صنایع دفاع جمهوری اسلامی ایران با ساخت سلاح کمری «رعد»، پس از کشورهای آلمان، بلژیک، لهستان، چین، رژیم صهیونیستی، آمریکا، ایتالیا، اتریش و روسیه، به عنوان دهمین سازنده اسلحه های پلمیری دست یافت.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، وزن یکی از مولفه های بسیار تاثیرگذار در بحث طراحی سلاح بوده و این بحث خصوصا در مورد سلاح های انفرادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و حتی گاهی تا چند گرم کاهش در وزن بار و تجهیزات همراه یک سرباز، نقش مهمی در افزایش کارایی رزمی نیروها دارد.

با نگاهی اجمالی به طراحی سلاح های انفرادی در چند دهه اخیر متوجه خواهیم شد که طراحان سلاح در نقاط مختلف دنیا همیشه به دنبال کوچک و سبک کردن طرح های خود بودند. برای نمونه می توان به استفاده از پلاستیک و آلومنیوم در سلاح M-16 ساخت آمریکا اشاره کرد که پس از آن نیز در بسیاری از سلاحهای هجومی ادامه پیدا کرد.

رعد ایرانی ، تپانچه پلیمری نظامیان ایرانی+عکس
M-16

استفاده از ماده پلیمر یکی از اقدامات مهم و نسبتا جدید در صنعت اسلحه سازی به منظور کاهش وزن سلاح است. بشر با تلاش براي دستيابي به مواد جديد، با استفاده از مواد ألي (عمدتا هيدروكربن‌ها) موجود در طبيعت به توليد مواد مصنوعي نايل شد. اين مواد عمدتا شامل عنصر كربن، هيدروژن، اكسيژن، نيتروژن و گوگرد بوده و به نام مواد پليمري معروف هستند.

مواد پليمري يا مصنوعي كاربردهاي وسيعي از جمله در ساخت وسايل خانگي، اسباب بازي‌ها، بسته بندي‌ها، كيف و چمدان، كفش، ميز و صندلي , شلنگ‌ها و لوله‌هاي انتقال آب، مواد پوششي به عنوان رنگ‌ها براي حفاظت از خوردگي و زينتي، لاستيك‌هاي اتومبيل و بالاخره به عنوان پليمرهاي مهندسي با استحكام بالا حتي در دماهاي نسبتا بالا درساخت اجزايي از ماشين آلات، دارند.

مواد پلیمری و ساختار پلیمر پليمرها خواص فيزيكي و مكانيكي نسبتا خوب و مفيدي دارند. آنها داراي وزن مخصوص پاييين و پايداري خوب در مقابل مواد شيميايي هستند. بعضي از آنها شفاف بوده و مي‌توانند جايگزين شيشه‌ ها شوند. اغلب پليمرها عايق الكتريكي هستند.

امروزه در ساخت سلاح های کمری، مسلسل های سبک و سلاح های هجومی از مواد پلیمری استفاده و عمدتا بخش های بیرونی و اصطلاحا قاب سلاح از جنس مواد پلیمری ساخته می شود. برخی انواع اسلحه های کمری، مسلسل دستی P90 و یا سلاح هجومی G-36 از مشهورترین نمونه سلاح هایی هستند که در آنها از مواد پلیمری استفاده شده است.

رعد ایرانی ، تپانچه پلیمری نظامیان ایرانی+عکس
Glock 17

اما پلیمر شهرت خود را بیشتر مدیون سلاح های کمری و خصوصا Glock اتریشی است. در بحث سلاح های کمری ابتدا این آلمانها بودند که با طرح VP-70 شرکت هکلر و کخ، یک سلاح کمری از جنس پلیمر را طراحی کردند. سپس این Glock اتریشی بود که به عنوان یک سلاح کمری که بخش های عمده آن از پلیمر ساخته شده است معرفی شد.

رعد ایرانی ، تپانچه پلیمری نظامیان ایرانی+عکس
VP-70

مزایای استفاده از پلیمر در ساخت این سلاح را می توان اینگونه برشمرد: استفاده از این گونه مواد باعث شده تا وزن این سلاح در مدلهای مختلف بین 500 تا 750 گرم بوده و حمل آن برای افراد در لباس‌های عادی و بدون غلاف سلاح، آزار دهنده نباشد. از طرف دیگر استفاده از مواد پلیمری و به عبارت دیگر غیر فلزی در این سلاح، شناسایی آن را برای بسیاری از سیستم‌های حفاظتی مشکل ساخته و از این نظر مورد توجه نیروهای امنیتی و نظامی قرار دارد.

کالیبر این سلاح به صورت استاندارد، 9 میلی‌متری پارابلوم است. یکی دیگر از شاخصه‌های بسیار مهم اسلحه کمری گلوک، عقب نشینی و به عبارت دیگر لگد بسیار کم آن در هنگام شلیک است که منجر به افزایش دقت این سلاح شده است. برد موثر این سلاح در حدود 50 متر است که باتوجه به کاربرد گسترده آن در فواصل نزدیک شهری، برد مناسبی است. این دقت خود از مزایای استفاده از این ماده به شمار می آید.

نکته مثبت دیگر که با استفاده از این ماده به دست می آید بحث مقاومت بالا در برابر خوردگی، ضربه و در کل شرایط خشن محیط های گوناگون طبیعی است. آب، خاک و غبار از جمله عواملی هستند که در بسیاری از اوقات در شرایط عملیاتهای رزمی و نظامی وجود داشته و با سلاح های گوناگون برخورد دارند اما "گلوک" و در حقیقت ماده پلیمر به خوبی اثبات کرده است که در برابر این شرایط سخت نیز مقاوم هستند.

نگاهی به برخی از کاربران شاخص و معروف این سلاح مثل هنگ 75 رنجر نیروی زمینی ارتش آمریکا، یگان عملیات ویژه GSG9 ارتش آلمان و یا تیپ عملیات ویژه ارتش فرانسه خود گواهی بر عملکرد قابل اعتماد این سلاح در شرایط سخت محیطی دارد.

امروزه حتی بدنه های پلیمری برای سلاح های کمری معروف قدیمی مثل مدل کلت M1911 نیز طراحی شده و جایگزین بدنه فلزی و قبضه چوبی سلاح شده است. شرکت های سازنده این قاب ها نیز مقاومت بالای پلیمر در برابر فشار و شرایط سخت محیطی را علت انتخاب این ماده اعلام کردند.

رعد ایرانی ، تپانچه پلیمری نظامیان ایرانی+عکس
M1911 با بدنه پلیمری

استفاده از پلیمر در سلاح های ایرانی

اما یکی از جدیدترین سلاح های کمری ایرانی نیز با استفاده از پلیمر ساخته شده است. اسلحه کمری "رعد" ساخت صنایع دفاعی ایران با کالیبر 9 میلی متر و وزن 700 گرم بدون خشاب که شباهت جالبی به Glock اتریشی دارد، می تواند سلاحی مناسب برای بخش های مختلف نظامی و انتظامی کشور باشد.

جالب اینکه وزن سلاح زعاف که در حال حاضر در کشور مورد استفاده است 850 گرم بدون خشاب بوده و ظرفیت خشاب آن نیز 8 تیر است اما رعد، به نسبت این وزن، سبک تر و در نتیجه استفاده از آن راحت تر و نتیجه بخش تر است.

رعد ایرانی ، تپانچه پلیمری نظامیان ایرانی+عکس
سلاح کمری رعد

بر اساس اطلاعات اعلام شده از این سلاح، جنس بدنه بیرونی رعد از پلیمر مقاوم بوده، طول آن 198 میلی متر، کالیبر آن 19*9 میلی متر و ظرفیت خشاب آن 15 گلوله است. وزن پایین سلاح این احتمال را ممکن می کند که فلز به کار رفته در بخش داخلی سلاح آلومنیوم باشد.

ضامن سلاح نیز در بالای قبضه قرار گرفته و کاربر سلاح به راحتی با حرکت انگشت شصت خود می تواند اسلحه را به حالت ضامن در آورده و یا از این حالت خارج کند. سرعت دهانه گلوله در این سلاح نیز بین 340 الی 360 متر بر ثانیه است و بر اساس تخمین ها و مقایسه با سلاح های مشابه در این کلاس می توان برد موثر آن را در حدود 50 متر تخمین زد.

رعد ایرانی ، تپانچه پلیمری نظامیان ایرانی+عکس
سلاح کمری رعد

با نگاهی به خانواده سلاح های کمری موجود در ایران مثل سری M1911 ،HP35، زعاف و یا رولورهای کالیبر 38 که عمدتا از بدنه فلزی استفاده کرده و از گلوله های گوناگون استفاده می کنند می توان امیدوار بود که با ورود "رعد" کلیه نیروهای نظامی و انتظامی ایران به یک سلاح جدید کمری استاندارد دست پیدا کنند.

نکته مثبت دیگر در مورد رعد این است که ظرفیت خشاب آن از تمام سلاح های کمری شناخته شده موجود در ایران بیشر است. سلاحهایی مثل زعاف 8 تیر و یا اچ پی 35، خشاب های 10 تیری دارند اما این سلاح با داشتن 15 گلوله مزیت جدیدی برای کاربران خواهد بود.

فراموش نشود که سلاحی مثل Glock اتریشی که به نظر می رسد رعد با استفاده از برخی الگوهای آن، تکمیل شده است نه فقط در نیروهای پلیس، بلکه در یگان های نظامی عادی و ویژه نیز به وفور استفاده می شود. این استاندارد و یکسان سازی سلاح کمری در نیروهای نظامی و انتظامی می تواند کمک بسیار زیادی در بحث آسان شدن آموزش نیروهای و همچنین کاهش هزینه های نیروهای مسلح داشته باشد.

از سوی دیگر ورود صنایع دفاع کشورمان به جمع تولیدکنندگان اسلحه های پلمیری ضمن آنکه راه را برای استفاده از مواد و دانش های جدید در طراحی و ساخت سایر تجهیزات مورد نیاز رزمندگان ایرانی باز می کند، این نوید را می دهد که دانش ساخت سلاح های سبک نیز در کشورمان بومی شده و امکان هر نوع تغییر در ویژگی های آن بسته به نیازهای نیروهای مسلح، وجود خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
  6 9
  شباهت جالب یا کپی جالب؟
 • اشکبوس ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
  13 2
  با سلام وتشکر از گزارش بسیار خوب مشرق. جناب مشرق قرار نبود رژیم صهیونیستی جزء کشورهای جهان محسوب بشه!!
 • امیرمحمد ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
  4 25
  ساخت ایران(چین) مبارکه شلیک نشده منفجرمیشه خدابخیرکنه
 • ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  4 0
  همینکه گفتیم دهمین و نگفتیم اولین! نشون میده این موضوع رئال و واقعی هست.......
 • افشین تهران ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  9 1
  افرین بر صنایع دفاعی کشور که همیشه خبرهای خوش برای مردم دارد.این سلاح حتی اگر با الگو برداری از سلاح اتریشی درست شده باشد باز کار بزرگیست و حداقل مارا از خرید ان بی نیاز میکند.خسته نباشید.
 • ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  5 0
  ایران نهمین شد...یک رژیم کثیف رو کشور و ملت ندانید...
 • مجید ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  8 3
  شما اسراییل آدم حساب نمی کنید و میخواین از صفحه روزگار محوش کنید بعد جز ده کشور ذکر کردید . فازتون چیه ؟
 • بابا ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  1 0
  خودباوری یعنی همین... دیگه عادت کردیم هر ماه یه سلاح جدید ساخت داخل ببینیم به یاری خدا همین راه رو ادامه میدیم.
 • ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  وزعاف داراى خشاب 15تير و10تيرهستند
 • سید عادل میراحمدی بهنمیری ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  سلام. نارنجک اندازی برای این سلاح بهتر استفاده دارد. هیهات من ذلة. التماس دعا یاعلی(ع)
 • ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  هر دو
 • ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  گالیور بدو بیا رفیقت را پیدا کردم
 • ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  1 0
  حالا ئی که گفتی یعنی چه ؟؟؟؟؟؟؟ اخه عزیز دل برادر کلت و پرتاب نارنجک؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بتبا پنجعلی ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  الکی میگه.، منم نمیام
 • ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  1 1
  رژیم صهیونیستی کجای نقشه دنیاست ؟ هر چی گشتم پیداش نکردم
 • ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  1 0
  گلاک خشاب ش 20 تیره است.
 • ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  علاوه بر سبکی وزن این سلاح به خاطر جنس غیر فلزی ش از گیت های امنیتی فرودگاه رد میشه و در سیستم امنیتی آشکار نمی شه و میشه اونو به داخل هواپیما هم برد.
 • مصطفوی ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  3 0
  کپی یا غیر کپی ، بالاخره عرضه داشتن بسازن تو چرا بهت برخورده؟!؟!؟!
 • پسرشمالی ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  1 1
  لابد میخواستی لولش عقب باشه یا ماشش بالا باشه که شبیه نباشه؟؟
 • سید سهیل ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  1 1
  منفجر نمیشه ولی مثل ام 16 هایی که زدن همش گیر میکنه بایدازشون به عنوان دکور استفاده کرد
 • مهدی ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  5 1
  پس از کشورهای آلمان، بلژیک، لهستان، چین، رژیم صهیونیستی، آمریکا، کشور رژیم صهبونیستی حماقته مشرق یک واقعیته دنیا اسرائیل را قبول داره و ما هم باید این واقعیت را بپذیریم چون فلسطینی ها هم پذیرفتند و ما شدیم کاسه داغتر از آش
 • ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  تو بلد بودی کپی کنی؟ نکنه فکر کردی کپی رو میذاری رو شیشه و کاغذ از اونور میاد بیرون؟
 • ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  cزعاف 15 تیر دارد
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  احتمالا منظور شما همان کودکانی نیستند که توسط رژیم کودک کش به صورت سیستماتیک به شهادت می رسند و احتمالا پدر و مادر و خانواده داغدار ایشان هم نیست . ضمنا فلسطینی ها پذیرفتند و 50 روز بمب و موشک و توپ و خمپاره بر سرشان ریخت اگر نمی پذیرفتند چه می شد !!!
 • نيما ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  مزدوري تو هم يك واقعيته !!
 • ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  الان اینو از کجا فهمیدی؟؟ نظرت درست نیست
 • ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  تا تجربه نشه تکمبل نمیشه .هیچ زمانی نبوده که کسی بنونه اولین چیزی که میزنه بهنرین باشه دوستان عزیز امروز رعد فردا خیلی چیزای دیگه ایثنو به فال نیک میگریم دست بچه های صنایع دفاع درد نکنه
 • سید سهیل ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 1
  فیلم پلیسی زیاد میبینی؟؟؟ جنس بدنه از پلیمره ولی بقیه اجزا مثل فنر،سوزنو . . . فشنگ خیلی چیزای دیگه که پلیمر نیست اگه اینجوری که شما میگید بود الان همه هواپیماها باید به خطر میفتاد و همه گیتا الکی میشد .
 • علی شکری ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  0 0
  برای بهترین بودن باید از بهترین ها الگو گرفتع تا پیشرفت کرد
 • ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 1
  فلسطینی ها که پذیرفتن که ما خبر نداریم احتمالا همان شبکه راستگویان بی بی سی انگلستان که خودش با اشغال فلسطین اسراییل رو ایجاد کرد منظورته!!؟.....
 • ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  یعنی این کامنتای مشرق رو فقط به عشق این میخونم که ببینم ایشون چه نظر جدیدی از خودش در کرده!
 • مقدم ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
  0 1
  شلیک هم می کنه؟!
 • نكته ياب ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
  0 2
  آفرين مشرق به اين سلاح كه معرفي كردي.ايران پس از روسيه،چين،اندونزي،مالزي سيرالئون اوگاندا آنگولا برمه گينه بيسائو جزاير سليمان نپال بوتان سودان غربي موريتاني مالي سنگال بوليوي گواتمالا هند و هندوراس هاييتي سومالي شاخ آفريقا كشورهاي جنوب آسيا و آمريكاي لاتين و... اولين سازنده اين سلاح شد!!!!!!!!!!!!!!!!
 • مقدم ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۸
  0 0
  من که مشرق را برای انبوه همین گونه کامنتهایش نگاه می کنم.تفریح مفید!
 • ناشناس ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  0 0
  اخه مشرق جان بازهم داری اطلاعات غلط میدی اولا زعاف 8تیرنیست 15تیره وکپی زیگزاورپی226المانیه وضمنا درایران تنوع سلاح کمری باضرفیت بالاتیرزیاده مثل برتا یرونینگ زیگزاور--------ولطفاشماخلاصش نکن توچندتاصلاح
 • مهدی110 ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
  0 0
  من نمیدونم پس چرا این نیرو انتظامیا اسلحه های 50 سال پیشو استفاده میکنند.و ما فقط این جور اسلحه ها رو تو تلویزیون میبینیمو بسسسسسسسسسسسسسس.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس