هر چند این توافق وجهه معامله را دارد اما در بحث موضوع وسیع‌تری به نام تکامل اجتماعی ایران قرار می‌گیرد. اوباما معتقد است توافق هسته‌ای موجب تقویت جناح موسوم به "میانه‌رو" در ایران شده و ایران را در مسیر اجتماعی مطلوب آمریکا قرار می‌دهد.

گروه جنگ نرم مشرق- جمع بندی مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 در روز 14 جولای 2015، بیش از ده روز است که صورت گرفته و تیترها و گزارشات همه رسانه‌های مطرح جهان را به خود اختصاص داده است که برخی بدون پیشداوری و برخی دیگر غرض ورزانه نگاشته شده است. از این دست، می‌توان به گزارش اخیر اندیشکده ویلسون در مورد تبعات این توافق اشاره کرد. این  که ذیلا به آن می‌پردازیم:

رابرت لیتواک کارشناس اندیشکده ویلسون- در آخرین گزارش خود از سری "دیدگاه‌ها"ی این موسسه، توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا را آغاز راه بحثی بزرگتر خواند. به اعتقاد وی، این توافق برای ایران هویت و مناسبات بیشتر با جامعه بین‌المللی را در پی دارد و برای آمریکا به وجود آمدن سوالاتی در مورد اینکه آیا رویکرد این کشور در مورد "کشورهای سرکش" تغییر پیدا کرده است؟

وی، اینچنین سخن خود را آغاز کرد: ایران در روز 14 جولای 2015 با کشورهای 1+5 به توافق هسته‌ای رسید؛ برخی از منتقدان غربی این توافق را یک قدم برجسته و یک فرصت تاریخی و برخی دیگر آن را یک اغماض ساده‌لوحانه و یک اشتباه تاریخی می‌دانند. ایران، در قبال محدود کردن برنامه‌ هسته‌ای خود، به جامعه بین‌الملی این اطمینان را بخشید که نیتش نیل به بمب هسته‌ای نیست. پاسخ آری پس از این مذاکرات طولانی، نشان‌دهنده ماهیت پیچیده و سنگین بحث بر سر چالش منع گسترش سلاح‌ است.

توافق هسته‌ای، تنشی بزرگ در پی خواهد داشت//در حال ویرایش

این گزارش می افزاید: به هر حال، در ایران، بحث هسته‌ای در چارچوب روابط این کشور با کشورهای دیگر و بخصوص با آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و در آمریکا در چارچوب موضوع وسیع‌تری با عنوان استراتژی آمریکا در قبال کشورهای سرکش تعریف می‌شود. بعد از واقعه 11 سپتامبر، دولت بوش در تعریف خود از کشورهای سرکش، ذات سرکشی آنها را دقیقا مرتبط به شخصیت رژیم آن کشور دانست و همین تعریف در مرکز اقدام ناچار او برای تغییر رژیم در عراق قرار گرفت.

اوباما در کمپین انتخاباتی خود در سال 2008، ترجیح داد که از ایران با وجه "انزوا طلب" و کشوری که از نورم‌های بین‌المللی تخطی می‌کند، یاد نماید. سپس به ایران یک حق انتخاب داده شد: یا باید طبق تعهداتش در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای عمل نماید، و یا می‌تواند با اقدامات تنبیهی بیشتر و انزوای شدیدتر روبرو شود. اما تداوم چالش هسته‌ای ایران، موجب اعمال تحریم‌های سنگین‌تر مالی و نفتی بر این کشور شد و نهایتا این فشارها باعث شد که این کشور در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به میز مذاکره برگردد.

این توافق هسته‌ای 109 صفحه‌ای (شامل 5 پیوست)، پارامترهای چارچوب "نشست 2 آوریل لوزان" را محقق می‌نماید. این توافق، برای هر دو طرف، مصرف داخلی خود را دارد. از یکطرف، اوباما مدعی است که مسیر دستیابی ایران به بمب اتم را با کاهش چشمگیر سانتریفیوژها و محدود کردن غنی‌سازی به نطنز و به درازا کشاندن زمان گریز هسته‌ای دچار مشکل کرده است. و از طرفی دیگر، حسن روحانی و محمد جواد ظریف مدعی هستند که "حق مسلم" غنی‌سازی اورانیوم و عزت ایران در مقابل قلدری آمریکا را حفظ کرده‌اند.

در حال حاضر، چالش اوباما با منتقدانش بر سر این است که او می‌باید جایگزین دیگری به جای توافق برای فشار بر ایران پیدا می‌کرد. اما اوباما معتقد است که تنها گزینه بجای دیپلماسی، گزینه نظامی است که عواقب وخیمی دارد. حمله نظامی بر تاسیسات هسته‌ای ایران موجب انتشار مواد سمی رادیو اکتیو در محیط و منطقه خواهد شد و از سوی دیگر می‌تواند توجیهی برای رژیم جمهوری اسلامی باشد که فریاد مظلوم‌خواهی در پی تجاوز مرز و بومش برآورد.

لیتواک ادامه داد: توافق هسته‌ای باید یک توافق باشد نه یک معامله بزرگ. ایران، شوروی سابق نیست اما تجربه جنگ سرد به این منجر شد که امریکا یک تعامل عملی با کرملین بر سر کنترل تسلیحات در چارچوب یک راهبرد کلی را دنبال کند. به عنوان یک "توافق"، قرارداد هسته‌ای امضا شده حالت یک معامله را دارد نه یک تحول. انتقاد تندروهای آمریکایی این است که این توافق نه یک معامله بزرگ برای امریکا محسوب می‌گردد و نه یک تحول. چرا که عملا بر سردمداران جمهوری اسلامی که منابع اصلی تهدید هستند اثر نمی‌گذارد.

این کارشناس اندیشکده ویلسون در پایان نوشت: هر چند که این توافق وجهه معامله را دارد، اما در بحث موضوع وسیع‌تری به نام تکامل اجتماعی ایران قرار می‌گیرد. اوباما و رهبر ایران، هر کدام نگاه خود به توافق را دارند. اوباما، عملکردش در توافق را به لحاظ جنبه‌های مثبت معامله با ایران توجیه می‌کند و معتقد است که این توافق موجب تقویت جناح میانه‌روی داخل ایران گشته و ایران را در مسیر اجتماعی مطلوب آمریکا قرار می‌دهد.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  این توافق ایران را در بازی آمریکایی ها وارد می کند ..
 • علي ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  امام جمعه هاي عزيز هر هفته ما و منتشر كنندگان اين اخبار رو به تقواي الهي و صداقت در كلام و اصلاح نيت و دوري از تشويش اذهان دعوت ميكنند. خوب مگه آمريكا دلسوز ما يا حامي استقلال ما است كه با ما توافق كرده؟!!! البته كه نه. آمريكا راه نفوذ رو نه در ميدان سخت كه در ميدانهاي انديشه جستجو ميكنه. نفوذ از طريق دوستي به ظاهر. اما آيا اين مسئله توجيه كننده عدم مذاكره با دشمن ميتواند باشد؟ البته كه نه. ما بايد حواسمان باشد نه اينكه ديواري دورمون بكشيم كه خيالمان را راحت كنيم كه اين نه راحتي بلكه فرسايشي كشنده خواهد بود. دلواپس نباشيم.
 • ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  «اوباما، عملکردش در توافق را به لحاظ جنبه‌های مثبت معامله با ایران توجیه می‌کند و معتقد است که این توافق موجب تقویت جناح میانه‌روی داخل ایران گشته و ایران را در مسیر اجتماعی مطلوب آمریکا قرار می‌دهد.» چرا اصلاح طلب ها از اینکه اینقدر مطلوب غرب هستند؟ واقعا از عاقبت خودشون نمیترسند؟ چرا به اسم امام برای خودشون وجه درست می کنند اما در باطن در راستای اهداف غرب هستند؟ چرا یک عده از مذهبی های داخلی باطن اون ها رو نمیبینن ولی غربیها می بیینن؟
 • یار غریب ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  دلواپس نباشیم ! سیب زمینی باشیم خوبه آیا؟
 • مهرداد ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  البته که بله
 • محسن ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  "هدف توافق، قرار دادن ایران در مسیر اجتماعی‌ مطلوب آمریکاست " من دیگه حرفی ندارم! خدا عاقبت همه رو به خیر کنه
 • محسن ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  چه توافق بشه یا نشه مردم ما واسه این کشور و آرمان هاش خون دادند و سختی دیدند، هیچ کس نمی تونه بین مردم و آرمان های انقلابشون فاصله بندازه
 • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  بازی کثیف غرب برای استثمار ملل شرق خدا لعنتشون کنه
 • رضا ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  دقیقاً بازی غرب برای بهره برداری از منافعش همین
 • محسن ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  بعد میگن که بعضی ها مارو خارج از انقلاب ندونند! دقیقا خارج از انقلاب اند و خودشان هم می دانند منافقان ملعون
 • بیژن ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  امام می گفت که همواره آمریکا دشمن و شیطان بزرگ است
 • ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  ایشالا خدا هم پشت و پناه این ملت هست
 • یک فرهنگی ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  ما خودمان هم بایستی همتی کنیم و خودکفا باشیم و دست رد به سینه غرب و شرق عالم بزنیم به لطف نبوغ جوانان این مرز و بوم
 • ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  برای نگهداری چیز با ارزش و قیمتی ، دلنگرانی و دلواپسی هم وجود دارد. نمی شود نگران نبود نمی شود بی تفاوت به مملکت ارزشمندمان باشیم
 • ایرانی عزت مند ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  شناسنامه همه معلوم است مردم هم نشان داده اند که حق چیست و باطل چیست
 • محمد ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  یه نگاه به فضای آمریکا بنداز ببین چقدر اونها دلواپس هستن ببین چقدر اونها نگارایران هستن و به اسم مهارکشورهای سرکش باما برخوردمیکنن وهمین علت خوبی هست برای دلواپس بودنت واینکه حداقل همون اندازه که دشمن بهفکرمهارت هست توهم به فکرباشی
 • حسین ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  هر مادری دلواپس است.
 • ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  قطعا ظرف سالهای آینده ،غربی ها بطور جدی و قدرتمند بحث براندازی نرم از درون ایران را پیگیری خواهند کرد، نکته دوم اینکه برخلاف دوستان خوش بین ،فکر نمیکنم این توافق گشایش اقتصادی شگرفی برای ایران ایجاد کند بلکه مثل زمان شاه مخلوع هدف طرف مقابل صادرات هر چه بیشتر محصولات خود به ایران در ازای دریافت نفت می باشد و متعاقب آن نفوذ بیشتر در ایران! همچنین با برداشته شدن تحریم ها اقتصاد ایران دچار تحول و رشد دیوانه واری نخواهد شد! اصولا تحریم ها تاثیر زیادی در آنچه وضعیت امروز ماست نداشتند بلکه دولتهای احمدی نژاد عامل این مشکلات بودند! ،چنانچه انتقادهای همین سایت مشرق هم اواخر دوره دوم،از دولت احمدی نژاد شروع شده بود!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس