ایران با کدام موشک و پهپادش به رژیم صهیونیستی پاسخ داد؟

ساعتی پیش پاسخ پهپادی و موشکی نیروی هوافضای سپاه به تجاوز رژیم صهیونیستی علیه کنسولگری کشورمان در دمشق آغاز شد که در گزارش پیش‌رو به مشخصات این تسلیحات پرداخته‌ایم.

به گزارش مشرق، ساعتی پیش پاسخ پهپادی و موشکی نیروی هوافضای سپاه به جنایت رژیم صهیونیستی در روز ۱۳ فروردین و شهادت ۷ مستشار بلند پایه نظامی کشورمان که در کنسولگری ایران در دمشق حضور داشتن آغاز شد.

بر اساس تصاویر و اخبار به دست آمده در این مرحله سپاه ده‌ها پهپاد انتحاری از نوع شاهد ۱۳۶ را علیه اهداف مهمی در سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد. برخی منابع خبری مدعی شدند در اولین موج حملات نیروی هوافضای سپاه صدها پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی پرتاب کرده است.

ایران با کدام موشک و پهپادش به رژیم صهیونیستی پاسخ داد؟

شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ پهپادهای انتحاری ایرانی با بدنه دلتا (مثلثی‌شکل) هستند و از موتورهای پیستونی به‌عنوان پیشران بهره می‌برند. هرچند این دو پهپاد بسیار شبیه هم هستند اما شاهد ۱۳۱ ابعادی کوچک‌تر از شاهد ۱۳۶ دارد و به همین دلیل برخی مشخصات عملکردی و ظاهری آن با شاهد ۱۳۶ متفاوت است.

یکی از تفاوت‌های ظاهری شاهد ۱۳۱ با شاهد ۱۳۶ که شاید به تمایز این دو پهپاد هم کمک می‌کند، تفاوتی است که در بالک‌های انتهایی آنها وجود دارد، در شاهد ۱۳۶ این بالک‌های در بالا و پایین بدنه وجود دارند و در شاهد ۱۳۱ این بالک‌ها فقط در بالای بدنه قرار گرفتند.

به این بهانه برخی از مهمترین موشک‌ها و پهپاد های ایرانی که قابلیت بکارگیری علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی را دارند مورد برسی قراغر داده‌ایم.

موشک بالستیک هایپرسونیک «فتاح»

۱۹ آبان ماه، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ساخت موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته خبر داد که قادر است از سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته عبور کند و آن‌ها را هدف قرار دهد.

موشک هایپرسونیک«فتاح» نیروی هوافضای سپاه به نمایش درآمد

این موشک سرعت بالایی دارد و در جو و خارج از جو می‌تواند مانور دهد و از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند. این موشک سامانه‌های ضدموشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است.

موشک فتاح به دلیل فناوری که دارد هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد و به دلیل نوع حرکت آنکه در جهات و ارتفاع مختلف است توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست.

سرعت موشک فتاح ۱۳ ماخ است، برد این موشک ۱۴۰۰ کیلومتر تعیین شده که در محدوده هدف به صورت دقیق اصابت کند.

موشک فتاح، موشکی است که در دنیا کم‌نظیر است به نحوی که با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری شد؛ موشک فتاح به دلیل فناوری که دارد هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد در حالی که برای سایر سلاح‌ها مانند تانک، ناو، هواپیما و غیره موشک ضد آن وجود دارد و حتی برای سایر موشک‌ها هم ضد موشک‌هایی ساخته شده است.

هایپرسونیک «فتاح ۲»

۲۸ آبان ۱۴۰۲ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا با حضور در دانشگاه علوم و فنون هوافضای عاشورا، به مدت یک ساعت و نیم از آخرین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دایمی این نیرو بازدید کردند.

رونمایی از موشک هایپرسونیک «فتاح ۲»و سامانه پدافندی متحرک «مهران»

در این نمایشگاه که شامل بخش‌های موشکی، پهپادی، پدافندی و فضایی بود، دستاوردهای جدید و به‌روز شده دانشمندان و متخصصان جوان نیروی هوافضای سپاه پاسداران تحت عنوان «از ایده تا محصولِ تمام ایرانی» به نمایش گذاشته شده بود.

روایتی از «شاهکار دفاعی کشور» در ۴۵ سال

همزمان با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در این نمایشگاه، از موشک کروز هایپرسونیک «فتاح ۲» نیز رونمایی شد. فتاح ۲ موشک هایپرسونیک (ابرفراصوت) با قابلیت گلاید است که در دسته تسلیحات هایپرسونیک HGV دسته‌بندی می‌شود.

موشک «خرمشهر»

موشک «خرمشهر» یکی از آخرین دستاورد موشکی رونمایی شده جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشک‌های بالستیک است. این موشک که در رژه ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۹۶ رونمایی شد، ظاهری متفاوت‌تر از دیگر موشک‌های ایرانی دارد و اطلاعات زیادی از ابعاد فنی آن منتشر نشده است. برد این موشک ۲۰۰۰ کیلومتر و قابلیت حمل چند سرجنگی را تا وزن ۱۸۰۰ کیلوگرم دارد که قدرت تخریب آن را چندین برابر بیشتر از موشک‌های دیگر می‌سازد.

به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، ابعاد کوچک‌تر این موشک قابلیت استفاده تاکتیکی از آن را فراهم می‌آورد.

فناوری موشکی سپاه تکمیل شد/ «خیبر شکن» چابک و تاکتیکی است

توضیح تصویر بالا: رونمایی از موشک خرمشهر در رژه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶

موشک «سجیل»

سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران است که با بهره گیری از موتوری دو مرحله‌ای، قادر به انهدام اهداف در برد ۲۰۰۰ کیلومتری است. تا پیش از رونمایی از موشک خرمشهر، سجیل پیشرفته‌ترین موشک ساخت ایران به حساب می‌آمد چراکه با بهره گیری از سوخت جامد، توانایی حمل سرجنگی به وزن ۶۵۰ کیلوگرم را داشت. سرعت بالای موشک در فاز نهایی که قریب به ۱۴ برابر سرعت صوت است، سجیل را در برابر انواع سامانه‌های ضد بالستیکی مصون می‌سازد.

فناوری موشکی سپاه تکمیل شد/ «خیبر شکن» چابک و تاکتیکی است

حداکثر برد موشک سجیل ۲۰۰۰ کیلومتر و وزن موشک ۲۳۵۴۰ کیلوگرم که طول آن ۱۸.۲۱ متر و وزن سر جنگی ۶۵۰ کیلوگرم است که از سوخت جامد برخوردار است.

موشک «عماد»

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در سال۱۳۹۴ تست موفقیت آمیز موشک بالستیک «عماد» در شرایط خاص منطقه‌ای و بین‌المللی بود؛ در آستانه محرم حسینی فرزندان ملت بزرگ ایران در وزارت دفاع موشک دوربرد «عماد» نسل جدید موشک‌های بالستیک زمین به زمین جمهوری اسلامی ایران را با موفقیت آزمایش کردند. آزمایش این موشک در شرایطی که آمریکا و هم‌پیمانانش تمرکز اصلی خود را بر محدودیت صنعت موشکی گذاشته بودند، دستاورد مهمی به شمار می‌رفت.‌

فناوری موشکی سپاه تکمیل شد/ «خیبر شکن» چابک و تاکتیکی است

موشک عماد که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت پذیرفته است، نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است؛ که قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده به طور کامل منهدم کند.

طراحی، ساخت و آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر یک جهش فناورانه و عملیاتی در این حوزه راهبردی به شمار می‌رود. البته تست این موشک در شرایطی اتفاق افتاد که غربی‌ها گمان می‌کردند جمهوری اسلامی ایران از توسعه توان موشکی خود دست بر می‌دارد، اما تست عماد تمام این رویاها را از بین برد.

موشک «قدر F»

موشک بالستیک و دوربرد قدرF با برد ۲۰۰۰ کیلومتر از نوع سوخت مایع است که با سرجنگی های مختلف بارشی و شدید الانفجار قابلیت انهدام اهداف را با دقت زیاد تا برد ۲۰۰۰ کیلومتر دارد.

در اسفندماه ۱۳۹۴ و در جریان برگزاری رزمایش موشکی «اقتدار ولایت» دو فروند موشک قدر از نوع قدرF و قدرH از ارتفاعات البرز شرقی به سوی اهدافی در سواحل مکران شلیک شد که روی موشک قدرF شعار معروف «اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود» به زبان عبری نوشته شده بود.

برد موشک قدر-F حدود ۲ هزار کیلومتر با وزن ۱۷۴۵۸ کیلوگرم و وزن سر جنگی ۶۴۰ کیلوگرمی دارد.

فناوری موشکی سپاه تکمیل شد/ «خیبر شکن» چابک و تاکتیکی است

توضیح تصویر بالا: شلیک موشک قدر-F از ارتفاعات البرز شرقی

پهپاد «آرش ۲»

پهپاد «آرش ۲» یکی از پهپادهای ایرانی با برد ۲۰۰۰ کیلومتری است که توسط متخصصان ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و تولید شده است.

سلطه سیمرغ‌ها بر آسمان/ایران چگونه «قدرت پهپادی جهان» شد؟

این پهپاد که از یک موتور پیستونی بهره می‌برد بدنه‌ای استوانه‌ای شکل با یک تیل عمودی دارد و دو بال آن در انتهای بدنه قرار گرفته‌اند. پهپاد آرش از روش پرتاب به‌وسیله «جیتو» استفاده می‌کند و همین امر آن را بی‌نیاز از باند برای پرواز کرده است.

به این ترتیب پهپاد آرش قادر است از انواع پرتابگرهای متحرک به سمت اهداف به پرواز درآید و این موضوع آن را به یک پهپاد راهکنشی با قابلیت تحرک بالا مبدل می‌سازد که به بهره‌برداران آن امکان بکارگیری از آن در محیط‌های مختلف جغرافیایی را می‌دهد.

مشخصات کلی پهپاد انتحاری آرش -۲:

طول: ~ ۴.۵ متر
طول بال‌ها: ~ ۴ متر
سقف سرویس: ۳۶۵۷ متر
موتور: MD۵۵۰ یا MDSO-۴-۵۲۰ طوفان با قدرت ۵۰ اسب بخار
حداکثر سرعت: ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت
برد: ۲۰۰۰ کیلومتر
وزن: ~ ۲۰۰ کیلوگرم

کرار متنوع‌ترین پهپاد ایرانی

پهپاد کرار ساخت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) به طور رسمی در روز صنعت دفاعی در سال ۱۳۸۹ رونمایی شد. دو مأموریت اصلی این پهپاد در آن زمان، استفاده به عنوان هدف پرنده برای آزمایش سامانه‌های راداری و پدافندی و اجرای عملیات بمباران هوایی عنوان شد. تا امروز ۴ نسل از پهپاد کرار معرفی شده است که تفاوت‌های مختصری در ابعاد و مشخصات پروازی اما مأموریت‌های متنوع دارند. همه انواع پهپاد کرار با استفاده از پرتابگر ریلی و شتاب دهنده سوخت جامد پرتاب شده و شیوه فرود آنها نیز با چتر و کیسه هوا است.

سلطه سیمرغ‌ها بر آسمان/ایران چگونه «قدرت پهپادی جهان» شد؟

پهپاد انتحاری «کرار»

پهپاد انتحاری کرار به عنوان جدیدترین عضو خانواده این پهپاد پرکاربرد ایرانی در رزمایش پدافند هوایی سال ۱۳۹۸ معرفی شد. هدف از توسعه این نمونه، اجرای عملیات تندخیز (اسکرامبل) به منظور مقابله با اهداف هوایی مهاجم بیان شده است.

طول ۳.۷۵، دهانه بال ۳.۱ و ارتفاع ۱.۵ متر و بیشینه وزن برخاست ۷۵۰ کیلوگرم با قابلیت حمل محموله ۲۵۰ کیلوگرمی از ویژگی‌های پهپاد کرار -۳ است. این نمونه به سقف پرواز ۳۵۰۰۰ پا معادل ۱۰۶۷۰ متر، سرعت نهایی ۷۰۰ و سرعت پیمایشی ۶۵۰ کیلومتر بر ساعت دست یافته و مداومت پروازی ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه دارد. در این نمونه از موتور جت طلوع -۴ با سوخت JP-۴ استفاده شده و جنس بدنه نیز عمدتاً از آلومینیوم است.

برای سایر نمونه‌های کرار قابلیت پرواز تا ارتفاع ۴۰۰۰۰ پا معادل ۱۲۲۰۰ متر و سرعت نهایی ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت ذکر شده است. پهپادهای کرار در صورت پرواز با ارتباط مستقیم با ایستگاه مبدأ تا برد ۲۰۰ کیلومتر (کرار -۳) و در صورت پرواز برنامه‌ریزی شده خودکار بدون نیاز به ارتباط دایم با ایستگاه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر برد دارد.

با افزوده شدن سامانه‌های ناوبری متفاوت و نیز یک جستجوگر اپتیکی به نوک دماغه و البته خط امن داده بین پهپاد و ایستگاه‌های فرماندهی پدافند هوایی، کرار انتحاری این قابلیت را پیدا کرده است تا به صورت خودکار از محل ذخیره خود که می‌تواند هر نقطه‌ای در کشور باشد به پرواز در آمده و با دریافت مستقیم اطلاعات هدف، با بهینه‌ترین مسیر اوج گیری، به سمت آن حرکت کند. کرار انتحاری با اصابت مستقیم یا نزدیک شدن تا فاصله مناسب از هدف، عمل انفجار سرجنگی را به انجام می‌رساند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۲:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  13 0
  یکی از این موشکها را رستم شلیک کرد
 • سیدمحمدمهدی US ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  42 0
  ما شاء الله و لا حول و لا قوت الا با الله العلی العظیم . خدایا شکرت. ... .
 • IR ۰۲:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  37 1
  این رویا و آرزوی من بود که ایران روزی جواب سگ هار صهیونیسم را بدهد.
 • US ۰۲:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  2 17
  دو مقام آمریکایی تایید کرده‌اند که ارتش این کشور توانسته است چند پهپاد سپاه پاسداران را که به سوی اسرائيل شلیک شده بود، سرنگون کند.
  • محمد IR ۰۳:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   8 2
   آفرررررین 🥴
  • IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   13 3
   بله یک میلیارد دلار هم هزینه آن شده
  • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   4 0
   کل مساحت فلسطین ۳۰ هزار کیلومتر مربعه -وجب به وجبش رو سامانه پدافندی کاشته بودند
  • ارشک IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   5 0
   سه تا مقام امریکایی هم به خاطر دروغ اون دوتا مقام تا صبح گریه کردند.خخخ
 • فانوس IR ۰۳:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  23 2
  یاد مرحوم مغروق استخر افتادم که میگفت دنیای فردا دنیای گفتگوست نه موشک چقدر مملکت خودشو دوست داشت
  • IR ۰۴:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   0 6
   تعداد زیادی از مردم هم هواداران شدنها. یادت که نرفته؟
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   4 0
   میشه موشک داشت و گفتگو کرد. دم سپاه گرم
  • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   0 0
   مردم؟!!
 • AU ۰۴:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  32 3
  درود بر سردار حاجی زاده قهرمان و شجاع در سپاهی
  • ارزیابی PL ۰۵:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   33 27
   چطور اینجا حمله اکراین به سه پایگاه روسیه رو ناموفق ارزیابی میکنین به علت رهگیری موشکهاشون ولی شما با حمله 500 موشک و پهپاد به اسراییل با 0 کشته و 1 زخمی و 99 درصد موشکهاتون گوش فلک رو کر کردین و تلویزیون رو رقاص خانه کردین.فک نمیکنید یا .... حالم از این بهم میخوره که اول 3 ساعت زودتر پهپاد زدین بعد موشک درصورتیکه میتونستین اول 100 موشک بزنین حداقل کشته بگیرین.ا یه جای کار بویه عین اسد 2 میاد و بزدلی ایا اینطور نیست؟
  • IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   17 4
   ۵:۴۸ کم‌تر زر بزن رودل می‌کنی تو این شرایط میفتی رو دست نتانی یابو!!! با انتشار فیلم اصابت‌ها دیگه انکار کردن فایده‌ای نداره. بیش از نیمی از پرتابه‌ها اصابت کردن در شرایطی که ۱۰ کشور به رژیم غاصب کمک کردن. یعنی بیش از ۲۵۰ اصابت موفق. آیا ۲۵۰ اصابت موفق ۰ کشته و ۱ زخمی داره؟!! گمشو برو که از امشب دوره‌ات گذشته. زیاد حرف بزنی یک موشک می‌زنیم تو سرت بخار شی
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   4 2
   نگا یه بنگی تحلیل نظامی میده داداش فیلما برخورد رو ندیدی؟ خودتو سانسور میکنی؟؟
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   1 1
   درود
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   3 1
   از آلبانی هستین دیگه نوبت شما مزدورها هم میرسه
 • US ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  11 0
  احسنت بر ایران مقتدر
 • CA ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  9 0
  ایران گل کاشت
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  5 0
  کل مساحت فلسطین اشغالی ۳۰ هزار کیلومتر مربع ست -وجب به وجبش رو سامانه پدافندی کاشته بودند غربی ها -پدر سوخته ها
  • ارشک IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   4 0
   ولی فایده ای نداشت.
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 0
  کاش یه موشک هم میزدن تو ایرانخودرو و سایپا تا مردم خوشحال تر میشدن.
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  0 3
  2مدل جنگ داریم-جنگی که یک کشور متجاوز به خاک کشوری حمله کند.جنگی که فقط بین سیاست مداران هست.اسراییل کجا زیر سوال برد موجودیت ایران را؟
  • IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   1 0
   کنسولگری خاک ایرانه...غلط اضافی کرد. جوابشو گرفت.
 • FI ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 0
  احسنت
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 1
  خدارو شکر انتقام گرفتیم
 • محمد IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 0
  عالی ، بسیار عالی، سپاه متشکریم
 • یزدان IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  0 4
  نتیجه چی ؟هیچ پوچ
 • رضا IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 0
  داش حسن و داش ظریف می گفتن زبان دنیا موشک نیست. کجایید اخوی ها ؟
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 0
  چرا از موشک های رادار گریز فتاح استفاده‌ نشده‌
  • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   0 1
   چون وجود خارجی نداره
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 0
  احسنت بر دلاورمردان ایران زمین
 • محمود سلطانی IR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  0 0
  سلام موقعیت خوبی است برای افرادی که تابحال بانظام و کشورواب وخاک میانه خوبی نداشتن ا رسانه ها پیشرفت موشکی را می گفتند دروغه حالا دیدید بیاید همه ایرانیها متحد باهم پشت ولایت فقیه محکم باشیم درتمام بخش ها پیشرفت کردیم مانده اقتصاد آنهم مثل تهرانی مقدم یکی پیدا می شود انشاالله درست می شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس