ساعت دو بعد از ظهر بود که خبر فرار شاه از رادیو پخش شد، فریاد شادمانی جمعیت به هوا رفت، چراغ اتومبیل ها روشن شد، برف پاکن ها به رقص درآمدند، بوق ها به راه افتاد، غلغله شهر را برداشت. روزهای قبل امام خمینی در نوفل لوشاتو بارها در میان خبرنگاران به اظهار نظر پرداخته بودند که گوشه ای از تصاویر آن در پیش روی شماست.

{$sepehr_album_22126}


حضرت امام خمینی (ره)، پس از فرار شاه در پیامی به ملت شریف ایران مواردی را به اطلاع رساندند:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت عموم ملت شریف و شجاع ایران اعلی الله کلمتهم و فقهم الله تعالی: فرار محمد رضا پهلوی را که طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می کنم. شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملتهای جهان ثابت کردید که با فداکاری و استقامت، می توان بر مشکلات هرچه باشد غلبه کرد و به مقصد هرچه دشوار باشد رسید. گرچه این ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت، از دست ما گریخت ولی به خواست خداوند متعال بزودی به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد و لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم به دست ستمدیدگان فوری است. او رفت و به هم پیمان خود اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین پیوست و جرایم و آشفتگیهایی را برجا گذاشت که ترمیم آن جز به تائید خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداکاری اقشار کاردان و روشنفکر میسر نخواهد شد. اکنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزی توجه عموم را به مطالبی جلب می کنم:
1- بر جوانان غیور در سراسر کشور لازم است برای حفظ نظم با آن دسته از قوای انتظامی که اکنون به آغوش ملت باز گشته اند، با تمام نیرو همکاری کنند و با کمال قدرت و جدیت نگذارند که بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنی ایجاد نمایند.
2- به تظاهرات و شعارهای پرشور علیه رژیم سلطنتی و دولت غاصب ادامه دهند و اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالی به وجود آورند و نظم را به هم زنند از آنان جدا جلوگیری کنند. باید ملت بداند که هر انحرافی و هر شعاری که مخالف مسیر ملت است به دست عمال شاه منفور و عمال اجانب تحقق می یابد. من از جمیع اشخاص که انحراف داشته اند و یا گرایش به بعضی مکتبهای انحرافی داشته اند، تقاضا دارم که به آغوش اسلام که ضامن سعادت آنان است برگردند، که ما آنان را برادرانه می پذیریم. در این موقع حساس که کشور جنگ زده ما بیش از هر زمانی به اتحاد و اتفاق احتیاج دارد، باید سعی شود که از هر اختلالی احتراز شود.
3- دولت موقت برای تهیه مقدمات انتخابات مجلس موسسان بزودی معرفی می شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارتخانه ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان صمیمانه همکاری کنند. اینجانب به صلاح وزرای غیرقانونی می دانم که بر کناری خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.
4- به جمیع نیروهای انتظامی و زمینی و هوایی و دریایی و صاحب منصبان و افسران و درجه داران ارتش و ژاندارمری و غیرآنان توصیه می کنم که دست از حمایت محمدرضا پهلوی که مخلوع است و به کشور برنمی گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه است برادرند و به ملت بپیوندند، که صلاح دنیا و دین آنان در آن است. اینجانب از همه طبقات، ‌خصوصاً حضرات علمای اعلام، در این موقع حساس تشکر می کنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت کلمه را همیشه خصوصا تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلامی امیدوارم.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته ، روح الله الموسوی الخمینی»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  قطب زاده و یزدی نفوذی های دنیا طلبی بودند که ماموریت داشتند برای انحراف انقلاب امام را همراهی کنند .
 • فرزندان افتاب ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  انقلاب مردم ایران مثل انقلاب مصر بود با این تفاوت که رهبری هوشمندی داشت و آن را گردنه های مهمی بیرون آورد و هنوز هم طمع قدرتهای بزرگ جهان برای حاکمیت بر این مملکت ادامه دارد
 • ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  به نظر من اگر شاه مبماند و فرار هم نمیکرد ایران الان چیزی تو مایه های اردن و یا عمان بود البته اگر به سرنوشت افغانستان یا عراق دچار نمیشد
 • ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  روح الله موسوی خمینی مرد بزرگی بود که هنوز ناشناخته مانده است
 • بیتا ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  2 0
  چقدر روح امام بزرگ بود ... من اون زمان نبودم ولی اینکه یک انسان بتواند اینطور با قدرت و سلابت مدیریت کند و خیلی پیشتر از پیروزی انقلاب اینطور با اطمینان سخن از معرفی دولت بکند، نشان از قدرت الهی اوست روحش شاد و راهش پر رهرو
 • ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  ابرمرد قرن بودند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس