جو بایدن در مصاحبه با شبکه بلومبرگ، در مورد موضوعات مختلف از جمله عربستان، عراق، ایران و سوریه صحبت کرد.

به گزارش مشرق، «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه بلومبرگ در مورد موضوعات مختلف از جمله وضعیت عراق، بحران سوریه و همچنین تلاش واشنگتن برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران صحبت کرد.

حکومت عراق باید فدرالی شود

وی که با «چارلی رز» صحبت می‌کرد، ابتدا در ارتباط با آنچه به پیشنهاد بایدن در مورد تجزیه عراق معروف شده، گفت: «من در مورد تجزیه صحبت نکردم. منظور من یک سیستم فدرال بود و هنوز هم تصور می‌کنم که این تنها راه است. اینکه بغداد پایتخت باشد و بر مرزها و سیاست خارجی کنترل داشته باشد و هریک از مناطق، که عبارتند از منطقه سنی، منطقه کردی و منطقه شیعی که در جنوب بغداد واقع شده، از خودمختاری مشابه برخودار باشند، درست مانند خودمختاری‌ای که کالیفرنیا دارد. کالیفرنیا گشت ایالتی خودش را دارد. در کالیفرنیا پلیس فدرال حضور ندارد. دلاور هم پلیس ایالت خودش را دارد. استدلال من این بود که کردها هرگز به پلیس شیعه اجازه نمی‌دهند کردستان را اشغال کند. سنی‌ها هم اجازه نخواهند داد.»

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا امکان آزادی شهر موصل در 6 ماه باقی مانده از دولت باراک اوباما وجود دارد یا نه، گفت: «بستگی دارد. به چندین مورد مربوط به امور نظامی بستگی دارد. در عین حال این امر به نخست‌وزیر هم بستگی دارد و من همواره در این رابطه با (حیدر) العبادی (نخست‌وزیر عراق) صحبت کرده‌ام... او خواهان بیش از پیش فدرال شدن سیستم است و به این مسئله باور دارد.»

معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت مهمترین چالشی که عبادی با آن روبروست، همراه کردن عشایر و کردها در نبرد با داعش است. وی همچنین دولت عراق را از وارد کردن نیروهای بسیج مردمی به شهر فلوجه بر حذر داشت. بایدن تأکید کرد که کشورهای جهان باید به عراق در بازسازی شهرهای آزادشده کمک کنند، چراکه در غیر آنصورت به زودی گروه‌های افراطی تازه‌ای در این شهرها پا می‌گیرند. 

همه به آمریکا می‌گویند "لنگش کن"

بایدن در ادامه در پاسخ به سوال چارلی رز در مورد سفر «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان به آمریکا و مخالفت ریاض با توافق هسته‌ای با ایران و بی‌میلی آن‌ها به مشارکت در نبرد علیه داعش، گفت: «خوب، بگذار بی‌پرده صحبت کنم. اولا، هیچ‌وقت نمی‌شد آن‌ها را جنگجویانی پای کار دانست. دوما، برای من جالب است که همه دنیا آماده است که کنار گود بنشیند و بگوید خوب آمریکا لنگش کن... اینکه ما کنار می‌ایستیم و شما بروید آنچه را که لازم است انجام دهید، بجنگید، مذاکره کنید یا هر چیز دیگر.»

معاون رئیس‌جمهور آمریکا سپس در مورد این شاهزاده سعودی گفت: «تصور می‌کنم محمد بن سلمان به قول مسیحی‌ها دارد به این مکاشفه می‌رسد که چرا به نفع عربستان سعودی نیست که به منطقه به چشم یک بازی حاصل جمع صفر با ایران نگاه کند.»

وی با بیان اینکه شاید بتوان نشانه‌های این تغییر را در یمن شاهد بود، گفت اینکه ایران توافق هسته‌ای را پذیرفت و مثلا رآکتور اراک را با سیمان پر کرد و خیلی کارهای دیگر را که پیشتر تصور نمی‌شد، پذیرفت، سعودی‌ها را غافلگیر کرد. به گفته وی، ریاض به این نتیجه رسید که در این زمینه بیش از این فشار نیاورد، اما در عین حال این سوال را از آمریکا پرسید که «آیا حاضرید که بخش دوم توافق، مبنی بر اینکه "اگر شما (ایران) از تروریسم حمایت کنید، با شما مقابله خواهیم کرد" را اجرا کنید؟»

هرجا بتوانیم به اقدامات ایران پاسخ می‌دهیم

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن حاضر است با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران برخورد کند، گفت: «بله، الان داریم همین کار را می‌کنیم... مدرکش هم تمام اقداماتی است که ما داریم برای ردگیری محموله‌های تسلیحاتی انجام می‌دهیم. مدرکش این است که زمانی که ایرانی‌ها خواستند به یمن تجهیزات ارسال کنند، ما آنجا را محاصره دریایی کردیم و گفتیم نه.»

وی افزود: «می‌دانید، ما به قیمت احتمال وقوع جنگ، تعهد سازمان ملل مبنی بر اینکه هیچ‌کس نباید (به یمن) سلاح بفرستد را اجرا کردیم. هرجا بتوانیم، پاسخ می‌دهیم. این یک روند است. این یک روند است، روندی که در حال ارتقا است.»

ترکیه اگر می‌تواند خودش در سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند

معاون رئیس‌جمهور آمریکا سپس در انتقاد از ترکیه گفت: «می‌دانید، اوضاع مقداری اینطور است که شما مدام از این طرف و آن طرف چیزهایی می‌شنوید. مثلا اینکه؛ خوب من دائما با سران ترکیه دیدار می‌کنم، یادم می‌آید که آن‌ها از من می‌پرسیدند که چرا ما (در سوریه) منطقه پرواز ممنوع ایجاد نمی‌کنیم یا این کار را یا آن کار را انجام نمی‌دهیم. من هم گفتم که خوب شما خودتان عضو ناتو هستید. شما دقیقا در مرز (با سوریه) قرار دارید، شما این هواپیماهای لوکس را دارید، چرا از آن‌ها استفاده نمی‌کنید؟ و آن‌ها سکوت کردند. من گفتم که شما نمی‌خواهید خودتان وارد عمل شوید، نمی‌خواهید خودتان کسی باشید که این کار را انجام می‌دهد.»

او در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا نسبت به ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه بی‌میل است، گفت: «به دو دلیل. اولا که این کار هزینه مالی زیادی می‌طلبد. ببین، رئیس‌جمهور در اتاق عملیات به ژنرال‌هایمان گفت "تک تک گزینه‌ها، از جمله استفاده از قوای نظامی یا هرچیری که تصور می‌کنید نتیجه می‌دهد را به من بگوئید." آن‌ها گفتند که ایجاد منطقه پرواز ممنوع یک اشتباه بزرگ است.»

وی افزود: «شما هیچ‌جا ندیده‌اید که نظامیان بگویند که ما باید نیروهای بیشتری به آنجا اعزام کنیم... ما داریم آرام آرام داعش را و همچنین النصره را تضعیف کنیم تا بتوانیم فوری‌ترین تهدید برای منافع ایالات متحده را نابود کنیم.»

بایدن گفت واشنگتن در تلاش است تا از طریق راهکار دیپلماتیک، بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه را از قدرت کنار بگذارد. او تأکید کرد که همواره مخالف مداخله نظامی در کشورها بوده و به عنوان نمونه در مورد لیبی معتقد بوده است که با کنار رفتن معمر قذافی، این کشور با ناآرامی و تجزیه مواجه می‌شود. 

نمی‌توان اسد را از راه نظامی کنار زد

او در مورد مداخله نظامی در سوریه گفت: «برای آنکه با اسد برخورد کنیم، باید با روسیه و ایران هم برخورد کنیم. روسیه توان آتش قدرتمندی آنجا دارد. روسیه سامانه راداری‌ای در سوریه مستقر کرده که بخش بزرگی از کشور را تحت پوشش دارد. بنابراین، باید برویم و تأسیسات روس‌ها را هم هدف قرار دهیم. باید برویم و هواپیماهای روس‌ها را هم هدف قرار دهیم. می‌توانیم این کار را انجام دهیم. موفق هم می‌شویم. اما از شما می‌پرسم، آیا ارزشش را دارد؟»

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دارد پیروز می‌شود، گفت که پوتین در سوریه در مخمصه افتاده و نمی‌داند چطور آن را حل کند. بایدن همچنین گفت اقتصاد روسیه در حال سقوط آزاد است و مسکو میلیاردها دلار هزینه جنگ در سوریه و اوکراین را می‌پردازد، به همین جهت نمی‌توان وی را برنده دانست. 

نیروهایی که آموزش دادیم با النصره همکاری می‌کنند

وی در پاسخ به این سوال که چرا واشنگتن به بمباران مواضع گروه‌های مورد حمایت آمریکا در سوریه توسط روسیه واکنشی نشان نداده، به همکاری آن‌ها با جبهه النصره اذعان کرد. بایدن گفت: «ببینید، النصره که یک سازمان تروریستی است، دارد با برخی از آن‌هایی که ما آموزش دادیم، همکاری می‌کند، چراکه همه آن‌ها علیه صدام (منظور بایدن اسد است) می‌جنگند. همه آن‌ها مخالف صدام (اسد) هستند. بنابراین، توجیه روس‌ها این است که "ما داریم به النصره حمله می‌کنیم." خوب، خسارت جنبی به نیروهایی که ما داریم از آن‌ها حمایت می‌کنیم، واقعی است.»

بایدن گفت که واشنگتن بر مواردی که اثر فوری بر منافع آمریکا دارد، متمرکز است. به گفته او، در حال حاضر مهمترین مسئله نابود کردن داعش است. 

چطور می‌خواهیم اسد را کنار بزنیم؟

معاون رئیس‌جمهور آمریکا سپس در پاسخ به چارلی رز که عنوان کرد که افراد زیادی هستند که می‌گویند آمریکا باید اسد را کنار بزند، گفت: «خوب وقتی مقامات را تحت فشار قرار می‌دهید، آن‌ها هم می‌گویند که خوب از ما می‌خواهید با اسد چه کنیم؟ کنار بزنیمش؟ خوب، چطور باید این کار را کرد؟ خوب، می‌گوئید از موشک‌های "تاماهوک" استفاده کنید. یعنی از ما می‌خواهید که اعلام جنگ کنیم؟ خوب پس عراق را در نظر بگیرید، آیا قرار است باز هم 100 هزار نیرو به آنجا (سوریه) اعزام کنیم؟ این چیزی است که از من می‌خواهید؟ چارلی، تو بگو که آخر این کار چه می‌شود؟ می‌دانی، به فرض که شما سناتور چارلی رز باشی. به من بگو که آخرش چه می‌شود؟» 

بایدن بعد از این ابراز استیصال در مورد سوریه، گفت که واشنگتن اکنون بر چند کار متمرکز است. اولا تقویت کمک‌های بشردوستانه و ثانیا تلاش برای رسیدن به راهکار مسالمت‌آمیز و تشکیل دولتی جدید در سوریه و سوما شکست دادن داعش.

بالاخره بغدادی را هدف قرار خواهیم داد

به گزارش فارس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا ابوبکر البغدادی سرکرده داعش بالاخره بازداشت یا کشته می‌شود، گفت: «بگذار اینطور بگویم که ما نهایتا تمام بازیگران بزرگ آن‌ها از جمله نفر آخرشان را خواهیم گرفت... فکر می‌کنم فقط بحث زمان است... ما داریم هر کاری از دستمان برمی‌آید بر ردیابی، شناسایی آن‌ها و یافتن راهی برای هدف قرار دادن تمام موانع راهکار مسالمت‌آمیز، انجام می‌دهیم.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • لر اهوازی ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  منظور بایدن اینست که عراق و سپس سوریه و سپس کل منطقه به فدرالیسم تنبان تبدیل شود.بایدن با این همه عقل از کجا به فدرالیسم تنبان رسید خدا میدونه
 • ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  ما داریم برای ردگیری محموله‌های تسلیحاتی انجام می‌دهیم. مدرکش این است که زمانی که ایرانی‌ها خواستند به یمن تجهیزات ارسال کنند، ما آنجا را محاصره دریایی کردیم و گفتیم نه.» انصافا اینو راس میگه با یه تیلیفون به ظریف کشتی رو پس فرستادن !!!
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  به قول آقای احمدی نژاد که روزی خطاب به اوباما می گفت اون گنده تر از تو اون گردن کلفت تر تو نتواست کاری بکند تو که جای خود داری! اکنون من نیز به جوبایدن بدسگال نگون بخت می گویم پنج سال در عراق و شام زور الکی زدید تمام متحدانتان را جمع کردید لکن نتواستید جلوی اراده ملت شریف عراق و شام مقاومت کنید پس زودتر بند و بساطتان را جمع کنید و بروید تا از این مهزوم تر نگردید.
 • اهوازی ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  یکی به این نادان بگه که عراق در حال حاضر فدرال هست.آیا آمریکا بر اساس دین و قومیت و زبان فدرال شده؟عراق بر چه پایه ای باید فدرال شود؟قومیت؟دین؟مذهب؟زبان؟اگر بر پایه قومیت است که باید به بخشهای عربی و کردی و آشوری و صابئی و... تقسیم شود.اگر بر پایه دین است که باید به بخشهای مسلمان و غیر مسلمان و اگر تقسیم بندی بر پایه مذهب است که باید بر پایه شیعه و سنی باید تقسی شود.اگر قرار است که بر پایه کردی و سنی و شیعه تقسیم شود باید این نادان بداند که کردها را میتوان به کردهای سنی و شیعه و کاکه ای و شبک و ایزدی نیز تقسیم نمود.نه کردها و نه عرب ها هیچکدام کاملا سنی و یا کاملا شیعه نیستند و در درون خود میتوانند به کردهای شیعه و کردهای سنی و کردهای ایزدی و عرب سنی و عرب شیعه و مسیحی آشوری و مسیحی کلدانی و صابئی بصورت فدرال تقسیم شود.حتی اختلاف زبانی و دینی و مذهبی در میان کردها بیشتر از عرب هاست.کردهای کرمانچ و سورانی و کردهایی که به لهجه کرمانشاهی گفتگو میکنند اینها هر کدام میتواند جداگانه فدرال شوند.
 • Sina ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  شما گفتید ماهم باور کردیم، کدام مادر تا حالا فرزندان خود را دفع کرده تا آمریکا تروریستها را قتل عام کند. خخخخخ
 • ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  امید آن را داریم که خشم خدا از آه و خون بیگناهان در شام و حلب و عراق مردم با آن مواجه هستند در سرزمین آمریکا روزی را بوجو بیاورد و روزگار آمریکا نیز به نقطه ای برسد این بلای خون وخونریزی همانند فتنه شام هرگز در آمریکا خاموش نشود.
 • ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  از صحبت آقای بایدن مشخص است که ناکامی های سیاستهای آمریکا و همپیمانان عربیش در منطقه را برای افکار عمومی داخلی ماله کشی میکند و به نوعی فرار به جلو را شروع کرده.
 • ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  هرقدر میخوای جلوی ایران وایسا تا چشات دراد
 • ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  هزار سال شیعه و سنی و کرد تو این منطقه خاورمیانه با هم زندگی می کردن تا سر و کله این حرامیان شیطانی پیدا شد. یکی نیست بگه فضولی.
 • محمد ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  چندروزپیش یکی ازمخالفان سرشناس سوری با رابرت فورد سفیرپیشین آمریکا درسوریه توحساب توییر درگیرشده بود که شما به ما دروغ گفتید قراربود به ماسلاح بدید مشخصه آمریکاهم بارژیم اسد
 • کیا ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  مرگ برامریکا (یعنی فاسقین و منافقین وملحدین داخلی و خارجی)
 • نا شنا س ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  انشاءالله جو بایدن ترکیه وعربستان و گروه. تروریستی النصره. به زودی زود. نا بود گردنند ومحور مقاومت و بشار پیروز. میدان. نبرد هستد به یاری خدا
 • ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  هدفشان چپاول تمام دنیا و خفه کردن تمام آزادگان و ایستادگان در برابرشان است.
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  میگه عربستان نپذیرفت در جنگ داعش باشه خب اینکه روشنه داعش خود عربستانه
 • حسین ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  منتظر باشید تا درسال 96 با تغییر دستگاه دیپلماسی لبخند، در عرصه سیاست هم به شما بتازیم و درجهان همچون گذشته رسوا و خار و خفیف!
 • تبریزلی ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  عجب خودتی اهوازی؟؟چه اطلاعاتی....؟
 • ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
  0 0
  ایران هم هرجا بتواند شاخت را می شکند شیطان خبیث.
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
  0 0
  بایدن: "ما به قیمت احتمال وقوع جنگ، تعهد سازمان ملل مبنی بر اینکه هیچ‌کس نباید (به یمن) سلاح بفرستد را اجرا کردیم" لطفا جمله ات را کامل کن بگو که به عربستان برای کشتار یمنی های بی دفاع سلاح دادیم اما از کمک ایران به مردم مظلوم فقیر یمن جلوگیری کردیم و نگذاشتیم کشتی ایرانی به یمن برسد.
 • محمدرضا ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
  0 0
  انشاالله
 • ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۸
  0 0
  آفرین چه تحلیلی
 • ایرانیم ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
  0 0
  آقای جو بایدن اگه شماها خفه خون بگیرین و شیطنت و تفرقه افکنی نکنین عراقی ها مانند برادرای واقعی با هم کنار میان و در صلح و ثبات و آرامش زندگی میکنن. اما به قول آقای دوترته شما حروم زاده ها هر جا که پاهای کثیفتون رو میذارین اونجا رو تبدیل به دریای خون میکنین و جز شر و دشمنی تحفه دیگه ای برای کسی ندارین. تف به اون شرف نداشته تان ای جنایتکارای ملعون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس