محمد اسلامی نمایه

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با تدبیر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی ما توانستیم صنعت هسته‌ای را قدرتمند و پرشتاب جلو ببریم.

به گزارش مشرق، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز (سه شنبه) در برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر، اظهار داشت: ما در سازمان انرژی اتمی در دو سال و اندی دولت آیت الله ابراهیم رئیسی با پس لرزه‌های خروج ترامپ از برجام مبنی بر محدود کردن فعالیت‌های صنعت هسته‌ای کشورمان مواجه بودیم و چند ماهی هم بود که کاهش تعهدات ایران را با قانونی که در مجلس شورای اسلامی مصوب شده بود داشتیم.

وی گفت: با تدبیر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی ما توانستیم صنعت هسته‌ای را قدرتمند و پرشتاب جلو ببریم و البته معیارها و ملاک‌های مشخصی از جمله قانون راهبردی مجلس شورای اسلامی را هم برای انجام اقدامات خود تا به امروز داشتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما در دو سال اخیر سازمان انرژی اتمی را به سمت صنعتی شدن و تجاری‌سازی پیش بردیم که تمام این اقدامات در قالب قانون راهبردی مجلس شورای اسلامی هم بود. سند راهبردی صنعت هسته‌ای که شهید آیت الله رئیسی از آن رونمایی کردند مبنای حرکت صنعت هسته‌ای و سازمان انرژی اتمی کشورمان تا به امروز است.

اسلامی بیان کرد: پیشرفت ها در برنامه صنعت هسته‌ای کشورمان در این دو سال چند برابر رشد کرده و مطلقاً با گذشته قابل مقایسه نیست و این نه تنها در شعار بلکه در واقعیت کاملاً امری ملموس است و در سرفصل‌های مختلف این موضوع می‌توان پیشرفت را به وضوح مشاهده کرد.

وی در خصوص تولید رادیو داروها در صنعت هسته‌ای کشور نیز گفت: رادیوداروها در اسکن هسته ای از بدن انسان و مواردی از این دست کاربرد دارند. این رادیو داروها می‌توانند با سرطان در بدن انسان مبارزه کرده و آنها را از بین ببرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در واقع رادیو داروها نه تنها در موارد تشخیصی بلکه موارد درمانی برای سرطان هم دارد. بیش از ۶۰ نوع رادیو دارو به طور سالیانه در حال تولید است و هر سال یک میلیون نفر در کشور از این رادیو داروها استفاده می‌کنند.

اسلامی بیان داشت: ۲۰ رادیو داروی دیگر را در فاز تحقیقاتی قرار دارند و نیمی از آنها در فاز بالینی و البته از آن فاز هم در حال فارغ شدن هستند تا به مرحله عرضه شدن وارد شوند. ما جزو سه کشور اول دنیا در خصوص تولید رادیو داروها هستیم که این‌ها همه مرهون صنعت هسته‌ای است.

وی ادامه داد: شهید آیت الله رئیسی با ژرف نگری پای صنعت هسته‌ای ایستادند و با پشتوانه حمایت‌ها و راهنمایی های حکیمانه ایشان تا به امروز ما پیشرفت‌های بسیار خوبی را داشتیم. طرف مقابل توطئه‌های زیادی را تا به امروز به کار گرفت از ترور دانشمندان هسته‌ای، خرابکاری صنعتی و انواع دسیسه‌هایی که بتوانند چرخه سوخت هسته‌ای ایران را متوقف کنند چرا که اگر این چرخه سوخته هسته‌ای نباشد شما حتی نمی‌توانید رادیو دارو تولید کنید.

معاون رئیس جمهور افزود: صنعت هسته‌ای می‌تواند مسیر را برای سایر علوم و فنون باز کند و در صنایع مختلفی چون کشاورزی، محیط زیست، پزشکی، تولید برق و موارد دیگر کاربرد دارد که سازمان انرژی اتمی در این موارد وارد شده است و نقش آفرینی می‌کند.

اسلامی با بیان اینکه راهیان پیشرفت تدبیر بسیار مبارکی بود که از سوی آیت الله ابراهیم رئیسی مطرح شد، تصریح کرد: رسانه‌های دشمن تلاش کردند صنعت هسته‌ای ایران را مخوف و امنیتی نشان دهنده، اما با سیاست درب‌های باز ما توانستیم با معرفی دستاوردها و اقدامات گسترده‌ای که در صنعت هسته‌ای کشورمان صورت گرفته است با این رویکرد خصمانه مقابله کنیم.

وی گفت: در این مدت بازدیدهای صورت گرفته از سازمان انرژی اتمی رشد ۵۰۰ درصدی داشته تا نخبگان، دانشجویان، پژوهشگران و سایر کسانی که ‌می‌توانند از صنعت هسته‌ای بازدید داشته باشند.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: ما توانستیم در کنفرانس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای که اخیرا در اصفهان برگزار شد قدرت صنعت هسته‌ای ایران را به رخ جهان بکشانیم.

اسلامی بیان کرد: روندی که در حال حاضر در سازمان انرژی اتمی در حال پیگیری است به این نحو خواهد بود که صرفاً هیاهو، تبلیغات و شعار نباشد بلکه تاثیرات ملموس دستاوردهای هسته‌ای در زندگی مردم را برای آنها تبیین خواهیم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آقای شهید امیرعبداللهیان فردی با اخلاق، صمیمی، دوست داشتنی، پرتلاش و فوق‌العاده متعهد بود و هرچه از صفات مثبت و ویژگی‌های خوب این شهید بگویم کم است. واقعاً کشور فرد ممتاز و یژه‌ای را از دست داد.

برچسب‌ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس