کد خبر 431022
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸

بر اساس اعلام مرکز هوافضای آلمان، فرودگر رباتیک فیلائه روز جمعه (29 خرداد) پس از چند روز سکوت و حین سفرش به سمت خورشید بر پشت دنباله‌دار، دوباره با زمین تماس گرفت و اعلام کرد "همه چیز خوب پیش می‌رود".

به گزارش مشرق، آخرین تماس فیلائه با تیم کنترل 19 دقیقه طول کشید و این سومین باری است که فیلائه از زمان فرودآمدن بر روی دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenko در تاریخ 12 نوامبر و پس از جداشدن از کاوشگر مادر یعنی روزتا، با زمین تماس گرفته است.

ماموریت فیلائه رمزگشایی از اسرار قدیمی دنباله‌دارهاست. دنباله‌دارها، خوشه‌هایی ابتدایی متشکل از غبار و یخ هستند که دانشمندان معتقدند احتمالا اسرار چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی را در دل خود جای داده‌اند.

پس از نشستن بر روی دنباله‌دار، فیلائه از انرژی ذخیر‌ه‌شده در باتری خود برای ارسال داده‌ها به زمین و پیش از خاموش‌شدن استفاده کرد. پس از خواب‌رفتن فیلائه، محققان امیدوار بودند با نزدیک‌شدن دنباله‌دار به خورشید، انرژی خورشیدی بتواند باتری‌های این فرودگر را به اندازه کافی شارژ کند به طوری که ربات بتواند با زمین تماس گرفته و فعالیت‌های علمی‌اش را از سر بگیرد.

پس از سپری‌کردن خواب زمستانی هفت‌ماهه، فیلائه در 23 خرداد بیدار شد و به مدت دو دقیقه با زمین تماس گرفت. روز جمعه گذشته نیز فیلائه 185 بسته داده را به زمین مخابره کرد.

در حال حاضر، دنباله‌دار در دمای صفر درجه سانتی‌گراد عمل می‌کند و این بدین معناست که باتری آن برای ذخیره‌کردن انرژی به اندازه کافی گرم شده است. این همچنین بدین معناست که فیلائه می‌تواند در طول شب دنباله‌دار و صرف‌نظر از فقدان نور خورشید نیز به فعالیت خود ادامه دهد.

داده‌های مخابره‌شده نشان می‌دهد میزان نور خورشید در دنباله‌دار افزایش یافته است. در حال حاضر پنل‌های خورشیدی بیشتری در فیلائه نور می‌گیرند و در پایان تماس، چهار پنل آن انرژی دریافت می‌کردند. این تماس نشان می‌دهد فیلائه عملکرد خوبی دارد.

مرکز عملیات فضایی اروپا در شهر دارمشتات آلمان، نخستین سیگنال‌های فیلائه را روز شنبه (23 خرداد) دریافت کرد.

فیلائه در تاریخ 21 آبان سال 1393، نزدیک یک دیواره‌ صخره‌ای موجود بر روی دنباله‌دار 67P فرود آمد که در آنجا نور کافی به پنل‌های خورشیدی آن نرسید. پس از 54 ساعت، باتری‌های فیلائه خاموش شدند و این فرودگر در تاریخ 24 آبان سال 1393 به خواب زمستانی فرو رفت.

پس از تلاش ناموفق برای برقراری دوباره تماس در ماه مارس، روزتا همواره چشم‌ انتظار بیداری فیلائه بود. هم‌ا‌کنون و با بیداری این فرودگر، تیم ماموریت می‌تواند دانش جامعه بشری را درباره دنباله‌دارها بسط دهد.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس