کد خبر 1527409
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
اسرائیل

علی‌رغم تلاش‌های صهیونیست‌ها برای عادی سازی روابط با عربستان سعودی، شروط سعودی‌ها برای عادی سازی،‌ رسیدن به چنین توافقی را در حال حاضر دور از ذهن کرده است.

سرویس جهان مشرق - رژیم صهیونیستی در تلاش برای رسیدن به عادی سازی با عربستان سعودی است و سعودی ها برای تن دادن به مسئله عادی سازی، شرایط سرسختانه ای برای آمریکا و رژیم صهیونیستی معین کرده اند. از جمله این شرایط ورود کشور عربستان به باشگاه کشورهای هسته ای است. سعودی ها خواستار این هستند که صاحب برنامه هسته ای شوند. از این رو صهیونیست ها نمیدانند که اکنون در قبال این شرایط سعودی ها برای عادی سازی چه رویکردی باید اتخاذ کنند.

این مسئله صهیونیست ها را با تردیدهایی در این رابطه مواجه کرده است. در واقع رژیم صهیونیستی بر این باور است که اجازه دادن به عربستان سعودی برای داشتن پروژه هسته ای، برای امنیت رژیم صهیونیستی خطرناک است.

وب سایت صهیونیستی معاریو در گزارش خود اعلام کرده است که متوجه این موضوع شده است که در سیستم امنیتی در مورد آنچه در پشت صحنه با هدف دستیابی به توافقی تاریخی بین اسرائیل و عربستان سعودی در ماه های آینده اتفاق می افتد، علامت سوال وجود دارد.

موضع سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی در رابطه با تضمین امنیتی آمریکا در رابطه با آمریکا چیست؟
"تردید در مورد امکان دریافت تضمین های امنیتی در توافق با عربستان"

این وب سایت در گزارش خود مینویسد:

«سیستم امنیتی معتقد است که در امکان دریافت تضمین های کافی از سوی دولت آمریکا در رابطه با توافق عادی سازی با عربستان سعودی، تردید وجود دارد. یکی از دلایل این تردیدها این واقعیت است که نهادهای امنیتی متقاعد نشده اند که برنامه هسته ای عربستان که شامل غنی سازی اورانیوم می‌شود، تنها در حوزه غیرنظامی باقی بماند.»

به گفته این وب سایت، سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی هشدار می دهد انعقاد عجولانه جزئیات توافق عادی سازی با عربستان، بدون دخالت کافی سیستم امنیتی در موضوع برنامه هسته ای عربستان، پتانسیل تهدید امنیتی برای اسرائیل را به همراه دارد. آنها همچنین هشدار می دهند که این توافق باید شامل تضمین هایی برای حفظ مزیت نظامی نسبی اسرائیل در منطقه باشد، از جمله وعده های آمریکا در این زمینه و همچنین باید تجزیه و تحلیل دقیقی از نتایج و پیامدهایی که ممکن است ساخت راکتور عربستان بر دیگر کشورهای منطقه مانند مصر و ترکیه داشته باشد، صورت بگیرد.

موضع سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی در رابطه با تضمین امنیتی آمریکا در رابطه با آمریکا چیست؟

معاریو در رابطه با اظهارات سران امنیتی رژیم صهیونیستی برای ایفای نقش در توافق عادی سازی با عربستان سعودی می‌نویسد:

«مقامات امنیتی معتقدند برخلاف نحوه انعقاد توافقات ابراهیمی که بدون دخالت و اطلاع سیستم امنیتی صورت گرفت، این بار برنامه هسته ای عربستان مطرح است که یک موضوع پیچیده با پیامدهای استراتژیک است، موضوعی که سیستم امنیتی باید آن برا بررسی کند. از این رو، سیستم امنیتی به دولت نتانیاهو توضیح داده است که باید نقش چشمگیری در رفتن دولت به سمت تصویب توافق نامه عادی سازی با عربستان داشته باشد.»

با توجه به این مسائل، به نظر میرسد تا زمانی که نهادهای امنیتی صهیونیستی متقاعد نشده اند که در رابطه با موضوع غنی سازی اورانیوم در عربستان سعودی و همچنین در سایر موضوعات خطری متوجه اسرائیل نیست، با امضای توافق عادی با عربستان موافقت نخواهند کرد.

به گفته وب سایت معاریو، مقامات امنیتی رژیم هشدار می دهند که در این مرحله تردیدهای قابل توجهی در مورد امکان دریافت تضمین های کافی از سوی آمریکایی‌ها برای حفظ امنیت اسرائیل به طور کلی و حفظ پروژه اتمی عربستان در زمینه غیرنظامی و عدم استفاده نظامی به طور خاص وجود دارد. همچنین سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی تخمین می زند که هنوز راه زیادی تا امضای توافق عادی سازی وجود دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس