معاون سیاسی وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: وزارت کشور آمادگی لازم را برای شناسایی جرائم و تخلفات انتخاباتی داشته و در این عرصه حضور فعال و جدی دارد.

به گزارش مشرق، محمدحسین مقیمی صبح امروز در ششمین همایش منطقه‌ای توجیه آموزشی انتخابات در مشهد با تأکید بر برگزاری انتخابات شکوهمند مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری اظهار کرد: رأی مردم حق‌الناس است و ما باید از این حق‌‌الناس به خوبی صیانت کنیم.

وی ادامه داد: زمینه حضور حداکثری مردم اینگونه فراهم می‌شود که مردم احساس کنند رأی آنها مؤثر است و همین امر سبب می‌شود تا شاهد یک رقابت سالم در عرصه انتخابات باشیم.

مقیمی با تأکید براینکه باید به همه گروه‌هایی که توانمندی حضور در عرصه انتخابات را دارند اجازه ورود به این صحنه داده شود، گفت: اگر سلایق مختلف احساس کنند که در نظام جمهوری اسلامی همه گروه‌ها و جریان‌های مختلف که به نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه پایبند هستند می‌توانند در عرصه انتخابات حضور داشته باشند رقابت سالم شکل می‌گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به رعایت حقوق انتخاب‌شوندگان و انتخاب‌کنندگان به عنوان یکی از وظایف مجریان انتخابات گفت:‌ اگر امروز داوطلبان بیشتری از عرصه‌های مختلف کشور همانند حوزه‌های علمیه، معلمان، دانشگاهیان و حقوقدانان در عرصه انتخابات حضور داشته باشند مجلس آینده ما از افراد با تجربه و با علم تشکیل خواهد شد.

مقیمی به نقش صداوسیما در تبیین جایگاه مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری اشاره کرد و افزود: اگر این جایگاه‌ها به درستی تبیین شود افرادی که دارای صلاحیت هستند در صحنه انتخابات حضور پیدا می‌کنند و حضور آنها نماد یک مشارکت حداکثری و همگانی است.

وی تأکید کرد: ضرورت دارد شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که مردم به راحتی بتوانند رأی خود را به صندوق‌ها بیندازند و نظر خود را اعلام کنند، همچنین قانون حدود وظایف هیئت‌های اجرایی و نظارتی را مشخص کرده است بنابراین همه باید خود را مکلف به فعالیت در چارچوب قانون بدانیم.

مقیمی با تأکید براینکه بی‌طرفی تنها با بیان قانون تحقق پیدا نمی‌کند، افزود:‌ همه ما مؤظف هستیم تا در صحنه اجرا و نظارت بی‌طرفی خود را به مردم نشان دهیم تا این اعتماد در مردم ایجاد شود که مجریان و ناظران بی‌طرف، انتخابات را برگزار می‌کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین بر ضرورت بهره‌مندی از تمامی امکانات برای برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت:‌ تأمین امنیت انتخابات برعهده وزارت کشور است همچنین شوراهای تأمین شهرستان‌ها و استان‌های کشور تمهیدات لازم را برای حفاظت از صندوق‌های انتخابات اندیشیده‌اند تا امنیت به طور کامل برقرار شود.

وی بیان کرد:‌ حراست از اسناد و مدارک انتخاباتی یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود بنابراین این اسناد باید با دقت و وسواس فراوان نگهداری شده زیرا در رسیدگی‌‌‌های پس از انتخابات بسیار کارگشا است.

مقیمی در ادامه به آمادگی وزارت کشور برای شناسایی جرائم و تخلفات انتخاباتی اشاره کرد و افزود: نباید اجازه دهیم جو جامعه در عرصه‌های مختلف ملتهب شود و فرمانداری‌ها وظیفه دارند التهابات جامعه را تا حد امکان کاهش دهند.

رئیس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: اطلاع‌رسانی به مردم یکی از مهم‌ترین وظایفی است که قانون برای سازمان صداوسیما مشخص کرده و صداوسیما در این زمینه باید آگاهی‌های لازم را در زمینه جایگاه مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به مردم بدهد.

وی با تأکید براینکه احزاب، فعالان سیاسی و گروه‌های مختلف باید بتوانند به راحتی حرف‌های خود را در جامعه بیان کنند، گفت: ما نیز آمادگی کامل داریم تا به گروه‌های مختلف کمک کرده و همه کسانی که می‌توانند در صحنه سیاسی کشور فعالیت کنند به شکل مؤثری در جریان انتخابات حضور داشته باشند و فعالیت آنها زمینه ایجاد نشاط سیاسی و توأم با آرامش را در جامعه فراهم کنند.

مقیمی تأکید کرد: باید اجازه دهیم همه گروه‌ها در امر تبلیغ شرایط مساوی داشته و هیچ‌کس از امکانات دولتی له یا علیه فرد یا جریانات سیاسی استفاده نکند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس