درآمد یارانه‌بگیران به زودی بازنگری می‌شود/حذف برخی خانوارها

تبصره۸ بند۶ قانون بودجه ۱۴۰۳ سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است با همکاری وزارت تعاون نسبت‌به تجدیدنظر افرادی که یارانه آنها حذف شده و حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول حمایت دولت اقدام کند.

به گزارش مشرق، بر اساس تبصره ۸ بند ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳ «سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به تجدیدنظر در مورد افرادی که یارانه آنها حذف شده و همچنین نسبت به حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول حمایت دولت به موجب آئین‌نامه‌ای که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در مدت یک ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد، اقدام کند».

بر این اساس، آئین نامه این تبصره در حال تدوین است و طبق قانون ۳ ماه پس از ابلاغ قانون بودجه باید این بازنگری در گردش مالی خانوارهای یارانه بگیر انجام شود.

بند ۷ این تبصره از قانون بودجه می‌گوید «جدول تفصیلی منابع و مصارف این بند از جمله کل دریافتی‌های حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، مالیات بر ارزش‌افزوده مرتبط با آن، سهم شرکت‌های تولید و توزیع‌کننده انرژی به تفکیک هر شرکت و سهم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به‌منظور اختصاص به پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارها، کمک به بخش سلامت و حمایت از تولید و اشتغال از طریق تأمین اعتبارات مربوط به اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۱۳۸۹/۱۲/۴ و قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱۳۸۶/۹/۱۸ و سایر منابع و مصارف قانون هدفمند کردن یارانه‌ها توسط دولت در زمان ارائه بخش دوم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌گردد.».

گفتنی است؛ ۱۰۰ درصد منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات ۶ فرآورده اصلی (بنزین، نفت‌گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) مطابق برنامه اعلامی سال ۱۴۰۲ پالایشگاه‌های نفت بر اساس برنامه تولید منابع این تبصره به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

در صورت کاهش تولید فراورده‌های اصلی نسبت به برنامه تولید، وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط با دریافت و فروش فراورده‌های ویژه از پالایشگاه‌های مربوط، مقادیر کسری را جبران می‌کند.

همچنین دستورالعمل این بند توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارتخانه‌های نفت و امور اقتصادی و دارایی تهیه و ابلاغ می‌شود.

به این ترتیب با بررسی و بازنگری دوباره سرمایه خانوارهای مشمول دریافت یارانه برخی از افراد از فهرست کمک معیشت دولت حذف می‌شوند.

تأمین منابع بیشتر برای برخی خانوارها

برخی خانوارها یارانه کمک معیشتی دولت را نقدی به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان (دهک اول تا سوم) و ۳۰۰ هزار تومان (دهک چهارم تا نهم) دریافت می‌کنند.

بعضی هم در قالب طرح کالابرگ الکترونیک و خرید ۱۱ قلم کالا تعیین شده از این کمک معیشت دولتی استفاده می‌کنند که در این بخش خانوارهای دهک نهم مشمول خرید کالابرگ الکترونیک نمی‌شوند.

در کنار یارانه عمومی دولت به خانوار ۹ دهک، طرح «یسنا» و یارانه ویژه مادران باردار و شیرده ۸ استان به مبلغ ماهانه ۴۰۰ هزار تومان به حساب سرپرست خانواده واریز می‌شود.

طرح بعدی، یارانه ویژه کودکان ۷ دهک دارای سوءتغذیه است. به این ترتیب کودکان دارای سوءتغذیه دهک‌های اول تا پنجم ماهانه یک میلیون تومان و دهک‌های ششم و هفتم ماهانه ۶۰۰ هزار تومان، مازاد یارانه عمومی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

در کنار این ۳ طرح پرداخت یارانه از سوی دولت، جایزه کالابرگ الکترونیک که در ۳ ماهه اخیر از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته در حال اجرا است.

به نظر می‌رسد هدف دولت در بازنگری هر ساله درآمد خانوارها و حذف برخی افراد با درآمد مطلوب، افزایش سهم دهک‌های نخست است.

یک توصیه و یادآوری

لازم به یادآوری است، بخشی از گردش مالی بعضی افراد مربوط به تنخواه شرکت‌های آنها بوده که عموماً ماهانه مبلغی از سوی کارفرما و مدیریت شرکت به حساب شخصی این افراد برای هزینه کرد ماهانه واریز می‌شود.

این امر حجم سرمایه و گردش مالی حساب شخصی افراد را افزایش داده و با وجود درآمد پایین منجر به حذف آنها از فهرست دهک‌های مشمول یارانه می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود این گردش مالی با حساب شرکت و حق برداشت تنخواه بگیران انجام شود تا افراد از فهرست حمایتی دولت حذف نشوند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • مولا IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  10 1
  ایا در طرح حذف یارانه بگیران نرخ تورم و تغییر سقف درامد خانوار در نظر گرفته میشود؟ دهک بندی ها باید بر اساس نرخ تورم واقعی و میزان افزایش درامد تغییر کند. معملا با این تورم موجود و شکاف درامدی دهک های بالا به دهک های پایین سقوط خواهند کرد و تعداد یارانه بگیران افزایش پیدا خواهد کرد نه کاهش .
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   4 0
   خیلی جالبه من کارمند یک فردی هستم که کای خونه ماشین داره بعد یارانه و سبد معیشتیم قطعه اونوقت چندتا بازاری و رییس اداره بیارم که یارانه می گیرند و ...
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  13 6
  آقا ول کنید ملت ایران را دارید مسخره می کنید. این همه درآمد نفتی که به بودجه مملکت دخالت نکردید به کجا میرود براساس آمار دقیق برای هر نفر 2 میلیون تومان یارانه بدهند پول هست ولی نمی خواهند بدهند
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   2 2
   همه چیز تواین مدت ۱۰برابرشده قیمتش ان وقت با ۳۰۰تومان یارانه کل قضیه را سرهم کردند با توجه به افزایش قیمتهایی که دولت روی اجناس مختلف وقبوض اب برق گاز و...کرده یارانه هرنفر حداقل باید ۳میلیون باشه نه ۳۰۰تومان
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
   0 0
   باگذشت۲سال هنوز مقداریارانه۳۰۰تومن مانده است.باتوجه به تورم باید این مبلغ۳برابرشود،یعنی۹۰۰تومن
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  9 4
  فعلا که همه را واجب الجیره کرده اید!!!!!!!!
 • CA ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  16 5
  خدا لعنتتون کنه که دستتون رو از جیب مردم بیرون نمی کشید
 • حسین IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  14 4
  وقاحت مسئولین تمامی ندارد.تقصیری ندارن خبر از بدبختی مردم ندارند
 • جواد IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  9 3
  خدا از مسولین کشور نگذرد که با بی تدبیری خود ما مردم را به فقر و بدبختی انداخته اند
 • CA ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  2 2
  به یارانه دیگه کارنداشته باشید
 • هادی CA ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  3 4
  تنها راه نجات این مملکت اصلاح قیمت حامل های انرژی و پرداخت مابه التفاوت خرج تولید و فروش به عنوان یارانه به ملته. والا تا چند سال دیگه کل پول فروش نفت رو باید بدن بنزین و گازوئیل وارد کنن تا قاچاقچیا از مرز قاچاق کنن. این دولت خیلی اوضاش خرابه. مخبر داره زیر پای رئیسی رو جارو میزنه.
  • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   1 1
   ثروت ایران فقط نفت نیست. خاک ایران را به توبره کشیدتد. از سیمان . فولاد. ذوب آهن . سنگ آهن .مس. پتروشیمی . گاز. و سنگ . و ووو... هر پاکت سیمان را ۸۰ هزار تومان می فروشند. میلگرد همچنین . احتلاس ۹۲ هزار میلیاردی فوااد جه شد. مافیای چای . برنج . مافیای دارو ..،. و مالیاتهای سنگین و ...
 • هادی CA ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  1 2
  جناب رئیسی این ره که تو میروی به ترکستانه برادر.
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  2 1
  کمر به نابودی مردم وفقیر بستید به یارانه چیکار دارید؟
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  1 1
  آره شما اساتید محترم اختلاس، دروغ و کوچک کردن سفره مردم هستید. برای افزایش جیب بری و خالی کردن بیشتر جیب مردم، در یارانه بازنگری کنید
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  2 1
  خرید و فروش تو بازار سهام هم جز تراکنش حساب میشه حتی اگه ضرر کرده باشی... این اصلا جالب نی‌...
 • علـی IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  1 2
  خدایی خیلی بی درو پیکره! طرف ماهی 100 میلیون درآمد داره یارانه هم میگیره!! چطوری؟ هرچی کار میکنه به حساب مادر و خواهرش و... واریز میشه!!
 • جواد IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  4 3
  اتباع سالی صد میلیارد دلار یارانه میگیرن متاسفانه. هجوم اتباع به ایران و زادوولدشون داره ایران را تهدید می‌کنه سریع یارانه ها را به کدملی بدید روزی بیست میلیون لیتر بنزین مصرف اتباع است به قیمت مفت نون آب برق گاز ووووو
 • US ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  0 0
  در این مملکت. روستاییان ی که قیمت زمین‌ها و دامهایشان ده برابر شده و قیمت کره و پنیر و. گوشت حداقل پنج برابر شده. از مراتع مفت و منابع آبی مفت استفاده میکنند و مالیات هم نمی‌دهند اتفاقا نوک یارانه های دولتی هم آنجاست ..
 • US ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  0 0
  در این مملکت. روستاییان ی که قیمت زمین‌ها و دامهایشان ده برابر شده و قیمت کره و پنیر و. گوشت حداقل پنج برابر شده. از مراتع مفت و منابع آبی مفت استفاده میکنند و مالیات هم نمی‌دهند اتفاقا نوک یارانه های دولتی هم آنجاست .. استخدام‌های دولتی هم. کافیست یکیشون تو یه اداره. نفوذ کنه الا ماشاالله با اتوبوس بقیه فرصتهای شغلی رو قبضه میکنند تعداد روستاییان شاغل در ادارات دولتی بمراتب بیشتر از شهر نشینان و طبقه متوسط هست... در شهرها هم آپارتمان میخرند و به اجاره میدهند ..... جالبه که. نوک یارانه های دولتی هم هنوز همان جاست طاهرا فقط و فقط قشر متوسط و نابودی و حذف آن به هدف و تارگا بعضی‌ها تبدیل شده
 • هموطن IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
  0 0
  دراقتصاد و معیشت جامعه چه اتفاقی افتاده که حالا میخوان بازنگری کنن
 • کی بیدار شویم ؟؟!! IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
  0 0
  سوخت مجانی = خودکشی !!
 • IR ۲۰:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
  0 0
  س مبلغ یارانه طبق قانونی که تصویب شده با در نظر گرفتن تورم خیالی خیلی کم است که باید افزایش پیدا کنه به چه دلیل افزایش نمی دهد علت چیه چرا برسی نمیکنید و هر سال باید مقداری بر حسب تورم افزایش پیدا کنه خواهشمندیم برای ما مستأجران وباز نشستگان که زیر۵میلیون حقوق میگیریم افزایش بدید فقط یک ماشین چپی تمام رنگ داریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس