کد خبر 534451
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۸

رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار قابل پنهان کردن نیست، گفت: باید شرایط اقتصادی را به صورت شفاف و صادقانه برای مردم بیان کرد.

به گزارش مشرق، حمیدرضا فولادگر درباره عدم اعلام آمار مربوط به رشد اقتصادی در سال 94 اظهار داشت: امسال آمار رشد اقتصادی هنوز از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران اعلام نشده است، اما آمار مربوط به بخش صنعت منفی اعلام شده و زمانی‌که آمار رشد اقتصادی در بخش صنعت منفی باشد نشان دهنده این است که در کل کشور نیز مثبت بودن آن مشخص نیست، البته به صورت غیررسمی شنیده‌ایم که امسال هم رشد اقتصادی مثبت نبوده است.

وی با بیان اینکه عواملی مانند رکود، کاهش قیمت نفت، تعطیلی پروژه‌های عمرانی و مباحث ساختاری و مدیریتی از جمله دلایل رشد منفی اقتصاد است، تصریح کرد: البته دولت این موضوع را قبول دارد، اینکه دولت معتقد باشد که شرایط حال حاضر خوب نیست و ما همچنان از رکود خارج نشده‌ایم مسئله را حل می‌کند اما اگر این باور وجود داشته باشد که شرایط اقتصادی خوب است مسائل حل نمی‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به اشاره به اینکه اطلاع داریم که دولت این موضوع را قبول دارد، گفت: با این حال دولت باید آمار را به صورت شفاف ارائه بدهد، آمار قابل پنهان کردن نیست و برای مردم باید وضعیت اقتصادی را تشریح کرد، حُسن شرح وضعیت اقتصادی برای مردم این است که اگر سال بعد کار انجام شد مطالبات مردم متناسب با وضعیت اقتصادی تنظیم می‌شود.

وی افزود: اگر بخواهیم این موضوع که شرایط اقتصادی خوب نبوده است را کتمان کنیم، از سوی دیگر با مطالبات مردم روبرو می‌شویم، مردم هم از مجلس آینده و هم از دولت توقع دارند و باید بدانند که برجام در کوتاه مدت مسائل را حل نمی‌کند پس باید شرایط اقتصادی را به صورت شفاف و صادقانه برای مردم بیان کرد.

فولادگر با بیان اینکه در بحث برجام به شرطی بخشی از مسائل حل می‌شود که طرف مقابل بدعهدی نکند، اظهار داشت: اگر بخشی از تحریم‌ها برداشته شود فقط بخشی از مشکلات حل می‌شود آن هم به شرطی که طرف مقابل بدعهدی نکند، با این حال باید مجلس آینده مجلسی قوی‌تر از مجلس نهم باشد تا در مسائل اقتصادی با برنامه وارد شود.

وی تصریح کرد: دولت نیز باید در مدت باقی مانده همراهی کرده و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید دارند و همچنین مسئله تولید ملی را مدنظر قرار دهد، با این حال نیز در کوتاه مدت تأثیری ظاهر نمی‌شود و همه اقتصاددان‌ها معتقدند که مسئله خروج از رکود در میان مدت و بین 2 تا 5 سال حل می‌شود.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بهتر است دولت شفاف و صادقانه با مردم برخورد کند، در این میان کاندیداهای مجلس نیز در این مدت به دنبال تبلیغات هستند و باید مسائل غیرقابل تحقق، شعارهایی که عملیاتی نمی‌شود و وعده‌هایی که نمی‌توان به آن‌ها عمل کرد را عنوان نکنند.

وی با بیان اینکه شرایط حال حاضر باید به صورت شفاف تبیین شود، گفت: خروج از رکود مسئله‌ای است که باید با همکاری دولت و مجلس و توجه ویژه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی حاصل شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره قراردادهای بسته شده با شرکت‌های اروپایی، خاطرنشان کرد: نمی‌توان به صورت کلی درباره این قراردادها قضاوت کرد، سرمایه‌گذاری خارجی موضوعی است که در سیاست‌های نظام دیده شده و در برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده است، اما اصل سرمایه گذاری خارجی مدنظر است به شرطی که محاسن استفاده از این سرمایه‌ها حاصل شود.

وی افزود: حُسن سرمایه‌گذاری خارجی این است که ضریب امنیت ما را بالا می‌برد اما به شرطی که در عین حال از تولید ملی حمایت شود، قراردادها به گونه‌ای نوشته شود که تولید داخلی تعطیل نشود و همراه با انتقال تکنولوژی باشد.

فولادگر با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌ها نیمه تعطیل و با ظرفیت کم در حال کار کردن هستند، اظهار داشت: ما در بحث خودرو به صورت جدی این مسئله را دنبال می‌کنیم، قراردادهایی که بسته می‌شود باید شرکت‌های داخلی در آن وارد شوند، قطعه سازان سهیم شده و با شرط انتقال تکنولوژی انجام شود در غیر این صورت بازار را مفت و مجانی در اختیار شرکت‌های خارجی قرار می‌دهیم.

رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی خاطرنشان کرد: در بحث نفت، صنعت و فولاد نیز همین دیدگاه مطرح است، ما باید از صفی که گفته می‌شود شرکت‌های اروپایی برای سرمایه‌گذاری با ایران بسته‌اند استفاده کنیم، اگر شرکت‌های اروپایی صف بسته‌اند باید شرایط مناقصه بین‌المللی و رقابت نیز ایجاد شود، به گونه‌ای باشد که از بهترین تکنولوژی و قراردادها به نفع منافع ملی استفاده شود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های خارجی علاقه دارند در ایران سرمایه‌گذاری کنند و این بهترین فرصت برای ما است اما نباید «هول» شویم و بهترین بازار را در اختیار آنها قرار دهیم و شیفتگی بیش از حد پیدا نکنیم، اتفاقا اکنون وقت آن است که در صنعت خودرو بهترین قراردادها برای حمایت از صنعت داخلی بسته شود، در بحث نفت و پتروشیمی و سایر بخش‌های صنعتی نیز همین دیدگاه برای حمایت از تولید ملی باید استفاده شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس