کد خبر 464604
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴

در بحث از مخالفان توافق هسته ای ایران در آمریکا، تاکنون بارها نام لابی صهیونیستی این کشور (آیپک) به میان آمده، اما تاکنون کمتر کسی درباره لابی صهیونیست ها در کانادا که انجام فعالیت های مشابهی را در پیش گرفته، شنیده است. اکنون این لابی ضمن اعلام مخالفت علنی با توافق هسته ای ایران، مجموعه اقداماتی را با هدف ضربه زدن به این توافق در پیش گرفته است.

به گزارش مشرق، لابی صهیونیستی کانادا هم علیه توافق هسته‌ای فعال شددر بحث از مخالفان توافق هسته ای ایران در آمریکا، تاکنون بارها نام لابی صهیونیستی این کشور (آیپک) به میان آمده، اما تاکنون کمتر کسی درباره لابی صهیونیست ها در کانادا که انجام فعالیت های مشابهی را در پیش گرفته، شنیده است. اکنون این لابی ضمن اعلام مخالفت علنی با توافق هسته ای ایران، مجموعه اقداماتی را با هدف ضربه زدن به این توافق در پیش گرفته است.
 
گروه موسوم به «مرکز امور اسرائیل و یهودیان» که به عنوان لابی رژیم اسرائیل در کانادا شناخته می شود، از اعضای جامعه یهودیان کانادا درخواست کرده به تظاهراتی که قرار است در واشنگتن علیه توافق هسته ای ایران برگزار شود، بپیوندند.
 
سایت خبری «آروتز شوا» ضمن اعلام این خبر، بخشی از بیانیه گروه مذکور را انتشار داده که در آن آمده: «ما به شدت نسبت به توافق حاصل شده میان گروه 1+5 و ایران نگران هستیم. تا زمانی که ایران به مسیر خود به سوی تسلیحات هسته ای، حمایت از تروریسم در جهان و برافروختن آتش منازعات در منطقه خاورمیانه ادامه می دهد، فشار دیپلماتیک شدید بر این کشور باید ادامه پیدا کند».
 
این گروه در ادامه بیانیه خود تأکید کرده جامعه بین المللی باید برای مقابله با «تهدیدی که ایران متوجه صلح منطقه ای، امنیت جهانی و حقوق بشر داخلی می کند»، به استفاده از همه ابزارهای اقتصادی و دیپلماتیک ادامه دهد.  
 
بر همین اساس، مرکز امور اسرائیل و یهودیان کانادا اعلام کرده هیئتی از اعضای جامعه یهودیان را برای شرکت در تظاهراتی که قرار است با عنوان «راهپیمایی برای محافظت از آمریکا» روز نهم سپتامبر در مقابل کنگره برگزار شود، اعزام نماید. قرار است اعضای این هیئت در جلساتی با مقامات عالی آمریکایی نیز شرکت کنند.
 
گفتنی است رویکرد دولت کانادا در قبال توافق هسته ای ایران، با رویکرد دولت اوباما متفاوت بوده و بر رد این توافق تأکید دارد. راب نیکلسون، وزیر خارجه کانادا، به فاصله اندکی پس از حصول توافق هسته ای اظهار داشت ایران همچنان می تواند به حرکت در مسیر ساخت سلاح هسته ای ادامه داده و به مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه دامن بزند.  
 
نکته جالب اینجاست که به نظر می رسد لابی صهیونیستی کانادا نیز رویکرد خود در موضوع ایران را از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل وام گرفته که به عنوان یک مقام ارشد خارجی، در کنگره آمریکا حاضر شده و به مداخله در یک مسئله مربوط به تصمیم گیری داخلی در ایالات متحده پرداخت. اکنون، اعضای این لابی کانادایی نیز قصد دارند برای نشان دادن مخالفت خود با توافق، راهی آمریکا شده و بر نمایندگان کنگره فشار وارد کنند.

منبع: تابناک

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس