کد خبر 1592007
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۰
کودکان کار

سخنگوی شهرداری تهران درخصوص ساماندهی کودکان کار با ملیت‌های متفاوت گفت: تلاش می‌کنیم وظیفه خودمان را به نحو صحیح انجام دهیم و ملیت این کودکان نیز برایمان اهمیتی ندارد.

به گزارش مشرق، عبدالمطهر محمدخانی درخصوص برنامه های شهرداری تهران در زمینه ساماندهی کودکان کار فزود: در موضوع کودکان کار چیزی که اهمیت دارد بحث حفظ هویت این کودکان است که باید با دقت و جدیت مورد نظر قراربگیرد. ابتدا باید شناسایی این افراد به درستی صورت گرفته و سپس بحث جمع آوری این کودکان مطرح می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد کودکان کار در تهران اتباع هستند افزود: اولویت اول برقراری ارتباط با خانواده این کودکان و آگاه‌سازی‌ و آموزش دادن به آن‌هاست تا نسبت به حق و حقوق خود و کودکانشان مطلع شوند. این اقدام مطلوب‌تر از این است که کودک را از خانواده جدا کنیم.

محمدخانی با بیان اینکه مددکاران اجتماعی فعال در این زمینه اقدامات مفیدی انجام داده‌اند یادآور شد: مددکاران به خانه این کودکان رفته‌ و با خانواده‌ها گفت‌وگو کرده‌اند. همچنین با ارائه بسته‌های آموزشی تلاش کرده‌اند به کودکان کار و خانواده‌ها آگاهی لازم را بدهند.

حمایت شهرداری از کودکان کار با ابزار و افراد متخصص

رییس مرکز ارتباطات و اموربین‌الملل شهرداری تهران با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از خانواده‌ها در حال سوءاستفاده از کودکان هستند، تاکید کرد: تذکرهای لازم درخصوص برقراری ارتباط در محیطی امن با خانواده‌های کودکان کار داده شده است. البته ارتباط با خود کودک نیز از اهمیت بسیاری برخوردار اس ت چراکه باید با این کودکان ارتباط درست و عمیقی ایجاد شود. ‌در این حوزه از مددکاران حرفه‌ای کمک گرفتیم.

وی در ادامه اضافه کرد: خودروهایی با طراحی مخصوص کودکان طراحی شده و وسایل بازی نیز در این خودروها قرار داده شده است. ما برای جمع آوری دنبال هیچ کودکی نمی‌دویم، پلیسی هم در کار نیست و کودک را به زور جذب نمی‌کنیم بلکه مددکاران با آن‌ها دوست می‌شوند. این موضوع را باید به‌عنوان مهم‌ترین تفاوت طرح اخیر نسبت به طرح‌های پیشین است.

به گفته محمدخانی بسته‌های آموزشی برای این کودکان تهیه شده و اجباری برای رفتن به مدرسه این کودکان قرار نمی‌دهیم بلکه در همان مدت کوتاهی که این کودکان به ما مراجعه می‌کنند، بسته آموزشی به آنها می‌دهیم تا با درس ارتباط برقرار کنند و در نهایت به مدارس پویاشهر هدایت شوند.

حمایت شهرداری از کودکان کار با ابزار و افراد متخصص

سخنگوی شهرداری تهران درباره تامین مالی خانواده‌های کودکان کار برای جلوگیری از کار این افراد خاطرنشان کرد: در این رابطه با کمک کمیته امداد و بهزیستی حداقلی از تأمین مالی خانواده در حال انجام است تا خانواده این کودکان بهانه‌ای برای فرستادن کودکانشان به سر کار نداشته باشند.

وی با بیان اینکه تفکیکی میان قشرهای مختلف کودکان کار قائل نیستیم تصریح کرد: تلاش می‌کنیم وظیفه خودمان را به نحو صحیح انجام دهیم وملیت این کودکان نیز برایمان اهمیتی ندارد. البته با توجه به اینکه در بحث اتباع نیز مسیر ارتباط با خانواده این کودکان را پیگیری می‌کنیم، اگر کودک یک خانواده وارد بحث‌های مجرمانه شده باشد، این بحث‌های قضایی و پلیسی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس