کد خبر 1551814
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
ثابتی

در روزهای گذشته «پرویز ثابتی» امنیتی‌ترین چهره ساواک در پنج قسمت مستند در شبکه «من و تو» ظاهر شد. مهمترین پرسشی که می‌تواند مطرح شود این است که، ثابتی نشسته در مرکز و محور، دنبال چیست؟

به گزارش مشرق، «پرویز ثابتی» از چهره‌های امنیتی تاریخ معاصر ایران و شاید بتوان او را بانک اسرار حکومت پهلوی دانست که این روزها با حضور در شبکه «من و تو» بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است؛ شخصیتی که خیلی زود در ساواک توانست حتی از روسای خود در سازمان اطلاعات و امنیت کشور مشهورتر شود. ثابتی که به گفته «حسین فردوست»، «جاه‌طلب و بلندپرواز» بود تا روزهای پایانی حکومت پهلوی ماموریت داشت مخالفان را سرجایشان بنشاند اما برکنار شد تا به گفته خودش به نقل از «امیرعباس هویدا» با این برکناری نشان داده شود «شاه دیگر اراده ماندن ندارد».

در روزهای گذشته شبکه «من و تو» پنج قسمت مستند از صحبت‌های پرویز ثابتی پخش کرده است. در ادامه تلاش شده به بررسی محتوای برخی از صحبت‌های او پرداخته شود.

ثابتی؛ یک چهره با دو هدف!

حالا اما وضعیت کاملاً متفاوت شده؛ ثابتی که در دهه ۴۰ و ۵۰ مقابل دوربین می‌نشست و چشم در چشم مخاطب به عنوان یک «مقام امنیتی» از سرکوب مخالفان می‌گفت تا نشان دهد ساواک چه دستگاه مخوفی است که حتی به رئیس خود هم رحم نمی‌کند، امروز بار دیگر در مقابل دوربین نشسته اما هدفی کاملاً متفاوت دارد.

ثابتی که در ساواک برای خود نامی دست و پا کرده بود، در تلویزیون ملی حاضر می‌شد و با افتخار، از شنود تماس‌ها، رصد افراد، صحنه‌سازی‌ها و ترور «تیمور بختیار» نخستین رئیس ساواک در عراق پرده برمی‌داشت؛ حالا بعد از سال‌ها زندگی مخفی، بار دیگر مقابل دوربین آمده تا همه رعب و وحشتی که مخاطب از «مقام امنیتی» داشت، از حافظه تاریخ پاک کند.

ما در مقابل دوربین «من و تو»، چشمانی مات را به نظاره نشسته‌ایم که هر دم از ثبات ثابتی می‌گوید؛ فردی که آنچنان مخالفان را از میان برمی‌داشت که انگار آنان خس‌وخاشاکی بودند که به حکم تاریخ، باید از صحنه روزگار محو می‌شدند. این‌بار این مقام امنیتی هر چه ماهرانه‌تر، در پی آن است تا دستگاه مخوفی همچون ساواک را چنان تطهیر کند که انگار «نه خانی آمده است و نه خانی رفته».

ثابتی در جای جای مصاحبه‌اش، بارها تاکید می‌کند که شکنجه به آن صورت که همه از آن می‌گویند وجود نداشت اما کدام عقل سلیم می‌تواند چنین گفته‌هایی را باور کند؟ اگر مخاطب، چند نفر همچون عزت‌الله شاهی، احمد احمد و ... را دیده یا چند صفحه از خاطرات این زندانیان را ورق زده یا حتی چند عکس از زندان‌ها را دیده باشد، به راحتی می‌تواند بداند که حقیقت چیست؟

ثابتی که در ساواک برای خود نامی دست و پا کرد، در تلویزیون ملی حاضر می‌شد و با افتخار از شنود تماس‌ها، رصد افراد، صحنه‌سازی‌ها و ترور «تیمور بختیار» نخستین رئیس ساواک در عراق پرده برمی‌داشت، حالا بعد از سال‌ها زندگی مخفی بار دیگر مقابل دوربین آمده تا همه رعب و وحشتی که مخاطب از «مقام امنیتی» داشت، از حافظه تاریخ پاک کند«عزت الله شاهی» از زندانیان سیاسی حکومت پهلوی در خاطراتش می‌گوید: «به طرز وحشیانه و غیرقابل باوری با متهم رفتار می‌کردند. طوری که آدم یقین می‌کرد این بازجوها و شکنجه‌گران بیماری سادیسم دارند ... بار دومی که مرا به کمیته مشترک آوردند حدود دو ماه و نیم روی تخت، مصلوب کردند و از آپلو برای به حرف درآوردنم استفاده کردند». حتی «بهمن نادرپور» معروف به تهرانی که خودش از عوامل ساواک بود، در اعترافاتش گفته: «هیچ‌کس نمی‌تواند درد شکنجه را بفهمد، فقط یک حرف از شکنجه می‌شنوند ولی ما از شمر بدتر کردیم. شمر در مقابله با امام حسین (ع) یک نیروی نابرابر بودند ولی ایستادند روبروی هم اما در ساواک چه کار کردند؟ دست و پا را بستند، چشم را بستند و بعد کشتند. شما نمی‌توانید درک کنید هیچ‌کس نمی‌تواند درک کند، مگر آنکه کسی آنجا بوده باشد، ببیند و بفهمد چه کرده ... واقعیت‌ها را باید بگویم». حالا تصمیم با خود مخاطب است که حقیقت چیست و هدف کدام است؟

ساواک در چه اموری دخالت می‌کرد؟

ثابتی در مستند «من و تو» در پی آن است تا به مخاطب القا کند ساواک بر حسب وظیفه، کارش را انجام می‌داد و ما وظیفه قانونی خود را رعایت می‌کردیم اما آیا یک دستگاه امنیتی می‌تواند در همه نهادها دخالت کرده، آدم استخدام کند و افراد را در رصد خود داشته باشد؟ چیزی که کارگزاران پهلوی بارها و بارها بر آن اذغان داشته‌اند.

در همین ارتباط «علی امینی» یکی از چهره‌های سیاسی دوره پهلوی که وزیر اقتصاد شد و بعدها با پذیرفتن پست نخست‌وزیری، مجری اصلاحات بود، در گفته‌هایش به نفوذ و سرکوب ساواک اشاره می‌کند و معتقد است، ساواک در همه زمینه‌ها اعمال نفوذ می‌کرد. امینی در خاطراتش گفته است: «سازمان امنیت ... اگر کار خودش را می‌کرد خوب بسیار خوب. اما ایشون دفتر ازدواج و طلاق، معاملات تمام بایستی با اجازه سازمان… خوب این به سازمان امنیت چه ارتباطی داره. خونه حسن را تخلیه کنه ـ زمین یکی را بگیره، هم دادگستری شد هم نمی‌دانم مالیه شد؛ همه این‌ها شد» یا «ابوالحسن ابتهاج» سفیر ایران در فرانسه و رئیس سازمان برنامه و بودجه در خاطراتش می‌گوید: «همین سازمان ساواک، وزرای‌مان عضو بودند، سفرایمان عضو بودند، وظیفه‌شان جاسوسی بود؛ اگر نمی‌کردند نمی‌توانستند بمانند».

حتی «اردشیر زاهدی» سفیر ایران در آمریکا و انگلیس و وزیر امور خارجه حکومت پهلوی نیز در خاطراتش، دخالت‌های ساواک در دستگاه‌های دیگر را مورد نقد قرار می‌دهد و می‌گوید، هنگامی که وزیر امور خارجه بود، «یک لیستی یک دفعه فرستاده بودند؛ چهل و چند نفر، هر کدام (از) این‌ها را بعد مفصل درباره‌اش صحبت می‌کنیم، که این‌ها آدم‌های مظنونی هستند از ساواک. پرت کردم رو سر و کله معاون وزارتخانه و گفتم یک دفعه دیگر از این کارها کردی خودت را بیرون می‌کنم. مردیکه! ساواک چه حق دارد؟ (این‌ها) یا باید یک دلایلی داشته باشند، برای اینکه با یک کسی خوبند یا بدند که نمی‌توانند با ما چیز کنند».

ثابتی از کدام مبارزه با فساد و بی‌عدالتی صحبت می‌کند؟

پرویز ثابتی در مستند من‌وتو می‌گوید، برای مبارزه با فساد و بی‌عدالتی وارد ساواک شد! و در قسمت‌های مختلف به صورت مداوم بر این طبل می‌کوبد که گویی باید فراموش کنیم وقتی نام ثابتی در میان مردم می‌آمد، لرزه بر تن آنها می‌افتاد. اگرچه شاید بتوان گفت در کشور ما نه تاریخ خوانده می‌شود و نه به آن بهایی می‌دهند اما هنوز خیلی زود است که فراموش کنیم، ساواک چه‌ها که نکرد!

پرویز ثابتی در مستندی که در مقابل دوربین «من و تو» قرار گرفته می‌گوید برای مبارزه با فساد و بی‌عدالتی وارد ساواک شد! و در قسمت‌های مختلف به صورت مداوم بر این طبل می‌کوبد که گویی باید فراموش کنیم که وقتی نام ثابتی در میان مردم می‌آمد لرزه بر تن آنها می‌افتادثابتی در هیچ یک از قسمت‌های مستند نمی‌گوید کدام فاسد اقتصادی را رصد کرد، کدام بی‌عدالتی را در جامعه از میان برد، کدام شخصیتی که حق و حقوق ملت را پایمال می‌کرد را به سزای اعمالش رساند؛ بلکه مدام از دستگیری مخالفان سیاسی، دستگیری و سرکوب دانشجویان منتقد، سخن به میان می‌آورد.

ثابتی نمی‌خواهد بگوید فساد و بی‌عدالتی حتی در خود ساواک هم وجود داشت و او حتی نتوانست آن را مهار کند. شاهد این مدعا، گفته ارتشبد «حسن طوفانیان ریاست اداره کل صنایع نظامی و مسئول خرید اقلام نظامی ایران است که می‌گوید: «در سازمان ساواک ما دانش نبود ... سازمان امنیت، غالب رده بالاهایشان دنبال کسب‌وکار بودند».[۶] کاش ثابتی می‌گفت کدام شخصیت‌های ذی‌نفوذی که طشت رسوایی فساد مالی آنها بر همه عیان بود را دستگیر و به سزای اعمالش رساند؟

شاید اشاره به یک مورد از مواردی که در پرونده پرسنلی پرویز ثابتی در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی وجود دارد، خالی از فایده نباشد. نام پرویز ثابتی در یک فقره سوءاستفاده مالی (دریافت زمین از اوقاف و فروش به مبلغ یک میلیون ریال) به میان آمد و حتی در پرونده پرسنلی او نیز درج شده است.

در نامه فردی به نام «محمد حسینی» به تیمسار «حسین فردوست» رئیس دفتر مخصوص محمدرضاشاه آمده است: «چندی قبل رونوشت اعلام جرمی که بر علیه نصیرالدین عصار رئیس سازمان اوقاف سفارشی دو قبضه به شماره ۷۳۳۲۷ به دادستان دیوان کیفر داده بودم، خدمت جنابعالی تقدیم گردید و همانطور که انتظار می‌رفت طبق دستور، ماموری به نام آقای حسینی جهت رسیدگی اعزام شد. مامور مذکور به پیروی از اصل کلی تحت تاثر تطمیع پول و زمین و سایر وعده‌های عصار قرار نگرفت ولی از طرف آقای پرویز ثابتی مدیرکل سازمان امنیت که نامش در اعلام جرم مذکور آورده شده بود و زمینی از اوقاف دریافت نموده و به مبلغ یک میلیون ریال فروخته بود تحت فشار قرار گرفت تا جایی که اجازه اتمام رسیدگی به کارهایش را به او ندادند و در وسط کار بدون اخذ نتیجه مطلوب احضارش کردند…».

تخریب همه، تطهیر ساواک!

ثابتی از همان ابتدای قسمت اول مستند شروع می‌کند حمله کردن به افراد دیگر و به موافق و مخالف رحم نمی‌کند. او برای اینکه خود و ساواک را تطهیر کند بیشتر کارگزاران و نزدیکان دربار پهلوی را فاسد می‌داند. ثابتی به «عبدالکریم ایادی، «امیرهوشنگ دولو»، «حسین فردوست» و برخی از افراد دیگر حمله می‌کند و حتی فردوست رئیس سازمان بازرسی شاهنشاهی را «فسیل و بی فایده» می‌داند.

ثابتی از همان ابتدای قسمت اول مستند شروع می‌کند حمله کردن به افراد دیگر و به موافق و مخالف رحم نمی‌کند. او برای اینکه خود و ساواک را تطهیر کند بیشتر کارگزاران و نزدیکان دربار پهلوی را فاسد می‌داند

پرویز ثابتی به گونه‌ای صحبت می‌کند که به مخاطب القا کند همه دستگاه‌های حکومت کارهای اشتباهی انجام می‌دادند و فقط ساواک بود که وظیفه خودش را به خوبی انجام می‌داد و دلسوز این کشور بود! در همین ارتباط به تلویزیون ملی ایران و رئیس آن یعنی «رضا قطبی» که پسر دایی «فرح دیبا» هم بود، حمله می‌کند و می‌گوید، قطبی افرادی می‌آورد آنجا فیلم تهیه می‌کردند که جنبه تحریک‌آمیز حتی چریکی داشت.

ثابتی وقتی اینگونه با کارگزاران حکومت برخورد می‌کند و از آنها صحبت به میان می‌آورد اینکه در مورد مخالفان چه چیزهایی بگوید ناگفته پیداست. او هر کسی که در تیررس سخنانش قرار می‌گیرد با هرگونه کلماتی خطاب می‌کند. در همین ارتباط به «غلامحسین ساعدی» انگ فساد اخلاقی می‌زند؛ «رضا براهنی» را مجنون و دروغگو خطاب می‌کند و می‌گوید چون این آدم داستان‌نویس بود این داستان‌های شکنجه را خودش ساخته است.

جمع‌بندی

نتیجه اینکه، ثابتی در همه پنج قسمت مستند به دنبال قهرمان‌سازی از ساواک است؛ همه از نظر او اشتباه عمل می‌کردند؛ فاسد بودند؛ بی‌عدالتی می‌کردند؛ فقط او و سازمان ساواک به دنبال خدمت به مردم بودند!

به نوشته «بهزاد کریمی»، ثابتی در این مستند «هر هم‌پالکی ریز و درشت‌اش را زیرکانه‌ زیر علامت سئوال می‌برد تا با جلوه‌دادن خود در موقعیت کارسازتر و برتر از بقیه، قد به راس ساواک کشد و نشان دهد شایسته‌ترین «مقام امنیتی» ساواک کسی نبوده جز خود او. سپهبد بختیار را خانی هالو به نمایش می‌نهد؛ سرلشکر پاکروان را نرم رفتاری که به درد ساواک نخورد؛ ارتشبد نصیری کله پوکی به‌کلی خالی از ذهن، ارتشبد فردوست نه بیش از یک مدیر کاغذی بوروکرات و سپهبد مقدم هم فردی جبون و ریسک‌گریز که لیاقت ریاست بر ساواک نداشت».

ثابتی از همه شکنجه‌هایی که اعمال می‌کرد، می‌گذرد و خود را بی‌خبر از همه چیز نشان می‌دهد. در صورتی که اگر کمی به تاریخ رجوع کرده باشیم می‌دانیم اقدامات ظالمانه و ضد حقوق بشری ساواک در دهه ۵۰ از حد و حصر گذشته بود آنچنان که ثابتی در مستند بیان می‌کند او از نظارت سازمان‌های بین‌المللی بر زندان‌های ایران هراس داشت و حتی آغاز بحران رژیم پهلوی را از زمانی می‌داند که به ناظران صلیب سرخ اجازه بازدید از زندان‌های ایران داده شد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  25 5
  خدایش لعنت کناد
  • دیده بان ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   18 4
   ببخشید اشتباه روی منفی کلیک کردم. لعنت الله علیه. مطمئنم به زودی با جدش شمربن ذی الجوشن مهشور خواهد شد. هرچند مطمئنم شمر هم از این بی شرف تبری خواهد جست.
  • ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   11 1
   شنیدین میگن «بدهکار رو که رو بدی طلبکار می‌شه»؟ پرویز ثابتی حکمش اعدام بود و باید قبل از شکنجه‌گرهای زیردستش مثل بهمن نادری‌پور معروف به «تهرانی» و فریدون توانگری معروف به «آرش» همون سال۵۸ اعدام میشد. این گنده لات شکنجه‌گرهای ساواک ۴۴ساله داره از دست عدالت فرار میکنه و اغتشاشات پارسال باعث شد جرأت پیدا کنه و از سوراخ موش بیرون بیاد.حالا فرصت خوبیه به سزای جنایات ننگینش برسه و طعم عدالت رو بعد از سالها فرار بچشه. .
 • ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  13 2
  پرویز ثابتی یعنی مگسی که یه جا ثابت نشسته و نمی پره خخخ پانویس : به غضنفر گفتند مگس به انگلیسی چی میشه ؟ گفت پرویز(چون پر داره و ویز ویز می کنه)
 • علی ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  12 3
  اخر زمان که میگن یعنی این یارو یه عمر مردم رو شکنجه کرده حالا تو پیر شدنش هم... اومده برای شیطان نقش جدیدی بازی کنه اونایی که زیر پست این اقا شکنجه شده اند این دنیا وان دنیا راحتش نمیذارن
  • ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   9 0
   اون دنیا دست همه رو میشه. چه پرویز ثابتی چه من چه شما.
  • ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   3 0
   اگر چند وقت دیگر ادعای مقام قدسی برای ایشان کردند، تعجب نکنید.
 • ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  12 1
  لعنت الله علی القوم الظالمین.
 • ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  13 3
  سوال درست‌تر اینه که منوتو به دنبال چیست
 • ناشناس ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  13 2
  شبکه مزدور و کثیف منو تو یک جلاد فسیل را میخواد تطهیر کنه مثل اینکه بخواهند ریس اردوگاههای کار اجباری المان نازی را تطهیر کنند
 • ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  12 1
  چرا فردی خشن وجنایت کاری مثل پرویز ثابتی هنوز نفس می کشد وبه‌ سزای اعمال ننگینش نرسيده
 • ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  5 2
  ایرانی جماعت جوربزه داشت تا حالا ترورش کرده بود.روح
  • ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   1 0
   هنوز آلبانی موندی یا بالاخره رسیدی به کانادا. جمهوری اسلامی مرام شما تروریستها را ندارد!
 • بختیاری ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  12 3
  کشوری که از نخست وزیر بگیر تا رئیس و وکیل و وزیر بهایی بودند و نوکر انگلیس و اسراییل بهتر از این شخص هم پیدا نمیشد برای پست شکنجه گری و غارتگری. تشکیلات مافیایی گانگستری بگیم بهتره تا دولت شاهنشاه آریامهری. پدر خدابیامرز ما یک کارگر معمولی شرکت نفتی بود چون نمی‌خواست رشوه بده تا آخر بازنشستگی در همون رتبه ماند و بقیه با رشوه دادن گریت یا درجه میگرفتن.
 • منتقد گمنام ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 1
  الیاکازان متهم به همکاری در دوران مک کارتی و لو دادن همکارانش بود آنوقت علی حمید میگوید با او برخورد شد !
 • محمودسلمانی ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  18 2
  دشنه و حرمله و تیر، پر از هلهله است.. شب پُر ازحرمله است شب پر از حرمله است حرملستان شده عالم،زستم، زلزله است شب پر ازحرمله است شب پر از حرمله است خیل کودک کش شیطان به فلسطین یله است شب پر از حرمله است بشنو این اسب ظهور است که در هروله است شب پر از حرمله است.. شب پر از حرمله است
 • محمودسلمانی ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  6 2
  دشنه و حرمله و تیر، پر از هلهله است.. شب پُر ازحرمله است شب پر از حرمله است حرملستان شده عالم،زستم، زلزله است شب پر ازحرمله است شب پر از حرمله است خیل کودک کش شیطان به فلسطین یله است شب پر از حرمله است بشنو این اسب ظهور است که در هروله است شب پر از حرمله است.. شب پر از حرمله است
 • ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 1
  آخی، بمیرم
 • ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  6 1
  گفت: این سفید نمایی از جلا. د شکن. جه گر برای چیست؟ گفتم: سفید نمایی جلا. د نیست؛ سفید نمایی «جلا. دی» است
 • ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  5 2
  ثابتى غلط كرده و چرندياتى بافته و دروغهائى سر هم كرده و شعور ايرانى هاى وطن پرست و انقلابى را مثلا بزعم خود خواسته بسخره بگيرد
 • حمیدرضا ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 2
  *** خبر با عنوان ثابتی بدنبال چیست ؟؟ ... از دیگر تفاوت های حوزه نظامی و حوزه امنیت و اطلاعات __ جذابیت ‌‌‌و پر طرفدار بودن اقدامات اطلاعاتی و امنیت بسبب پنهان بودن و مخفی کاری و غیر قابل پیش بینی بودن است .. مثال قابل استنادی مانند مجموعه های مامور 007 با نام جمز باند با بازی های ماندگار شون کانری و یا راجر مور را میتوان نام برد ...... در این بحث اگر یک فیلم در مورد شهدایی مانند حاج مهدی عراقی و آیت الله طالقانی و دیگرانی و از اهالی با اصالت رسانه آقای شریعتمداری تحت نظر ساواک وجود داشت امروز «« مجموعه من و تو و ثابتی شو انجام نمی داد »» . کارشناس ارزشمند خبری مشرق ضمن تشکر از انعکاس این خبر .... تحلیل ی که بتوان از این مستند ۵ قسمت عنوان داشت این است ... «« برنامه اشاره شده و مهره موساد در امنیت زمان پهلوی کاملا در هدفی مشخص از ثابتی برای اهداف دیگری برای حال و آینده استفاده می کند تاریخ جنایت ساواک را با او که در آخر عمر خود می باشد سند سازی می کند و در آینده __ بدون او همان راه برنامه ای خود را ادامه می دهد ... از دلایل این بحث میتوان به -- کلام نتانیاهو در ۵ سال گذشته که در انعکاس اخبار رسانه های متعهد انعکاس داشته است اشاره نمود .. نتانیاهو گفته است اقدامات و عملکرد موساد در جهان دارای جذابیت و دنبال کننده می باشد .. در پاسخ با این مستند ۵ قسمتی میتوان به یکی از ماندگاران مبارزه و مقاومت که کابوس و هدفی بزرگ او را نامیدند اشاره نمود «« شهید اندرزگو »» ... اگر در قسمتی از این مستند 5 قسمت از ثابتی در مورد آن شهید معظم پرسیده میشد .. شاید کفه ترازو 5 قسمت و مجری و شخص ثابتی در مقابل آن شهید نتیجه ای دیگر داشت ۰۰ به یاد تمام شهدا و سربازان گمنام امام زمان عج --- صلوات ---
 • چهپور ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 1
  باید ثابتی را نابود کرد
 • ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 4
  زنده باد پرویز ثابتی
 • حسن ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  8 0
  باسلام... پرویز ثابتی دنبال چیزی نیست ، شاید دستهای پشت پرده به دنبال مهم جلوه دادن این مهره از نظر جمهوری اسلامی ایران هستند و در ادامه نیز نقشه حذف اورا نیز کشیده اند و در زمان مناسبی که درنتیجه تلاشهای رسانه های بیگانه و نیز همراهی نا خواسته رسانه های داخلی به اندازه کافی مهم جلوه داده شد ، اورا حذف خواهند کرد و مسوولیت آن را به عهده ایران می گذارند. پس لازم است بیشتر محتاط باشیم.
 • احمد ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  6 0
  تاریخ مصرف ثابتی بیش از 4 دهه است گذشته چرا سعی می کنید همچین موجودی را مطرح می کنید؟
 • ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 0
  چرا این سنتند رو ساختن؟ چرا ثابتی این حرفارو میزنه انگیزه چیه . چه سودی داره این حیوان بیاد چهره ساواک رو تطهیر کنه؟
 • ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 0
  مهم اینه که این شروع چه راهی است ؟؟؟
 • ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 3
  وقتی گوش به حرف رهبرحکیم دلسوزت نکنی می‌روی چرندیات من وتو بهایی دروغهای جلاد آنی مثل تابتی راگوش می دی. عاقبت بی دینی وگوش به بیگانه کردن اینه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس