریافت کردند سکوت اختیار کرده و در بهترین حالت به طور تلویحی بیان کردند که دولت به این موارد رسیدگی کند.

نکته جالب‌ توجه در موضوع برخورد دولت با بحران فیش‌های حقوقی است که مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور و طیب‌نیا وزیر اقتصاد اخیراً طی اظهارنظرهایی تصریح کردند، دولت از «یک سال» و «9 ماه پیش» از موضوع پرداخت‌های نجومی خبر داشت اما پس از حدود یک ماه قبل که رسانه‌ها اطلاع رسانی‌کردند و این موضوع افشا شد دولت نسبت به برخورد با این بحران بیانیه داد و رئیس‌جمهور مطرح کرد که در برخورد با این بحران با هیچ کس عقد اخوت نبسته و گزارش‌های لازم را در اسرع وقت به مردم اعلام می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 25
 • حسین ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  مردم احساس می‌کنن و میفهمن چه مسئولینی خدمتگذار هستند و از خانواده و اموال و زندگی‌ شخصی‌ میزنن که کار خلق خدا و کشور را به درستی‌ و طوری که شایسته هست انجام بدن و چه مسئولینی از کار و مسئولیت میزنن و خدایی ناکرده سو استفاده می‌کنن که زندگی‌ شخصی‌ و اموال و داراییشون افزایش پیدا کنه و به فکر تجارت با استفاده از امتیاز مسئولیت هستند. رهبر بزرگوار انقلاب بارها با تاکید بسیار زیاد تقبیح کردند و نهی کردند مسؤولین را از اشرافیگری را ، چون این ضربه مضاعف به انقلاب و کشور و ملت هست ، از یک طرف مسئولینی که دنبال اشرافی گری و ازدیاد اموال هست وقت نمیکنه به کار کشور برسه و از طرف دیگه با مانور تجمل به عنوان یک مسئول مردم را مکدر و ناامید میکنه نسبت به نظام ، به خدا این از آمریکا و داعش و تمام دشمنان خارجی‌ خطرناک تر هست و باید شدیدا جدی گرفته بشه.
 • بهروز ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  درود بر عبدی عزیز حرف دل ما را زدی ای یار ولی افسوس که گوش شنوا نیست همش نمایش است و بس
 • ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  دولت گزارش بدهد ببینم چه کرده و آیا واقعا با کسی عقد اخوت نبسته است
 • خود دکتر ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  افغانیا رو بیرون کنید
 • مهران ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  امیدوار بودیم که آقای وزیر حتما آمار وارقام کارخانه هایی را هم که ... بعلاوه فیش حقوقی خود رانمایش دهد تا مردم بدانند اینان دلسوزان جامعه اند ...
 • مجید ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  این آقا روزی که وزیر شد اموالش اونطور که اعلام کرده بود ۱۰۰۰ میلیار تون بوده!! الان چقدره ؟؟؟؟ اگه اینا زندگی میکنن پس من دقیقا دارم چه غلطی میکنم؟! دو ساله عقد کردم، نه میتونم جشن بگیرم نه حتی خونه اجاره کنم نه ... یک سال هم هست که بیکار شدم ... یا صاحب الزمان ادرکنی
 • ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  آقا من میگم طرف بیاد 50 میلیون حقوق بگیره ولی 10 میلیارد به کشور آسیب نرسونه بهتره تا اینکه به 5 میلیون راضی باشه ولی با عملکردش ضعیفش میلیاردها تومن ضرر برسونه!! اینم جز تو اقتصاد خصوص امکان پذیر نیست. میگی نه؟ فدای سرم!!!
 • سید جواد ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  از بعد از ریاست جمهوری خاتمی که اینها با اسم اصلاح طلب وارد قدرت شدند تقریبا چیزی در مورد شفافیت و مبازره با مفاسد اقتصادی نمی گفتند. حالا که با تلاش رسانه ها و برخی نمایندگان اصولگرا شفافیت و مبارزه با فساد تبدیل به یک خواست عمومی شده است می خواهند موج سواری کنند. اما همین اتفاق هم اگر به شفافیت بیشتر کمک کند امر مبارکی است.
 • ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  عزیزم شما به هر حال باید تاوان فقیر بودن پدرت، ایرانی بودن و دله دزد نبودن یا دستت به دنبه نرسیدن را بپردازی
 • ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  نژاد پرست
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  حالا اگه 50 چوق بگیره و ده میلیارد چوق ضرر بزنه چی؟ اینو کجای دلم بذارم که همشون اینگونه اند.
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  اغنیا وقتی بشن مسئول بایدم سیرشونکنی و الا اصل مسئولیت بر امانت داریه و نباید فرق خاصی با بقیه بکنن علی همونقدر از بیت المال برداشت که یه فقیر برداشت اما ماها ....
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  همشون لاپوشانی میشه برایاینکه مردم نفهمناما غافل از اینکه قیامتی هست و همهاینها لو میره
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  چه ربطی داشت به شقیقه؟
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  دم عبدی گرم
 • ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  این چرا حرف زده نمی دونم اصلاح طلبا تو این زمینه ها روزه سکوت دارن به نظرم موضعش سیاسیه نه از روی انصاف و دلسوزی
 • ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  من حقوقم یه تومنه خنده دار نیست؟ وقتی یارانمو می خوان قطع کنن و قبض اب و برقم سه برابر بهای اصلی میاد بقیه اش عوار و مالیات و پول زوره؟ خدایا امام زمانو برسون
 • ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  عباس عبدی تو بشین سر جات که همه از یه قماشین اینابا حمایت امثال تو هم پالگی هات اومدن سر کار
 • ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  فیش حقوقی الان مده والا قرار نیست چیزی عوض بشه
 • مهدی 90085 ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  حالا که اصلاح طلبها فهمیدن دوستانشون چه گندی زدند زود فاصله گرفتند ودارندعلیه اونامطلب مینویسند نه عزیزم باید در مقابل مردم وخدا پاسخگو باشید
 • ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  اسراف بکنید تا خدا بزنه تو سرتون...!!!!
 • ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  آقای نعمت زاده گفته است در دنیا این گونه حقوقها مرسوم است دو سوال دارم؟ آیا در کشورهای پیشرفته کارایی و راندمان مدیرانشان همانند مدیران ایرانی است؟ آیا در کشورهای پیشرفته دولت آنها این قدر چاق و فربه است و میزان حقوق بگیرانش این قدر زیاد است ؟ برای مثال در ایران بیش از ۴۵۰ هزار مدیر دولتی داریم درحالی که کل کشور ژاپن تنها ۳۰۰ هزار کارمند دولتی دارد! البته در این میان باید جمعیت ایران و ژاپن را نیز در نظر گرفت که جمعیت آن‌ها ۱۰ برابر ایران است.
 • ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  چرا دولتمردان دارایی های خود و خانواده شان را اعلام نمیکنند ؟؟
 • ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  آقای عبدی صبح بخیر ... اصلاح طلبان چرا از فیش های نجومی حمایت می کنند
 • ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  0 0
  کسانیکه در هر لباس ومقامی که به مردم وکشور وبیت المال به هرعنوانی خیانت میکند خداوند نابودش کند وخانواده اش را به گدای ومفلسی دچار کندانشاالله
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷
  0 0
  بسه بابا حقوقارو سه برابر کنید همه مشکلات مردم حل میشه!!!
 • ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
  0 0
  وقتی این وزیر پیرمرد میگه این حقوقهای نجومی توی دنیا مرسومه چه توقعی از وی میشه داشت ؟؟
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  سیدجواد! چندسالته عمو؟
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  تو نظر نده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس