حداد عادل: عده ای شفافیت را به عنوان چکش سیاسی برای کوبیدن بر سر دیگران مبدل کرده‌اند - کراپ‌شده

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گفت: به دلیل این که در انتخابات سال ۹۸ به نوعی ما پیروز بودیم یه عده از دست ما گله مند هستند، بعضاً عصبانی هستند و عناد دارند...

به گزارش مشرق، غلامعلی حداد عادل، رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در برنامه «صف اول» شبکه اول سیما با اشاره به مشارکت در انتخابات، گفت: مشارکت در انتخابات نشانه بصیرت سیاسی و زنده بودن یک ملت است؛ جوانان این دوره نبودند و نمی‌دانند که به جز دو سه دوره، مردم نقش مؤثری در انتخاب نمایندگان مجلس نداشتند و این برکت انقلاب و ثمره خون شهیدان است که مردم می‌توانند در هر شهر و منطقه‌ای نماینده خود در مجلس شورای اسلامی را انتخاب کنند و باید قدر این شرایط را بدانیم.

حداد عادل افزود: مشارکت یک معلول چند علتی است؛ مثلاً گرانی، تورم، مشکلات معیشتی و دلخوری می‌تواند یکی از علت‌های کاهش مشارکت باشد؛ عملکرد بد مجلس یا شورای شهر می‌تواند یکی دیگر از علل کاهش مشارکت باشد که در مجلس ششم و شورای شهر اول این موضوع را مشاهده کردیم که در انتخابات‌های بعدی تأثیر خود را گذاشت.

وی افزود: عدم اعتماد به برگزار کنندگان انتخابات یکی دیگر از دلایل کاهش مشارکت است و کسانی که مسئولین برگزاری انتخابات را به تقلب متهم کردند، در کاهش مشارکت انتخابات مسئول هستند؛ باید پرسید چه کسانی شیرینی مشارکت بالا در انتخابات سال ۸۸ را به کام مردم تلخ کردند؟ کسانی که انتخابات در ایران را ظالمانه و نادرست متهم به تقلب کردند مسئولیت بزرگی در کاهش مشارکت مردم دارند.

وی تصریح کرد: شخصی که هنوز صندوق ها شمرده نشده و و انتخابات تمام نشده ادعای پیروزی در انتخابات می کرد و از فردای آن روز بدون دلیل و سند ادعای تقلب در انتخاب و قشون کشی خیابانی کرد و نظام را متهم به تقلب کرد اگر این حرف هارا نمی زدند در کاهش مشارکت در انتخابات تاثیر دارند.

رئیس شورای ائتلاف در ادامه گفت: اتفاقاتی خارج از اختیار مانند کرونا هم از عمده دلایلی است که می‌تواند مشارکت را کاهش دهد، همانطور که در انتخابات ۱۴۰۰، ۱۱ درصد مردم اعلام کردند که به خاطر کرونا در انتخابات شرکت نکردند.

وی در خصوص برخی جریانات که از پایین بودن مشارکت در انتخابات حمایت می‌کنند، عنوان کرد: جریانات انقلاب اصیل هرگز آرزوی پایین بودن مشارکت در انتخابات را ندارند؛ ما هم به نوع انقلابی و خدوم بودن مجلس و هم به میزان مشارکت اهمیت می‌دهیم؛ همانطور که در انتخابات ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲۵ نماینده از لیست شورای ائتلاف انتخاب شدند؛ هر گروهی که در ارائه فهرست منطقی موفق تر باشد، می‌تواند در برنده این جریان باشد؛ البته توجه به سلیقه‌های مختلف از دیگر مواردی است که باعث افزایش مشارکت خواهد شد.

وی افزود:کسانی که واقعا پیرو رهبری هستند اصلا به فکر مشارکت پایین نیستند و انقلابیون اصیل نگاه شان افزایش مشارکت است و ما نگاه مان این است که با افزایش مشارکت نیروهای انقلابی وارد مجلس شوند و به عنوان مثال در انتخاباتی داشتیم که آقای روحانی با ۳۰۰ هزار رای بیشتر در آن دوره رئیس جمهور شد و دقیقا به همین دلیل است که رهبری آرای مردم را حق الناس می دانند.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به ملاک‌های بستن لیست در این تشکل گفت: یکی از ملاک‌های ما در بستن فهرست، توجه به طیف‌های مختلف تخصصی و عمومی است؛ البته هزار عامل و ملاحظه وجود دارد و در برخی شهرها مردم به شخصی که از طایفه خود است، رأی می‌دهند ولی نباید اینطور باشد و باید اشخاص فهیم، باتجربه و با تخصص وارد مجلس شوند.

وی تصریح کرد:ما در شورای ائتلاف اصولی تحت عنوان قانون اساسی، امام، رهبری، استقلال، کشور و مردم داریم و با هر گروهی که این اصول را محترم بشمارد حاضر به همکاری هستیم و ۳ اصل مهم عقلانیت، عدالت و معنویت را داریم که از صحبت‌های رهبری گرفته شده است و می‌دانیم که مردم این اصول را بهتر می‌پسندند.

وی با اشاره به جوانگرایی در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب افزود: در همین مجلس نزدیک به ۶۰ جوان وارد مجلس شورای اسلامی شدند که برخی از آن‌ها در بدنه دستگاه‌های دیگر و وزارتخانه‌ها به کار گرفته شدند.

وی افزود: ما نخستین بار در طول انقلاب اسلامی به عنوان یک تشکیلات سیاسی که عده ای را به مردم معرفی کرده و مردم به ما اعتماد کردند، وظیفه خودمان دانستیم کارنامه برایشان طراحی کردیم با عناوین کلی شاخص هایی مثل سلامت اعتقادی و سیاسی و مالی اخلاقی، التزام به شئون نمایندگی، کم و کیف فعالیت در مجلس و کم و کیف فعالیت در حوزه انتخابیه و ارتباط نماینده با دولت، کارنامه نمایندگان را تنظیم و بررسی کردیم و به مردم اعلام خواهیم کرد.

رئیس شورای ائتلاف در ادامه گفت: این ها عناوین کلی است و ذیل این ها ۱۵۰ شاخص وجود دارد و ما در دوره بعد بر حسب این کارنامه تصمیم می گیریم و اتفاقا یکی از ملاک های ما در بستن فهرست ها در دوره گذشته همین موضوع بوده و در مجلس باید پزشک، دانشگاهی اقتصاد دان، بانوان، جوانان و روحانیون و نخبگان مختلف حضور داشته باشند.

حداد عادل مجلس اول را مجلس وزین و تلخ‌ترین دوران را مربوط به مجلس ششم دانست و عنوان کرد: مجلس فعلی را هم مجلس خوبی می‌بینم چون در این دوره حرف‌های دشمن شاد کن نمی‌شنویم و رهبری هم از همان سال اول شروع این مجلس آن را انقلابی قلمداد کرده اند و این نکته خیلی مهم و شاخص مهمی است.

رئیس شورای ائتلاف در ادامه گفت: به دلیل این که در انتخابات سال ۹۸ به نوعی ما پیروز بودیم یه عده از دست ما گله مند هستند، بعضاً عصبانی هستند و عناد دارند، و مسائلی را مطرح می‌کنند و تهمت هایی را می زنند و صرفاً بخاطر این که در فهرست ما نبوده یک سری حرف هایی را می زنند، اعتنایی نمی کنیم و با عقلانیت و متانت انقلابی وظیفه خودمان را نجام می‌دهیم.

وی در پایان نظرش درباره بحث شفافیت خاطرنشان کرد: معتقدم که کسی از شفافیت می‌ترسد که خائن باشد و هیچ ترسی از شفافیت ندارم؛ باید شفافیت را رعایت کنیم ولی باید مراقب رأی آزاده نماینده و جوسازی‌ها باشیم که توسط مردم مورد آزار و اذیت قرار نگیرد؛ باید در شفافیت ملاحظه‌ای باشدکه عده ای نتوانند شفافیت را به عنوان چکش سیاسی برای کوبیدن بر سر دیگران مبدل کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 29
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  10 1
  شفافیت چرا مردم چون اخبارپاداش نجومی حقوق نجومی خرده سرقت ازبیت المال وفاجعه ی خاوری وعدم محاکمه ی زنجانی وطبری رادیده اند
  • وطن پرست DE ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
   9 1
   دوره قبل که می خواستند رای بیارید شفافیت شعارتون بود حالا شد چکش؟
  • م. شریف IR ۰۴:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۶
   0 0
   دقت کن شفافیت آرای نماینده ها منظور ایشون هست نه بحث مالی
  • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۶
   0 0
   شفافیت الفبای سالار بودن مردم است.
 • DE ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  6 0
  سیاست فرهنگی که در عمل تابحال انجام شده است بدین صورت است که از یک سو ابتدا افرادی را که چندان هم الگوی رفتاری و افکار و اخلاق همخوانی با بدنه اصلی مردم انقلاب ندارند را با صرف هزینه های نجومی چهره سازی می کنیم و بعد از سوی دیگر با نتایج فعالیت چندین ساله و ثمره تربیت ناروای همین چهره ها در فتنه های مختلف ، با قانون، دادگاه و جازات مبارزه می کنیم.
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  4 1
  مبارزات مکتبی علیه طاغوت مرزواسم نمیشناسد امیدوارم به کشوربعداز حجامت
 • DE ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  35 1
  چرا تابحال کارنامه نمایندگان شورای ائتلاف اعلام نشده است؟
  • IR ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
   1 3
   باز موقع انتخابات شد
 • محمود IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  8 0
  چراغ خاموش رانت‌خواری کنن راحت تر هست
 • NL ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  6 0
  سخنگوی شورای ائتلاف ؟
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  1 7
  خیلی زیبا واگاهانه صحبت کردند بدون غرض مثل همیشه ،یه انسان فهیم وبا شخصییت نه مثل بعضیها عقده ای وغرض ومرض طلبکار
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  11 0
  دیگه فقط به شفافیت رأی راضی نیستیم! توصیه نامه‌ها و هدایا و ... نمایندگان هم باید شفاف باشه
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  3 0
  اونجا زد و خورد میشه دغدغه مردم و کشور باعث میشه اینجا اما دورهمیه و‌مجلس
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۴
  8 5
  شفافیت فیش حقوقی خوب نیست
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  2 0
  بهتره فکر مجلس رو اصلا نداشته باشند ‌‌.. دلسوزانه میگم این جالب نیست
 • حسن IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  7 0
  کلن شفافیت چیز کثیفیه از کجا پول درآوردی؟ کجا هزینه می کنی ؟ چقدر پول داری ؟ ظاهر و باطن و قول و فعل آدم شفاف و یکی باشه خیلی بده. وحشتناکه واقعا خیلی بده .
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  7 1
  خنده داره،،طرفدار شفافیت هستم ولی باید مراقب رأی آزاده نماینده باشیم!! یعنی اگر من نماینده قرار باشه شفاف عمل کنم،،آزادگی و استقلال رأی نخواهم داشت!!!
 • مصطفی IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  5 3
  الان با این حرفا می‌خواید رائفی پور بکوبید؟
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  2 4
  انقلاب مستضعفین که ثمره خون دادن و مهنت کشیدن و به میدان آمدن فقرا و مؤمنین بود خیلی فواید داشته
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  6 0
  شما دیگه هیچی نگو
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 0
  عدم شفافیت راهی برای سرپوش گذاشتن بر روی منابع و منافعی است که یک عده از استفاده می کنند و این هم به جریان های سیاسی مربوط نیست در اینجا برخی که به جریانهای چپ و راست متصل اند،هم نظرند و هیچ اختلافی در این مورد باهم ندارند،پس نه چکشی است و نه سندانی هدف غارت است.
 • حسین IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  1 0
  بیت المال.
 • سعید IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 1
  نیروهای جوان و انقلابی و عدالت خواه به نص وعده خداوند دشمن را سر جایشان خواهند نشاند . انشاالله
 • مسعود دیپلمات IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 0
  بطور شفاف اعلام فرمایید!
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  1 0
  فورا تمام استخدام های مرتبط با نمایندگان مجلس و خانوادهایشان را تحت نظر و بازرسی قرار دهید . فورا تمام وام ها و پاداش های مرتبط با نمایندگان و خانوادهایشان را تحت بازرسی قرار دهید و قبل از ثبت نام نهایی مجلس اعلام کنید
 • رزمنده گمنام IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 2
  من به عنوان یک رزمنده دفاع مقدس از همین تریبون با کمال اطمینان بهت قول میدم
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 3
  امیرالمومنین جز اصرار نظامی همه امورشون شفاف بوده
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 1
  حیف چکش
 • کارشناس IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 1
  شفافیت
 • محمدرضا IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 0
  نماینده یعنی کسی که عوض مردم میره مجلس رای برای و به نفع مردم و کشور قراره بده باید در رای دادن مورد ازار سران زر و زور قرار نگیره که البته وقتی شفاف باشه هیچ شخصی نمیتونه بهش فشار بیاره آقای حداد عادل عزیز لطف کنین اگر شفافیت را تا انجایی قبول دارید که مورد فشار مردم قرار نگیرید و اگر مردم فشار بیاورند درموردی دوست ندارید شفاف باشید دور مجلس و مجلسی ها و لیست دادن ها را خط بکشید و بگذارید کسی مجلسی شود که شفافیت را تمام و کمال قبول داره شفافیت و دایره حدودش را از امیرالمومنین یاد بگیرید
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  0 0
  شفافیت ابزار نیست حق طبیعی مردمه چرا همه چیز رو سیاسی میکنید
 • moha_k IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۶
  0 0
  آقای حداد منظورش این هست که کلا شفافیت عنوانش قشنگه و هرکی قبول نداشته باشه خائنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس