گروه تروریستی تکفیری داعش هم اکنون به واقعیتی انکار‌ناپذیر در جنوب یمن تبدیل شده است.

اولین گزارش جامع از حضور «داعش» در یمن منتشر شد
گروه بین‌الملل مشرق - کسانی که تحرکات و فعالیت‌های گروه تروریستی تکفیری «داعش» در جنوب یمن را دنبال می‌کنند، به راحتی از تحرکات و عملیات‌های تروریستی‌اش که به صورت روز‌مره و به شکل گسترده در این بخش از یمن به اجرا گذاشته می‌شود، در می‌یابند که این گروه چقدر خوب و حساب شده حمایت مالی می‌شود، چون اگر غیر از این بود، هیچ‌گاه نمی‌توانست، ظرف 2 ماه به راحتی بر شهر «عدن» و تعدادی دیگر از شهرهای جنوبی یمن با استفاده از انواع سلاح‌ها و ایجاد رعب و وحشت سیطره یابد.

افزون بر اینکه این گروه با کمک سلاح‌های پیشرفته ای که در اختیار دارد، به سرعت درحال گسترش مناطق تحت تصرف و دایره نفوذ خود در استان «شبوه» و تلاش برای یافتن جای پایی در شهر «تعز» است تا جدیدترین گزارش های اطلاعاتی و امنیتی اعلام کنند که داعش درحال برنامه ریزی جهت اعلام امارت اسلامی مورد ادعای این گروه در مرحله آتی در جنوب یمن است.


قدرت و توانمندی داعش‫

گزارش های سرویس های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تصریح می کند که داعش هم اکنون دارای بیش از 40 هزار عنصر مسلح در یمن است، در حالی گزارش های اطلاعاتی و امنیتی پیشین تعداد عناصر القاعده در یمن را 12 هزار نفر تخمین می زد.

این درحالی است که گزارش های جدید سرویس های اطلاعاتی آمریکایی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تاکید می کند که جذب نیرو توسط داعش آن هم به صورت گسترده در مناطق مختلف جنوب یمن همچنان ادامه دارد و پایگاه های داعش هر روز تعداد قابل توجهی نیرو را با فریب ها و وعده های مالی جهت آموزش دوره های نظامی جذب می کنند، به گونه ای که هم اکنون القاعده کاملا تحت الشعاع داعش قرار گرفته است، به ویژه پس از آنکه اغلب فرماندهان و عناصر تاثیر گذار و کارآمد آن سال گذشته در جریان عملیات ها و حملات ارتش یمن و نیروهای کمیته های داوطلب مردمی و انقلابی این کشور کشته شدند.

این گزارش ها اگرچه تاکید می کند، اطلاعات دقیقی از توان و قدرت تسلیحاتی داعش در یمن در دست نیست، اما از تعداد پایگاه ها و مراکز نظامی یمنی و عربستانی تصرف شده در جنوب یمن و سلاح ها و تجهیزات نظامی غارت شده در آنها که برای تجهیز 10 لشکر زره پوش و پیاده نظام کفایت می کند، می توان به قدرت نظامی داعش در یمن پی برد و آن را تخمین زد.

این درحالی است که باید به موارد ذکر شده، غارت بانک ها و اموال تجار و بازرگانان و شهروندان یمنی و گرفتن غرامت و اموال مصادره شده را هم اضافه کرد
، به گونه ای که اطلاعات موثق و مستندی از استان «حضر موت»، در جنوب یمن در دست است که تاکید می کند، داعش صادرات نفت از منطقه «المکلا» در این استان را به اشراف و نظارت امارات متحده و با نازلترین قیمت در برابر دادن امتیازات مورد نظر اماراتی‌ها در مناطق تحت تصرف داعش در جنوب یمن آغاز کرده است.

اولین گزارش جامع از حضور «داعش» در یمن منتشر شد

چه طرف‌هایی تامین کننده مالی داعش هستند

همانند قدرت و توانمندی نظامی، اطلاعات دقیقی درباره حامیان مالی داعش نیز در دست نیست، اما عملیات های نظامی گسترده و متعددی که در جبهه های عدن، ابين، لحج، شبوة، مارب و حضر موت در قالب انفجارهای تروریستی، خودروهای بمبگذاری شده، درگیری های مسلحانه و غیره با طرف های مختلف درگیر در یمن از جمله نیروهای یمنی و نظامیان وابسته به ائتلاف عربی به اجرا می گذارد، هزینه بسیاری را علیه این گروه تحمیل می کند که فراتر از میلیون ها دلار است، بلکه میلیاردها دلار را شامل می شود، سوال این است که این هزینه ها را چه طرف یا طرف هایی تامین می کنند؟


عربستان سعودی


در این تردید وجود ندارد که یکی از طرف های تامین کننده مالی داعش در یمن، عربستان سعودی است، به این جهت که آل سعود، بنیانگذار القاعده و حامی دائمی و همیشگی آن بوده اند و منافع این رژیم در این برهه زمانی در حمایت از داعش نهفته است.

افزون بر اینکه حمایت عربستان سعودی از گروه های مسلح تروریستی از جمله داعش و القاعده در کشورهای مختلف منطقه به ویژه سوریه و عراق بارها به اثبات رسیده، بنابراین طبیعی است، این حمایت در یمن نیز ادامه پیدا کند.

بی شک همین حمایت هاست که سرکردگان داعش در حضر موت را تشویق به سرکشی و قیام علیه سرکردگان بالاتر خود و نقض عهد با آنها مبنی بر مبارزه با نیروهای یمنی و گشودن جبهه ای جدید علیه گروه های شبه نظامی وابسته به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن و همچنین القاعده کرد.

اولین گزارش جامع از حضور «داعش» در یمن منتشر شد

بالطبع داعش از این اقدام دو هدف را دنبال می کرد:

یک: از پیش رو برداشتن و غلبه بر گروه های شبه نظامی مخالف داعش که از دید این گروه تکفیری خارج از دین و مرتد شمرده می‌شوند.

دو: تحقق اهداف طرف های مالی حامی داعش که کارآیی خود را برای کشورهایی همچون عربستان سعودی از دست داده اند و در این برهه زمانی هدفی مشترک برای این کشورها و داعش شمرده می شود

در اثبات این مدعا کافی است، به جدیدترین اظهارات شاهزاده «ترکی الفیصل»، رئیس اسبق دستگاه اطلاعات عربستان سعودی طی سال های 1977 تا 1999 میلادی اشاره نمود که اذعان کرد، ما (سعودی
ها) عامل نابودی منطقه هستیم .. ما از آمریکا در ارتکاب کشتارهایش در افغانستان و عراق و دیگر کشورها برای ده ها سال حمایت کردیم.

روزنامه فرا منطقه ای «الشرق الاوسط» در مقاله ای این اظهارات ترکی الفیصل را منتشر کرد که در واکنش به مصاحبه «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا با نشریه «ذی آتلانتیک» آنها را ایراد کرده بود.

فیصل در بخش دیگری از سخنان خود گفته بود: هم اکنون آن چیزی را که کاشت کرده ایم، برداشت می کنیم و به همین دلیل عجیب نیست، اگر به فتنه انگیزی طایفه ای و مذهبی در سوریه و عراق و یمن متهم می شویم.

وی در اظهارات خود به اوباما یادآوری کرده بود، این عربستان بود که عناصر مسلح فعال در سوریه را آموزش و جنگ در یمن را هدایت و اخوان المسلمین را در مصر سرنگون کرده بود و مهم تر از آن از اقتصاد آمریکا حمایت می کند و 80 سال است که کشور دوست و هم پیمان آمریکا به شمار می آید.

اولین گزارش جامع از حضور «داعش» در یمن منتشر شد

آمریکا

افزون بر آن نباید حمایت مالی آمریکا از داعش را به دلیل اهداف راهبردی که در منطقه و از جمله کشور دنبال می کند و هم اکنون در حفظ کابینه مورد حمایت عربستان و امارات «خالد بحاح» نمود پیدا می کند، را فراموش کرد.

عملکرد داعش در جنوب یمن، به خصوص در استان های حضر موت، ابين، عدن، لحج و شبوة در این مدت موفق نشان داده و هم اکنون می رود تا پای به شهر تعز بگذارد که تحت تصرف گروه های مزدور و شبه نظامی وابسته به هادی است، اما در استان هایی که نیروهای ارتش و مسلح یمن و کمیته های داوطلب مردمی و انقلابی این کشور و همچنین رزمندگان جنبش انصار الله حضور دارند و 13 استان یمن را شامل می شود، داعش متحمل شکست ها و ضربات سنگینی شده است.

خلاصه سخن آنکه داعش هم اکنون به واقعیتی در جنوب یمن تبدیل شده که به هیچ وجه نمی توان آن را نادیده گرفت یا انکار کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  1 0
  دامنه ی گسترش داعش افزایش می کند. فقط مکتب شهادت شیعه می تواند جلوی این حملات وحشیانه داعش در منطقه ایستادگی کنند و بس باید شیعیان پاکستان هندوستان ترکیه عربستان کل شیعیان منطقه باهم متحد باشند ان موقع داعش جبهه النصره نابود می شود
 • علی ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  0 0
  احتمالا منظور شما القاعده یمن است.القاعده با داعش در حال جنگ هستند.مگر اینکه القاعده یمن با داعش بیعت کرده باشه که تا حالا فکر نکنم چنین اتفاقی افتاده باشه
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  0 0
  همه ی این گسترش ها عامل اصلی آموزش ارتش عراق توسط آمریکا بود اگر اون ارتش عراق با ۷ لشکر جسارت داشتند جلوی نفوذ حدودا دو۲۰۰۰نفری نیرو های داعشی به موصل را می گرفتند وضیعت شاید این نبود
 • مسعود ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  1 0
  هدف حمله عربستان به یمن تضعیف دولت انصارالله است که بعدا داعش را به قدرت برساند
 • حسین ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  0 0
  طبق تمام نقشه‌ها و گزارش‌ها یمن داره جزو زمینهای اصلی‌ بازی داعش می‌شه و این دقیقا زیر دید آمریکا عربستان و صهیونیستها صورت میگیره و اونها اینو می‌بینند . القاعده و داعش به نظر شما غیر از جزئیات در نتیجه و صدمه به مردم منطقه و برخورداری از پشتیبانی‌ سرویسهای اطلاعاتی‌ صهیونیستی فرق اساسی‌ با هم دارند؟ درضمن بعد از ورود رسمی‌ سعودیها به یمن که پشتیبانی‌ نظامی آمریکا و انگلیس و حتی طبق مشاهدات پشتیبانی‌ نیروی هوایی‌ اسراییل را داشتند داعش هم وارد شد و به شدت گسترش پیدا کرد، این به نظر آماتور‌ترین تحلیلگر سیاسی دخالت داشتن انگلیس و آمریکا و صهیونیستها را علی‌ رغم انکار اونها نشان میده.
 • ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  0 0
  فرق القاعده با داعش در کجاهاست؟
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  0 0
  من کاری به مقالات و یاداشت ها و تحلیل ها و گمانه زنی ها مشرق ندارم من بر ذمه خود می دانم به عنوان یکی از دیده بان های تئوریک انقلاب پیام خدار ا به جامعه ایران علی الخصوص نسل جوان برسانم خداوند در سوره منافقون می فرماید هم الذین یقولون لاتنفقوا علی من عند رسول الله حتی ینفضوا و لله خزائن السموات والارض و لکن المنافقین لایفقهون خداوند می فرماید منافقانی که در داخل جامعه اسلامی ایران هستند مدام به شیطان بزرگ پیغام و پسغام می فرستندکه این ملتی که پشتیبان و حامی سیدعلی خامنه ای است را تحریم های فلج کننده کنید تا از فشار رکود و بیکاری و گرانی سرسام آور به ستوه بیایند و عطای اطاعت از ولی فقیه و آرمان ها و ارزش های انقلاب را به لقایش ببخشند و از اصول و ارزش های انقلاب پاپس بکشند تا در مقابل قدرت های شیطانی مقداری از تحریم ها بر ضدملت ایران را بردارد اسمش رو هم متاسفانه گذاشته اند برد برد خداوند هم خطاب به منافقین و هم خطاب به سیل خروشان توده های ولایتمدار می فرماید ولله الخزائن السموات والارض روزی شما دست من است از تحریم نترسید و در ادامه خداوند می فرماید این منافقین که روزیشان را دست خدا نمی دانند بلکه دست کدخدا میدانند این ها الاغ اند و نمی فهمند ولکن المنافقون لاتفقهون
 • ناشناس ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۳
  1 0
  انشاءالله انصارالله برداعش خونریز پیروز می شود به یاری خداوند وبه کوری چشم ال سعود جنایتکار
 • ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۳
  1 1
  توصیه می کنم هم سواد سیاسی خودت را بالا ببری و هم سواد دینی خود را چون داعش و القاعده دو تیغه یک قیچی هستند و به ظاهر عوام فریبی می کنند
 • ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۳
  2 0
  نویسنده مقاله هنوز فرق داعش را با القاعده نمی داند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس