پاسخ عمل ناپسند عده‌ای از سنا صرفا اعلام موضع سیاسی نیست که تدبیر هوشمندانه در توافقات جهت خنثی نمودن و پرهزینه کردن آن باید در آینده مورد توجه باشد.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در آغاز جلسه علنی امروز مجلس در نطق پیش از دستور خود با اشاره به مراسم مفتضح کنگره آمریکا برای اجرای شوی تبلیغاتی رژیم صهیونیستی گفت: کنگره آمریکا حدود 40 بار آبروی خود را برای شنیدن حرف‌های پوچ و بی‌محتوای او ریختند.

وی افزود: اما چون این سخنان در صحنه بین‌المللی با اعتنا مواجه نگردید و مورد تمسخر واقع شد در اقدام نسنجیده‌ای دیگر تعدادی دیگر از سناتورهای آمریکا طی نامه‌ای ادعایی کردند که از نظر نظامات بین‌المللی به حیثیت و جایگاه حقوقی این کشور ضربه شدیدتری وارد نمود و نشان می‌دهد حمایت‌های مالی صهیونیست‌ها چگونه عارض سبک‌سری سیاسی ایجاد نموده است.

لاریجانی گفت: در واقع این گروه با دست خود بی‌اعتمادی به آمریکا را برای همگان معنا نمود و برای همه دولت‌ها در سطح جهان این سوال را ایجاد کردند که در روابط دیپلماتیک با کشور آمریکا و یا مذاکره در واقع با چه کسی مذاکره می‌کنند؟

وی ادامه داد: با دولتی که به غلط مدعی مدیریت جهانی است و تصور می‌کند از اقتدار کافی برخوردار است یا با هیچ و به درستی رهبر معظم انقلاب در این باره از واژه سقوط اخلاقی سیاسی استفاده نمودند البته این اقدام سخیف سنا باید برای مذاکره‌کنندگان کشور ما توجه کافی ایجاد کند که در هر گونه توافقی با 5+1 برای چنین اقدامات ارتجاعی راه گریز را ببندند و با در نظر گرفتن شرایط این گونه اقدامات خدعه‌آمیز را پرهزینه نمایند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پاسخ عمل ناپسند عده‌ای از سنا صرفا اعلام موضع سیاسی نیست که تدبیر هوشمندانه در توافقات جهت خنثی نمودن و پرهزینه کردن آن باید در آینده مورد توجه باشد.

وی خاطر نشان کرد: البته 5+1 نیز توجه داشته باشد مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی هر گونه نظارت فزون‌تر ازNPT صرفا با لغو تحریم‌ها ممکن می‌گردد؛ مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از دوستان مذاکره کننده امیدوار است با توجه به تجربیات گذشته و بساط جدید بی‌اعتمادی که پهن نموده‌اند با دقت عمل کافی گام‌های جدید را بردارند.

لاریجانی در بخش دیگری از نطق خود به اقدام ناپسند و زشت عده‌آی نسبت به علی مطهری اشاره کرد و گفت: از رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه که دستورات اکید برای بررسی موضوع داده‌اند تشکر می‌کنم و امیدوارم با پیگیری جدی این گونه اقدامات ناصحیح در کشور ریشه‌کن شود.

وی خطاب به کسانی که تصور می‌کنند به خاطر نطام این اقدامات توجیه شرعی یا انقلابی دارد بیان داشت: سوال این است که مقصود از نظام چیست؟ نظام به معنای هویت جمعی است که بر پایه قانون اساسی شکل یافته است و یکی از ارکان قانون اساسی آزادی بیان است مخصوصا در مورد نمایندگان مجلس که نص قانون اساسی این است که در تمام مسائل داخلی و خارجی می‌توانند اظهار نظر نمایند لذا اقدامی از این سنخ که برخورد فیزیکی و یا غیر قانونی به خاطر اظهار نظر فردی آن هم نماینده مجلس صورت پذیرد یک اقدام مخالف نظام می‌باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تصور نشود این گونه اقدامات کمک به نظام است بلکه درست خلاف آن اقدامی مخالف و مغایر نظام است آن هم با توجه نظر صریح مقام معظم رهبری که در قبال این گونه اقدامات فرمودند خلاف است و کسانی که به نظر ما تعهد دارند بدانند و مسئولین را موظف فرمودند که با این گونه اقدامات که جلسات را به هم می‌زنند برخورد شود.

وی تصریح کرد: از طرفی باید توجه نماییم که این گونه اقدامات فقط تبعات داخلی ندارد؛ ایران به عنوان مهمترین کشوری که در منطقه دارای ثبات قوی می‌باشد و نظامی دموکراتیک دارد با این روش‌ها در انظار مردم سایر کشورها لطمه جدی می‌خورد چرا که برخی ذهن‌های بیمار مترصدند که این مسائل را برجسته کنند. نظیر برخی اظهارات نادرست در مورد موقعیت ایران که در این چند وقت بیان شد و دیدید چگونه مستمسک دیگران برای تخریب وجهه ایران قرار گرفت.

لاریجانی در ادامه گفت: بحث در درستی همه عقایدی که مطرح می‌شود نیست بلکه بحث در این است که فایده اظهار نظر آزادانه بیشتر از آن است که به خاطر اطمینان صحت عقاید نظام سخت‌گیرانه طراحی کنیم که افراد نتوانند نظرات خود را بیان کنند لذا شیوه درست در یک نظامی که آزادی بیان رکن آن است این است که پاسخ نظراتی که تصور می‌شود دقیق نیست ارائه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: یعنی نوعی گفت‌وگوهای انتقادی در کشور رایج باشد که تبعا بیش از 99 درصد از آرای مختلف با این روش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که مبنای آن جدال احسن است ممکن است مواردی توهین یا افترا یا شکستن مرزهای امنیت ملی باشد که در این موارد دادگاه‌های صالحه باید رسیدگی کنند. نه اقدامات غیرقانونی از این صنف چرا که قانون برای رفع مرافعات وضع می‌گردد نه اینکه کسی سر خود حتی برای دفاع از حق خود دفاع کند.

وی ادامه داد: حتی اگر تعدی در حد قتل باشد صاحبان دم نمی‌توانند خود بدون مجوز دادگاه عمل کنند، مخصوصا کسانی که به نوعی محل رجوع عده‌ای هستند و یا قدرتی دارند، باید مراقب باشند که نه تنها از گفتار و کردار آنها تلقی مباح بودن این گونه کردار و اعمال استشمام نشود، بلکه باید تلاش نمایند فرهنگ قانون‌گرایی را که امام (ره) در نظام جمهوری اسلامی آن را مبنای شرعی دادند رایج نمایند.

لاریجانی تاکید کرد: هم وازرت کشور و هم وزارت اطلاعات باید با این مسائل برخورد جدی کنند و هم کسانی که به این امور می‌پردازند توجه کنند اقدامات آنان نه توجیه دینی و نه توجیه انقلابی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تبریک انتخاب آیت‌الله یزدی به ریاست مجلس خبرگان در ادامه گفت: ‌از تلاش‌های وزارت اطلاعات در آزادی دیپلمات ایرانی آقای نیکبخت سپاسگزاری می‌کنم.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  خيلي انتقاد ملايمي بود
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  خيلي انتقاد ملايمي بود
 • سینا ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  سلام در متن اشاره ای به موضوع جناب آقای یونسی نشده است در حالی که در تیتر چیز دیگری آمده
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  صحبت های آقای لاریجانی بسیار متقن و خدشه ناپذیراست و به قول شما ایرانی ها مو لا درزش نمیره
 • هبوط آدم ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  نظیر برخی اظهارات نادرست در مورد موقعیت ایران که در این چند وقت بیان شد و دیدید چگونه مستمسک دیگران برای تخریب وجهه ایران قرار گرفت.
 • یک نفر ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  علی اقا، این همه از فامیلت علی مطهری حمایت میکنی خوب یه ذره هم از فامیل..... اقای علی یونسی حمایت کن دیگه
 • بابک ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  یونسی دمت گرم خوب به اینها ضربه زدی... همه این حزب اللهی ها باید از ایران برن
 • حاج ممد ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  حاج حسن باید حضوری با علی صحبت کنه و حال طرف رو بیگرن تا دیگه از امپراطوری و این رحفها سخن نگه
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  ملایم...
 • ساسانی ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  داش علی یونسی حمایتت میکنیم.....
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  بعد کی بره بجنگه تا شما تو شهر حال کنی؟
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  ما چیزی بهت نمیگیم... فقط خجالت بکش بابک
 • ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  دمت گرم بابک
 • ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  باید یونسی و مطهری اخراج شوند
 • جوان ایرانی ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  چرا باید مطهری و علی یونسی برای من شهروند دردسر درست کنند
 • ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  چی شده لاریجانی با مطهری اشتی کرده
 • مهدی از قم ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  اگر این حزب الهی ها نبودند شما الان داشتی عربی حرف میزدی و عکس صدام هم توخونتون به دیوار بود و رنگ پوستت هم تیره بود و موی سرت هم فرفری بود.اسمتم به جای بابک البابک بود.
 • سید ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  آقای یونسی تو رو به حضرت عباس قسم یه مدت هیییییییییییچ حرفی نزن برگرد و یه دور جامع المقدمات رو مرور کن بهتره واست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس