کد خبر 369955
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۱

تدارک «داعش» برای رویارویی با «جیش الاسلام» سعودی در غوطه شرقی دمشق، پیروزی جدید ارتش سوریه علیه داعش در دیر الزور و انتشار اولین تصاویر از سرکرده «جبهه النصره» در جنوب سوریه، جدیدترین تحولات میدانی سوریه است.

به گزارش مشرق، تدارک گروهک تروریستی تکفیری «داعش» برای رویارویی با گروهک تروریستی موسوم به «جیش الاسلام» به سرکردگی «زهران علوش» که سر سپردگی‌اش به عربستان سعودی برکسی پوشیده نیست در غوطه شرقی دمشق، پیروزی جدید ارتش سوریه علیه داعش در شهر «دیر الزور» در شرق سوریه و انتشار اولین تصاویر از سرکرده گروهک تروریستی تکفیری «جبهه النصره» در جنوب سوریه، جدیدترین تحولات میدانی سوریه ظرف 24 ساعت گذشته بشمار می‌آید.

غوطه شرقی دمشق: ادامه جنگ ترورهای گروهک‌های مسلح

در ادامه جنگ ترورهایی که میان گروهک تروریستی موسوم به «جیش الاسلام» به سرکردگی «زهران علوش» با دیگر گروهک‌های تروریستی فعال در منطقه غوطه شرقی دمشق شعله‌ور است، روز گذشته 4 سرکرده ارشد این گروهک‌ها ترور شدند.

در این خصوص گزارش شده که جیش الاسلام اقدام به ترور 4 سرکرده ارشد گروهک تروریستی موسوم به «الانصار» در شهر «مسرابا» از طریق شلیک مستقیم به سمت آنها کرد که هلاکت این سرکردگان را درپی داشت، این درحالی است که در میان این تروریست‌ها «ابو محمد العراقی»، قاضی شرعی این گروهک نیز مشاهده می‌شد.

 

غوطه غربی دمشق به رنگ بنفش و غوطه شرقی به رنگ کرم در نقشه مشخص شده

از سوی دیگر صفحات اینترنتی وابسته به داعش تصاویری منتشر کردند که نشان از رسیدن استحکامات نظامی به گروهک‌های وابسته به داعش در منطقه غوطه شرقی با هدف تدارک جهت حمله به یکی از نقاط استراتژیک این منطقه دارد که گروهک تروریستی جیش الاسلام وابسته به عربستان سعودی بر آن تسلط دارد.

شواهد امر حکایت از آن دارد که داعش قصد شهرک «بئر القصب»، واقع در حد فاصل بیابان سوریه و غوطه شرقی را کرده که حلقه ارتباط غوطه و درعاست و در شرقی‌ترین نقطه غوطه دمشق قرار دارد.

منابع آگاه تاکید می‌کنند که هدف داعش از تصرف بئر القصب مرتبط ساختن آن به منطقه درعاست تا زمینه نفوذ این گروهک در درعا هموار شود.

 

اما گروهک تروریستی تکفیری جبهه النصره روز گذشته یکی از سرکردگان ارشد خود به نام «ابو خطاب العراقی» را در یکی از خیابان‌های شهرک «عربین» به اتهام دفاع و حمایت از داعش و مخالفت با درگیری‌های مسلحانه بین این دو گروهک اعدام کرد.

برخی از سرکردگان النصره این حکم را حکمی عجولانه توصیف کردند که توسط «ابو الفاروق»، یکی از قاضیان شرعی النصره در غوطه گرفته شد و به همین دلیل آن را محکوم کردند تا زمینه بروز اختلافاتی جدید میان سرکردگان النصره فراهم گردد.

ریف ادلب: آزادگان شام بار دیگر هدف گرفته شدند

جنگ ترورها تنها گروهک‌های تروریستی مستقر در غوطه شرقی دمشق را در برنمی‌گیرد، بلکه ریف ادلب در شمال غربی سوریه و بطور مشخص شهر استراتژیک «معره النعمان» در این منطقه شاهد ترور «اسماعیل السبیع»، ملقب به «ابو داوود»، از سرکردگان گروهک تروریستی موسوم به «آزادگان شام» بدست عناصر مسلح وابسته به گروهک «جبهه انقلابیون سوریه» بود که با شلیک مستقیم به سر ابو داوود وی را به هلاکت رساندند.

در خصوص این ترور اعلام شده که این اقدام گرفتن انتقام از آزادگان شام به دلیل همراه بودن با «جبهه النصره» در نبردهایش علیه انقلابیون سوریه در منطقه «جبل الزاویه»، ریف ادلب بوده است.

اسماعیل السبیع از اولین بنیانگذاران گروهک تروریستی آزادگان شام در ریف ادلب بود و این ترور پس از عملیات ترور چند ماه گذشته‌ای که تمام سرکردگان این گروهک را در ریف ادلب هدف گرفت، انجام شد.

دیر الزور: پیروزی‌های جدید ارتش سوریه

در ادامه پیروزی‌های ارتش سوریه به فرماندهی سرهنگ «عصام زهر الدین» در شهر «دیر الزور»، مرکز استان دیر الزور، در شرق سوریه، این نیروها موفق شدند، ضربه مهلک جدیدی را در کوی «الجبیله» در شهر دیر الزور به داعش وارد کنند.

براساس گزارش‌های رسیده، نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، یکی از تونل‌های زیر زمینی داعش به طول 26 متر را در کوی الجبیله پس از بمبگذاری منفجر کنند که منجر به انهدام کامل تونل و سرشاخه آن شد که یک مجتمع مسکونی را شامل می‌شد و عناصر تکفیری داعش آن را به مرکز تجمع خود تبدیل کرده بودند.

 

این درحالی است که منطقه «حویجه صکر» و کوی «الصناعه» در شهر دیر الزور نیز شاهد درگیری‌هایی میان ارتش سوریه با تکفیری‌های داعشی بود،‌ تا به موازات آن یگان توپخانه ارتش سوریه نیز با گلوله باران مواضع داعش اطراف شهرک «جفره» و «الشولا» ضمن منهدم کردن آنها، شماری از آنها را نیز به هلاکت برساند. در الشولا یگان توپخانه ارتش سوریه یک کاروان شامل چندین تانکر حامل نفت مسروقه از میدان‌های نفتی این منطقه توسط داعش که در حال حمل به ریف دیر الزور بود، را هم هدف گرفته و منهدم کردند.

 

از جهت دیگر، منابع نزدیک به گروهک تروریستی تکفیری داعش تاکید کردند، اطلاعاتی بدست آمده که نشان می‌دهد، اختلافاتی شدید میان سرکردگان داعش در دیر الزور درباره دلایل شکست این گروهک تکفیری در نبرد تصرف فرودگاه نظامی دیر الزور و عقب نشینی این گروهک از مناطقی که آنها را تصرف کرده بود و بدست گرفتن ابتکار عمل توسط ارتش سوریه در این جبهه بروز کرده است.

این منابع آگاه از تشدید اختلافات و تعمیق آنها میان سرکردگان داعش پس از صدور فرمان اعدام‌های میدانی علیه شماری از عناصر این گروهک به دلیل فرار از میدان‌های نبرد دیر الزور و اختلاف نظر درباره نقشه‌های عملیاتی و متحمل شدن شکست بزرگ در نبرد تصرف فرودگاه نظامی دیر الزور خبر می‌دهند.

به گونه‌ای که سرکردگان داعش در دیر الزور یکدیگر را به کوتاهی و عدم توجه به حقایق و واقعیت‌های حاکم بر میدان در مناطق اطراف فرودگاه و ناتوانی در حفظ مواضع و نقاط تصرف شده متهم می‌کنند.

حلب: درگیری در اغلب محورهای شهر

در جبهه حلب درگیری‌های شدیدی در محورهای مختلف شهر حلب گزارش می‌شود، در حالی‌که درگیری‌ها در حال حاضر اطراف منطقه «البریج» در شمال شرقی حلب و محورهای کوی الکلاسه و بستان القصر و منطقه الراموسه و اطراف کوی سیف الدوله در شهر حلب متمرکز است.

این درحالی است که نیروهای ارتش سوریه روز گذشته موفق شدند، بر منطقه «مناشر هنانو» سیطره یابند که یکی از مهمترین پایگاه‌های تجمع و فعالیت گروهک‌های تروریستی مسلح در شهر حلب به شمار می‌آمد و حلب را از ریف شمال شرقی آن جدا می‌کند.

 

کانون درگیری‌ها به رنگ آبی مشخص شده

به موازات این عملیات نیروهای پیاده نظام ارتش سوریه، یگان توپخانه ارتش این کشور نیز دو کوی «بعیدین» و «الشقیف» در شرق حلب و شهرک‌های حیان و کفر حمره در ریف شمالی حلب و نیروی هوایی ارتش سوریه نیز مواضع گروهک‌های تروریستی در کوی «الحیدریه» در شرق شهر حلب و غازی عنتاب در ریف شمالی حلب را هدف قرار داد تا عملا به نحوی آغاز عملیات خود علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در کوی‌های شرقی شهر حلب را اعلام کند.

همچنین از اطراف مسجد تاریخی «الاموی» در بخش قدیمی شهر حلب نیز گزارش شده که این منطقه شاهد درگیری‌ نیروهای ارتش سوریه با تروریست‌های مسلح است. چنین درگیری‌های مشابهی نیز از کوی‌های عقرب و مدرسه بیت الحکمه و الراشدین، در غرب حلب نیز گزارش شده است.

درعا و قنیطره: دفع حمله به البعث و خان ارنبه

در جبهه جنوبی سوریه که به طور مشخص دو استان درعا و قنیطره را در برمی‌گیرد، نیروهای ارتش سوریه تلاش گروهک‌های تروریستی مسلح از جمله گروهک تکفیری «جبهه النصره» جهت نفوذ به داخل 2 شهر «البعث» و «خان ارنبه» از توابع استان قنیطره را دفع کردند،‌ در حالی‌که رسانه‌های مغرض تلاش کردند، همچون گذشته خبر تصرف این دو شهر توسط تکفیری‌های النصره را اشاعه دهند.

 

اما در استان درعا و به طور مشخص در ریف درعا، نیروی هوایی ارتش سوریه مواضع گروهک‌های تروریستی در شهرهای الجاسم، الشیخ مسکین، الیادوده، طفس، انخل و شهرک دیر العدس و کوی طریق السد در منطقه «درعا المحطه» و شهرک‌های عتمان، تسیل و تل أم حوران در ریف درعا را موشک باران کرد.

همچنین نیروهای ارتش سوریه حمله عناصر تکفیری جبهه النصره در محور «المساکن العسکریه» (مجتمع نظامیان) در شهر الشیخ مسکین،‌ واقع در ریف درعا را دفع کردند،‌ این درحالی است که محور جنوبی شهر «بصری الشام» در ریف درعا نیز شاهد درگیری نیروهای ارتش سوریه با عناصر مسلح بود.

اما در بین گروهک تروریستی تکفیری جبهه النصره اقدام به انتشار تصاویری از خودروهای وابسته به نیروهای چند ملیتی وابسته به سازمان ملل کرد که پس از بمبگذاری آنها اعلام کرد که قصد منفجر کردن این خودروها در مواضع و نقاط نظامی ارتش سوریه در شهر الشیخ مسکین را دارد، شهری که طی هفته‌های اخیر آن را تصرف کرد.

 

النصره این خودروها را طی حمله علیه مواضع نیروهای چند ملیتی در بلندی‌های اشغالی جولان و به اسارت گرفتن چند نفر از این نیروها به غنمیت گرفته بود که این نیروها بعدها با میانجیگری قطر آزاد شدند.

این گروهک تروریستی تکفیری اعلام کرده است که این خودروها را با مقادیر زیادی مواد منفجره، بمبگذاری کرده و در صدد منفجر کردن آنها در نقاط نظامی ارتش سوریه در شهر الشیخ مسکین است که این روزها شاهد درگیری‌های شدید میان این جبهه و ارتش سوریه است که تلاش دارد، این شهر را باز پس گیرد.

جبهه النصره همچنین اقدام به انتشار تصویری از سرکرده خود در جنوب سوریه به نام «ابو جلیبیب» کرد که درحال بمبگذاری یک دستگاه خودرو در شهر الشیخ مسکین است.

 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس