پرونده اورکا /سینما

اغلب بازیگران کشف حجاب کرده با یک محاسبه سیاسی - تاریخی به صحنه سینما با حجاب عرفی بازخواهند گشت تا دوباره فیلمی نظیر اورکا توسط سفارش دهندگان بعدی ساخته شود.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - «اورکا» سومین فیلمی است که پس از «برادران لیلا» و «تفریق» با حضور «ترانه علیدوستی» در مجاری غیررسمی پس منتشر شد. با انتشار این فیلم، یک جریان رسانه‌ای رسمی خاص، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا حواشی و جنجال‌های دو فیلم قبلی، حول ممنوعیت اکران این آثار گسترش پیدا کند تا تصویری سلبی از سازوکار نظارت در حوزه اکران، در افکار عمومی شکل بگیرد.

عملیات روانی رسانه‌ای با واژگانی نظیر «توقیف» و « قاچاق» شدن این آثار، به شکل دقیق و انسجام یافته‌ای در رسانه‌های رسمی داخلی مورد بهره‌برداری قرار گرفت تا تنش‌ها و فشارهای فرهنگی پس از التهابات اجتماعی - سیاسی سال گذشته تشدید شود.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

بخشی از علاقه‌مندان سینما با این چالش مواجه هستند که ترانه علیدوستی که از سن ۱۸ سالگی (سال ۱۳۷۹) تا سال ۱۴۰۰ «حجاب عرفی» روی سرش سنگینی نمی‌کرده چگونه و به صورت ناگهانی در سال ۱۴۰۱ متوجه شده که نباید حجاب «عرفی» را کنار بگذارد.

این پیش‌فرض را باید پذیرفت که شرایط عجیبی بر سینمای ایران حاکم است و افکار عمومی نیازمند شفاف‌سازی رسانه‌ای در مورد اکران و عدم اکران آثار سینمایی هستند و سازمان سینمایی به دلیل عدم بهره‌مندی از یک سازمان روابط عمومی منسجم، توان پاسخ به موقعیت‌ها و موضوعات خاص را دارا نیست.

اما تصمیمات اخیر سازمان سینمایی نشان می‌دهد که گره حل مشکل اکران سه فیلم تفریق، برادران لیلا و اورکا قابل حل بوده است. همزمان، نشانه‌های ملموسی وجود دارد که نشان می‌دهد تمایلی از سوی برخی عوامل این آثار وجود نداشته که معضل اکران عمومی آنان حل شود.

در بررسی سه فیلم مذکور باید این موضوع را در نظر داشت که آثار مذکور با پلت‌فرم‌های خارجی قرارداد بسته‌اند و در تاریخ‌های از پیش تعیین شده‌ای، دراین درگاه‌ها منتشر شدند و استفاده از عنوان «قاچاق» موضوعیت نخواهد داشت.


از سوی دیگر بر اساس اظهارنظرهای مدیران سینمایی به نظر می‌رسد عوامل این سه فیلم، حاضر به پذیرش راه‌حل‌های ارائه شده، برای حل مسئله اکران نبوده‌اند. در حالیکه دو فیلم «عامه‌پسند» (سهیل بیرقی) با حضور فاطمه معتمدآریا و باران کوثری و فیلم «حدود ۸ صبح» (منوچهر هادی) با نقش‌آفرینی حمید فرخ‌نژاد و گیجگاه (عادل تبریزی) هم اکنون در تمامی سینماهای کشور در حال اکران هستند.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر


این موضوع نشان می‌دهد برای نمایش هر فیلمی با هر بازیگری، راه‌حل‌هایی وجود دارد و مسیر گفت‌وگو و تعامل با سازمان سینمایی و وزات ارشاد مسیر یک طرفه‌ای نیست.

مهمترین چالش سینما، مسئله کشف حجاب برخی بازیگران این آثار و لجاجت با مشی حاکمیت، با دستاویزی تحت عنوان «همراهی با مردم» پس از حوادث سال گذشته است.

ابهام سرنوشت برخی از بازیگران سینما موضوع بسیار مهمی در نظر افکار عمومی است و مخاطبان سینما با سئوالات فراوانی مواجه هستند. به عنوان مثال بخشی از علاقه‌مندان سینما با این چالش مواجه هستند که ترانه علیدوستی که از سن ۱۸ سالگی (سال ۱۳۷۹) تا سال ۱۴۰۰ چگونه «حجاب عرفی» مرسوم روی سرش سنگینی نمی‌کرد!؟

چه اتفاقی افتاده که وی به صورت ناگهانی در سال ۱۴۰۱ به نوعی از شناخت دست پیدا کرده که باید حجاب «عرفی» را کنار بگذارد.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

نکته جالب اینجاست که فیلم «اورکا» که ترانه علیدوستی در آن نقش یک زن شناگر واقعی را با عنوان «الهام اصغری» را بازی کرده درباره زنی است که تلاش می‌کنند با پوششی رسمی رکورد شنای آزاد را ثبت کند.

بخش‌هایی از فیلم به این موضوع اختصاص دارد که الهام اصغری(با ایفای نقش ترانه علیدوستی) تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با پوششی کاملتر از شهروندی که در خیابان تردد می‌کند، رکورد شنای خودش را ثبت کند.

بخشی از چالش محتوایی فیلم به این موضوع اختصاص دارد که این بازیگر در طول مسیر قصه فیلم تلاش کرده نظر مسئولان وقت فدراسیون را نسبت به حجاب خود جلب کند و حتی با حجاب کاملتری فعالیت‌های فردی خود را دنبال کند.

«اورکا» از هر منظری صرفا یک فیلم نیست، بلکه صورت وضعیتی است که با تماشای آن و فرامتن بازیگران، به پاسخ بسیاری از ابهامات درباره مشی بازیگرانی کشف حجاب کرده، می‌توان دست یافت و پاسخ سئوالات بسیاری از رفتارهای فرامتنی بازیگران زن سینما را در این فیلم جستجو کرد.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر
نقش الهام‌السادات اصغری را در فیلم اورکا ترانه علیدوستی ایفا می‌کند

الهام‌السادات اصغری کیست؟

فیلم اورکا بر اساس مسیر فعالیت‌های ورزشی الهام اصغری ساخته شده است. این شناگر زن ایرانی موفق به ثبت رکورد جهانی گینس در شنا کردن با دست‌های بسته در دریا شد.

اصغری در سن ۲۶ سالگی با طی مسیر رفت و برگشت ۱۲ کیلومتری منطقه مرزگاه تا چیلک در ساحل شهر نوشهر کنار دریای خزر و در مدت ۵ ساعت حد نصاب جدیدی در رشته آب‌های آزاد ثبت کرد. او با پوششی کامل به مدت ۳ ساعت با دستان بسته پنج کیلومتر و پانصد و هشتاد متر شنا کرد و رکورد این رشته را شکست و آن را در کتاب گینس ثبت کرد.

او سپس در ۲۸ آذر ماه ۹۸ به مدت پنج ساعت و دو دقیقه، با یک دست بسته، ده کیلومتر در دهانه خلیج چابهار شنا کرد و رکورد جهانی گینس را دوباره شکست.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

«اورکا» همچون فیلم قبلی «سحر مصیبی» به موضوع زنان ورزشکار و روایتی از فعالیت‌های ورزشی «الهام اصغری» می‌پردازد. مصیبی پیش از ساخت این فیلم اثری درباره "خواهریان منصوریان" با عنوان «صفر تا سکو» را با دست‌اندرکارانی مشابه ساخت و این فیلم نخستین تجربه سینمایی-داستانی این مستندساز ست که بر اساس زندگی شناگر مشهور ایرانی «الهام‌ السادات اصغری» در دولت دوازدهم{سال ۱۳۹۸ } ساخته شده است.

پروژه هیولاسازی از مدیران زن محجبه

در سکانس نخست فیلم، به صورت نمادین، یکی از مدیران ورزشی حوزه زنان در قاب دوربین جای می‌گیرد. این پرسوناژ جهت‌گیری‌های فیلم را آشکار می‌کند. در سکانس افتتاحیه، نظرآبادی(مهتاب کرامتی) در مقام مدیری ورزشی، از لباس زنان ورزشکار رونمایی می‌کند و این البسه قبل از رونمایی شبیه کفن‌هایی هستند که به صورت نمادین، موقعیت حضور ورزشی زنان توام با حجاب را توصیف می‌کند.

در ادامه با الهام اصغری(ترانه علیدوستی) با نام واقعی‌اش مواجه خواهیم شد. اصغری، مربی شنا توسط همسرش مورد آزار و اذیت خشونت خانگی قرار گرفته و البته دلایل این خشونت خانگی توسط احمد همسر الهام برتماشاگر آشکار نمی‌شود.

روایت فیلم درباره زنی مطلقه است که از یک زندگی پر از خشونت جداشده و ناگهان بدون هیچ مقدمه‌ای او را درمقابل دوربین می‌بینیم که برای حل مسئله افسردگی خود به دریا می‌رود تا خودکشی کند.

او مدتی طولانی در دریا شنا می‌کند و با گذشت زمان متوجه می‌شود که می‌تواند مدتی طولانی را در دریا شنا کند و این موضوع به دغدغه ورزشی‌اش تبدیل می‌شود.

او برای ادامه فعالیت، به فدراسیون‌های ورزشی شنا مراجعه می‌کند، اما با برخورد خشن و غیرقابل انعطاف نظرآبادی مدیر فدراسیون، نمادی از سخت‌گیری‌های حاکمیتی، مواجه می‌شود و نظرآبادی رکورد شنای ۱۲ کیلومتری او در دریا را کذب تلقی می‌کند.

چالش مهم نظرآبادی با «الهام» به دلیل پوشش عرفی است و متقابلا الهام تلاش می‌کند از حیث پوشش این مدیر سخت‌گیر را راضی کند. گزاره‌های نمایشی در فیلم نظیر خشونت خانگی توسط همسر، عدم واگذاری اتاق در هتل به دلیل مجرد بودن، نگاه‌های سخت‌گیرانه در وزارت ورزش نشانه‌های آشکاری است که اورکا را تبدیل به یک فیلم‌ فمنیستی بسیار سطحی و مغرضانه می‌کند.

این فیلم بر اساس زندگی الهام اصغری ساخته شده که در تیتراژ با جزئیات سوابق و موفقیت‌های او به تصویر کشیده می‌شود.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

او پس از این ناکامی به چابهار سفر می‌کند تا رکورد خود را در دریای عمان ثبت کند اما کشت ساحلی با او به مثابه گشت ارشاد برخورد می‌کند و با صدمه زدن به او مانع ادامه فعالیتش می‌شوند.

سال‌هاست دوگانه‌ای استمراری، در اکوسیستم سیاسی - فرهنگی کشور رسوب کرده که می‌توان با تحلیل متن و فرامتن اورکا به صورت نمادین، از آن لایه‌برداری است.

خیز اورکای «اصلاح‌طلبان» و اعتدالیون دربرابر «احمدی‌نژادی»

در تیتراژ نهایی اغلب تولیدات سینمای ایران، چهره‌هایی که در مسیر ساخت یک اثر افراد تاثیرگذاری هستند، بر اساس یک رسم متداول در لیستی با عنوان «باتشکر» ها قرار می‌گیرند. برای ارزیابی فیلم «اورکا» که در پلت‌فرم‌های جهانی منتشر شده، تیتراژ انتهایی فیلم بشدت جلب توجه می‌کند.

با توجه به اینکه فیلم در دولت قبل ساخته شده، لیست مفصلی از چهره‌های دولتی در لیست "باتشکر"های فیلم قرار گرفته‌اند.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

غیر از نام معصومه ابتکار در بخش‌ مهم تیتراژ، "باتشکرها"، نام دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری، سفیر ایران در قطر، دبیرکل ملی المپیک، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. حال پرسش مهم این است که چرا تیم اعتدال- اصلاح‌طلبان» از چنین فیلم هایی حمایت می‌کند؟

چرا اصلاح‌طلبان و اعتدالیون از فیلم «اورکا» حمایت کردند؟

آغاز موفقیت‌های تلاشگرایانه الهام اصغری در اواخر دولت دوم محمود احمدی‌نژاد آغاز شد. دولتی که با شعار " مشکل مردم ما مشکل موی جوان های ماست!؟ " در انتخابات سال 1384 پیروز شد و سخت‌گیری‌های سلیقه‌ای همان دولت ورزشکاری همچون اصغری را در ثبت موفقیت‌هایش ناکام گذاشت.

اصغری فعالیت‌های خود را در دولت حسن روحانی ادامه داد، اما مشمول همان بی‌رحمی ورزشی شد. پرسش اینجاست چرا اعتدالیون به جای توجه به موقعیت این ورزشکار و به رسمیت شناختن موفقیت‌های او ترجیح دادند که ساختن فیلمی سیاه از فعالیت‌های ورزشی او را حمایت کنند!؟

در لیست باتشکرهای فیلم نام «صالحی امیری» به چشم می‌خورد. شخصیتی سیاسی که در همان مقطع، وزیر ارشاد و در دوره‌ای دیگری رئیس ملی کمیته المپیک بوده است.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

تصویر بالا از فیلم نشان می‌دهد که اعتدالیون و اصلاح طلبان همچنان به جای حل صورت مسئله همچنان به دنبال گروکشی سیاسی هستند. طیف «مدیران سیاسی چادری» اعتدالی و اصلاح‌طلب، که نام آنان در تیتراژ فیلم درج شده، برای فاصله گذاری سیاسی میان خودشان و حاکمیت از چنین دستاویزی بهره‌برداری سیاسی کرده‌اند و از تولید چنین اثری حمایت کرده‌اند.

در حالیکه افکار عمومی در تفکیک احزاب سیاسی دچار جزئی نگری در قضاوت نیست، اما سلبریتی‌بازی اصلاح‌طلبانه، برای گروکشی سیاسی به هرس کردن شاخه‌ها منجر نمی‌شود بلکه در بریدن تنه درخت موثر خواهد بود.

نتیجه عدم توجه به حل مشکلات ورزشی «الهام اصغری» در دوران اعتدالیون و حمایت همه جانبه برای ساخت فیلمی سیاه درباره تلاش این شناگر، چه نتایج فرهنگی در پی خواهد شد؟

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر
ترانه علیدوستی و سحر مصیبی در جشنواره سانتاباربای آمریکا

در نخستین نمایش این فیلم در جشنواره سانتا باربارای آمریکا علیدوستی روی فرش قرمز این فیلم در مقابل طیف وسیعی از خبرنگاران خارجی مدعی شد که شنا به طور رسمی برای زنان در ایران ممنوع است. این اظهارنظر با واکنش رئیس فدراسیون شنای بانوان همراه بود و کلی جنجال آفرید.

همانطور که اشاره شد سلبریتی‌ها ابزار همان حزب سیاسی هستند که در این گزارش بدان اشاره شد و اغلب آنان پیروان همین جریان سیاسی هستند و این رابطه با سیاسیون و سلبریتی‌های پیرو آنان یک بازی دوسربرد.

«اورکا» های کشف حجاب کرده به سینما بازخواهند گشت؟! +تصاویر

جریان ساخت فیلم اورکا و بزرگ‌نمایی عدم توجه مسئولان ورزشی به اصغری، به دستاویزی تبدیل شده که می‌تواند با توجه به آن، حواشی سینمای ایران را تحلیل کرد. فرهنگ اصلاح‌طلبی مولف در تابوسازی و تابوشکنی را به صورت ریزبینانه بررسی کرد.

این فرهنگ در دهه شصت با تندروی‌های فرهنگی غیر ضروری طیف گسترده‌ای از تابوها را تولید می‌کند و به فاصله کمتر از دو دهه بعد سعی می‌کند تابوزدایی کند. پیروان این فرهنگ سیاسی دست کمی از مولفانش ندارد. پیروان این مکتب {سلبریتی‌ها} در دولت احمدی‌نژاد، در عین بهره‌مندی مستمر از منافع عمومی، تبدیل به نماد مبارزه سیاسی شدند و در دولت روحانی از "آش با جاش" بهره‌مندتر شدند.

بیشتر بخوانید:

توهین هنرمند حامی روحانی به مردم: منتقدان دولت تن‌پرور هستند+فیلم

در این فرآیند به جهش‌های فردی به واسطه رویکردهای سیاسی باید توجه فراوانی داشت. بازیگر متوسط تلویزیونی مثل امیر جعفری، به واسطه حمایتش از حسن روحانی در انتخابات 1396، تبدیل به بازیگر سینمایی می‌شود. او در مجموعه گفت‌وگوهای تبلیغاتی «تی‌وی‌پلاس» منتقدان روحانی را تن‌پرور توصیف می‌کند.

هومن سیدی که در ابتدای فعالیت، صرفا رویای بازیگرشدن داشته ناگهان تبدیل به کارگردانی می‌شود که فیلمش در دولت فعلی، به عنوان نماینده اسکار معرفی می‌شود وارتقا جایگاه سیدی، ریشه‌اش را باید در اهدای سیمرغش به حسن روحانی جستجو کرد.

عده‌ای به لحاظ کاراکتر هنری - سیاسی که روی تکرار می‌افتند و رسیدن به ایستگاه پایانی را محتمل می‌دانند، دیگر خواندن عقد توسط خاتمی و سید حسن خمینی و عکس سلفی با آنان حیات هنری‌اشان را احیا نمی‌کند و سرنوشتی مثل فرخ‌نژاد، احسان کرمی و بروز ارزجمند پیدا می‌کنند.

علیدوستی و تیم تولید کننده اورکا، با تیم زنان مدیر در دولت قبلی، نرد عشق می‌اندازند و ناگهان با تغییر دولت کمپین زنانه تشکیل می‌دهند، کشف حجاب می‌کنند و بر مواضع غیراصولی خود اصرار دارند.

شاید همه این رفتارها به این دلیل است که در دولت احتمالی بعدی، بهره‌مندتر خواهند بود و با بررسی سوابق نسبت سلبریتی‌ها با دولت‌های دلخواهشان، می‌توان پیش‌بینی کرد که اغلب بازیگران کشف حجاب کرده با یک محاسبه سیاسی - تاریخی به صحنه سینما با حجاب عرفی بازخواهند گشت تا دوباره فیلمی نظیر اورکا توسط سفارش دهندگان بعدی ساخته شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  57 9
  بهمن ۸۸ سازمان های نظر سنجی آمریکا صحت نتیجه انتخابات ۸۸ را تایید کردند کسی خبر دار نشد اینم نتیجه
  • ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
   17 26
   چرا باید صحت انتخابات ایران را سازمان های نظر سنجی آمریکا تعیین کنند؟ چرا باید بیت المال جمهوری اسلامی صرف زندگی نجومی سرمایه های اسرائیل شود؟
  • ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
   21 36
   مهران رجبی خلا بازیگران را پر کرده. الهام چرخنده هم میتواند خلا افسانه بایگان را پر کند
  • ۰۵:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   26 7
   مرگ بر آمریکا و اسراییل و انگلیس و فرانسه و آلمان و کشورهای خائن منطقه و منافقین داخلی و خارجی و کفار و مشرکین و توطئه گران و فتنه گران ...
  • ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   49 1
   بعد از گذشت 45 سال از انقلاب اسلامی ، هنوز یک فیلم کامل از زندگی رسول الله ص در ایران ساخته نشده و تمای چیزی که به عنوان تبلیغ سیره رسول الله ص داریم یک فیلم از مرحوم مصطفی عقاد است و یک فیلم هم از آقای مجید مجیدی که هر دو فاخر هستند ولی هر کدام بخشهائی از کودکی و بعثت و جنگهای پیامبر اکرم ص را مورد توجه قرار داده اند اگر بودجه نداریم پس چرا مجوز ساخت این همه فیلمهای کم محتوا داده میشود !!! چرا؟!!!!!! زندگی و سیره حضرت زهرا س و امیر المومنین علی علیه السلام را کجا نمایش دادیم ؟!!! زندگی امام زین العابدین علیه السلام ، امام محمد باقر علیه السلام ، امام جعفر صادق علیه السلام ، امام موسی کاظم علیه السلام ،امام جواد الائمه علیه السلام ، امام هادی علیه السلام و آن همه تلاش امام حسن عسکری علیه السلام در زنده نگاه داشتن سیره رسول الله ص در حالی که در اسارت حاکمان جبار بنی عباس قرار داشتند و حتی دیدارهای برخی افراد مورد وثوق و نواب خاص با حضرت مهدی موعود عج ، این همه داستان برای ساخت آثاری فاخر و در شان مکتب اهل بیت پیامبر ص وجود دارد اما هیچ کسی را بدون لیاقت و نیت به این وادی راه نمی دهند . من در تمام عمر آرزوی دیدن فیلمی تمام و کمال از زندگی آقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام را داشتم اما دریغ که فقط به لحظات پایانی زندگی دنیائی ایشان پرداخته میشود در صورتیکه عمری مجاهدت و ولایتمداری ایشان در کنار امیر المومنین علی علیه السلام و برادر بزرگوارش امام حسن مجتبی علیه السلام از چشم عموم مردم جهان پنهان مانده است. خداوندا ، اگر این شوق به وصل دیدار مولایم مرا به سوی نور تو نجات میدهد آن را هر ثانیه ، افزون کن تا به مولایم آقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام و در جوار فرزند پاکش حضرت مهدی موعود عج شما را خالصانه بندگی کنم .آمین یا رب العالمین
 • ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  66 6
  یک مشت انگل
  • ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   5 22
   قیاس بنفس خود نکن عزیزم خخخخخخخخخخ
  • ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   16 1
   ... که هنوز با پول بیت المال زندگی نجومی دارند و برای رژیم کودک کش صهیونیستی تبلیغ می کنند.
 • سید مرتضی ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  25 31
  چند سال پیش ده نمکی هشدار داد که پول باد آورده این فساد باعث ساخت فیلم هایی میشه که بر علیه فرهنگ هستش و بر علیه کل نظام اما اون موقع هیچکس توجه نکرد خب باید منابع پولیشون رو دید که از کجا این پولا اومده کی سرمایه گذاره فیلمو جریمه بشه همچنین آپارات وسایل زیادی هست اگر بخوان اما خب چی میشه گفت بودجه فرهنگی زیاد شده اما خروج خاصی نداشته نشون میده مشکل از جای دیگه هستش
 • ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  17 6
  مشکلی نیست مگه اینهمه مدیر نیستن با عملکرد بد ازینجا رفتهو خرابی بار میارن سر از جای دیگه در میارن اونا که تاثیرشون بسیار بیشتر است
 • ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  61 2
  وقتی که با بازیگران ساختار شکن با تعارف و شل و ول برخورد میشه و در مقابل هنجار شکنی و قانون شکنی اونها گاهی احکامی صادر میشه که مایه ی تمسخر قانون میشه ، انتظاری بیشتر از شرایط فعلی نباید داشت . نتیجه ی اجرای شل و ول قانون میشه جامعه ای شل و ول
  • شهروند ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
   12 0
   احسنت . قوه قضائیه در برخورد با جرم مسئولین و آقازاده ها و بازیگران و فوتبالیست ها و امثال اینا خیلی خیلی ضعیف حکم میده و به جای اینکه حکمشون خیلی سنگین تر باشه، شل و ول تره . نتیجش هم شده اینی که می بینید
 • ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  5 29
  اصلاح طلب کجا بود ذات مردم ایران پاشادها دوستی هست ذات مردم ایران اتحاد با یهودیها و جنگ با عربها ست
  • ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   9 2
   ذات مردم ایران نه.فقط ذات بی ناموسها و بی غیرتها اینجوریه
  • ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   2 1
   این ذات اصلاح طلب هاست نه مردم ایران.
 • ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  45 7
  این طرفداران بی حجابی غلط میکنند بیایند روی کار
 • ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  31 0
  یعنی واقعا فکر می کنید ذائقه امروز افرادی که فیلم سینمایی می بینند تفکر سیاسی و مذهبی است؟/ فقط طنز مسخره و تمسخر و فوق العاده زرد و ضایع و تباه و خالی از هر تفکری
 • ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  42 6
  رئیسی و رفقا سلطان مدیریت فرهنگی کشور. رئیسی مچکریم
  • ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   31 38
   مگه کمپ آلبانی رو تعطیل نکردن؟ پس تو از کدوم خرابشده ای داری پست میزاری؟
  • ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   4 0
   این کمپ آلبانی رو از شما کله کدوها بگیرن خدایی چی دارین برای گفتن؟ شما عرزشی هارو تو بسیج و مسجدو کلاسهاتون از روهم کپی میزنن که اینقدر در بی عقلی و بی سوادی و دگمی شبیه همین؟
 • ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  56 1
  والا بعید نیست از شما. قاتلان بسیجی‌ های دلاور رو محاکمه وقت نمی‌کنید اینها که هیچه در برابرش
 • ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  58 3
  بزرگترین مشکل این کشور که در مورد حجاب هم همین است این است که هزینه قانون شکنی و دعوت به قانون شکنی در ایران آنقدر کم و ناچیز است که حتی برای قانون شکنان به صرفه تر از رعایت قانون است
 • تک سوتر ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  48 3
  وقتی مدال دست چندم یک ورزشکار زن رو بعنوان تاریخ سازی دو ماه پیش تیتر می کردید فکر اینجارو نکرده بودید؟ ظاهرا عجمیان فقط یک قربانی بود برای گذار از انقلاب اسلامی به جمهوری اسلامی. تاسف اوره
 • ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  35 3
  نیاز به این بازیگران نیست، ما در قرن ارتباطات و دیجیتال زندگی می کنیم. باید به جای این سلبریتی ها شخصیت های مجازی و انیمیشنی طراحی شده و در فیلم ها مورد استفاده قرار گیرد.
 • ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  33 2
  خدا لعنتشون کنه
 • ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  44 2
  نتیجهء مماشات با قانون گریزان
 • ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
  2 43
  امپراطوری ایران دوباره زنده شده است.
  • ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   21 0
   به نظرم باید با کمک هوش مصنوعی تولیدات سینمایی را افزایش داد، و بساط این ولنگاری در سینما را جمع کرد
 • ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  25 0
  این عوضی ها رو به تلویزیون برنگردونید.
 • شهروند ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  33 1
  این دولتهمچون بورس و .... در زمینه ی فرهنگی هم فاجعه عمل کرده و بیشتر ضد فرهنگی بوده تا فرهنگی. اینو از فقر فرهنگی در سطح خیابان ها میشه دید
  • ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
   1 0
   آفرین . دقیقا اینطوریه
 • ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  78 0
  به والله با این وضعیت اگر دوباره رای بدم.دولت و مجلس و قوه قضاییه وضع فرهنگ رو ول کردند جامعه به کثافت کشیده شده
 • ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  43 0
  تو قراردادهای فیمابین تهیه کننده و بازیگران و عوامل یک بند حقوقی اضافه کنید که اگر امضا کننده قرارداد به قوانین و ارزش ها و هنجارهای کشور احترام نگذاشت یا هر مدل رفتاری داشت که به اثر ضربه وارد کرد مثلا باعث توقیف کار شد آن تهیه کننده و سرمایه گذار می تواند تمام خسارات وارده که می تواند میلیاردها تومان باشد را از آن سلبریتی دریافت کند شما این بند را اضافه کنید آنوقت خواهید دید که سلبریتی ها به قوانین و ارزش ها و هنجار خواهند گذاشت چون حالا وضعیت فرق می کنه اگر طرف روسریشو برداره یا نشر اکاذیب داشته باشه و یا اقدام علیه منافع و امنیت ملی داشته بشه شاکی خصوصی و غیر خصوصی پیدا کند که به کلیت کاری که بازی کرده یا در حال بازی است ضربه بزند حالا شاید مجبور بشه کل دار و ندارشو بفروشه و بده بابت خسارتی که به سرمایه گذار اون فیلم یا سریال زده پس دیگر قانون شکنی و رد شدن رگباری از روی ارزش ها , صرفه نخواهد داشت . برید روی تصویب قوانین درست کار کنید چون یکسری اتومات قانون مدار و فهیم هستند یکسری نیاز به دیدن چماق قانون بالاسرشون دارن تا درست رفتار کنند .
 • ۰۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  27 1
  فردا مهناز و فرخ‌نژاد و برزو ارجمند و بقیه الدنگهای وطنفروش‌ برمیگردن طلبکارتر از قبل
 • ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  38 0
  باید تمامی سلبریتی های طرفدار جنبش زن ز آزادی رو که سال قبل حامی اغتشاشات بودن کلا از عرصه هنری کنار گذاشته بشن و لیستی از ممنوع التصویری این اغراد ارایه بشه تا کلا کارگردانها و عوامل سینما هم پولشون رو هدر ندن تا پس از ساختن فیلمشون متضرر نشن
  • ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   0 0
   موافقم بسیار👍
 • ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  3 38
  به هر حال حجاب اجباری == داعش وطالبان تمام
  • ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   33 1
   به هر حال این معادله سرمایه های اسرائیل در ایران است.
 • ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  16 0
  مماشات با این سلبریتی های دوزاری باعث میشه که گستاخ تر بشن و بیشتر لجن پراکنی کنند.
 • ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  19 0
  بی تردید کسانی که با این کرکس های بی هنر دلقک دوزاری مماشات میکنند، خودشان هم نقطه ضعف دارند و مسئله دار هستند.
 • ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  56 0
  مشکل اصلی عرصه هنر به خصوص سینما و موسیقی اینه که اصلا کسی که تفکرات مذهبی و انقلابی داره وارد این عرصه نمیشه به خصوص خانم ها شما خودتون پروسه تبدیل شدن به یک زن بازیگر معروف رو برید بررسی کنید کجا یک دختر با حیا و عفیف که حدود حلال و حرام خدا در ارتباط با نامحرم براش مهمه میتونه توی کلاس های بازیگری شرکت کنه موفق باشه بره خاک صحنه تئاتر بخوره و بعد وارد تلویزیون و سینما بشه بالاخره طرف یا براش مهم هست یا نیست وقتی نیست اون حجابی هم که میزاره روی سرش برای اینه که بتونه فعالیت کنه هر وقت هم ببینه شرایط مناسبه بر میداره
 • ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  23 0
  کل فرهنگ رو دادین دست اینا یه زمانی ترس داشتن ولی الان با نمایش خانگی دیگه هر کاری خواستن انجام میدن و از نظر مالی هم مستقل شدن
 • ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  3 18
  تفکر متعفن و انحصار طلب شماها از هر منکری منکرتر است. فعلا حجاب شده برای شما نون دونی
  • ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   22 2
   متعفن تر از شما هرزه ها کیست؟
  • ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
   21 1
   چه جالب، ترویج کنندگان فحشا در ایران صحبت تعفن می کنند.
 • مصطفی ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  26 0
  سینما و هنر می تواند بستر فرهنگ سازی یک جامعه باشد ، مجوز حضور اینچنین بازیگرانی به معنای ایجاد یک فرهنگ ضداسلامی و ضد دینی است . وزارت فرهنگ و ارشاد نباید اجازه فعالیت به اینگونه بازیگران را بدهد . وقت آن رسیده که سینما و تلویزیون را به افراد متدین و انقلابی بدهند
 • علی ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  0 0
  به جز تعداد محدودی ملت در تاریخ این مملکت ثابت کرده که همیشه دنبال منافع خود است و از دین و غیره استفاده و دیگران را برده خود می کند تا زمانیکه مردم اگاهی و فرهنگشان بالا نرود این ادامه دارد
 • ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  1 0
  ((شاید همه این رفتارها به این دلیل است که در دولت احتمالی بعدی، بهره‌مندتر خواهند بود)) یعنی رسما دارید روی کار آمدن روباره نفوذی هایی مثل روحانی و خاتمی رو پیشبینی می کنید؟!!!!!!!!!!!!!!!
 • !! ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  21 0
  نتیجه مماشات افراطی نظام ؛ با این جماعت بیسواد بیوطن غربزده ؛ هار شدن بیشتر آنهاست !!
 • فرهنگ ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۵
  0 0
  کمی روی دستور زبان فارسی و اصول نگارش تمرین کنید.
 • ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
  3 0
  آقا ما نه بی حجابی را دوست داریم نه بی دینی و نه آمدن مدافعان بی حجابی در جعبه جادویی و نه مسولانی که با تورم روی گرده مردم سواری میکنند یک طرف مثل دولت مدعی امر به حجاب است از آنطرف همین دولت چهار نعل به گرده مردم می‌تازد از بابت تورم
 • ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  1 0
  خدارا شکر روزبروز قیافه وچهره شون بی ریخت تر و زشت تر وهنگام مردن هم جسدشون کاملاحال بهمزن میشه!
 • ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 0
  در یک دوره وزیر ارشاد بود در یک دوره دیگه مدیر المپیک؟؟؟ چه ربطی دارن اینا به همه؟؟؟ غیر از بگیر و ببند؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس