جمهوری اسلامی پاسبان دزدها و نئولیبرالیسم ها نخواهد بود

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست های کلی نظام با بیان اینکه اقتصاد کشور تحت تأثیر احتکار ارزی شده است، گفت: جمهوری اسلامی پاسبان دزدها و نئولیبرالیسم ها نخواهد بود.

به گزارش مشرق، سید یاسر جبرائیلی عصر چهارشنبه در جشن میلاد امام رضا علیه السلام در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی گیلان، اظهار کرد: تبیین فلسفه وجودی انسان در این عالم مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر لزوم خودشناسی و خداشناسی افزود: برای رسیدن تعالی و سعادت دنیوی و اخروی باید از مسیر خودشناسی به خداشناسی رسید.

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام، عدالت در نگاه اسلام را ابزار برای رسیدن به تعالی معرفی کرد و گفت: برای رسیدن به عدالت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید بسترها فراهم شود.

جبرائیلی با اشاره به ارائه آدرس‌های غلط از سوی افراد در بخش نامه سامانی‌های اقتصادی امروز جامعه، اضافه کرد: بسیاری از بی عدالتی‌های اقتصادی از عدم تبعیت از احکام و ارزش‌های الهی و دینی نشأت می‌گیرد.

وی ادامه داد: تحقق عدالت اقتصادی بر مبنای توزیع عادلانه منابع و ثروت‌ها در بین مردم صورت می‌گیرد.

مشکل امروز اقتصاد کشور تحریم‌ها نیست

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام با بیان اینکه مشکل امروز اقتصاد کشور تحریم‌ها نیست، گفت: تمام مواد اولیه تولید در کشور وجود دارد اما در مسیر درست صرف نمی‌شود.

جبرائیلی با اشاره به جهانی شدن قیمت کالاهای داخلی، بیان کرد: سازوکار اشتباه جهانی کردن قیمت کالاها و اجناس داخلی پدر اقتصاد کشور را در آورده است.

وی با انتقاد از قیمت گذاری جهانی برخی مواد اولیه داخلی، افزود: فروش مواد اولیه داخلی با قیمت جهانی سبب افزایش چند برابری کالاها و فشار چند برابر روی تولید می‌شود.

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام با بیان اینکه اقتصاد کشور تحت تأثیر احتکار ارزی شده است، گفت: در برخورد با محتکران ارز و دلار کوتاهی می‌شود.

جبرائیلی با اشاره به مصائب تولید داخلی و چالش‌های پیش روی صنعت، بیان کرد: برخی سیاست‌ها و سازوکارهای حول محور اقتصاد، تولید کشور را زمین گیر کرده است.

وی با بیان اینکه مافیای خام فروشی کشور را فرا گرفته است، افزود: افزایش تصاعدی قیمت مواد اولیه و خام هیچ توان و رمقی برای تولید باقی نگذاشته است.

جبرائیلی با بیان اینکه گران‌فروشی در کشور بیداد می‌کند، گفت: گران‌فروشی مواد اولیه و ارز سبب شده تا عده‌ای جشن ثروت افزایی به پا کنند و عده‌ای در قعر فقر دست و پا بزنند.

افزایش قیمت دلار و ارز برای برخی افراد نان و آب دارد

جبرائیلی با اشاره به کاهش نزولی ارزش ریال، اضافه کرد: ارزش ریال روز به روز کاهش پیدا می‌کند و از سال ۹۶ تاکنون ارزش آن به یک دهم رسیده است و مدام در تیررس ضربات سنگین قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دلار و ارز برای برخی افراد نان و آب دارد، افزود: بخاطر برخی سیاست‌های اشتباه، سفره و معیشت مردم با افزایش دلار و ارز کوچک‌تر می‌شود.

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام با تاکید بر اینکه تورم زایی با افزایش دلار اتفاق می‌افتد نه نقدینگی، گفت: عده‌ای با ارائه آدرس اشتباه، افکار اجتماعی را به سمت انحراف سوق می‌دهند.

جبرائیلی با بیان اینکه نرخ گذاری ارزی در کشور حاکم است، اضافه کرد: تمام وسایل، کالاها و خدمات با نرخ ارز قیمت گذاری می‌شود اما حقوق و دستمزد افراد با قیمت ریال است.

وی با تاکید بر اینکه جلوی نئولیبرالیسم ها باید ایستاد، افزود: جمهوری اسلامی پاسبان دزدها و نئولیبرالیسم ها نخواهد بود.

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام ادامه داد: نئولیبرالیسم یعنی جهانی شدن قیمت‌ها و بومی شدن دستمزدها، که باید عموم مردم جلوی آن بایستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • حمیدرضا IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  1 0
  دولت سید ابراهیم رییسی در حال تکرار تجربه شکست خورده وفاجعه آمیز سیاست تعدیل اقتصادی مرحوم رفسنجانی در نیمه اول دهه هفتاد هستش!!!بلاشک تورم 120درصدی در آینده نزدیک خواهیم داشت با تبعات سنگین امنیتی اجتماعی!!!!!
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  2 1
  مردم چگونه جلوی نئو لیبرالیسم بایستند. دولت رئیسی نئولیبرال ترین دولت در صد سال اخیر است و اصلأ هیچ توجهی به معیشت و اقتصاد مردم و علی الخصوص خانوارهای ایران ندارد.
 • کاظم IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  2 1
  والا شما روی نئولیبرال ها رو روسفید کردین از گرونی و تورم و بی عدالتی
 • مرتضی IR ۲۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 0
  امثال غنی نژاد و نیلی و ... در اعماق مغز جامعه دانشگاهی و مسئولین به اسم علم نفوذ کرده اند.متاسفانه دانشگاه بیشتر خائن تولید کرده تا خادم.
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  با سلام جبرائیلی از یک سازه گفتمانی منسجم و مستدل و علمی در باب اقتصاد اسلامی برخوردار است و هم اکنون در مرحله بلوغ گفتمانی می تواند در این شرایط گفتمان جبهه انقلاب اسلامی را به موضوع اقتصاد تجهیز کرده و پس از چهار دهه حاکمیت اقتصاد ناهنجار فصل جدیدی در حکمرانی را تجربه کرد. همه می دانند نظریه ها متکفل اداره امور جامعه هستند. انتخاب با ما مردم است. یا نظریات ناهنجار که کیفیت آنها را با تمام وجود درک کرده و یا انتخابی جدید و نو و مبتنی زر اسلام و اخلاق و ارزش های دینی و انقلابی. البته این تج به نیازمند به اتقان بیشتر است پس همه د. اتقان آن بیشترمی نمائیم. جبرائیلی نماینده نسل جوانی است که از نظر مفهوم سازی با ایده جوانگ آئی امام امت همنوایی دارد. یا علی
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  1 0
  ای کاش معنی این واژه ها رو می دانستید فقط در حال تکرار حرفهای قبلی هستید دوسال از عمر دولت انقلابی شما گذشت بخدا تورم وگرانی وبی برنامگی شعارزدگی وباند بازی صد پله بدتر شده دولت‌های قبلی هیچکدام نئو لیبرال یالیبرال نبودند حکومت فامیلی رفاقتی وباندی که لیبرال نیست یک نمونه شایسته سالاری ما در این کشور ندیدیم
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  0 0
  آقا جان حرف تا کی. کی باید جلوی لیبرال و نئو لیبرال رو بگیره، کبری از کتاب دبستان یا شما ها. تا کی حرف یک کاری کنید خب. والله نه به این اومید داریم نه به اون، از بس که کسی کاری برای و ملت و ارزش پول نکرد. باشه بلدید پس بکنید
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۳
  1 0
  اقای جبرایلی شروع کردن به کلی گوی انگار این مشکلاتو ما نمیبینیم دوست عزیز راه حل بده الان که مجلس و قوه قضاییه و دولت و ... همه از یک فکر میان حمایت رهبری رو هم دارین راه حل بده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس