کلید مجلس دوازدهم دست کیست؟

روزنامه زنجیره‌ای سازندگی از قول یکی از منتخبان مجلس در تهران مدعی شد مجلس یازدهم مجلس کارآمدی نبود.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: ارگان مطبوعاتی حزب اشرافی و غربگرای کارگزاران تمام تیتر و تصویر صفحه اول خود را به آقای منوچهر متکی اختصاص داده و تیتر زد: مجلس قالیباف کارآمد نبود(!)

این در حالی است که مجلس یازدهم، مجلس قالیباف نبود و رهبر انقلاب با عنوان مجلس انقلابی یاد کردند و اتفاقا این مجلس، نسبت به دو دوره پیشین بسیار موفق‌تر عمل کرد.

سازندگی در ابتدای مصاحبه خود می‌نویسد:، آقای متکی باید با آقایان ذوالنور و قالیباف برای ریاست مجلس رقابت کند. امری که هم سهل است و هم سخت. او در این میان امیدش به طیف فراکسیون اصلاح‌طلب و مستقلان است که حدود ۱۰۰ نفر می‌شوند. اکنون باید دید که او رای می‌آورد یا نه.

آقای متکی به ارگان حزب کارگزاران گفته است: متاسفانه مجلس دوازدهم اولین مجلسی است که قبل از اینکه شروع شود دو کارت زرد از رهبری گرفته است؛ کلام تاکیدی مقام معظم رهبری هم پرهیز از اختلاف بود. اختلاف طبق منطق قرآن موجب فشل شدن می‌شود. یعنی اختلاف نکنید. ضمن اینکه هر گروه می‌تواند نظر خودش را داشته باشد. من مایل هستم قبل از پاسخ به سؤال شما نگاه خودم را به مجلس بگویم. مردم معتقدند این مجلس محلی از اعراب ندارد. مردم معتقدند مجلس کارآمد نیست. مردم نگاه مثبتی به مجلس ندارند. نگاه ناامیدانه است. می‌گویند کاری از این مجلس برنمی‌آید. الزاماً نه مجلس یازدهم؛ می‌گویند مجلس در سازه نظام، محلی از اعراب ندارد. ضمن اینکه مواضع مجلس یازدهم را انقلابی می‌دانم؛ اما مجلس یازدهم کارنامه قابل قبولی نداشت و اکنون ما می‌خواهیم مجلس دوازدهم را تشکیل دهیم.

(خبرنگار سازندگی: قبل از اینکه وارد مجلس دوازدهم شویم، این را بپرسم که این کارنامه ضعیف یا غیرقابل قبول معطوف به آقای قالیباف به‌ عنوان رئیس‌مجلس است یا معطوف به نماینده‌هاست؟) همه سهم دارند. هم صحن سهم دارد و هم رئیس. لذا من معتقدم که باید تحولی در مجلس به وجود بیاید. هم در سازوکار مجلس، هم کارکرد کمیسیون‌ها و هم جایگاه رئیس.

متکی با بیان این که نامزد ریاست مجلس است، گفت: مجلس دوازدهم متفاوت از مجلس یازدهم است. ۴۰ تا ۵۰ نفر اصلاح‌طلب در این مجلس هستند. ۳۰-۳۰ و خرده‌ای نفر مستقل در این مجلس هستند که این افراد با هم یک فراکسیون بزرگ را تشکیل می‌دهند. خودشان که می‌گویند ۱۰۰ تا هستیم. حالا شما می‌خواهید چه کار کنید؟ یعنی چه نگاهی بیشتر و بهتر به درد مجلس می‌خورد؟ ما یک سنتی داریم در ۷۶ به بعد که هر زمانی دولت اصلاح‌طلبان سر کار بود، ما اصولگرایان سعی می‌کردیم نقدش کنیم، تخریبش کنیم، چوب لای چرخش بگذاریم تا زمانی که ساقط شود و خودمان برویم بالا. ما که می‌رفتیم بالا، اصلاح‌طلبان همین کار را می‌کردند. نقد می‌کردند یا تخریب می‌کردند. این یک رویکرد تقابلی است. به اعتقاد من یک رویکرد تعاملی هم وجود دارد. در چه حالتی عصاره تجربه، ایده‌، پیشنهاد، تخصص نمایندگان می‌شود یک‌جا گرفته شود، درحالی که شما به همه وزن بدهید. من اسم این را گذاشتم مشارکت محتوایی همه جریان‌های موجود در مجلس.

(خبرنگار سازندگی: ظاهراً افرادی مثل آقای قالیباف و ذوالنور هم کاندیدای انتخابات ریاست مجلس هستند، گویا جلساتی گذاشتند که رئیس شوند و تیم جمع کنند و شما را بی‌اثر کنند. شما چگونه می‌خواهید طیف تندرو و نیز آن دو را مدیریت کنید؟)

متکی: «بنده در جلساتی که با ۵ کاندیدای ریاست بودیم و بعد فقط من و ذوالنور شدیم، مطرح کردم که شما واقعیتی دارید در مجلس به نام اصلاح‌طلبان و مستقلین، فراکسیون هم تشکیل دادند. ما می‌توانیم اینها را رد کنیم یا می‌توانیم تدبیر کنیم؟ جای دیگری که مطرح کردم با شریان و صبح ایران است. حالا کلمه تندرویی که شما به کار می‌برید، با آنها هم مطرح کردم و گفتم این واقعیت پیش‌ روی ماست که می‌توانیم ۱۰۰ نماینده را تحویل نگیریم و آنها هم هیچ احساس قرابت و مشارکتی هم نکنند. بنابراین در مجلس می‌نشینند و به شما تکه بیندازند، ایراد آیین‌نامه‌ای بگیرند و تذکر قانون اساسی بدهند و مشغول‌تان کنند. راه دوم این است که از آنها استفاده کنید. پزشکیان در پزشکی این کشور حرف دارد، آقای تاجگردون در بودجه حرف دارد. گفتند بله این نگاه شما درست است. گفتم این مابه‌ازا هم دارد. نمی‌شود که از اینها بخواهید علم‌شان را بیاورند اما مشارکت در جای دیگر نداشته باشند. آنها هم می‌خواهند در هیئت‌ رئیسه و کمیسیون‌ها باشند بنده با یک رقمی از نمایندگان در قالب شورای وحدت طی ۲۰ روز اخیر کار کردیم. اینها یک مجموعه و عدد هستند. عددی هم آقای قالیباف دارد و عددی هم مجموعه اصلاح‌طلبان دارند و اگر به تناسب اعداد، کسانی به این نگاه برسند، یعنی بنده و این جریان‌های سیاسی و اصلاح‌طلبان به این فهم مشترک برسیم، حالا یکی پایین‌تر و یکی بالاتر، به یک تفاهم هم برسیم اینها حرف آخر را می‌زنند. هم رئیس را تعیین می‌کنند، هم هیئت‌رئیسه و هم کمیسیون را».

فارغ از سرنوشت انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس، درباره سخنان آقای متکی گفتنی است که اولا مجلس یازدهم به عنوان مجلس انقلابی، موفق شد درست در مقطعی که طرف غربی برجام هم عهدشکنی کرده و تحریم‌ها را برگردانده بود و هم باج مضاعف می‌خواست، با تصویب قانون اقدام متقابل، نقطه پایان بر روند انفعال بگذارد و قدرت چانه‌زنی و بازدارندگی کشور را افزایش دهد. این رویکرد با روی کار آمدن دولت آقای رئیسی تقویت شد، به نحوی که کشور توانست صادرات کاهش یافته نفت را در حد پنج برابر افزایش دهد. مجلس در عین حال، قوانین مهم و مؤثری را در زمینه «تسهیل صدور مجوز کسب و کار، جهش تولید مسکن، جهش تولید دانش بنیان، مالیات بر خانه‌های خالی، شفافیت در تصمیمات قوا، حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، رتبه‌بندی فرهنگیان، واردات خودرو برای کاهش تورم، افزایش حقوق سربازان، و...» به تصویب رسانده که می‌تواند موجب بهبود روندهای اقتصادی و اداری شود.

ثانیا آقای متکی یکی از سی منتخب تهران با پشتوانه بدنه رای انقلابی است و همان بدنه توقع دارند منتخبان وارد بازی‌های مخرب جریان غربگرا در میان طیف‌های انقلابی نشوند. ارگان حزب کارگزاران در حالی سعی کرده میان نمایندگان منتسب به جبهه انقلاب دو به‌هم‌زنی کند که غلامحسین کرباسچی دبیرکل پیشین کارگزاران، آذر ۱۳۹۴ در گفت‌وگو با روزنامه شرق اذعان کرده بود: «ما بعد از انتخابات ۱۳۹۲ روش نامعقول به کار نگرفتیم. دولت (روحانی) از طرف مقابل یارگیری کرده، مثلاً در سیاست خارجی و برجام،‌ در مجموع بازی طرفداران دولت در گروه‌های سیاسی به واسطه همین سربازگیری از جبهه مقابل بوده و در مجلس هم می‌تواند اتفاق بیفتد».

همچنین «عباس- ع» (محکوم پرونده فروش اطلاعات به بیگانگان)، شهریور ۱۳۹۵، به نشریه «صدا» گفته بود: «مهم‌ترین عاملی که در شرایط کنونی به ‌عنوان پیشران برنامه ما عمل خواهد کرد، جلوگیری از وحدت میان اصولگرایان است. این هدف در ۵ سال گذشته به نحو مطلوبی پیش ‌رفته. نهائی کردن شکاف میان جناح حاکم، بسیار مهم است. اصلاح‌طلبان باید نقش «قُوِه»ای را بازی کنند که این شکاف را به مرز جدایی کامل برساند».

با این اوصاف، از وزیر خارجه اسبق و خوشنام که اکنون با رای مردم انقلابی، کسوت نمایندگی بر تن کرده، و دیگر منتخبان منتسب به جبهه انقلاب انتظار می‌رود که مراقب عملیات روانی و شیطنت‌های جریان معارض باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • DE ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
  0 22
  قالیباف بهترین گزینه برای ریاست جمهوری
 • ALIr2 IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
  15 1
  گیرم تمام فرمایشات شما درست ! چهار سال مجلس قبل تمام شد - سه سال از دولت جاری هم رفت! ایا نباید ثمره اش را توی بازار و اقتصاد مملکت دیده شود! یادتون باشد سیاست درست قبل از اینکه بذر شون بکاری ثمره می دهد! بورس آینه تمام نمای یک اقتصاد است خودت بروید مطالعه کنید. فروش اوراق 30% بی سابقه نشانه است چیست عرضه ای سنگین و فروش در بورس نشان از چیست!؟
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
   1 13
   بورس آیینه تمام نمای یک اقتصاد است یا تولید و تعداد کارخانه های احیاء شده و کاهش بیکاری و رونق ساخت و ساز مسکن و .... ؟! اگر تو به هوای پول مفت و سود بادآورده دار و ندار خودت را پای وعده های حسنک وزیر در بورس باخته ای، کمی به نادانی و طمع ورزی خودت بیندیش !!
  • ALIr2 IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
   13 1
   شما که هنوز نمی دانید شرکت ها و کارخانه ها از اندک سرمایه سهامداران تشکیل می شود! و اگر بازار مطمئنی نباشد دیگر کسی سرمایه خود را وارد شرکت های تازه تاسیس که نیاز به نقدینگی دارند نمی کند! دوم برو ببین همین دولت چقدر توی همین بروس اوراق فروخت و نقدینگی جمع کرد(دست در جیب ما سهامداران خرد کرد)! سوم ایا بازار بورس سهام برای جذب خرده سرمایه های مردم سالم تر است و به نفع اقتصاد و مردم است یا احتکار خودرو و سفته بازی ارزی و مسکن و سکه و طلا!؟؟؟ در اخر من سال 90 وارد بازار سهام شدم ان وقت از حسنک خبری نبود!
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
   1 3
   به 10:32 _ به جای آن که بخوابی و لنگت را روی هم بیندازی و منتظر بالا و پایین شدن سهام شوی تا سود بادآورده ای و بدون زحمت به جیب بزنی، کمی همت می ورزیدی و سرمایه ات را در حرفه ای به کار می گرفتی و برای چهارتای دیگر هم شغل و نانی جور می کردی تا امروز افسوس عمر از دست رفته ات به دلیل طمع ورزیت را نخوری !!!
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
  1 8
  آقای م.م. صلاحیت ریاست مجلس را ندارد و هنوز سفرهای بیحاصل خارجی اش را مردم فراموش نکرده اند.
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
  0 0
  رسما مهندسی واقعی را کارگزاران سازندگی انجام میده
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
  0 11
  از حرفهاش میشه فهمید که لایق ریاست مجلس نیست مثل ابو موسی اشعری راحت گول عمروعاص های افساد طلب رو خورده وای به حال روزی که رییس بشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس