طراحی یک سئوال ریاضی در دوره ابتدایی با استفاده از موضوع حادثه منا، امروز سوژه بیشتر شبکه‌های اجتماعی شده بود.

به گزارش مشرق، بر اساس اظهارات رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش این سوال تنها یک امتحان کلاسی بوده است و معلم هم مانند هر فرد دیگری ممکن است در محل کارش دچار اشتباه شود اما انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی در واقع نوعی بد اخلاقی است که این روزها در فضای مجازی بسیار شاهد آن هستیم.
عبدالرسول عمادی در گفت‌وگو با  خبرگزاری آنا، در واکنش به طراحی سوال ریاضی در یکی از مدارس ایران که با استفاده از حادثه منا صورت گرفته بود و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی اظهار کرد: معلمان در آموزش‌هایی که قبل از تدریس می‌بینند تمام دوره‌های لازم از جمله شیوه طراحی سوال و نحوه ارزشیابی را می‌گذرانند، ضمن اینکه در طول سال هم برای آنها چنین دوره‌هایی برگزار می‌شود.


وی با طرح این موضوع که این سوال بیشتر از اینکه سوال ریاضی باشد طنز به نظر می‌رسد، افزود: مجموعا یک میلیون پرسنل در آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند که از این تعداد، آمار گسترده‌ای را معلمان تشکیل می‌دهند که در کلاس درس خود به صورت متعدد سوال طرح می‌کنند و از دانش‌آموزان امتحان می‌گیرند؛ این موضوع جز اختیارات معلمان است که در کلاس درس خود سوال طرح کنند.
 
عمادی با تاکید بر اینکه حال ممکن است در این بین معلمی یک سوال بی‌ربطی نیز طرح کند، تصریح کرد: این رفتار نادرست و عوام‌زدگی است که وقتی یک معلم سوالی را در کلاسش طرح می‌کند دیگران اقدام به انتشار آن در صفحه‌های اجتماعی می‌کنند. متاسفانه این روزها در صفحه‌های مجازی از این سبک بی‌اخلاقی‌ها زیاد دیده می‌شود.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش اضافه کرد: حال ممکن است یک معلمی سوال نامناسبی را طراحی کند؛ این سوالاتِ هماهنگ استانی و یا شهری هم نیست. معلم در لحظه سوالی به ذهنش رسیده و آن را مطرح کرده است که این موضوع قابل بحث نیست. ضمن اینکه هر کسی ممکن است در محل کارش مرتکب اشتباه شود حال در طرح این سوال هم یک اشتباه رخ داده است.
 
عمادی تاکید کرد: هم‌اکنون از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشجو - معلمان آموزش‌های لازم را در حین تحصیل می‌بینند. پیشتر که در دانشگاه‌ها، دانشجویان دبیری تحصیل می‌کردند علاوه بر گذراندن دروس رشته تحصیلی خود، دروس دیگری را که مرتبط با آموزش و پرورش نیز بود را می‌گذراندند که در آن در واقع دبیری را تمرین می‌کردند البته طراحی سوال در واقع جز حوزه‌های تخصصی این دوره‌ها نیز بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • معلم پنجم ابتدایی ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  یک معلم متعهد با ایجاد سوال خواسته این واقعه فراموش نشه.من دست این معلم را می بوسم. من قلم تمام دانش آموزان را که به این سوال جواب دادند می بوسم حاجیان مارا ناجوانمردانه کشتند حالا شما عزای نحوه طراحی سوال را گرفته اید؟
 • پری ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  این دست یک بچه اس چطوری از برگه ی امتحان عکس گرفته ؟ دانش آموز تنبل جواب نداده جوابش 16:40:50
 • مهدی ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  سوالش منطقی و درست بوده و هیچ گونه بی احترامی در آن دیده نمی شود... یک خلاقیت جالب از یک معلم ، ،، جای تشویق ندارد ؟؟؟؟
 • ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  پس چرا روی سوال راپوشانده اند.
 • الیاس ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  این سوال اشکالش چی هست؟
 • ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  مگه چه ایرادی داره؟ فاجعه منا بر مبنای یک طرح محاسباتی آمریکایی صهیونیستی بود. مگه نمیدونید که در مباحث مهندسی یک سرفصلی با عنوان تحلیل حرکت انبوهه ها وجود داره که در مورد تحلیل و پیشبینی حرکت جمعیتهای انسانی هم کاربرد داره و... مرگ بر آمریکا و صهیونیستها و آل سعود
 • ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  من به شخصه ازین معلم گرانقدر تشکر میکنم
 • ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  این مطلب میزان اثر بخشی آموزش ضمن خدمت فرهنگیان رو هم نشون میده آقای رییس!!!
 • ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  بسیار کار خوبی کرده کوتاهی آل سعود در دسترسی زایران به امداد اولیه را مطرح کرده مشرق بزرگوار: لطفا خودت خبر را بررسی کن از اول مسئول مربوطه جرم انگاری کرده در حالی که این معلم باید تقدیر گردد هیچ نشانی هم اطنز نیست بلکه ترسیم گوشه ای از فاجعه است... .
 • ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  اتفاقاً خوب بود
 • سید ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  هر کی هر جور میتونه باید این حادثه رو زنده نگه داره دستور آقاست اتفاقا این تو ذهن بچه میمونه باید این معلمو تشویق کرد ابتکارجالبی بود
 • ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  اتفاقا اين معلم عزيز سوال خوبي را و به شكل درستي مطرح كرده. كجاي اين سوال به آموزش و پرورش برخورده و اشتباه بوده، من كه نفهميدم!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس