کد خبر 509196
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۲

قیمت بلیت قطار از امروز به طور متوسط 8 درصد افزایش خواهد داشت.

به گزارش مشرق، از امروز قیمت بلیت قطارهای  شركت راه آهن با در نظر داشتن عدم افزايش قيمت بليت در طول ۱۵ ماه گذشته و با توجه به مشكلات پيش روي بخش خصوصي و زيان ده بودن آنها ، به منظور جلوگيري از فرار سرمايه گذاران در حوزه ريلي ؛پيرو در خواست مكرر بخش خصوصي با افزايش قيمت بليت قطار به طور متوسط ۸ درصد موافقت شد.

براساس اين گزارش؛در حال حاضر از ۱۳۷ قطاري كه در شبكه ريلي تردد مي كند ،۶۷ قطار با كمتر از ۱۰ درصد افزايش و ۴۶ قطار نيز بين ۱۰ تا حداكثر ۱۵ درصد افزايش قيمت خواهد داشت و ۲۴ قطار كه قطارهاي محلي و حومه اي راشامل مي شوند شاهد هيچ گونه افزايش قيمتي نخواهند بود.

سید محمد راشدی معاون مسافربری شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در این خصوص گفته که طبق این مصوبه قیمت بلیت 10 مسیر حدود 15 درصد افزایش می یابد اما افزایش قیمت بلیت در برخی از مسیرها به منزله آزادسازی قیمت بلیت قطار نیست بلکه با افزایش هزینه های شرکت های حمل ونقل ریلی در زمینه مختلف از جمله تعمیر، نگهداری و ضریب اشغال صندلی در زمان غیر پیک سفر با افزایش قیمت بلیت قطارهای مسافری موافقت شد.

نکته قابل توجه اینکه در حالی 25آذرماه افزایش 15درصدی قیمت بلیت قطار ها را شاهد خواهیم بود که سال گذشته نیز مسئولان محترم رجا به بهانه افزایش هزینه ها و بالابردن کیفیت خدمات 20درصد به قیمت بلیت ها افزودند اما نه به ناوگان ریلی اضافه شد و نه ازبالارفتن کیفیت خدمات خبری شد!

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص آزادسازی قیمت بلیط قطار اظهار داشت: به دلیل واگذاری بهره‌برداری‌ها به بخش خصوصی به دلیل عدم وجود توجیه اقتصادی قاعدتا این بخش نمی‌تواند با قیمت قبلی کار خود را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه در قیمت گذاری ها بحث قیمت تمام شده وجود دارد ، تصریح کرد: اگر دولت‌ها به بخش خصوصی در حوزه سوخت و سایر بخش‌ها یارانه بدهند، به طور یقین افزایش قیمت اتفاق نخواهد افتاد.

لاهوتی در همین راستا افزود: در کشور ما نیز چون قرار نیست دیگر از سوی دولت یارانه‌ای به ارگان‌های تعلق بگیرد و یارانه سوخت هواپیما حذف شد، بنابراین وقتی قرار نیست دولت به این بخش یارانه پرداخت کند، راه‌حل موجود تاثیر قیمت تمام شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: نکته مهم آن است که در قیمت تمام شده نگاه‌ها نباید صرفا به طرف افزایش قیمت باشد بلکه باید مقداری نیز باید در این اندیشه بود که در چه جاهایی می‌توان قیمت تمام شده را کاهش داد همچنین در کاهش هزینه‌ها یکسری از موارد را می‌توان مدیریت کرد تا قیمت تمام شده را به حداقل رساند.

وی خاطرنشان کرد: پس از آزادسازی و افزایش قیمت در این حوزه، مردم تفاوت نوع خدمات و کیفیت را باید احساس کنند که چه تغییراتی بعد از آزادسازی قیمت‌ها رخ داده است
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس