صادق زیباکلام به خاطر اظهارات اخیرش درباره اینکه روحانی به خاطر کارنامه اقتصادی نباید در سال 96 مجدداً نامزد انتخابات شود، مورد اعتراض طیفی از حامیان دولت قرار گرفته است؛ به ویژه از این جهت که اظهارات او دلالت بر ناکارآمدی مدل مدعیان اعتدال و اصلاح‌طلبی می‌کند.در همین زمینه روزنامه اعتماد سراغ زیباکلام رفته و او را مورد سرزنش قرار داده است.

به گزارش مشرق، کیهان در ستون اخبار ویژه شماره امروز خود نوشت:

فرانس 24: اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند مردم آنها را به چشم حامی دولت ببینند

یک شبکه تلویزیونی فرانسه می‌گوید اصلاح‌طلبان در زمینه چگونگی تعامل با دولت روحانی با چالش مواجه شده‌اند.
فرانس 24 در گزارشی گفت: جریان اصلاح‌طلب بار دیگر در انتخابات پارلمانی به صحنه سیاسی آمد اما این بار با حمایت پشتیبانی و حمایت جریان اعتدال. همین موجب چالش برای اصلاح‌طلبان شده است.
این شبکه می‌افزاید: اصلاح‌طلبان از دریچه نفوذ حسن روحانی دوباره به صحنه سیاسی بازگشته‌اند، اما آنها نمی‌خواهند لقب حامی دولت به آنها داده شود. آنها نمی‌خواهند صدایشان برای مردم ایران قابل تحمل نباشد. آنها تجربه دوره ششم پارلمان را دارند و نمی‌خواهند سناریوی آن مجلس دوباره بازگردد زیرا عملکرد این دوره باعث شد اصلاح‌طلبان بیش از یک دهه از صحنه سیاسی دور شوند.
فرانس - 24 افزود: وضع سیاسی جدید بوته آزمایشی برای اصلاح‌طلبان است و هر لحظه ممکن است که مردم این جریان را نیز به کناری پس زنند.

فشار بر زیباکلام بعد از مخالفت با نامزدی دوباره روحانی در سال 96

من که نوکر اصلاح‌طلبان نیستم. تشخیص دادم باید بگویم روحانی نباید دوباره نامزد شود و گفتم.
صادق زیباکلام به خاطر اظهارات اخیرش درباره اینکه روحانی به خاطر کارنامه اقتصادی نباید در سال 96 مجدداً نامزد انتخابات شود، مورد اعتراض طیفی از حامیان دولت قرار گرفته است؛ به ویژه از این جهت که اظهارات او دلالت بر ناکارآمدی مدل مدعیان اعتدال و اصلاح‌طلبی می‌کند.
در همین زمینه روزنامه اعتماد سراغ زیباکلام رفته و او را مورد سرزنش قرار داده است: علت اصلی استقبال رسانه‌های اصولگرا از این مواضع‌تان را چه می‌دانید؟
مشکل در عدم جسارت و جرأتی است که شماها ندارید. اگر شماها این جسارت را پیدا می‌کردید که حرف‌های من را نشر دهید شاید اصولگرایان این طوری آن را بُلد نمی‌کردند. چه کسی می‌گوید روزنامه اعتماد اصلاح‌طلب است؟...
به نظرتان چرا رسانه‌های اصولگرا از برخی مواضع شما مانند همین پیشنهادتان به آقای روحانی یا حمایت از ریاست جمهوری 96 استقبال کردند؟ فکر نمی‌کنید که این مواضع برای رسانه‌های اصولگرا و جریان سیاسی رقیب خوراک تهیه می‌کند؟
شما دارید تحریک می‌کنید و دارید مرا کتک می‌زنید که چرا من جرأت کردم و این را گفته‌ام... من که نوکر اصلاح‌طلبان نیستم که هر چه شما می‌خواهید من همان را بگویم. من صادق زیباکلام هرچه را که به نفع مملکت تشخیص بدهم، می‌گویم. اگر شماها از این مواضع من خوشتان نمی‌آید برایم اصلاً اهمیتی ندارد. مگر شما می‌خواهید چیزی را بگویید از من اجازه می‌گیرید؟ چرا من بخواهم چیزی را بگویم از شما باید اجازه بگیرم؟... من رابطه سازمانی و تشکیلاتی با دیگران و اصلاح‌طلبان ندارم.
شما در چه نقطه‌ای از جریان اصلاحات قرار دارید؟
من فکر می‌کنم شما بازجوی اطلاعات هستید.
این سؤال که شما اصلاح‌طلب هستید یا نه و مسلمان هستید یا نه درست نیست.
شما دارید تفتیش عقاید می‌کنید.
شما اعلام کرده‌اید که آقای احمدی‌نژاد 10 تا 15 میلیون رأی دارد. این عدد را از کجا آورده‌اید؟ نظرخواهی یا پایش اطلاعاتی انجام داده‌اید؟
برای اینکه شما فقط در روزنامه اعتماد نشسته‌اید و از هیچ کجا خبر ندارید اما من جاهای دیگر می‌روم و همچنان معتقدم آقای احمدی‌نژاد 10 تا 15 میلیون رأی دارد.
من دلایل خودم را دارم. دوزار هم برای اینکه شما و روزنامه‌تان و برخی نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب من را اصلاح‌طلب بداند یا نه، ارزش قائل نیستم.
چرا ناراحت می‌شوید؟ شما که باید سعه صدرتان خیلی بیشتر از ما باشد.
برای اینکه کار بازجو این است شما را عصبی کند.

غارت 2 میلیارد دلار مزه کرد /آمریکا طلبکار 53 میلیارد دیگر!

در پی رفتارهای منفعلانه دولت و وزارت‌خارجه مقابل دستبرد 2 میلیارد دلاری آمریکا، یک عضو اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی مدعی شد ایران باید 53 میلیارد دلار دیگر به آمریکا غرامت بدهد!
اُرد کیتری در نشریه این بنیاد مدعی شد آمریکا می‌تواند با انتساب برخی حملات تروریستی به ایران، علاوه بر 2 میلیارد دلار اخیر، 53 میلیارد دیگر غرامت را مطالبه کند! وی می‌نویسد: دیوان‌عالی آمریکا رای داده است که دولت ایران باید از محل دارایی‌های مسدود شده خود دو میلیارد دلار به بازماندگان انفجار پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در سال 1983 در بیروت پرداخت کند؛ این اقدام گرچه گام مهمی برای جبران خسارت وارد شده از تروریسم ایران به قربانیان آمریکایی محسوب می‌شود، اما ناقص است. براین اساس قربانیان آمریکایی تروریسم ایران، می‌توانند نزدیک به 53 میلیارد دلار دیگر از دولت ایران طلب کنند و 26 میلیارد دلار از این مبلغ غرامت به بازماندگان است و 30 میلیارد دلار نیز مبلغی است که به عنوان مجازات برای نهادهای دولتی و مقامات ایرانی تعیین شده است.
عضو اندیشکده FDD‌(اف‌دی‌دی) می‌نویسد: «تا زمانی که ایران این پرونده‌های عظیم را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، حل و فصل نکند، همچنان روابطش با آمریکا و گسترش روابط تجاری این کشور با اروپا و سایر کشورها تحت‌الشعاع آن قرار خواهد داشت.»
ارد کیتری 11 سال به عنوان مشاور در وزارت امور خارجه آمریکا مشغول به کار بوده است.
بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها اندکی قبل از حوادث تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 تاسیس شد.
این مرکز که در شهر واشنگتن واقع شده، «آسیب‌پذیرترین نقاط ضعف ایران» را «عملیات رسانه‌ای آن، جایگاه آن در آمریکا و اروپا، و سرمایه‌های ایران در خارج از مرزها تعریف و تصریح کرده است که هدف خود در قبال ایران را از طریق تمرکز بر این نقاط ضعف محقق می‌کند.
یادآور می‌شود دولت و وزارت خارجه کشورمان غیر از برخی کلی‌گویی‌های انتقادی علیه رژیم آمریکا هیچ اقدام قاطعی برای بازپس‌گیری اموال ملت ایران انجام نداده و به جای آن مشغول فرافکنی و بدگویی علیه دولت سابق - به جای دولت اصلاحات که عامل اصلی سرمایه‌گذاری 2 میلیاردی مذکور می‌باشد- بوده است.

سوگندی که دولتمردان خوردند برای سانسور آمار اقتصادی بود؟!

آخرین آمار وزارت صنعت از تولیدات صنعتی مربوط به 1394 است اما دولت تدبیر به سوگند خود برای شفافیت اطلاعاتی عمل نمی‌کند.
به گزارش «فردا» دولت در نخستین جلسه رسمی خود در سال 1392 متنی سیزده ماده‌ای را به نام منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید قرائت و در پیشگاه قرآن کریم و در برابر رئیس‌جمهور و با ادای سوگند به درگاه خداوند قادر متعال متعهد شدند که همواره در دوران مسئولیت خود به آن عمل نمایند.
یکی از بندهای سیزده‌گانه این منشور، ارائه آمار و اطلاعات مربوط به عملکرد وزارت و یا سازمان تحت امر می‌باشد.
«حق مردم در دسترسی به اطلاعات را پاس دارم، شفافیت اطلاعاتی را مبنای عمل قرار دهم، در ارائه  اطلاعات به آنان و تعامل با رسانه‌‌ها فعالانه و یا رویکرد مثبت عمل کنم و در این مسیر با نظام اطلاع‌رسانی دولت هماهنگ عمل نمایم.»
اینک نزدیک به ده ماه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت از ارائه آمار و اطلاعات ماهیانه مربوط به تولیدات صنعتی خودداری می‌کند و آخرین آماری که در سایت این وزارت‌خانه قرار گرفته است مربوط به مرداد ماه سال 1394 است. عملکرد این وزارتخانه در سال 1394 کاملا نامشخص است و آماری از رشد تولیدات صنعتی (منفی و یا مثبت) در سال مزبور در دسترس افکارعمومی، فعالان اقتصادی و اصحاب رسانه‌ قرار داده نمی‌شود. و در واقع مسئولان صنعتی کشور دقیقا برخلاف منشوری حرکت می‌کنند که در آغاز تصدی مسئولیت خود، عمل به آن را در پیشگاه قرآن متعهد شدند. عدم ارائه آمار تولیدات صنعتی بدون هیچ توضیحی، رافع مسئولیتهای پاسخگویی به پیشگاه مردم و فعالان اقتصادی نمی‌باشد و بی‌خبر ماندن جامعه از آن در اصل مطلب خدشه‌ای وارد نمی‌کند.
علیرضا حائری عضو هیئت‌مدیره انجمن نساجی ایران در این تحلیل می‌افزاید: سال گذشته از برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ده سال آینده رونمایی شد. در این برنامه و در صنایع مختلف و منتخب، افزایش تولیدات، افزایش اشتغال، افزایش صادرات و افزایش بهره‌وری و ارزش افزوده پیش‌بینی شده بود. خوب است که وزارتخانه مزبور اطلاع‌‌رسانی نماید که در جهت تحقق این اهداف چه اقداماتی صورت گرفته است. و آیا اصولا مسیر حرکتی به سمت تحقق آن می‌باشد یا خیر.
از سخنگوی دولت نیز انتظار است تا در نشست هفتگی خود دلایل عدم ارائه آمار و اطلاعات تولیدات صنعتی و همچنین عدم پایبندی برخی از مسئولان به منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید را در ایجاد شفافیت اطلاعاتی توضیح داده و حق مردم در دسترسی به اطلاعات را به ایشان گوشزد نماید.

رئیس نشدن عارف یا آشوب 88 /کدام دهن‌کجی به مردم است؟!

وزیر کشور دولت اصلاحات می‌گوید نظر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به شکل اجماعی بر حمایت از نامزدی عارف برای ریاست مجلس است.
موسوی لاری در مصاحبه با ایلنا گفته است: در اولین نشست این شورا موضوع ریاست مجلس مطرح شد و شورای عالی با اجماع صد درصدی عارف را که نفر اول انتخابات کشور است، به عنوان رئیس مجلس در نظر گرفت.
او افزود: شورای عالی تردید ندارد رأی مردم در انتخابات تغییرات را دنبال می‌کرد، بنابراین اگر در مدیریت مجلس تغییری حاصل نشود، بی‌احترامی و بی‌اعتنایی به رأی مردم تلقی می‌شود. اگر کاندیدایی غیر از کسی که از طرف مردم بیشترین رأی را داشته و لیست منتسب به او بالاترین رأی را آورده است، معرفی شود، از نظر ما دهن‌کجی به رأی مردم تلقی می‌شود.
موسوی لاری البته به دهن‌کجی سازمان یافته طیف افراطیون متبوع وی به رأی 24/5 میلیونی مردم در سال 88 که تا مرز راه‌اندازی آشوب پیش رفت توضیحی نداد و این در حالی است که به تصریح عارف، برخی هم‌طیفان آقای موسوی لاری صراحتاً از عارف به عنوان اصلاح‌طلب بدلی و قلابی یاد کرده‌اند.
یادآور می‌شود محمدرضا خاتمی نیز در مصاحبه با ایرنا گفته است: عارف و لاریجانی دو پادشاهند که در یک اقلیم نمی‌گنجند.
وی می‌گوید: آقای لاریجانی در مسئله برجام مقابل تندروها ایستادند و ما قدردان آنها هستیم. اما آقای روحانی فقط وعده برجام را به مردم نداده بود. وی قولهایی در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مواردی چون گسترش آزادی رسانه به مردم داده بود که باید آنها را نیز عملی کند. باید کسی رئیس مجلس باشد که به این برنامه‌ها اعتقاد داشته باشد از این رو وقتی اصلاح‌طلبان مجموع این مسائل را در نظر می‌گیرند برای ریاست مجلس آقای عارف تلاش خواهند کرد. البته تلاش ما این است که موضوع انتخاب رئیس مجلس به یک جدایی بین حامیان دولت منجر نشود اما آقایان عارف و لاریجانی دو پادشاهند که در یک اقلیم نمی‌گنجند و هفت درویش نیستند که بر گلیمی بخسبند.
منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس