گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.


** کیهان600 تومان گران شد هیچی نگو!35 تومان ارزان شد بگو ارز فرو ریخت!

«واکنش بازارها به اجرای برجام / قیمت طلا و ارز ریخت».

این متن، عنوان دیروز یک سایت حامی دولت بود. خبر آن‌لاین دیروز ذیل همین تیتر نوشت: بازار طلا و ارز در آستانه زمان اجرای برجام و لغو تحریم‌ها روندی نزولی به خود گرفت و قیمت دلار 35 تومان کاهش یافت. هر دلار آمریکا به 3610 تومان رسید.

اما مخاطبان این سایت - که از سوی 2 مدیردولتی اداره می‌شوند - واکنش‌های قابل تأملی به این فضاسازی داشتند:

- شروع شد دوباره، 4 روز 20 تومن 30 تومن میاد پایین، بعد شوک از بین میره، حباب برمی‌گرده، 400 تومن، 500 تومن میره بالا. این شده زندگی ما.

- چنان گفتی ریخت خبر آنلاین، گفتم دلار شده 800 تومن احمدنژادی(علی)

- علی جان دلار احمدی‌نژادی 3300 تومان بود.

- وای نه الان 100 میاری پایین فردا که زندگی عادی شد میشه 3800.

- دلار در عرض 6 ماه 500 تومن گرون شده چی میگی عمو؟

- دیگه این مطالب برای مردم عادی شده. همچین در تیتر خورده قیمت طلا و ارز ریخت که یکی باید بره از زمین جمعش کنه.

- چقدر خوشحالید؟ واقعا که!

- خدایا این همه خوشی را از ما نگیر دلار ارزون شد هورااااااا

-اومدم چند تا گنده بار کنم دیدم دوستان حق مطلب را ادا کردن.

- آخه مگه دولت می‌ذاره ارز ارزون بشه؟؟؟؟؟ سرمایه‌دارا ورشکست میشن اگه دلار ارزون بشه.

- مسخره ملت کردن، تیتر سایت‌ها دلار سقوط کرد میری می‌خونی می‌بینی ده تومن اومده پایین. وقتی خبری در مورد دلار نمی‌زنن یهو می‌بینی ششصد تومن رفته بالا. از خدا نمی‌ترسن....

- از این پایین رفتنا باید بیشتر از بالا رفتن ترسید، چون فردای روزی که صد تومن میره پایین، پونصد تومن میره بالا.

- زمانی قیمت ارز در این کشور به صورت واقعی پایین خواهد آمد و ثابت خواهد شد که به جای دلالی و اتکای اقتصاد کشور به بازار و جماعت بازاری و بازاری مآبی که در اون همه نوع دلالی رو به نام کاسبی می‌شناسند، به جای انباشه کردن سرمایه‌ها در ساخت‌ و ساز در شهرهای بزرگ و دست به دست کردن آن، به جای تفکر به پول راحت از قبل سود بانکی و امثالم و شراکت همگان در دلالی، تولید صادرات محور رشد کند و صادرات ما روز بروز زیاد شود و در مقابل آن ارز وارد کشور شود.

در همین حال سایت اقتصادنیوز از قول امیر محمد خدیوی نوشت: قیمت ارز تا پایان سال روند صعودی خواهد داشت. نوسانات ایجاد شده در بازار ارز در پس از آغاز اجرای برجام بسیار اندک است و به نظر نمی‌رسد قیمت ارز کاهش قابل توجهی داشته باشد.

وی اظهار داشت: در مجموع نرخ دلار و انواع ارز در بازار صعودی خواهد بود و کلیت بازارها به سمت و سویی حرکت کرده است که دیگر نسبت به اخبار واکنشی از خود بروز نمی‌دهند.

حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه نیز به تسنیم گفت: نرخ ارز قطعا با برجام کاهش نخواهد یافت.

فرارو دیگر سایت حامی دولت نیز در گزارشی خاطرنشان کرد: تجربه‌های قبلی نشان داده که شوک مثبت و منفی قیمت، پایداری چندانی نداشته و پس از مدتی بازار بیشتر سعی خواهد کرد که خود را با عوامل بنیادی تطبیق دهد. بازار ارز در سال 94 دو بار به طور مشخص تحت تاثیر مذاکرات هسته‌ای قرار گرفت و هر دو بار پس از کاهش قیمت در مسیر افزایشی قرار گرفت. نخست در اولین روز کاری پس از بیانیه لوزان که قیمت این ارز تا 3 هزار و 200 تومان پایین رفت.

ولی نهایتا با قیمت 3 هزار و 270 تومان به کار خود پایان داد. بار دوم نیز پیش از اعلام برنامه جامع مشترک بود که دوباره روند این ارز نزولی شد، ولی بلافاصله پس از اعلام این خبر، روند دلار تغییر کرد. حال سرنوشت بازار در آستانه اجرایی شدن برجام چه خواهد بود؟ آیا کاهش دلار پایدار خواهد بود یا بازار به مانند دوبار گذشته حرکت از کف قیمتی را آغاز خواهد کرد؟

فرارو می‌افزاید: بازار ارز معمولا در درازمدت بیشتر از اخبار روانی، تحت تاثیر اخباری قرار می‌گیرد که به طور مستقیم با ورودی و خروجی بازار در ارتباط هستند. در این شرایط، عاملی مانند مذاکرات نهایتا دو تا سه هفته بازار ارز را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ولی نوسان قیمت نفت اثرات درازمدتی دارد و می‌تواند بازار ارز را در دوره زمانی بیشتری درگیر خود کند.

قیمت جهانی نفت دیروز مجددا تحت تاثیر اعلام اجرای توافق برجام باز هم با شیب بیشتری کاهش یافت که اولین دستاورد نقد اجرای برجام برای ما محسوب می‌شود.

در همین حال بنابر گزارش خبرگزاری اصلاح‌طلب ایسنا بورس تهران روز گذشته رشد 1344 واحد داشت. آخرین باری که بورس تهران رشد بیش از 2000 واحدی را تجربه کرد روز 22 تیر ماه بود که در آن زمان هم بورس تهران تحت تاثیر مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته‌ای رشد 1500 واحدی را تجربه کرد اما برخلاف انتظار‌ها، مشخص شدن نتیجه مذاکرات روند و توافق ایران با گروه 5+1 بورس را منفی کرد و بورس تهران به دلیل ابهامات مختلف سیاسی و اقتصادی تا به امروز روند نزولی در پیش گرفت.

زانو زدن تفنگداران آمریکا نشانه خفت و شکست مقابل ایران

یک سایت خبری وابسته به رژیم صهیونیستی نوشت: رسانه‌های اسرائیل با انتشار تصاویر «خفت‌بار» تفنگداران دستگیر شده آمریکایی، ماجرای دستگیری این تفنگداران را روز شکست آمریکا در برابر ایران دانستند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سایت «المصدر» تاکید کرد: تیتر اصلی روزنامه‌های اسرائیل «روز شکست آمریکا در برابر ایران» بود.

المصدر خاطرنشان کرد: سپاه، تفنگداران دریایی آمریکایی را که وارد آب‌های ایران شده بودند دستگیر کرد. از این تفنگداران در حالی که به نشانه تسلیم زانو زده و دست‌هایشان را روی سر خود قرار داده بودند عکس گرفته شد. آنان قبل از آزادی به خاطر میزبانی تشکر کردند.

به گزارش العالم، این سایت وابسته به رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: این ماجرا در حالی روی داد که یک هفته طوفانی از روابط بحرانی بین ایران و چند کشور عربی حاشیه خلیج ‌فارس و قطع روابط دیپلماتیک، سپری می‌شود.

المصدر افزود: به هر حال، رسانه‌های اسرائیلی در تله ایران افتادند و عکس‌های خفت‌بار تفنگداران نیروی دریایی آمریکایی را منتشر کردند، آن هم پس از سخنرانی اوباما. اوباما در این سخنرانی مدعی شده بود که امروز در دنیا هیچ کسی جرأت درگیری با نظامیان ما را ندارد.

برخی مدیران وزارت نفت عضو هیئت مدیره ده‌ها شرکت هستند

برخی از مدیران وزارت نفت عضو هیئت مدیره 30 تا 40 شرکت داخلی و خارجی هستند!

علی اصغر ابراهیمی معاون پیشین وزارت نفت در گفت‌وگو با شبکه راه دانا و درباره قراردادهای جدید نفتی گفت: در این قراردادها عملاً از اختیارات شرکت ملی نفت ایران خلع ید می‌شود؛ به موجب این قرارداد یک میدان نفتی را به یک شرکت خارجی می‌دهند که این شرکت خارجی یک شرکت ایرانی را نیز با تأیید وزارت نفت همراه خود می‌کند.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این نکته که انتخاب شرکت ایرانی هم پر از ابهام است گفت: مشخص نیست وزارت نفت با چه مکانیسمی قرار است این شرکت‌ها را انتخاب کند و این یکی از دغدغه‌های اصلی است؛ چرا که وزیر فعلی نفت در گذشته 8 سال وزیر بوده و دو تن از معاونان وی نیز وزیر بوده‌اند و تنها در دولت نهم و دهم مسئولیت نداشتند و در این هشت سال که وزیر نبودند، تعدادی از مدیران و معاونان کلیدی این افراد در بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری، شرکت‌های مختلفی زدند.

معاون سابق وزیر نفت در امور مهندسی و خودکفایی تعامل با یادآوری این نکته که برخی از این مدیران وزارت نفت، عضو هیئت مدیره 30 تا 40 شرکت داخلی و خارجی هستند خاطرنشان کرد: با توجه به چنین سابقه‌ای به احتمال زیاد کسانی برای همکاری تأیید می‌شوند که همفکران و همراهان این افراد هستند.

وی اظهار داشت: در حقیقت joc متشکل از شرکت خارجی که می‌تواند یکی از شرکت‌های ثبت شده این افراد در خارج از کشور باشد و یک شرکت داخلی که احتمال زیاد باز هم شرکتی است که در چند سال گذشته توسط این افراد در داخل ثبت شده، با شرکت نفت ایران وارد قرارداد می‌شود و از این لحظه به بعد یک میدان نفتی که می‌تواند یک استان یا یک منطقه وسیعی در سرزمین‌های نفت خیز کشور باشد در اختیار joc قرار گرفته تا کارهای اکتشاف و توسعه را انجام بدهند.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به تضمین تولید توسط این شرکت‌ها از میدان‌های مشترک افزود: اگر به دلایل تحریم، رکود در بازار و... امکان فروش از ایران گرفته شد، طبق این قراردادها حق کاهش تولید این شرکت‌ها را نداشته و اگر تولید آنها را متوقف کردیم بایستی سهم این شرکت‌ها را از دیگر منابع درآمدی کشور به عنوان جریمه پرداخت کنیم.

ابراهیمی اصل با اشاره به ضعف این قراردادها در صورت اختلافات تصریح کرد: در صورتی که دو شرکت ایرانی و خارجی اختلاف پیدا کنند، مدیرعامل شرکت خارجی و مدیر عامل شرکت داخلی موظف هستند که با یکدیگر به گفت‌وگو پرداخته و این اختلافات را حل کنند و اگر باز هم اختلافات حل نشد این اختلافات به حکمیت برده می‌شود که شامل دو نفر غربی و یک ایرانی است.

وی گفت: اگرچه در ظاهر ادعا شده است که مالکیت یک میدان در اختیار شرکت خارجی نبوده، اما در واقع در قراردادهای امتیازی مشارکت در تولید، در 37 بلوک مشخص، شرکت‌های خارجی وارد می‌شوند و مساحت وسیعی را به مدت حداقل 30 سال در اختیار می‌گیرند. این یک نمونه کامل نفوذ اقتصادی، نفوذ جریانی است و در حقیقت به صورت هوشمندانه با دست خود شرایط را برای اشغال میادین داخلی توسط شرکت‌های خارجی فراهم می‌کنیم.

وی تأکید کرد: اگر مجلس و شورای نگهبان به این قراردادها ورود پیدا کنند جلوی این قراردادها گرفته می‌شود؛ فراموش نکرده‌ایم که قرارداد کرسنت بیش از 14 میلیارد دلار به کشور ضرر زده است و 6 میلیارد دلار دیگر هم در دادخواست جداگانه‌ای تنظیم شده است و باید جریمه بپردازیم.

کاخ سفید: تحریم‌های جدید علیه ایران روی میز است

سخنگوی کاخ سفید همزمان با فرا رسیدن روز اجرای برجام تأکید کرد گزینه تحریم‌های جدید علیه ایران همچنان روی میز است و ما این گزینه را از روی میز برنداشته‌ایم. جاس ارنست در جمع خبرنگاران گفت: ما هرگز گزینه تحریم ایران را براساس دیگر نگرانی‌های خود از رفتارهای آنان از روی میز برنداشته‌ایم.

وی با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم گفت: بحث‌های زیادی درباره امکان اعمال تحریم علیه ایران به خاطر برنامه موشکی این کشور وجود دارد و این مسئله را که چنین تحریم‌هایی ممکن است در هر زمانی ضد ایران اعمال شوند، رد نمی‌کنیم. از این رو، این مسئله همواره گزینه روی میز ماست.

 همانطور که بارها گفته‌ایم گفت‌وگوهای هسته‌ای ما با این کشور باعث حل و فصل در موضوع برنامه موشکی یا دشمنی آنان با اسرائیل نمی‌شود، این را نیز به روشنی گفته‌ایم که این توافق هسته‌ای نمی‌تواند باعث از دست رفتن توان ما برای به پاسخگویی کشیدن ایران به خاطر این اقدامات ناخوشایند شود.

به مردم بگویید جشن بگیرند اما گریبان دولت را نگیرند!

حامیان دولت و اصلاح‌طلبان روش متناقضی را در قبال فرا رسیدن روز اجرای برجام در پیش گرفته‌اند؛ دعوت به جشن و هیجان و پایکوبی و در عین حال ابراز نگرانی نسبت به ایجاد توقع و انتظار غیرقابل تأمین در میان مردم!

دیروز در حالی که سخن از بیانیه آژانس، دیدار ظریف با کری و موگرینی، و اعلام اجرای برجام و لغو برخی تحریم‌ها بود، محافل رسانه‌ای حامی دولت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرامی دعوت به جشن در میادین اصلی شهر (تهران) کردند که روزنو و اصلاحات‌نیوز از این جمله بودند. آدرس‌ها اغلب مربوط به خیابان‌ها و میدان‌های بالای شهر بود. همچنین گفته شد که برخی محافل دولتی درصددند جشن‌هایی را در مدارس برگزار کنند. مشابه این هیجان پس از توافق ژنو (3 آذر 92)، بیانیه لوزان (13 فروردین 94) و توافق نهایی (23 تیر) از سوی رسانه‌ها ایجاد شده اما به مرور شدت آن در ظرف 27 ماه فروکش کرده بود. به مرور بازارهای ارز و سرمایه و بورس واکنش‌های منفی نیز به برخی از این اخبار نشان دادند.

اما دیروز به موازات دعوت به جشن و هیجان، مطبوعات حامی دولت و اصلاح طلب برخی نگرانی‌ها را بروز دادند و این دعوت به جشن را تیغ دو دم علیه خود توصیف کردند. روزنامه فرهیختگان از قول زیباکلام نوشت: مهم‌ترین مسئله‌ای که درباره برجام برای حسن روحانی وجود دارد، این است که آقای روحانی باید بسیار مراقب باشند تا امیدها و آرزوها و انتظارات غیرواقعی به وجود نیاید؛ چرا که بسیاری هستند که منتظرند برجام اجرایی شود و بعد بگویند پس چرا مسائل و مشکلات اقتصادی ما حل نمی‌شود؟ رئیس‌جمهور باید همه توان خود را به کار گرفته و در درجه اول به مخالفان و در وهله دوم به مردم ایران این مسئله را توضیح دهند که تحریم‌ها و معضلات هسته‌ای به مثابه سنگی بر پای اقتصاد، رشد و توسعه کشور بوده است. برداشتن این مانع به هیچ وجه به این معنا نیست که می‌توانیم به سرعت بدویم.

وی می‌افزاید: متأسفانه در گذشته هر زمان که روحانی درباره اقتصاد ایران صحبت کرده یا نشستی ترتیب داده، همواره صحبت از شیب ملایم بوده است و خبرهای خوبی که قرار است به گوش‌مان برسد. من بر این باورم که به جای این صحبت‌ها، حقیقت‌ها باید بازگو شود. رئیس جمهور باید به این اشاره کند که سهم برجام در خارج کردن ایران از رکود چقدر است؟ و اصولاً چه میزان از اقتصاد ایران به برجام ارتباطی پیدا نمی‌کند؟

مدعیان اصلاح‌طلبی و اعتدال تا قبل از انتخابات 92 تصریح می‌کردند که 70 تا 90 درصد مشکلات اقتصادی زیر سر سوء مدیریت دولت است و تنها 10 تا 30 درصد آن به تحریم‌ها مربوط می‌شود.

همزمان با فرهیختگان، روزنامه اعتماد نیز هشدار مشابهی را عنوان کرد و نوشت: آیا تحولی بزرگ در اقتصاد در راه است؟ تزریق شادی پسابرجام به مثابه چاقویی دولبه است. هر چند نمی‌توان از کاهش هزینه‌های مبادلات تجاری با لغو تحریم‌های بانکی چشم پوشید، توان فروش آزادانه نفت به همه کشورهای جهان را نادیده گرفت یا حذف واسطه‌های دست چندم را فراموش کرد اما در تحلیل پسابرجام باید واقع‌بین بود. به نظر می‌رسد بیش از هر چیز دولت باید کوشش کند به جای تزریق شادی به مردم واقعیت موجود اقتصاد را نمایش دهد. چه اینکه با تزریق شادی برای عملی شدن برنامه لغو تحریم‌ها، گرچه امید به گشایش و بهبود چشم‌اندازها اثرش را بر تصمیم‌های اقتصادی مردم خواهد گذاشت اما این شادی هم برای مردم و هم برای دولت به مثابه یک چاقوی دو لبه عمل می‌کند.

اعتماد می‌افزاید: اگر دولت واقعیت زمان را امروز و به موقع به مردم نگوید چه بسا نارضایتی ناگهانی حاصل از بی‌ثمر بودن شادی گریبان خود دولت را بگیرد.

یادآور می‌شودهاشمی رفسنجانی دیروز فرا رسیدن روز اجرای برجام را به دولت و مردم و رهبری تبریک گفت.


** وطن امروز


انتقاد سردار سلیمانی از نحوه‌ نمایش ‌ایثار در فیلم‌ها

 فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: بعضی موارد را در صحنه جنگ وقتی می‌خواهیم ایثار را نشان دهیم آنقدر ناقص و غلط نشان می‌دهیم که همه ارزش‌ها را زیر سوال می‌بریم که این یک تهمت و دروغ بستن به جنگ است.

به گزارش میزان، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه در گفت‌وگویی که از شبکه مستند سیما پخش شد، اظهار داشت: بعضی موارد را در صحنه جنگ وقتی می‌خواهیم ایثار را نشان دهیم آنقدر ناقص و غلط نشان می‌دهیم که همه ارزش‌ها را زیر سوال می‌بریم که این یک تهمت و دروغ بستن به جنگ است. وی ادامه داد: فیلمی را دیدم که یک فضای آرامی از جنگ را نشان می‌داد که چند تا بسیجی پشت میدان مین دست به گردن هم انداخته بودند و همدیگر را می‌بوسیدند و گریه می‌کردند؛ تصور اینطور بود که در میدان مین گیر کرده‌اند؛ بدون هیچ تیراندازی و صدایی.

 سردار سلیمانی ادامه داد: در ادامه فیلم نشان می‌دهد این بسیجیان با یکدیگر خداحافظی می‌کردند و یکی پس از دیگری خود را در میدان مین پرت کرده و تکه‌تکه می‌شدند؛ این دروغ و تهمت است. فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: بچه‌های ما همانقدر که با معنویت بودند به همان میزان هم با ابتکار بودند؛ ما برای گرفتن یک تپه که یک شب طول می‌کشید 3 ماه تلاش می‌کردیم.

اسپوتنیک: ایران سربازان قوی‌ترین ارتش دنیا را مجبور به زانو زدن کرد

همان زمان که باراک اوباما در حال سخنرانی و تعریف و تمجید از ارتش آمریکا در مقابل کنگره بود، سربازان این کشور مقابل سربازان ایرانی زانو زده و دست‌شان بالای سرشان بود. به گزارش رجا، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در مطلبی، با آوردن سخنرانی سالانه اوباما در کنگره، نوشت که اقدام ایران در بازداشت سربازان آمریکایی، تحقیر سخنان رئیس‌جمهور آمریکا بود.

بنا به این گزارش، باراک اوباما، در سخنرانی سالانه خود مقابل کنگره گفت: «آمریکا قوی‌ترین کشور جهان است، ما برای ارتش‌مان بیش از هر کشور دیگری هزینه می‌کنیم و نیروهای ما بهترین جنگجویان در تاریخ هستند؛ هیچ ملتی جرأت حمله به ما و همپیمانان‌مان را ندارد، چراکه به خوبی می‌دانند هلاک خواهند شد». این کلمات دقیقا از زبان باراک اوباما جاری شد و در همان لحظه، سربازان قوی‌ترین ارتش دنیا زانو زده و دستان‌شان بالای سرشان بود. اسپوتنیک در ادامه می‌نویسد: سربازان آمریکایی اینگونه روی قایق‌ها ظاهر شدند و ایران پس از ساعاتی بعد از اینکه اعلام کرد آمریکا معذرت‌خواهی کرده است؛ آنها را آزاد کرد.

دستگیری تفنگداران آمریکایی ادبیات اوباما را شکست

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تصویر پرچم آمریکا بر روی قایقی که سربازان آمریکایی بر عرشه آن زانو زدند نشان داد آمریکا در عمل در مقابل توانمندی ایران کم می‌آورد. به گزارش مهر، فواد ایزدی در گفت‌وگو با برنامه «رویداد» در رادیو گفت‌وگو به بازتاب گسترده رسانه‌ها مبنی بر بازداشت نظامیان آمریکایی اشاره کرد و افزود: این خبر 3-2 ساعت قبل از سخنرانی سالانه اوباما منتشر شد؛ سخنرانی‌ای که برای اوباما اهمیت ویژه‌ای داشت چون آخرین سخنرانی وی در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا در کنگره بود. ایزدی با بیان اینکه پوشش خبری سخنرانی اوباما تحت تاثیر دستگیری نیروهای آمریکایی قرار گرفت، ادامه داد: این مساله شکستی بود برای ادبیات اوباما نسبت به ایران! چون آخرین بار، هفته گذشته اوباما ما را تهدید نظامی کرد و به زانو درآمدن نیروهای آمریکایی مقابل سپاه پیام گویایی داشت.

ایزدی این رخداد را خبر اول رسانه‌های جهان و منطقه دانست و گفت: آمریکایی‌ها اعلام کردند این مساله به‌دلیل مشکل فنی پیش آمده و رسانه‌های منطقه‌ای نیز همین خط خبری را در عمل پیش گرفتند. وی ادامه داد: اینها در عمل می‌خواستند نقض قوانین را توجیه کنند و طرف مقابل با فشار رسانه‌ای تکرار می‌کرد که این افراد سریعا باید آزاد شوند که خلاف رویه‌های معمول بین‌المللی است! ایزدی با یادآوری تصویر پرچم آمریکا بر روی قایقی که سربازان آمریکایی بر عرشه آن زانو زدند، گفت: این تصویر بسیار گویا بود تا این پیام منتقل شود که سپاه پاسداران از توانمندی بالایی برخوردار است و آمریکا در عمل در مقابل توانمندی ایران کم می‌آورد.


** خراسان


 مجوز ویژه دولت برای واردات 1 آمبولانس

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به نعمت زاده وزیر صنعت، اعلام شده است که حسب موافقت هیئت وزیران، مقرر شده به استناد اصل 138 قانون اساسی، ورود، ترخیص قطعی و شماره گذاری یک دستگاه آمبولانس مرسدس بنز مدل 2008 میلادی که توسط یکی از ایرانیان خارج از کشور به یک مرکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی معلولان اهدا شده، صرفا برای استفاده در مرکز یادشده با معافیت از برخی شرایط قانونی، امکان پذیر و مجاز است.

انتقاد از برخورد مدیران با "کمیته صیانت از حقوق مردم"

علی رغم آنکه بر اساس ابلاغیه دولت برای ایجاد "کمیته صیانت از حقوق مردم" در دستگاه های دولتی، مقرر شده بود وظایفی چون راهبری و نظارت بر استقرار برنامه صیانت از حقوق مردم، تهیه برنامه عملیاتی صیانت از این حقوق و بازنگری در قوانین با رویکرد برخورد قاطع با متخلفان بر عهده این کمیته باشد، گزارش یک نهاد نظارتی نشان می دهد تعداد قابل توجهی از مدیران دستگاه های ذی ربط، هنوز مصوبات و مقررات مستند و قابل اجرا در زمینه مصادیق فوق را تهیه، تصویب و ابلاغ نکرده اند.


**جمهوری اسلامی


فیلتر وب‌سایت‌های داعشی در اندونزی

اندونزی، بعد از انفجار جاکارتا که چندین کشته و زخمی داشت و داعش مسئولیت آن را پذیرفت، وبسایت‌های افراطی را تعطیل می‌کند.

 رویترز در خبری اعلام کرد اندونزی حمله گسترده‌ای به وبسایت‌های افراطی ترتیب داده است. به گزارش شفقنا دولت اندونزی تاکنون 11 وبسایت با افکار رادیکال و چندین اکانت افراطی در شبکه‌های اجتماعی را تعطیل کرده است. مقامات این کشور می‌گویند با رصد فضای مجازی متوجه شدند چنین حساب کاربری و وبسایت و تمجید از حملات روز پنجشنبه به این کشور پرداخته‌اند.

پیوستن 600 انگلیسی به داعش

گاردین به نقل از وزیر امور خارجه انگلیس نوشت از سال 1391 بیش از 600 نفر در راه پیوستن به گروه‌های تکفیری و تروریستی بازداشت شده‌اند.

فیلیپ هاموند که روز جمعه در جنوب ترکیه سخن می‌گفت همچنین از تلاش‌های ترکیه برای جلوگیری از ورود اتباع انگلیسی به سوریه و پیوستن به گروه‌های تروریستی تشکر کرد.

بازداشت 20 چهره علمی در ترکیه

 اتحادیه اروپایی از بازداشت چهره‌های دانشگاهی در ترکیه انتقاد کرد. خبرگزاری فرانسه نوشت ترکیه 20 چهره آکادمیک را به خاطر انتقاد از برخورد آنکارا با کردها بازداشت کرده است.

اتحادیه اروپایی بازداشت این چهره‌های دانشگاهی را که در طوماری برخورد خشن و نظامی با کردها در جنوب شرق کشور را محکوم کرده بودند، مایه نگرانی دانسته است. رجب طیب اردوغان، دانشگاهیان معترض را حامیان تروریسم نامیده است.

ژست انسان دوستانه جنایتکار سعودی

درحالی که هواپیماهای جنگی عربستان، روزانه جان چندین کودک را در یمن می‌گیرند و مزدوران این کشور در سوریه و عراق، هزاران بی‌گناه را به خاک و خون می‌کشند، ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور با در آغوش گرفتن یکی از نوادگان خود، تلاش کرده خودرا فردی مهربان و با عاطفه نشان دهد.

نکته جالب اینست که اطرافیان شاه این صحنه را رسانه‌ای کرده‌اند. تصویری در سایت‌های خبری منتشر شده که پادشاه عربستان را با نمایی جدید نشان می‌دهد که یکی از نوادگان خود را در آغوش گرفته و ادای پدران مهربان را در می‌آورد.** آرمان


 بودجه 95 و برنامه ششم توسعه امروز در مجلس

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری لایحه‌های بودجه سال 95 و برنامه ششم توسعه را امروز تقدیم مجلس می‌کند.

حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان این خبر افزود: با تقدیم لایحه برنامه ششم توسعه که متناظر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و همچنین با ارائه بودجه 95، در سال آینده شاهد حرکت جهادی ملی، پشتیبانی همه‌جانبه دولت به سمت اقتصاد توسعه یافته پایدار و مقاومتی خواهیم بود. وی اظهار کرد: دولت با ارائه لوایح و قوانین لازم به مجلس برای رفع موانع و لغو قوانین دست وپاگیر گام‌های بلندی برداشته است.


سفر مرکل به‌ایران تایید نشد

یک منبع آگاه در وزارت خارجه، ادعای یکی از رسانه‌های آلمانی مبنی بر ‌اینکه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان قرار است اردیبهشت ماه به تهران سفر کند را تایید نکرد. روزنامه فرانکفورتر آلگماینه در خبری مدعی شد که آنگلا مرکل در راس هیاتی بلندپایه اواخر اردیبهشت ماه به تهران سفر می‌کند. ‌این در حالی است که یک منبع آگاه در وزارت خارجه کشورمان چنین خبری را تایید نکرد و گفت: در حال حاضر مذاکره‌ای بین مقامات دو کشور جهت انجام‌ این سفر صورت نگرفته است.

بر اساس‌ این گزارش اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان قرار است بهمن ماه برای دومین بار طی سال جاری به تهران سفر و با مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو کند. روزنامه «زود دویچه سایتونگ» نیز در شماره سه‌شنبه هفته گذشته خود نوشت: «اشتاین مایر» در چارچوب سیاست‌های تنش‌زدایی بین ‌ایران و عربستان تلاش خواهد کرد تا با فاصله بسیار کم از سفر خود به ریاض، از تهران نیز دیدار کند تا‌این ذهنیت که آلمان یکطرفه از عربستان جانبداری می‌کند را از بین ببرد.


لایحه دودوازدهم بودجه برای سال95ارائه شود

رئیس مجلس از ارائه همزمان لوایح بودجه 95 و برنامه ششم توسعه کشور خبر داد و گفت: فکر می‌کنم دولت لایحه دو دوازدهم برای فروردین و اردیبشهت ماه ارائه کند. علی لاریجانی روز شنبه در حاشیه مراسم تقدیر از کارمندان نمونه مجلس در جمع خبرنگاران افزود: ما کار خود را شروع می‌کنیم، چون آیین نامه ضوابطی دارد و در‌این راستا باید چند روز به نمایندگان فرصت دهیم تا پیشنهادات خود را ارائه کنند و پس از آن کمیسیون‌های تخصصی مجلس و کمیسیون تلیفق بودجه نظر خواهند داد.

وی اضافه کرد: در‌این فاصله دو هفته‌ای، انتخابات تعیین اعضای کمیسیون تلفیق بودجه برگزار خواهد شد. لاریجانی همچنین گفت: فکر می‌کنم مجبور شویم دولت لایحه دو دوازدهم ارائه کند که برای فروردین و اردیبهشت ماه برای کشور مشکلی نباشد تا مراحل تصویب بودجه و برنامه طی شود.


نیروهای نظامی و انتظامی حق طرفداری یا تخریب ندارند

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان همدان گفت: بر اساس قانون هیچ‌کس از نیروهای نظامی و انتظامی حق طرفداری یا تخریب کاندیداهای انتخابات پیش‌رو را ندارند. محمدجعفر شهبازی در جلسه آموزشی و توجیهی ضابطان قوه قضائیه اظهار کرد: تمرکز تمامی رده‌ها باید بر برنامه‌ریزی برای برگزاری امن و آرام‌ این رویداد ملی باشد.

وی با اشاره به لزوم رعایت حقوق شهروندی، قاطعیت پلیس را جدا از خشونت دانست و تاکید کرد: رعایت حقوق شهروندی سرلوحه کار پلیس است و رعایت حقوق شهروندی اصلی‌ترین مؤلفه پلیس اجتماع محور در راستای ارتقای امنیت اجتماعی به شمار می‌رود.


موکول شدن پرداخت بدهی میلیاردر جوان به بعد از رفع تحریم‌ها

وکیل مدافع شرکت نفت HK از برگزاری جلسه‌ای با حضور بابک زنجانی و نمایندگان بانک مرکزی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به‌ریاست قاضی صلواتی خبر داد و گفت: در این جلسه زنجانی پیشنهاد کرد که بدهی خود را از طریق یک بانک چینی پرداخت کند. غلامرضا صادقی قهاره با اعلام‌این خبر به تسنیم گفت: بابک زنجانی 15 تا 16 بانک یا مؤسسه مالی خارجی را معرفی و اعلام کرد که هرکدام از‌این بانک‌ها مورد تأیید قرار گیرد، حاضر است بدهی خود را از طریق آنها پرداخت کند. ‌این لیست را برای بررسی به بانک مرکزی دادیم تا‌اینکه بانک مرکزی، روز چهارشنبه هفته گذشته، نتیجه بررسی‌های خود را به دادگاه اعلام کرد و دیروز نیز نماینده بانک مرکزی در جلسه دادگاه حضور داشت.

وی افزود: نماینده بانک مرکزی اعلام کرد که هیچ‌یک از بانک‌های معرفی شده از سوی زنجانی، برای صدور ضمانت‌نامه واجد شرایط نیستند زیرا باید اعتبارشان در حدی باشد که بتوانند ضمانت‌نامه با رقم بالا صادر کنند. وکیل مدافع شرکت HK ادامه داد: از مهلت یک‌ماهه زنجانی، مدت زیادی باقی نمانده اما نکته‌ای که وجود دارد ‌این است که زنجانی در جلسه دیروز 3-4 پیشنهاد برای بازپرداخت بدهی مطرح کرد که به‌جز یک مورد، موارد دیگر مورد موافقت قرار نگرفت. صادقی قهاره افزود: یکی از پیشنهادها‌این بود که حاضر است با موافقت دولت تاجیکستان به‌جای بدهی خود شمش آلومینیوم ارائه کند و پیشنهاد دیگرش نیز آن بود که حاضر است به‌ازای همان تعداد بشکه نفتی که دریافت کرده، نفت به شرکت نفت بدهد؛ یعنی می‌خواهد نفت 120 دلار را با نفت 25دلار جبران کند!

وی توضیح داد: پیشنهاد دیگر زنجانی که مورد موافقت قرار گرفت‌این بود که بانکی در چین وجود دارد که مورد اطمینان است و می‌تواند پول‌هایش را از طریق آن بانک انتقال دهد. بر‌این اساس، قرار شد بانک مرکزی یک بانک واجدشرایط معرفی کند و زنجانی به‌محض رفع تحریم، طلب‌های شرکت HK را از طریق بانک چینی، به بانک معرفی شده از سوی بانک مرکزی واریز کند.

صادقی قهاره افزود: نماینده بانک مرکزی خواست‌این موضوع به بانک مرکزی اعلام شود که موضوع صورتجلسه شد و بر اساس آن، قاضی صلواتی طی نامه‌ای موضوع را به بانک مرکزی اعلام کرد تا بانک واجد شرایط معرفی شود. همچنین قرار شد وکیل زنجانی مجددا درخواست استمهال کند زیرا انجام‌این کار مستلزم زمان بیشتری است.نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  منتظر تحقق وعده ها هستیم
 • ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  کاخ سفید: تحریم‌های جدید علیه ایران روی میز است خخخخخخخخخخ
 • ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  به فکر جوانان باشید
 • ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  خوب بود مشرق
 • ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  امان از سیاسی کاری برخی مسئولین
 • ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  یه روزش گذشت، مونده 99 روز دیگه. منتظر تحقق وعده ها هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس