کد خبر 602239
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۳

سازمان دیده بان حقوق بشر بار دیگر خواستار تعلیق عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل شد و تاکید کرد که عربستان و هم پیمانانش "جنایت جنگی" در یمن مرتکب شده‌اند.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری النشره، سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیق مستقل درباره بمباران ائتلاف تحت فرماندهی عربستان در یمن شد که مناطق اقتصادی غیرنظامی را هدف قرار داده است.
 
این سازمان تاکید کرد که برخی از این بمباران ها "جنایت جنگی" بوده است.
 
سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش خود 17 حمله هوایی ائتلاف به 13 منطقه اقتصادی غیرنظامی از جمله کارخانه ها و انبارهای تجاری و یک مزرعه و دو نیروگاه برق را رصد و آن را غیرقانونی دانست که در این حملات 130 غیرنظامی جان خود را از دست داده و 171 نفر دیگر زخمی شده اند.
 
این سازمان افزود: در نبود تحقیقات معتبر و بی طرفانه در یمن، عربستان وسایر اعضا ائتلاف باید با اجرای تحقیقات بین المللی و مستقل درباره این بمبارانها و نظایر آن موافقت کنند.
 
سازمان دیده بان حقوق بشر "نگرانی های جدی" خود را قبال عواقب این حملات هوایی بر اقتصاد یمن ابراز داشت.
 
در گزارش این سازمان آمده است: حملات به کارخانه ها و تاسیسات اقتصادی غیرنظامی دیگر یمن این نگرانی های جدی را ایجاد می کند که ائتلاف تحت فرماندهی سعودی به طور عمدی درصدد وارد کردن بیشترین خسارت به توانمندی تولیدی یمن است.
 
این سازمان همچنین خواهان "تعلیق عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل تا توقف حملات هوایی غیرقانونی یا توافق برای اجرای تحقیقات براساس معیارهای بین المللی یا تحقیقات بین المللی مستقل" شد.
 
سازمان عفو بین الملل و سازمان دیده بان حقوق بشر اواخر ماه ژوئن گذشته خواهان اخراج عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند و تاکید کردند که عربستان از این شورا برای مانع تراشی در مسیر اجرای عدالت درخصوص جنایت های جنگی احتمالی در یمن سوء استفاده می کند.
 

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس